Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Dziś drugi dzień Świąt Wielkanocnych, zwany także Śmigusem Dyngusem lub właśnie Lanym Poniedziałkiem. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
Dziś drugi dzień Świąt Wielkanocnych, zwany także Śmigusem Dyngusem lub właśnie Lanym Poniedziałkiem. Fot. Sylwia Polachowska [Radio Szczecin]
500 złotych mandatu lub wniosek o ukaranie do sądu - tak mogą skończyć się chuligańskie wybryki w lany poniedziałek. Chodzi na przykład o oblanie wiadrem wody przypadkowego przechodnia.
Lany poniedziałek przypada w drugi dzień Świąt Wielkanocnych i zwany jest też śmigusem-dyngusem. Zgodnie z tradycją, w tym dniu polewamy się wodą.

- Dawniej symbolicznie bito się po nogach witkami wierzby i polewało się wodą tylko panny niezamężne. Miało to zapewnić szczęście na cały rok - opowiada dr Weronika Bielajewa-Soczuk, etnolog z Uniwersytetu Szczecińskiego. - Zdarzało się, że dziewczyny potrafiły targnąć się na swoje życie, bo skoro nikt ich nie oblał, to oznaczało, że nikt nie traktuje ich jako kandydatek na żony.

Szczecinianie nie zamierzają rezygnować z tradycji, ale zapewniają, że będzie to raczej polewanie symboliczne. Ci, którzy będą robić to zbyt nachalnie, zostaną ukarani.

- Dla chuliganów nie będzie taryfy ulgowej. Zdarza się, że młodzież oblewa przechodniów wiadrami wody, a wtedy może dojść na przykład do zniszczenia mienia - mówi Irena Kornicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Od poniedziałkowego poranka ulice Szczecina patroluje kilkudziesięciu policjantów i strażników miejskich.
- Dawniej tego dnia symbolicznie bito się po nogach witkami wierzby i wzajemnie oblewało wodą. Miało to zapewnić szczęście na cały rok - mówi dr Weronika Bielajewa-Soczuk, etnolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Szczecinianie nie zamierzają rezygnować z tradycji, ale zapewniają, że będzie to raczej polewanie symboliczne.
- Dla chuliganów nie będzie taryfy ulgowej - zapowiada Irena Kornicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. - Zdarza się, że młodzież oblewa przechodniów wiadrami wody, a wtedy może dojść na przykład do zniszczenia mienia.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty