Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Pogotowie ratunkowe w Szczecinie kupiło specjalistyczny sprzęt do przewożenia chorych na ebolę. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Pogotowie ratunkowe w Szczecinie kupiło specjalistyczny sprzęt do przewożenia chorych na ebolę. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Pacjent, który z podejrzeniem eboli trafił do szpitala w Łodzi, nie był zarażony, a pijany - informuje główny inspektorat sanitarny.
- W Polsce do tej pory nie wykryto żadnego przypadku zakażenia gorączką krwotoczną, ale służby są przygotowane na każdą ewentualność - zapewnia minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. - Procedury są cały czas wdrażane, wojewodowie są przygotowani. Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie, podobnie z konsultantami krajowymi. Codziennie mam raport o liczbie wolnych łóżek w oddziałach zakaźnych. Staramy się bez zbędnych emocji, ale maksymalnie profesjonalnie przygotować do potencjalnej styczności z ebolą w Polsce.

Pogotowie ratunkowe w Szczecinie kupiło specjalistyczny sprzęt do przewożenia chorych na ebolę. - To specjalne zamknięte nosze - mówi rzeczniczka pogotowia Elżbieta Sochanowska. - Pacjent jest w nich całkowicie odizolowany.

- Taki specjalny transport będzie wezwany na przykład na lotnisko w Goleniowie, gdy jego pracownicy będą podejrzewać ebolę u któregoś z pasażerów - mówi rzecznik prasowy lotniska Krzysztof Domagalski. - Nasze służby przy współdziałaniu ze strażą graniczną i policją uniemożliwiają osobom wyjście i wejście do samolotu, w którym stwierdzono zagrożenie wystąpienia tego typu choroby.

- Lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej, który przyjmie pacjenta z podejrzeniem gorączki krwotocznej, będzie musiał go niezwłocznie odizolować od reszty poradni - mówi lekarz rodzinny Bogusław Kubacki. - Nie wolno wypuszczać pacjentów ani personelu z poradni. Osobę chorą należy zamknąć w gabinecie, w którym była przyjmowana.

Według konsultant wojewódzkiej do spraw chorób zakaźnych Jolanty Nieścigorskiej i jednocześnie ordynator oddziału zakaźnego szpitala przy ulicy Arkońskiej w Szczecinie, Zachodniopomorskie jest przygotowane.

Wirus ebola zabił już prawie cztery tysiące osób w Afryce. Doszło też do dwóch zarażeń gorączką krwotoczną poza Czarnym Lądem. W Hiszpanii zachorowała pielęgniarka, która wcześniej opiekowała się zarażonym ebolą misjonarzem, a w USA lekarze zdiagnozowali wirusa u pracownika szpitala w Dallas. On też zaraził się od chorego pacjenta. Ebola - wirus gorączki krwotocznej - szerzy się przez kontakt z krwią i płynami ustrojowymi zarażonych ludzi.
- W Polsce do tej pory nie wykryto żadnego przypadku zakażenia gorączką krwotoczną, ale służby są przygotowane na każdą ewentualność - zapewnia minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.
-Pogotowie ratunkowe w Szczecinie kupiło specjalistyczny sprzęt do przewożenia chorych na ebolę. - To specjalne zamknięte nosze - mówi rzeczniczka pogotowia Elżbieta Sochanowska.
- Taki specjalny transport będzie wezwany na przykład na lotnisko w Goleniowie, gdy jego pracownicy będą podejrzewać ebolę u któregoś z pasażerów - mówi rzecznik prasowy lotniska Krzysztof Domagalski.
- Lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej, który przyjmie pacjenta z podejrzeniem gorączki krwotocznej, będzie musiał go niezwłocznie odizolować od reszty poradni - mówi lekarz rodzinny Bogusław Kubacki.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty