Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

W 33. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego szczecińskie Porozumienie Środowisk Patriotycznych zorganizowało na Placu Grunwaldzkim pikietę antykomunistyczną. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
W 33. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego szczecińskie Porozumienie Środowisk Patriotycznych zorganizowało na Placu Grunwaldzkim pikietę antykomunistyczną. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
W 33. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, szczecińskie Porozumienie Środowisk Patriotycznych zorganizowało na Placu Grunwaldzkim pikietę antykomunistyczną.
- Spotykamy się po raz kolejny, 13 grudnia na Placu Grunwaldzkim, by upamiętnić ofiary stanu wojennego. Upamiętnić setki zamordowanych przez komunistów, także tych poległych w czasie wydarzeń grudniowych 1970 roku w Szczecinie i na wybrzeżu. Upamiętnić represjonowanych i internowanych - mówi Bartłomiej Ilcewicz z Porozumienia Środowisk Patriotycznych. - Przyszliśmy przypomnieć także o nieosądzonych członkach komunistycznej dyktatury, którzy są odpowiedzialni za morderstwa i prześladowania, którzy powinni siedzieć za swoje czyny w więzieniach.

Podczas pikiety Bartłomiej Ilcewicz odczytał apel poległych, zgromadzeni odmówili modlitwę oraz wysłuchali świadków historii: Władysława Czyżewskiego, uczestnika wydarzeń grudnia '70 w Szczecinie oraz Wojciecha Klukowskiego, uczestnika stanu wojennego, internowanego w stanie wojennym.

- Spotykamy się, aby wspomnieć wszystkie ofiary stanu wojennego, tych znanych z imienia i nazwiska oraz tych o których nie wiemy - mówi Wojciech Klukowski. - Chcemy pamiętać o ofiarach, ale także pamiętamy o zbrodniarzach, którzy wystąpili przeciwko własnemu narodowi. Chcemy budować naszą przyszłość na fundamencie hasła "Bóg, Honor i Ojczyzna".

Na zakończenie zgromadzenia uczestnicy złożyli kwiaty pod tablicą ofiar grudnia, odśpiewali hymn oraz odsłuchali hymnu "Solidarności" - piosenki "Mury" - Jacka Kaczmarskiego.

33 lata temu Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z generałem Wojciechem Jaruzelskim wprowadziła w Polsce stan wojenny.

Generał Wojciech Jaruzelski ogłosił stan wojenny 13 grudnia 1981 roku o 6 rano w radiu i telewizji. Oficjalnymi powodami jego wprowadzenia miała być pogarszająca się sytuacja gospodarcza kraju oraz zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego wobec zbliżającej się zimy. W rzeczywistości stan wojenny miał utrzymać władzę w rękach partii komunistycznej i osłabić "Solidarność".

Przez kolejne 19 miesięcy władze internowały ok. 10 tys. aktywistów "Solidarności" i członków opozycji. Zginęło wtedy co najmniej 91 osób. Stan wojenny całkowicie zniesiono 22 lipca 1983 roku.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty