Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Realizacja: Piotr Sawiński [Radio Szczecin]
Dolny Śląsk ma swój pociąg ze złotem i podziemne miasto, natomiast Police opuszczoną fabrykę benzyny syntetycznej. Na rozległym terenie znajdują się ruiny dziesiątek budynków, sztolni i nieodkrytych do dziś tuneli. I to właśnie jeden z takich zalanych, podziemnych korytarzy odwiedzili w piątek eksploratorzy.
- Jesteśmy na terenie do końca niezbadanym. Wewnątrz mogą być hełmy i maski przeciwgazowe, które znajdujemy w podziemiach. Czyli pozostałości po osobach, które tutaj przebywały - tłumaczy przewodnik Anita Andryszczyk z Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Polickiej "Skarb".

- Jak to wygląda pod wodą, to dzisiaj zobaczymy. Niby głębokości nie będą za duże, ale to kwestia dostania się na dół - przepłynięcia i ominięcia ewentualnych zatorów. Może coś spaść z góry czy problem z widocznością. Mamy nadzieję, że uda się coś znaleźć, po to tu jesteśmy. Może pociąg ze złotem - wyjaśnia nurek, Sebastian Popek.

Hydrierwerke Pölitz była jedną z największych niemieckich fabryk, które w czasie II wojny światowej produkowały paliwo na potrzeby niemieckiej armii, m.in. dla lotnictwa czy też dla rakiet V1 i V2.

Pod koniec wojny fabryka została niemal zrównana z ziemią przez naloty alianckich bombowców.

Dziś Hydrierwerke Pölitz objęte jest ochroną konserwatora zabytków, natomiast wiele miejsc na terenie byłego zakładu ciągle pozostaje nieodkrytych.
Relacja Łukasza Rabikowskiego.
Hydrierwerke Pölitz objęte jest ochroną konserwatora zabytków. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Hydrierwerke Pölitz objęte jest ochroną konserwatora zabytków. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty