Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Premier Beata Szydło na Kongresie Morskim w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Premier Beata Szydło na Kongresie Morskim w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
List intencyjny w sprawie budowy dwóch nowoczesnych promów podpisali w czwartek na Kongresie Morskim w Szczecinie Polska Żegluga Bałtycka, Fundusz Rozwoju i PKO Bank Polski.
Czwartkowe obrady Kongresu Morskiego rozpoczęło wystąpienie premier Beaty Szydło. Szefowa rządu podkreślała, że jej gabinetowi bardzo zależy na odbudowie przemysłu stoczniowego oraz na gospodarce morskiej w Polsce.

- Będziemy przygotowywać projekty wspierające przemysł stoczniowy - mówiła Beata Szydło. - Te działania przynoszą już pierwsze rezultaty, bo tak jak wspomniałam ta ustawa została już przyjęta, a za chwilę podpiszemy list intencyjny - zapowiedziała Beata Szydło

List podpisały: PŻB, Fundusz Rozwoju i PKO Bank Polski z jednej strony - z drugiej stocznie: remontowa z Gdańska, Nauta z Gdyni i nasza Gryfia oraz działający na terenach byłej stoczni Szczeciński Park Przemysłowy. To w tych firmach zostaną wybudowane promy.

- Na tym rola rządu się kończy. Przygotowaliśmy pewne podwaliny, reszta w państwa rękach... w rękach biznesu - mówił minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk.

Jaki będzie szczeciński wkład? - Jeden z tych dwóch promów powinien być budowany w Szczecinie, a my - jako stocznie - poważnie się do tego przymierzamy - stwierdził prezes SPP Andrzej Strzeboński.

Wiceminister gospodarki morskiej Paweł Brzezicki zapowiedział, że promy będą rewolucją.

- Będą największymi, jakie występowały na tej linii, większymi od "Polonii", która dotychczas za taki uchodziła. Mają najdłuższą linię ładunkową - ok. trzech kilometrów. I to co jest w nich najbardziej rewolucyjnego, ale i najbardziej drogiego, to podwójny napęd - LNG i Diesel - przedstawił Brzezicki.

Kiedy ma się zacząć budowa? Ile będą kosztowały promy? Na te pytania odpowiedzi jeszcze nie ma.
Szefowa rządu podkreślała, że jej gabinetowi bardzo zależy na odbudowie przemysłu stoczniowego.
Marek Gróbarczyk - minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej o roli rządu.
Jaki będzie szczeciński wkład? - odpowiada prezes SPP Andrzej Strzeboński.
Wiceminister gospodarki morskiej Paweł Brzezicki zapowiedział, że promy będą rewolucją.
Realizacja: Piotr Rakowski [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty