Polska w ćwierćfinale Euro 2016! Fot. UEFA.com
Polska po rzutach karnych awansowała do ćwierćfinału Mistrzostw Europy 2016. W pierwszym meczu 1/8 finału reprezentacja Polski zremisowała po dogrywce ze Szwajcarią 1:1. W rzutach karnych okazaliśmy się lepsi i wygraliśmy konkurs jedenastek 5:4.
Już w pierwszej minucie Polska powinna prowadzić 1:0. Szwajcarzy popełnili fatalny błąd w obronie, bramkarz Yann Sommer uprzedził Lewandowskiego, ale wybił piłkę tak, że ta trafiła do Milika, który z 17 metrów uderzył bez przyjęcia swoją lepszą, lewą nogą, lecz futbolówka przeleciała nad poprzeczką pustej bramki. Do 29. minuty trwała wymiana ciosów i żadna drużyna nie uzyskała przewagi. Wtedy to Grzegorz Krychowiak strzelał głową po rzucie rożnym i mimo dobrej sytuacji nie trafił w bramkę.

Kolejna okazja dla reprezentacji Polski nadarzyła się w 33. minucie. Po dośrodkowaniu piłka minęła obronę Szwajcarów, ale Milik zakończył akcję strzałem ponad bramką. Chwilę później doskonałą sytuację mieli rywale. Po rzucie rożnym głową strzelał Schaer, jednak na nasze szczęście posłał piłkę wprost w Fabiańskiego.

Wysiłki Polaków zostały nagrodzone w 39. minucie. Lewą stroną przez trzech rywali przedarł się Kamil Grosicki i zagrał piłkę w poprzek pola karnego. Futbolówka minęła Milika i trafiła do niepilnowanego Kuby Błaszczykowskiego, który strzałem pomiędzy nogami Sommera zapewnił nam prowadzenie 1:0. Koniec pierwszej połowy.

Szwajcarzy wyszli na drugą połowę niezwykle zmotywowani, dzięki czemu mieli kilka szans, które na nasze szczęście nie zakończyły się bramką. W 55. minucie doszło do brutalnego faulu Schaera na Lewandowskim. Sędzia pokazał Szwajcarowi żółtą kartkę, choć mogło się skończyć nawet czerwoną. Gra wyraźnie się zaostrzyła.

W 67. minucie gry serca Polskich kibiców zabiły szybciej. Na boisku leżał Arkadiusz Milik, który w starciu z przeciwnikiem miał problemy ze stawem skokowym. Na szczęście uraz nie okazał się groźny. Chwilę później na strzał zdecydował się Łukasz Piszczek. Mocne uderzenie bocznego obrońcy przeszło jednak nad poprzeczką.

W 72. minucie fenomenalną interwencją wykazał się Łukasz Fabiański. Zmierzające prosto w okienko uderzenie z rzutu wolnego Ricardo Rodrigueza wybił na rzut rożny. Okazję do zdobycia bramki mieli Szwajcarzy także w 79. minucie. W zamieszaniu w polskim polu karnym strzał zdołał oddać Seferović, a piłka zatrzymała się na poprzeczce. Trzy minuty później był jednak remis. Po dośrodkowaniu piłka trafiła do Xherdana Shaqiriego, który przepięknym strzałem przewrotką z 17 metrów umieścił piłkę tuż przy słupku. Łukasz Fabiański praktycznie był bez szans, a Szwajcar zdobył najpiękniejszą bramkę Mistrzostw Europy.

Do końca meczu trwała wymiana ciosów, sędzia doliczył cztery minuty do czasu gry, lecz wynik nie uległ zmianie. Dogrywka.

Pierwsza połowa dogrywki to szanowanie piłki i wzajemne próby ataków. Żadna z drużyn nie miała stuprocentowej szansy, a trener Nawałka dokonał pierwszej zmiany - za Kamila Grosickiego wszedł Sławomir Peszko. Warto wspomnieć, że trener Szwajcarów Vladimir Petković limit zmian wykorzystał już w podstawowym czasie gry.

Na ostatnie 15 minut pierwszego meczu 1/8 finału Mistrzostw Europy Szwajcarzy przycisnęli Polaków, na szczęście nic z tego nie wynikało. W 113. minucie Polskę uratował Łukasz Fabiański. Eren Derdiyok w sytuacji sam na sam strzelał głową, ale genialnie zachował się polski bramkarz i odbił piłkę. Szczęście po raz kolejny uśmiechnęło się do nas w 117. minucie. Po dośrodkowaniu piłki nie sięgnął Derdiyok, a mogło zakończyć się bramką dla Szwajcarów. Koniec czasu regulaminowego, o awansie miały zadecydować rzuty karne.

Serię jedenastek Polacy wykonywali bezbłędnie. Na nasze szczęście swój strzał spudłował Granit Xhaka i to nasi reprezentanci awansowali do ćwierćfinału Euro 2016! 30 czerwca w Marsylii Polska zagra ze zwycięzcą meczu Chorwacja - Portugalia.

Więcej o EURO 2016 można poczytać w naszym specjalnym serwisie internetowym: radioszczecin.pl/euro.

Polska - Szwajcaria 1:0 (1:0), karne 5:4
1:0 - 39' Kuba Błaszczykowski
1:1 - 82' Xherdan Shaqiri