Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Pomnik XIX-wiecznej pisarki, Elizabeth von Arnim stanął w Dobrej Szczecińskiej. Przedstawia siedzącą na ławce z książką w dłoniach kobietę. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Pomnik XIX-wiecznej pisarki, Elizabeth von Arnim stanął w Dobrej Szczecińskiej. Przedstawia siedzącą na ławce z książką w dłoniach kobietę. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Pomnik XIX-wiecznej pisarki, Elizabeth von Arnim stanął w Dobrej Szczecińskiej. Przedstawia siedzącą na ławce z książką w dłoniach kobietę.
Elizabeth von Arnim przez kilkanaście lat mieszkała i tworzyła w Rzędzinach oddalonych o kilka kilometrów od Dobrej.

- Arnim pisała powieści, z którymi czytelnicy mogli się utożsamiać i to stanowi o sile jej literatury - uważa tłumaczka książek Elżbieta Bruska. - Teraz zacytuje internautów, którzy piszą, że jej literatura jest ponadczasowa i opisuje ich uczucia.

- Pomnik nie stanął w Rzędzinach, gdzie mieszkała pisarka, bo jej ówczesna posiadłość znajduje się dziś na prywatnej posesji - tłumaczy wójt gminy Dobra, Teresa Dera. - Nie było gdzie go postawić, dlatego zdecydowaliśmy, że będzie wizytówką naszej gminy.

- Pomysł na pomnik-ławkę nie jest dziełem przypadku - tłumaczy jego twórca, artysta plastyk Bogdan Walknowski. - Pani Bruska znalazła stare zdjęcia Elizabeth von Arnim, które pokazywały pałac w Rzędzinach i tam siedziała na ławce i coś sobie czytała.

Sponsorem pomnika, który odsłonięto przed urzędem gminy jest duńska fundacja Oticon.
- Arnim pisała powieści, z którymi czytelnicy mogli się utożsamiać i to stanowi o sile jej literatury - uważa tłumaczka książek Elżbieta Bruska.
- Pomnik nie stanął w Rzędzinach, gdzie mieszkała pisarka, bo jej ówczesna posiadłość znajduje się dziś na prywatnej posesji - tłumaczy wójt gminy Dobra, Teresa Dera.
- Pomysł na pomnik-ławkę nie jest dziełem przypadku - tłumaczy jego twórca, artysta plastyk Bogdan Walknowski.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty