Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Na Pomorzu Zachodnim działalność antykomunistycznego podziemia była znikoma - tak mówi historyk Instytutu Pamięci Narodowej dr Magdalena Semczyszyn.
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Semczyszyn wskazuje, że w czasie wojny na terenie dzisiejszego województwa zachodniopomorskiego nie funkcjonowały struktury Polskiego Państwa Podziemnego. Te oddziały, które po jej zakończeniu działały w regionie były nieliczne i rozproszone. Jak mówi na uwagę zasługuje rok 1946 i dwie grupy.

- Z jednej strony oddział Czesława Hołuba w okolicach m.in. Stargardu Szczecińskiego i Goleniowa i drugi oddział bojowy armii wywodzący się z Wołkowyskiego Oddziału Armii Krajowej. To okolice Bobolic i Koszalina - mówi Semczyszyn.

- Ze względu na swoje spektakularne działania bardziej znana jest historia żołnierzy BOA - dodaje Semczyszyn. - W porozumieniu z żołnierzami "Łupaszki" razem przeprowadzali akcję likwidacyjne m.in. kilka osób związanych z Urzędem Bezpieczeństwem i ludzi partii zostało przez nich zlikwidowanych. Mamy akcję napadu na bank rolny w Koszalinie.

Liczebność obu oddziałów działających na Pomorzu Zachodnim mogła wynosić łącznie kilkadziesiąt osób. Według ustaleń historyków przez szeregi konspiracji przewinęło się około 200 tysięcy ludzi.
Semczyszyn wskazuje, że w czasie wojny w Zachodniopomorskiem nie funkcjonowały struktury Polskiego Państwa Podziemnego. Te oddziały, które po jej zakończeniu działały w regionie były nieliczne i rozproszone. Jak mówi na uwagę zasługuje rok 1946 i dwie gru
- Ze względu na swoje spektakularne działania bardziej znana jest historia żołnierzy BOA - dodaje Semczyszyn.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty