Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz

Jak uchronić dzieci i młodzież przed potencjalnymi zagrożeniami czyhającymi na nie w sieci? Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Jak uchronić dzieci i młodzież przed potencjalnymi zagrożeniami czyhającymi na nie w sieci? Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Zwracanie uwagi na zachowanie i rozmowa - w ten sposób zdaniem ekspertów audycji "Radio Szczecin na wieczór" możemy uchronić dzieci i młodzież przed potencjalnymi zagrożeniami czyhającymi na nie w sieci.
Śledztwo w sprawie samookaleczenia się trzech uczniów prowadzi szczecińska prokuratura. To w związku z internetową grą "Niebieski Wieloryb". Według szacunków, w Rosji i na Ukrainie przyczyniła się ona do popełnienia samobójstwa przez około 200 dzieci.

- Aby do czegoś takiego nie doszło, z dzieckiem trzeba przede wszystkim rozmawiać - mówił asp. Michał Sroka z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie. - Jeżeli my jako rodzice nie będziemy zwracać uwagi na zachowania naszych dzieci i nie będziemy z nimi rozmawiać, to możemy spodziewać się problemów i kłopotów.

Zachodniopomorska kurator oświaty Magdalena Zarębska-Kulesza uważa, że także nauczyciele mają do zrealizowania swoje zadanie. - Przebywając z uczniami dużą część dnia powinniśmy reagować, obserwować i rozmawiać. Powinniśmy po prostu z uczniami być i jak zauważymy coś złego - reagować. My nauczyciele mamy takie możliwości - tłumaczyła kurator.

Z kolei psycholog i terapeuta Radosław Cieśluk wskazywał, że najważniejsze, aby rozmowa nie opierała się na zasadzie samych nakazów i zakazów. - Kiedy mówimy dzieciom, że czegoś im nie wolno albo mają robić tak, a nie inaczej, to wydaje nam się, że z nimi porozmawialiśmy. Ale to nie jest rozmowa. Chodzi o to, żeby też dopytać, co np. wiedzą lub sądzą na dany temat - wyjaśniał Cieśluk.

Gra "Niebieski Wieloryb" polega na wykonaniu 50 zadań zleconych przez tzw. "opiekuna". Wśród nich jest np. samookaleczenie się czy oglądanie sadystycznych filmów. Finałem ma być samobójczy skok z wysokiego budynku. Ostrzeżenie przed grą rozesłało do zachodniopomorskich szkół szczecińskie kuratorium oświaty.
- Aby do czegoś takiego nie doszło, z dzieckiem trzeba przede wszystkim rozmawiać - mówił asp. Michał Sroka z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.
Zachodniopomorska kurator oświaty Magdalena Zarębska-Kulesza uważa, że także nauczyciele mają do zrealizowania swoje zadanie.
Z kolei psycholog i terapeuta Radosław Cieśluk wskazywał, że najważniejsze, aby rozmowa nie opierała się na zasadzie samych nakazów i zakazów.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty