Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Euro Eco Fuels produkuje paliwa z odpadów. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Euro Eco Fuels produkuje paliwa z odpadów. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Inspekcja Ochrony Środowiska rozpoczęła kontrolę w firmie produkującej paliwo ze zużytych opon w Szczecinie.
We wtorek teren zakładu EuroEco Fuels przy ulicy Kujota weszli inspektorzy. - Na miejscu zbadają czy zakład przestrzega norm środowiskowych - powiedział nam zachodniopomorski wojewódzki inspektor ochrony środowiska, Andrzej Miluch.

Kontrolę wszczęto po skargach właścicieli i pracowników sąsiednich firm. Jak mówi pracownica jednej z nich - Kamila Czerwińska - zakład truje środowisko. - To jest bardzo specyficzny słodkawy zapach. Mnie kojarzy się to z gazem. Jest na tyle duszący, że jak się człowiek zaciągnie, to odruch wymiotny jest natychmiastowy. Po badaniach kontrolnych okazało się, że moje wyniki nie wyglądają jak zazwyczaj. Okazało się, że mam chorą tarczycę. Miałam takie stężenie hormonów, że zdziwiona lekarka zapytała czy pracuje w zakładzie chemicznym - przyznaje Czerwińska.

Dyrektor firmy EuroEco Fuels, Dominik Nicholas odpiera oskarżenia. Jak napisał: "Jesteśmy firmą bezpieczną i odpowiedzialną, która tworzy miejsca pracy oraz prowadzi inwestycje na terenie Szczecina''.

Tymczasem w badaniach prowadzonych w styczniu Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w próbkach powietrza pobranych za płotem zakładu znalazł m.in toluen i benzen. Inspektorzy potwierdzili również uciążliwy odór, jednak brytyjska spółka zablokowała dalszą kontrolę, która teraz jest wznowiona.

Kontrola ma się zakończyć w ciągu dwóch miesięcy.
Kontrolę wszczęto po skargach właścicieli i pracowników sąsiednich firm. Jak mówi pracownica jednej z nich - Kamila Czerwińska - zakład truje środowisko.

Dodaj komentarz 5 komentarzy

W innym rejonie portu na nab Katowickim skladowany jest pak smolowy z bardzo niebezpiecznym rakotworczym benzopirenem!
na terenie papierni również jest podobne składowisko i firma
Jak to jest, że Polska jest traktowana jak kraj trzeciego świata, gdzie przychodzi zagraniczny inwestor, każdy kłania mu się w pas, a on prowadzi działalność, na którą niekoniecznie uzyskałby pozwolenie w swoim macierzystym kraju. Przecież już Kurier Szczeciński pisał o tej firmie, ludzie wypowiadali się, że przykry zapach jest wyczuwalny na Wałach Chrobrego i co? Kto za tym stoi, że sprawa oparła się o szczebel rządowy i to międzynarodowy?
Wg. właściciela tej firmy Polska jest chyba kolonią UK, a Polacy to Aborygeni, których można wytruć. Takiego trującego zakładu w Angli na pewno by mu nie pozwolili otworzyć.
Firma truje benzenem mieszkańców Szczecina w linii prostej ok.1000 m od Wałów Chrobrego. Skandal że Marszałek pozwolił na powstanie spalarni opon w centrum Miasta. Firma w teorii jest ekologiczna i może stać nawet pod UM. Właściciel spala opony nie zgodnie z procesem technologicznym i truje ludzi. Panie Marszałku jak można udawać że nie czuje Pan smrodu trujących wyziewów ??? Mieszkańcy Szczecina są zatruwani benzenem ponieważ Pan przymyka oko firmę zatruwającą mieszkańców - niezależne badania to potwierdziły, a firma ta wynajęła kancelarię która straszy ludzi pozwami oraz ma robić dobry pijar wokół całej sprawy.
Szkoda że w Szczecinie doszło do powstania spalarni opon w centrum Miasta _ EWENEMENT w skali Polski.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty