Radio Szczecin » Region »

Legendarny tunel pod Odrą odnaleziony [WIDEO, ZDJĘCIA]

Dawid Siwek
Realizacja: Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Kilkusetmetrowe przejście pod dnem Odry, łączące Lewobrzeże Szczecina z Międzyodrzem, odnalazł badacz podziemi Piotr Leda. Wideo z eksploracji tunelu kilka dni temu trafiło do sieci.
To były tylko primaaprilisowe żarty

To były tylko primaaprilisowe żarty

Rozwiązujemy sobotnią sprawę trybuny na stadionie szczecińskiej Pogoni oraz odkrycia tunelu pod Odrą.
Tunel prowadzi z Wyspy Zielonej do skarpy przy nasypie kolejowym w pobliżu ulicy Potulickiej. W rozmowie z Radiem Szczecin Piotr Leda przyznał, że na właściwy trop naprowadziły go rozmowy ze starszymi mieszkańcami miasta, którzy wspominali, że kilkadziesiąt lat temu mówiło się o tajemniczym przejściu pod Odrą. Jak mówił odkrywca, tydzień temu te doniesienia się potwierdziły.

- Wejście, przez które dostałem się do tunelu, znajduje się za ulicą Heyki. W środku było widać, że tunele odbiegają także w innych kierunkach: w stronę Łasztowni, Pomorzan i centrum. Ja, chyba na drodze szczęścia, wyszedłem w pobliżu ulicy Potulickiej - opowiada Piotr Leda. - Nie sądziłem, że przeprawię się przez Odrę. To było niesamowite zdziwienie. Tym bardziej, że potwierdziły się legendy opowiadane przez mieszkańców, że ten tunel faktycznie istnieje.

Jak powiedział nam pan Adam, mieszkaniec bloku tuż przy odnalezionym przejściu, informacje, że właśnie niedaleko pętli tramwajowej przy ulicy Potulickiej może znajdować się początek tunelu, pojawiły się już kilkadziesiąt lat temu.

- Mieszkam w tej dzielnicy od wielu lat. Tutaj chodzili pijaczkowie, by pić piwo. Pamiętam, jak starsi ludzie mówili, że pod Odrą biegną tunele. Mówiło się o tym po cichu, ale teraz to będzie bomba, sensacja - mówi pan Adam.

- Potwierdza się jedna z miejskich legend - tak o odnalezieniu tunelu pod Odrą mówi historyk Michał Skrzypczak i wyjaśnia, że może to być kolejna odnoga podziemnego miasta, czyli sieci tuneli, które w Szczecinie zbudowali Niemcy. - Legendy o podziemnych przejściach pojawiły się zaraz po wojnie, razem z polskimi mieszkańcami, którzy przybywając do Szczecina odkrywali różnego rodzaju wejścia i przejścia. Eksplorowali je na własną rękę. Możemy faktycznie mówić o podziemnym mieście, które wciąż czeka na odkrycie. A chyba w tym momencie jeden z jego fragmentów został odkryty, właśnie to legendarne przejście pod Odrą.

Podczas pierwszego przejścia Piotr Leda znalazł w tunelu dwa hełmy. Po przekazaniu informacji policji, tunel sprawdzili też saperzy. - Ujawnione zostały dwa hełmy, kilka sztuk amunicji, prawdopodobnie od karabinu Mauser, odznakę NSDAP oraz inne przedmioty, które mogą pochodzić z czasów II wojny światowej - mówi Michał Dziedzic z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Policjanci przekazali sprawę prokuraturze. Według nieoficjalnych informacji, odkrywca tunelu w związku ze swoimi działaniami może usłyszeć zarzuty. Podziemne przejście pod Odrą zostało sprawdzone przez saperów. Jak tłumaczy Marzena Wojciechowska ze szczecińskiej prokuratury, przejście może zostać uznane za zabytkowe, a na wejście do takich miejsc potrzebne jest zezwolenie, którego eksplorator nie posiadał.

- Prokurator postanowił o wszczęciu postępowania zgodnie z art. 111 us. 1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. W tym przypadku istnieje podejrzenie, że tunel, który został spenetrowany przez tego mężczyznę, jest zabytkowy. W takim wypadku mężczyzna ten złamał przepisy - wyjaśnia Wojciechowska.

Mężczyzna został już przesłuchany, ale śledczy nie ujawniają treści jego zeznań. Tunel i odnalezione w nim przedmioty pochodzące prawdopodobnie z czasów II wojny światowej zbada biegły. Wtedy zapadnie decyzja, czy Piotr Leda usłyszy zarzuty.

Film z przejścia tunelem pod Odrą [UWAGA, ZAWIERA WULGARYZMY]

- Wejście, przez które dostałem się do tunelu, znajduje się za ulicą Heyki. W środku było widać, że tunele odbiegają także w innych kierunkach: w stronę Łasztowni, Pomorzan i centrum. Ja, chyba na drodze szczęścia, wyszedłem w pobliżu ulicy Potulickiej - opowiada Piotr Leda.
- Nie sądziłem, że przeprawię się przez Odrę. To było niesamowite zdziwienie. Tym bardziej, że potwierdziły się legendy opowiadane przez mieszkańców, że ten tunel faktycznie istnieje.
Jak powiedział nam pan Adam, mieszkaniec bloku tuż przy odnalezionym przejściu, informacje, że właśnie niedaleko pętli tramwajowej przy ulicy Potulickiej może znajdować się początek tunelu, pojawiły się już kilkadziesiąt lat temu.
- Potwierdza się jedna z miejskich legend - tak o odnalezieniu tunelu pod Odrą mówi historyk Michał Skrzypczak.
- Ujawnione zostały dwa hełmy, kilka sztuk amunicji, prawdopodobnie od karabinu Mauser, odznakę NSDAP oraz inne przedmioty, które mogą pochodzić z czasów II wojny światowej - mówi Michał Dziedzic z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.
Jak tłumaczy Marzena Wojciechowska ze szczecińskiej prokuratury, przejście może zostać uznane za zabytkowe, a na wejście do takich miejsc potrzebne jest zezwolenie, którego eksplorator nie posiadał.

Region

RSnW: "To poważny problem i wciąż mało znany"RSnW: "To poważny problem i wciąż mało znany"Alienacja rodzicielska to poważny problem i wciąż mało znany - ocenili goście audycji 'Radio Szczecin na Wieczór'.» więcej Sachajko o "samooczyszczeniu" w KukizSachajko o "samooczyszczeniu" w Kukiz'15Wiceprzewodniczący Kukiz '15 komentuje decyzję szczecińskich działaczy ruchu: - Dobrze, że już ich u nas nie ma, bo zamiast walczyć o Polskę, walczyli o siebie, o 'kasę' - tak Jarosław Sachajko ocenia sytuację, w której politycy Kukiz '15 ...» więcej Jak założyć i prowadzić biznes w sieci? [ZDJĘCIA]Jak założyć i prowadzić biznes w sieci? [ZDJĘCIA]Najważniejszy jest produkt i klienci - mówili goście konferencji Enspiration Day, która trwa w siedzibie PDC Logistics w Załomiu.» więcej Wiceprzewodniczący KukizWiceprzewodniczący Kukiz'15 mocno o polskim systemie oświatyPolskiego systemu edukacji nie da się naprawić, trzeba go rozwalić i budować coś innego - oceniał w 'Rozmowach pod krawatem' wiceprzewodniczący Kukiz'15 Jarosław Sachajko.» więcej Zostań reprezentantem Szczecina w The Tall ShipsZostań reprezentantem Szczecina w The Tall Ships' Races80 osób stworzy załogi czterech żaglowców - trwa rekrutacja do Reprezentacji Szczecina na regaty The Tall Ships' Races.» więcej Jaka przyszłość szpitala w Kamieniu Pomorskim?Jaka przyszłość szpitala w Kamieniu Pomorskim?W piątek zarząd powiatu spotka się ze spółką EMC, która prowadzi szpital w Kamieniu Pomorskim. Rozmowy dotyczyć będą przyszłości tej placówki. Spółka zdecydowała o zamknięciu oddziału chirurgicznego, nie zgadzają na to jednak lokalne wład ...» więcej Kolizja dwóch aut osobowych na ul. StrugaKolizja dwóch aut osobowych na ul. StrugaCzęściowo zablokowany jest wjazd do centrum miasta w okolicach Międzynarodowych Targów Szczecińskich. Zator na ulicy Struga, przed skrzyżowaniem z ulicą Gryfińską, sięga skrzyżowania z ulicą Łubinową.» więcej "Szczepimy, bo myślimy" - 1000 x tak w samych Zdrojach"Szczepimy, bo myślimy" - 1000 x tak w samych ZdrojachTysiąc podpisów - tylko w szpitalu w szczecińskich Zdrojach - zebrano pod projektem ustawy w sprawie szczepień dzieci. To w ramach ogólnopolskiej akcji 'Szczepimy, bo myślimy'.» więcej Police: opłaty "śmieciowe" wzrosnąPolice: opłaty "śmieciowe" wzrosnąCo najmniej o jedną trzecią wzrosną opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w gminie Police. Taki zapis widnieje w projekcie uchwały, który w czwartek trafi pod obrady rady miejskiej. Nowe stawki mają wejść w życie już od 1 czerwca.» więcej Przedsmak lata? [WIDEO]Przedsmak lata? [WIDEO]Termometry wskażą nawet 25 stopni Celsjusza; tak przynajmniej prognozują meteorolodzy. Zachmurzenie średnie, na zachodzie regionu może zagrzmieć. Wiatr słaby, ciśnienie w normie.» więcej
1234567

FOTOGALERIA

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Samochód osobowy zderzył się z autobusem na ulicy Metalowej w Szczecinie. Do zdarzenia doszło na wysokości dworca Podjuchy. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Każdy elektryczny samochód zakupiony przez magistrat na jednym ładowaniu może przejechać 260 kilometrów. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Rozdają odblaski i informują jak bezpiecznie poruszać się w ruchu drogowym: urzędnicy, policjanci i strażnicy miejscy wyszli na ulice Szczecina, żeby przestrzegać pieszych przed zagrożeniami, jakie wynikają z nieuważnego przechodzenia przez pasy. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Wystawa "Katyń... listy stamtąd". Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Inwestycja budzi kontrowersje, ZDiTM wydaje jednak pozytywną opinię. Chodzi o budowę Centrum Logistycznego na północy Szczecina. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Szpital Wojskowy w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
W tym roku mija 30 lat od powstania Stowarzyszenia Katyń w Szczecinie, gdy powstało skupiało ponad 400 osób w tym 48 wdów. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.