Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Kolejne trzy przysmaki z Pomorza Zachodniego trafiły na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych. Chodzi o serca kaziukowe, miód pitny trójniak Cedyński oraz wędzony udziec wieprzowy z Przelewic.
Aby znaleźć się na liście, produkty muszą spełniać określone normy, na przykład być wytwarzane z zastosowaniem tradycyjnych metod produkcji mających co najmniej 25 lat.

Serca kaziukowe to pierniki z nutą pieprzu, których przepis znany był już 400 lat temu w Wilnie. Tradycja ich wytwarzania została przeniesiona na ziemię zachodniopomorską po II wojnie światowej. Wytwarza je Irena Śmiałek z Koszalina.

Miód pitny trójniak Cedyński został stworzony na 1000-lecie bitwy pod Cedynią. - Miód pitny został przygotowany dwa lata wcześniej. Pełnia jego smaku wynika z "leżakowania". Im trunek dłużej "leżakuje", tym ma lepszy smak i lepszy bukiet. Niebo w gębie - podkreśla jego wytwórca Jan Olszański.

W przypadku udźca wieprzowego z Przelewic, wędlina jest wędzona starodawną metodą. - Taką, którą stosował dziadek, ale udoskonaloną. Pod koniec wędzenia, dla smaku dodajemy wiśnię - opowiada wytwórca Ireneusz Jung.

Lista Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi to spis produktów, które są wyróżnione ze względu na wyjątkowe właściwości i naturalne metody produkcji. Obecnie znajduje się na niej 48 przysmaków z województwa zachodniopomorskiego.
- Miód pitny został przygotowany dwa lata wcześniej. Pełnia jego smaku wynika z tego "leżakowania". Im trunek dłużej "leżakuje", tym ma lepszy smak i lepszy bukiet. Niebo w gębie - podkreśla jego wytwórca Jan Olszański.
- Taką, którą stosował dziadek, ale udoskonaloną. Pod koniec wędzenia, dla smaku dodajemy wiśnię - opowiada wytwórca Ireneusz Jung.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty