Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

W państwach Unii Europejskiej od początku roku trzeba płacić za grubsze torby foliowe. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
W państwach Unii Europejskiej od początku roku trzeba płacić za grubsze torby foliowe. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
W kwestii jednorazowych plastików należy przede wszystkim edukować - oceniają eksperci "Radia Szczecin na Wieczór". Plastikowe talerze i sztućce, patyczki do czyszczenia uszu czy słomki do napojów - mają wkrótce całkowicie zniknąć z rynku.
Unia Europejska domaga się od swoich członków, by bardziej przykładali się do recyklingu plastikowych odpadów. Całkowity zakaz nie jest dobrym rozwiązaniem - mówił prof. Artur Bartkowiak z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

- Edukacja, edukacja, jeszcze raz edukacja! Powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę, by więcej dbać o to, co się robi z tymi opakowaniami, a nie - de facto - tylko patrzyć przez zakazy i eliminacje rozwiązań opartych o tworzywa sztuczne. Tworzymy coś w rodzaju sztucznego demona - zaznaczył prof. Bartkowiak.

Nie jest to totalny zakaz produktów plastikowych, to bardziej kompromis - dodał Piotr Barczak z Europejskiego Biura Ochrony Środowiska w Brukseli.

- Dwie główne grupy, które będą zakazane, to są przedmioty jednorazowego użytku, dla których istnieją alternatywy mające pozytywny wpływ na środowisko. Nie mają tak złego wpływu jak plastiki. Inne produkty będą tylko ograniczone - powiedział Piotr Barczak.

W państwach Unii Europejskiej od początku roku trzeba płacić za grubsze torby foliowe. Teraz przyszedł czas na jednorazowe plastiki. W Europie mamy 60 tys. firm zajmujących się obrotem i przetwórstwem tworzyw sztucznych.
- Edukacja, edukacja, jeszcze raz edukacja! Powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę, by więcej dbać o to, co się robi z tymi opakowaniami, a nie - de facto - tylko patrzyć przez zakazy i eliminacje rozwiązań opartych o tworzywa sztuczne. Tworzymy coś w
- Dwie główne grupy, które będą zakazane, to są przedmioty jednorazowego użytku, dla których istnieją alternatywy mające pozytywny wpływ na środowisko. Nie mają tak złego wpływu jak plastiki. Inne produkty będą tylko ograniczone - powiedział Piotr Barczak

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty