Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk i Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Lekarze ze szpitala w szczecińskich Zdrojach razem z medykami z Kliniki Neurologii Rozwojowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku stworzyli Centrum Leczenia Padaczek Lekoopornych. To pierwsza taka jednostka w Polsce. Wszystko po to, by wspólnie leczyć pacjentów, którym nie pomagają leki.
Pacjenci chorzy na padaczkę najpierw będą diagnozowani w Trójmieście, po czym przejdą operację w Szczecinie. Diagnostyka to przede wszystkim znalezienie ogniska padaczkowego w strukturze kory mózgowej - mówi prof Leszek Sagan, neurochirurg ze szpitala w Zdrojach.

- W innych dziedzinach chirurgicznych my wycinamy coś, co jest odmienne od reszty zdrowych tkanek. Tutaj bardzo często kora mózgu czy struktury mózgu niczym się nie różnią od reszty. Tych, w których jest zlokalizowany napad padaczkowy. Dla chirurga znalezienie tego ogniska, mimo, że operuje pod mikroskopem i dużym powiększeniem, jest to często niemożliwe - mówi Sagan.

W piątek w szpitalu w Zdrojach taką operację przeszła 11-letnia Nadia. Jak mówią rodzice, przez ataki padaczki nie mogła normalnie funkcjonować.

- Czasami było tak, że miała trzy razy w tygodniu, a czasami trzy razy dziennie. Stres powoduje te napady, ale również te dobre, miłe chwile. Jak się cieszyła, przeżywała, to zaraz był atak. Przeszliśmy długą drogę, ale mam nadzieję, że teraz już będzie dobrze - mówi mama Nadii.

Operacja Nadii powiodła się, jednak dopiero za kilka miesięcy będzie można ocenić czy ataki padaczki ustąpią.

Dzięki współpracy między lekarzami ze Szczecina i Gdańska zoperowano już 15 pacjentów. Stan wszystkich znacznie się poprawił.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty