Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz

Debata "Bitwa o głosy" w Radiu Szczecin. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Debata "Bitwa o głosy" w Radiu Szczecin. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Jaki będzie Szczecin po dwóch kadencjach państwa prezydentury? - na to pytanie odpowiadali kandydaci na prezydenta Szczecina podczas debaty "Bitwa o głosy" w Radiu Szczecin.
Kandydaci wypowiadali się w kolejności, którą wylosowali przed rozpoczęciem debaty.

Rewitalizacja i reorganizacja komunikacji miejskiej to priorytet dla Piotra Czypickiego z Komitetu Wyborczego Szczeciński Ruch Miejski.

- Widzę na zbliżającą się kadencję kilka takich kluczowych spraw, jak przede wszystkim rewitalizacja. Mamy 37 procent obszaru miasta, który jest zdegradowany, gdzie mieszka niemal połowa mieszkańców. Osiedla takie jak Skolwin, Stołczyn, Golęcino, Gocław, Podjuchy, Dąbie, Żydowce, Klucz czy Śródmieście, należy wprowadzić do standardu XXI wieku. I to jest zadanie numer jeden, na które chcemy przeznaczyć w najbliższych 5 latach 800 mln zł. Drugim takim wyzwaniem to jest miasto krótkich odległości. Komunikacja miejska i priorytet dla niej, wszędzie gdzie się da wyznaczenie bus pasów, nowe linie tramwajowe oraz autobusowe, zagęszczenie siatki połączeń. A także spójne połączenie wszystkich 37 osiedli drogami rowerowymi tak, aby Szczecin przestał się korkować. Ponieważ jest czwartym najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce - mówił Czypicki.

Podczas swojej prezydentury będę stawiał na rozwój gospodarki - mówił Jakub Kozieł z Komitetu Wyborczego Koalicja Antysystemowa.

- W mojej wizji za 5-10 lat Szczecin jest dumnym, bogatym portem i centrum biznesowym. Program który mamy zakłada przede wszystkim gospodarkę, czyli skupienie się na tym, żeby przyciągać przedsiębiorców, pomagać zakładać im tutaj firmy, trzeba ulżyć im w sprawach podatkowych i urzędowych. To jest trzon, wokół którego będziemy chcieli budować dobry Szczecin dla mieszkańców. Bo bez pieniędzy, które będą wpływały do budżetu, nie jesteśmy w stanie ani remontować dróg, ani tworzyć instytucji kulturalnych, ani wspierać polskiego sportu. Przede wszystkim gospodarka, a później wszystkie inne rzeczy dookoła - mówił Kozieł.

Chciałbym kontynuować wiele projektów, które rozpoczął prezydent Krzystek. Będę jednak rozmawiał o tym z mieszkańcami - mówił Sławomir Nitras z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Platforma .Nowoczesna Koalicja Obywatelska.

- Podkreślam zawsze, że ważna jest ciągłość, nie wolno robić rewolucji, bo one zawsze kończą się źle. Miałem swój udział w początkach prezydentury obecnego prezydenta i chciałbym wiele rzeczy kontynuować. W kilku sprawach chciałbym dokonać zmiany albo uzupełnić to, co się dzieje, bo strategię trzeba realizować. Po pierwsze, to co wspomniał pan Kozieł, do Szczecina nie przyciąga się inwestorów, pan Krzystek nie ma nawet zastępcy, który tym się zajmie i pod tym względem przegrywamy rywalizację z właściwie całą Polską. Trzeba konsultować z mieszkańcami. Dzisiaj przy ul. Odzieżowej rozmawiałem z mieszkańcami - dowiedzieli się, że coś zaczęło się u nich budować, ale nikt z nimi o tym nie rozmawiał. Na rynku na Pogodnie przebudowuje się skrzyżowanie, a nikt nie rozmawia z mieszkańcami, z kupcami którym spadły dochody, zamiast zrobić to w wakacje. Trzecia rzecz, jeśli mówimy o wizji, to kwestia akademickiego Szczecina. Pan prezydent w swojej strategii ma wielkie hasła, natomiast tego nie realizuje, nawet nie spotyka się z rektorami, nie ma żadnego pomysłu, a bez akademickiego Szczecina nie będzie poważnego miasta - mówił Nitras.

Dawid Krystek z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego SLD Lewica Razem.

- Za 10 lat Szczecin będzie lepszym miastem, w którym chce się żyć, do którego chętniej się przyjeżdża niż z którego się wyjeżdża. Niestety będziemy o 10 lat starsi, ale Szczecin będzie wtedy miastem, w którym nie brakuje miejsc w żłobkach. Które rozwija się akademicko, buduje się statki. Przede wszystkim będzie miastem w którym chodniki są równe, nie ma pustostanów, a nowe inwestycje, które będą realizowali deweloperzy i miasto, zapewnią naszym mieszkańcom własne "M". Tego wszyscy potrzebujemy. Szczecin będzie też miastem otwartym, w którym Prezydent Szczecina nie boi się pójść w marszu równości. Miastem w którym finansuje się in vitro. I za 10 lat, mam nadzieję, że już setki jeśli nie tysiące dzieci, takich właśnie z in vitro, będzie urodzonych w Szczecinie - mówił Krystek.

Obecny prezydent Piotr Krzystek, kandydat Komitetu Wyborczego Wyborców Piotra Krzystka Bezpartyjni mówił, że dzięki różnym inwestycjom rozwinie się między innymi port.

- Jaki będzie Szczecin za 10 lat? Strategia jest tutaj jasna, my ją mamy od lat i sukces naszego miasta polega na tym, że ją realizujemy. Będziemy mieli pogłębiony tor wodny, a więc rozwinie się gospodarka morska i szczeciński port. Mam nadzieję, że zbudujemy zachodnie obejście Szczecina, więc łatwiejszy będzie transport. Będzie węzeł Podjuchy, niesamowicie fajny projekt jakim jest Łasztownia, który zmienił oblicze tej części miasta. Łasztownia już dziś wygląda pięknie, przyciąga, będzie jeszcze wspanialsza, ponieważ ją pięknie zagospodarujemy. I wykorzystamy dla potrzeb nie tylko Szczecina, ale także tych, którzy do nas przyjeżdżają. Oczywiście będziemy stawiali na nowoczesne technologie, na start-upy, na to wszystko co tak naprawdę w Szczecinie prężnie się rozwija. I daje szansę na nowe, dobrze płatne miejsca pracy. Zadbamy też o seniorów, ponieważ ta grupa będzie coraz szersza, mamy tego świadomość i stąd cały szereg programów, które już w tej chwili są realizowane i będą rozwijane w kolejnej kadencji - mówił Krzystek.

Bartłomiej Sochański z Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość.

- Dzięki dobrej harmonijnej współpracy pomiędzy miastem Szczecinem a rządem Rzeczypospolitej, Szczecin będzie silną kresową metropolią. Zachodnie obejście miasta powstanie z dojazdami do miasta od strony Tanowa, Dobrej, Mierzyna i Przecławia. Te dojazdy zostaną starannie zaplanowane i doprowadzone. Będzie działać Szczecińska Kolej Metropolitalna. Młodzież zatrzyma się w Szczecinie, nie będzie wyjeżdżać dlatego, że będzie dobra praca w przedsiębiorstwach gospodarki morskiej, będzie działać Stocznia Szczecińska. Będą działać przedsiębiorstwa portowe, dzięki pogłębieniu toru do szczecińskiego portu. W końcu Szczecin będzie miastem zieleni, w którym będą powstawać nowe obszary zielone. Będzie zmodernizowane lotnisko w Dąbiu dla małych samolotów, będzie można pójść na stadion czy aquapark - mówi Sochański.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października. Wówczas wybierzemy radnych gmin, powiatów i sejmików oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Rewitalizacja i reorganizacja komunikacji miejskiej to priorytet dla Piotra Czypickiego z Komitetu Wyborczego Szczeciński Ruch Miejski.
Podczas swojej prezydentury będę stawiał na rozwój gospodarki - mówił Jakub Kozieł z Komitetu Wyborczego Koalicja Antysystemowa.
Chciałbym kontynuować wiele projektów, które rozpoczął prezydent Krzystek. Będę jednak rozmawiał o tym z mieszkańcami - mówił Sławomir Nitras z Koalicji Komitet Wyborczy Platforma .Nowoczesna Koalicja Obywatelska.
Dawid Krystek z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego SLD Lewica Razem.
Obecny prezydent Piotr Krzystek, kandydat Komitetu Wyborczego Wyborców Piotra Krzystka Bezpartyjni mówił, że dzięki różnym inwestycjom rozwinie się między innymi port.
Bartłomiej Sochański z Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty