Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Laboratorium to autorski pomysł naukowców. Kosztowało około 250 tysięcy złotych. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Laboratorium to autorski pomysł naukowców. Kosztowało około 250 tysięcy złotych. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Jak szron wpływa na wydajność domowej lodówki, co się stanie, jeśli w klimatyzacji, w naszym biurze, zabraknie płynu chłodzącego czy jak zadbać o ekologię - odpowiedzi na takie pytania szukają naukowcy i studenci Akademii Morskiej w Szczecinie, w nowym Laboratorium Chłodnictwa i Klimatyzacji.
W środę, na Wydziale Mechanicznym, odbyło się oficjalne otwarcie laboratorium.

- Jest to sprzęt, który odwzorowuje, przykładowo kontenery chłodzone na statkach. Z całą pewnością przyda się to wielu studentom - zapewniał Karol Maksymiak z wydziału Mechanicznego Instytutu Eksploatacji Siłowni Okrętowych.

To niewielka pracownia, ale bogato wyposażona, znajdziemy tu na przykład urządzenie do odzyskiwania substancji chłodzącej (jak np. w klimatyzacji) czy kamerę termowizyjną.

- Stanowisko do napełniania odzysku czynnika chłodniczego, stanowisko wentylacji, klimatyzacji z odzyskiem ciepła, to też jest topowy temat. To stanowisko do badania automatyki chłodniczej, jest zawór sterowany elektronicznie - to novum w instalacjach chłodniczych. Mamy również termowizję. Szkolimy studentów w zakresie obsługi tej kamery termowizyjnej - opowiadała dr Ewelina Złoczowska z Akademii Morskiej w Szczecinie.

- Widać na przykład ile ciepła wydziela moja twarz, co znaczy, że jestem lekko poddenerwowany. Moja twarz jest biała. Widzimy skalę, jest w granicach 34 stopni Celsjusza. Otoczenie, chociażby podłoga jest w granicach 17 stopni Celsjusza. Możemy zobaczyć różnicę temperatur w otoczeniu - mówił Maciej Sieciński z wydziału Mechanicznego.

Laboratorium to autorski pomysł naukowców. Kosztowało około 250 tysięcy złotych.

- Laboratorium bardzo się podoba, nowocześnie wyposażone. Cieszymy się, że będziemy mieć tutaj zajęcia - dodał Sieciński.

W nowym miejscu Wydziału Mechanicznego naukowcy i studenci badają m.in. takie parametry układu chłodniczego, jak ciśnienie czy temperaturę, zajmują się wpływem szronienia na jego wydajność, czy opracowują autorskie sposoby sterowania. Celem jest energooszczędność.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty