Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

22 stycznia 1971 po raz drugi zastrajkowali stoczniowcy w Szczecinie. Na czele protestu stanął Edmund Bałuka. Stoczniowcy domagali się cofnięcia podwyżek cen żywności i rozmów z rządem.
Pierwszy raz w historii Polski Ludowej zmusili komunistyczne władze do negocjacji.

To była kontynuacja strajku grudniowego. Stoczniowcy domagali się m.in. przyjazdu do Szczecina władz Polski Ludowej, w świetlicy stoczniowej postulaty odczytywał Edmund Bałuka.

- Domagamy się przyjazdu I sekretarza KC PZPR towarzysza Edwarda Gierka na teren stoczni im. Adolfa Warskiego - czytał Bałuka.

Do Szczecina przyjechali wtedy pierwszy sekretarz PZPR Edward Gierek, premier Piotr Jaroszewicz i szef MON Wojciech Jaruzelski, który tak mówił do stoczniowców.

- Nasz żołnierz będzie każdej ludowej władzy bronić i partii będzie bronić - mówił Jaruzelski.

Po spotkaniu szybko okazało się że stoczniowcy zostali oszukani wspominał Grzegorz Durski uczestnik tych wydarzeń. - Potem okazało się, że niestety zostaliśmy zwodzeni - mówił Durski.

Na czele strajku stał wtedy Edmund Bałuka, któremu szybko władze komunistyczne umożliwiły emigrację - mówi historyk Artur Kubaj. - Brał udział w wydarzeniach, które budują tożsamość naszego miasta.

Strajk zakończył się 25 stycznia.
Relacja Grzegorza Gibasa.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty