Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
400 operacji zmniejszenia żołądka wykonali do tej pory lekarze ze szpitala przy Unii Lubelskiej w Szczecinie, a zapotrzebowanie jest nadal ogromne.
Specjaliści podsumowali swoją działalność od 2019 roku. Wtedy w placówce odbył się pierwszy taki zabieg. Operacja bariatryczna to ostateczny sposób na walkę z otyłością.

- Ingerencja chirurga konieczna jest, gdy wszystkie możliwości zostaną już wyczerpane mówi Tadeusz Sulikowski, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Gastroenterologicznej. - Na początku jak wiele lat temu wchodziła bariatria, to wszyscy myśleli, że to kwestia wyglądu. Ale musimy sobie powiedzieć, że kwestia nadwagi powoduje wiele zmian w organizmie. Mamy problemy ze stawami, mamy cukrzycę, nadciśnienie, częściej choroby nowotworowe.

Pacjenci są w każdym wieku. - Najmłodszy pacjent miał 18 lat - dodaje Marzena Kabat, pielęgniarka oddziałowa. - Przychodzą po pomoc, walczą z otyłością czasami całe lata, używając i stosując różne diety, pudełkowe, kapuściane, które nie przynoszą efektów na długi okres. One są krótkotrwałe, a wracają do otyłości z powrotem.

By promować wiedzę na temat bariatrii, Pomorski Uniwersytet Medyczny organizuje konferencję dla pacjentów. Odbędzie się ona 3 grudnia w Auli Rektoratu PUM. Będzie tam można porozmawiać m.in. z lekarzami i dietetykami.
- Ingerencja chirurga konieczna jest, gdy wszystkie możliwości zostaną już wyczerpane mówi Tadeusz Sulikowski, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Gastroenterologicznej.
Pacjenci są w każdym wieku. Najmłodszy pacjent miał 18 lat - dodaje Marzena Kabat, pielęgniarka oddziałowa.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty