Centrum ma pozwolić na rozwój cyfryzacji badań klinicznych oraz tworzenie terapii dedykowanych konkretnym pacjentom. To ważny krok dla uczelni, bo badania kliniczne bez wsparcia bioinformatyki dziś w medycynie już nie funkcjonują.
- Istota tego wsparcia polega na wypełnieniu olbrzymiej luki, która przez całe lata towarzyszyła wszystkim badaniom medycznym - w szczególności niekomercyjnym - w kraju. Musieliśmy polegać na badaniach komercyjnych związanych z firmami, których ośrodki wiodące były poza granicami Polski. Dzisiaj badania akademickie, niekomercyjne możemy prowadzić na dużą skalę w naszym kraju, w naszym uniwersytecie i w naszych szpitalach klinicznych - mówi rektor PUM prof. Bogusław Machaliński.
Ta dotacja to docenienie PUM, ale skorzystają na tym przede wszystkim pacjenci.
- To, co robimy poprzez tworzenie infrastruktury badawczej to zwiększenie dostępności dla pacjentów z regionu do najnowocześniejszych terapii. To kolejny element wsparcia, który jest kolejnym taktem. jeśli chodzi o tworzenie ekosystemu dla rozwoju innowacji w Polsce - dodaje prezes Agencji Badań Medycznych, Radosław Sierpiński.
W Polsce powstanie 18 Centrów Medycyny Cyfrowej.