Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Reklama
argum.eu

Graf. Wojciech Ochrymiuk
Graf. Wojciech Ochrymiuk
Dokładnie 8 lat temu samorządy odpowiedziały na wniosek zachodniopomorskiego wojewody, przesyłając mu listę miejsc, gdzie mogliby trafić migranci z Afryki i Bliskiego Wschodu.
Gdzie dokładnie? Np. do Polic, Gryfina, Goleniowa, Stargardu czy Kamienia Pomorskiego? Na to pytanie wówczas wojewoda Marek Tałasiewicz z Platformy Obywatelskiej nie chciał odpowiedzieć.

- Oczywiście panu nie powiem. Nie ma najmniejszego powodu, żeby teraz tam jeździć, weryfikować te obiekty, czy one są faktycznie gotowe. Jaka będzie ewentualna akceptacja lub brak akceptacji społeczeństwa - mówił Tałasiewicz.

Wojewoda zaznaczył jedynie, że samorządy na Pomorzu Zachodnim łącznie wskazały ponad 1500 miejsc dla cudzoziemców.

Na początku Prezydent Szczecina Piotr Krzystek również nie informował, czy przekazał listę do wojewody. Po miesiącu, ustami Witolda Daniłkiewicza z wydziału zarządzania kryzysowego Urzędu Miasta, jednak podał komunikat, że Szczecin znajdzie miejsce dla około stu uchodźców, o ile rząd da pieniądze na remont lokali komunalnych, w których mieliby zamieszkać.

- Ale uzależniliśmy je w zasadzie od finansów. Jeżeli zostaną przekazane środki finansowe, to my takie zasoby, w postaci około 20 mieszkań, jesteśmy w stanie przygotować w przeciągu pół roku do roku czasu - mówił Daniłkiewicz.

Koszt remontu urząd szacuje na około milion złotych. Wytypowane lokale nie są położone na jednej ulicy, a rozrzucone po całym mieście. To między innymi ul.: Kolumba, Firlika, Krzywoustego, Małopolska, Żupańskiego czy Mazurska.

Komisja Europejska wówczas chciała, aby do Polski trafiło 12 tysięcy migrantów. Tak się jednak nie stało, w wyniku zmiany rządu pod koniec 2015 roku. Teraz, po 8 latach od tamtych wydarzeń, to Polacy w referendum mogą zdecydować o przymusowej relokacji migrantów.
Przypadek Referendalny nr 18: Rok 2015, czyli migranci a Pomorze Zachodnie

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty