Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
autopromocja
Krzywda - Marek Stelar w Radiu Szczecin
Reklama
argum.eu

Realizacja Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
"Kolory melancholii" to tytuł wystawy szczecińskiego malarza Pawła Bałakirewa, którą można oglądać w Muzeum Historii Miasta Szczecina.
Zanim przyjechał do naszego miasta przed wojną wystawiał swoje obrazy na wystawie młodych twórców na Montparnasse w Paryżu mówi Anna Lew-Machniak z Muzeum Narodowego w Szczecinie. - Najpierw uczył się w Paryżu, a później, jak wrócił z powrotem na Litwę, kontynuował również naukę w Wilnie. Zresztą z tego co ktoś mi mówił, to to, że on przybył w ogóle tutaj do Szczecina, to był zupełny przypadek, ponieważ sądzili oni, że pociąg jedzie, ale nad morze i rodzina Bałakirewów była bardzo zdziwiona, że tym ostatnim przystankiem jest Szczecin. - mówi Lew-Machniak.

Paweł Bałakirew malował pejzaże i portrety szczecińskich aktorów. - To jest takie troszeczkę inne dzieło sztuki, bo polscy malarze w 1949 roku, w momencie, gdy wprowadzono zasadę realizmu socjalistycznego, gdy miano malować w Nowym Duchu, był taki projekt, iż musieli wszyscy malować przodowników pracy i Bałakirew również takiego przodownika pracy musiał namalować, ale próbował się wybić z tego trendu i troszeczkę inaczej go zaprezentować. - tłumaczy Lew-Marciniak

Do Szczecina przyjechał w 1946 roku. Jego młodszy syn Oleg też był malarzem, w latach
siedemdziesiątych ubiegłego wieku był znany w całej Polsce.
Zanim przyjechał do naszego miasta przed wojną wystawiał swoje obrazy na wystawie młodych twórców na Montparnasse w Paryżu mówi Anna Lew-Machniak z Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03poniedziałek04wtorek05środa06czwartek07piątek08sobota09niedziela10poniedziałek11wtorek12środa13czwartek14piątek15sobota16niedziela17poniedziałek18wtorek19środa20czwartek21piątek22sobota23niedziela24poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela31

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty