Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Fot. Przemysław Polanin [Radio Szczecin]
Fot. Przemysław Polanin [Radio Szczecin]
13 grudnia przypada 42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu planuje uczcić pamięć o ofiarach tamtych wydarzeń.
Muzeum wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej organizuje spotkanie pod nazwą „Przystanek Historia”. Jego gościem będzie profesor Nikołaj Iwanow, który w ramach swojej prelekcji „Stan wojenny widziany z Moskwy” obalić ma część mitów w sprawie wydarzeń z początku lat osiemdziesiątych.

Dyrektor szczecińskiego oddziału IPN Krzysztof Męciński mówi, że tego typu spotkania mają przypominać o skutkach wprowadzenia stanu wojennego.

- Powinniśmy pamiętać o ofiarach stanu wojennego, że junta wojskowa generała Jaruzelskiego na prawie dekadę zatrzymała ten proces wolnościowy, który rozpoczął się w karnawale Solidarności - mówi Męciński.

Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego Aleksander Ostasz mówi, że kierowanej przez niego placówce można nie tylko posłuchać o historii, ale też dotknąć eksponatów pamiętających stan wojenny.

- Mamy sprzęty związane ze stanem wojennym, tak jak BTR-y, mamy tez polewaczkę. Muzeum stara się jak najbardziej kultywować wszystkie te dążenia Polaków do odzyskania wolności - mówi Ostasz.

„Przystanek Historia” w Kołobrzegu zaplanowano na 13 grudnia o godz. 18.
Relacja Przemysława Polanina.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty