logowanie » Czwartek, 29 stycznia 2015 roku.
Radio Szczecin » Wiadomości »

Smoleńsk zostawił trwałe zmiany w Polsce

Katastrofa smoleńska odcisnęła na Polsce równie trwałe piętno jak śmierć prezydenta Narutowicza-uważa politolog dr Janusz Jartyś. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]

Katastrofa smoleńska odcisnęła na Polsce równie trwałe piętno jak śmierć prezydenta Narutowicza-uważa politolog dr Janusz Jartyś. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Katastrofa smoleńska odcisnęła na Polsce równie trwałe piętno jak śmierć prezydenta Narutowicza-uważa politolog dr Janusz Jartyś.
Według Jartysia jednak do tej pory w polskiej historii po II Wojnie Światowej nie było zdarzenia, które tak silnie wstrząsnęło by polskim społeczeństwem i politykami.

Janusz Jartyś podkreśla, że katastrofa jeszcze długo będzie wykorzystywana w walce politycznej przez wszystkie partie. Dodaje również, że nie zmieni się to, dopóki nie zostaną dokładnie wyjaśnione przyczyny zdarzeń sprzed roku. Kiedy to się stanie? To trudno przewidzieć-zaznacza Jartyś.

Partie polityczne będą do katastrofy smoleńskiej wracać i będzie ona z pewnością przez długi okres częścią życia społecznego i politycznego, tematem niejednej kampanii wyborczej. Podejrzewam, że nawet 10 czy 15 raportów nie pomoże w wyjaśnieniu przyczyn katastrofy. Takie tragiczne wydarzenie w społecznym ujęciu żyją własnym życiem-tłumaczy politolog.

Katastrofa jest tematem rozmów nie tylko polityków-ale również wielu Polaków. Według Janusza Jartysia w Polsce nie ma osoby, która byłaby obojętna wobec wydarzeń 10-go kwietnia i obchodów jej rocznicy:

Społeczne życie nie znosi próżni, a więc każda z osób, które będą obserwować uroczystość będą różnie reagować na to, co będzie miało miejsce. Dla jednych osób będzie to bardzo istotne, a dla drugich mniej. Jest to na tyle naturalna, że po pierwsze czas goi rany, a po drugie nie wszyscy pojmują wydarzenia w taki sam schematyczny sposób-wyjaśnia Jartyś.

Jednak według sondażu, którego wynik przytoczył Jartyś, blisko połowa Polaków nie potrafiła skojarzyć daty 10 kwietnia 2010-go roku z żadnym ważnym wydarzeniem.
relacja Jarosława Gowina

Wiadomości

Opady śniegu, także z deszczem [WIDEO]Kolejny dzień z opadami śniegu z deszczem. Temperatura od 1 stopnia Celsjusza w Drawsku Pomorskim, przez 2 w m.in. Stargardzie Szczecińskim, Goleniowie i Gryfinie, po 3-4 w Szczecinie, Policach i Świnoujściu.» więcej Nowoczesna pompa ciepła w Edukacyjnej Pracowni PrzyrodniczejOkoło 50 tysięcy złotych kosztowała szczeciński Zakład Usług Komunalnych budowa nowoczesnej pompy ciepła w Edukacyjnej Pracowni Przyrodniczej „Na Głębokim”.» więcej Płonący TIR zablokował drogę ekspresową S3Utrudnienia w ruchu na drodze ekspresowej S3 w kierunku Świnoujścia. Dokładnie na wysokości Miękowa zapalił się TIR.» więcej Polska w półfinale mistrzostw świata [ZDJĘCIA, WIDEO]Polska reprezentacja po ciężkim boju pokonała Chorwację 24:22 i awansowała do półfinału rozgrywanych w Katarze mistrzostw świata piłki ręcznej mężczyzn.» więcej Wypadek na drodze krajowej nr 31Dwie osoby zostały ranne i trafiły do szpitala w wypadku do jakiego doszło na drodze krajowej nr 31.» więcej Ruszyła budowa hali dla gimnastykówRuszyła budowa hali gimnastycznej przy ulicy Małopolskiej w Szczecinie. Generalny wykonawca ogrodził plac i rozpoczął wykopy pod fundamenty.» więcej Nożownik ze Świnoujścia aresztowany na trzy miesiąceSąd Rejonowy w Świnoujściu podjął decyzję o aresztowaniu na trzy miesiące nożownika Marcina Z. W poprzedni weekend nożem zaatakował dwóch braci.» więcej Umowa z PR podpisana. Będą dwa nowe połączeniaZachodniopomorski Urząd Marszałkowski podpisał umowę z Przewozami Regionalnymi. Będzie ona obowiązywać przez rok. Będą też dwa nowe połączenia: do Kołobrzegu i Międzyzdrojów.» więcej Czy "Przełomy" czeka opóźnienie?Kolejne problemy Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Jak dowiedziało się Radio Szczecin, wycofała się firma, która miała przygotować dokumentację, dzięki której będzie można zbudować wystawę stałą w tym muzeum.» więcej Mieszkańcy centrum Szczecina bez ogrzewania i ciepłej wodyZimne popołudnie, wieczór i noc czekają mieszkańców 22 ulic w Szczecinie. Bez ogrzewania i ciepłej wody są m.in. ci, którzy mieszkają przy Niedziałkowskiego, Wojska Polskiego, Monte Cassino, Felczaka, Wielkopolskiej, Narutowicza, Dworcowe ...» więcej
1234567

FOTOGALERIA

Polska w półfinale mistrzostw świata [ZDJĘCIA, WIDEO]
Tragiczny pożar na Ku Słońcu
Można już wydrukować dom. To urządzenie coraz bardziej przydatne [ZDJĘCIA, WIDEO]
Blok operacyjny na Pomorzanach po remoncie. Zobacz jak wygląda [ZDJĘCIA, WIDEO]
"Ten rząd tak daje popalić, że nie da się żyć" [ZDJĘCIA]
Holenderski rock zabrzmiał w studiu S-1 Radia Szczecin [ZDJĘCIA]
Wielkie wyburzanie na dworcu PKP [ZDJĘCIA]
Ferie w Szczecinie na bogato [ZDJĘCIA]
Pożegnali Edmunda Bałukę, legendę szczecińskich strajków [ZDJĘCIA]
Niesamowite wynalazki zawitały na Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory [ZDJĘCIA]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone. Regulamin korzystania z portalu Polityka prywatności Biuletyn Informacji Publicznej