Czas Reakcji
Radio Szczecin » Czas Reakcji

19.10.2017

Kto ponosi odpowiedzialność za wybuch gazu w bloku na szczecińskim Niebuszewie? Czy ekipy, które otrzymały w nocy zgłoszenie weszły na ostatnie piętro i sprawdziły ewentualne nieszczelności? Jakie procedury obowiązują w takich sytuacjach? O tym mówił Artur Michniewicz z Polskiej Spółki Gazownictwa a także właściciel jednej z firm zajmującej się instalacji gazowymi.

Powracamy do sprawy zanieczyszczeń stawów hodowlanych w pobliżu budowy drogi S6. Wykonawca był ubezpieczony m.in. od takich zdarzeń zapewniał rzecznik szczecińskiego oddziału GDDKiA Mateusz Grzeszczuk.


18.10.2017

Nasz Słuchacz pan Roman zastanawia się dlaczego władze Szczecina zdecydowały się na remont ulic Kluka oraz Kwiatów Polskich a: "jednocześnie, zaraz obok, po drugiej stronie ulicy Chorzowskiej w tragicznym stanie, bez nawierzchni jest ulica Chłodna ."

Nasz stały Słuchacz pan Ryszard zwrócił uwagę na pewne zjawisko: "balkony bez gaci na sznurach wyglądają bardziej estetycznie i współcześnie!"

Napisał do nas pan Michał: "trwa remont dawnej fabryki Stoewera na Niebuszewie. Rusztowania okalające budynek zostały przykryte zielonym materiałem, ale tylko od 1. pietra. W dodatku jest to tylko siatka, mająca na celu zatrzymać ewentualne spadające przedmioty. Od kilku dni trwa prawdopodobnie skuwanie tynków i posadzek wewnątrz piwnic i oto jak wygląda pobliskie skrzyżowanie. Czy przy inwestycji za kilka milionów złotych nie można tak zabezpieczyć budynku, żeby prace nie były aż tak uciążliwe?"
Świetne pytanie..

W jaki sposób Enea powiadamia o wyłączeniu prądu? Czy możliwe jest przypomnienie w postaci sms-ów. O tym mówiła Berenika Ratajczak z biura prasowego operatora.

Ekipy budujące drogę ekspresową S6 zanieczyściły rybny staw w okolicach Trzebiatowa. Właściciel pan Adam Połuch swoje straty wycenił na ponad 100 tys. złotych, śniętych było 10 ton ryb. Pan Adam był naszym gościem. Czekamy na komentarz wykonawcy drogi.

Jedna z fundacji organizuje szkolenia z zakresu pierwszej pomocy w szkołach podstawowych. Nim jednak dziecko przystąpi do niego to rodzic lub opiekun prawny musi podpisać zgodę na nieograniczone upublicznianie wizerunku dziecka. Nie podoba się to naszemu Słuchaczowi panu Andrzejowi. Naszymi gośćmi byli prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły SP 1 "Jedyneczka" Katarzyna Piaskowska oraz radca prawny, specjalizujący się w prawie autorskim Rafał Malujda.

17.10.2017

"Wójcie Przysiwek - zostaw umarłych w spokoju" - billboard o takiej treści ustawiono w gminie Kobylanka. To protest części mieszkańców przeciwko planom wójta, który chce uporządkować lapidarium w Kobylance z kilkudziesięcioma grobami i krzyżami.
Na tym terenie powstanie alejka i oświetlenie, ustawimy ławki. Nie ma mowy o likwidacji cmentarza ewangelickiego - zapewniał Marcin Lewicki z Urzędu Gminy.
- Ta rewitalizacja nie ma nic wspólnego z likwidacją cmentarza ewangelickiego. Ci ludzie nie będą ekshumowani. My chcemy im oddać należny im szacunek. Bo obecnie cmentarz, będąc nieoświetlonym, jest w złym stanie i stanowi miejsce zachowań, mówiąc delikatnie, nieobyczajnych - dodał Marcin Lewicki.

Z racji tego, że po wojnie nie było wtedy jeszcze polskiego cmentarza komunalnego, pochowano na tym terenie kilku Polaków - wyjaśniał Lewicki.
- W ramach tej rewitalizacji chcielibyśmy ekshumować te oznaczone groby. Mamy już wstępne porozumienie. Chcemy przenieść te groby na miejsca wskazane przez rodziny lub osoby opiekujące się nimi - mówi Marcin Lewicki z Urzędu Gminy.

W audycji powróciliśmy do tematu rachunku za prąd naszego słuchacza, prowadzącego pensjonat w Choszcznie. Pan Waldemar podpisał umowę z konkurencją spółki Enea. Ta jednak wygasła i Enea zaczęła dostarczać tzw. prąd awaryjny. W efekcie nasz Słuchacz otrzymał rachunek nie jak zawsze w wysokości 1,5 tys. - 2 tys. zł tylko 16 tys. To rachunek za 6 miesięcy wyjaśniała Berenika Ratajczak z biura prasowego operatora.

16.10.2017

Pan Michał zwrócił uwagę na fatalny stan chodnika przy przystanku „Junacka” w stronę Osowa.

Nasza Słuchaczka ma problem z odbiorem przesyłki poleconej swojej dorosłej córki, studiującej w innym mieście - mimo notarialnego upoważnienia. Jak się okazuje córka musi taki dokument podpisać na poczcie w obecności pracownicy placówki. O zasadach odbioru przesyłek mówiła rzeczniczka Poczty Polskiej Justyna Siwek.

W audycji kilka komentarzy nt. braku wypłat odszkodowań przez Z. Ch. Police - o sprawie mówiliśmy w piątek. Dziś otrzymaliśmy oświadczenie biura prasowego, szkoda że po ponad tygodniu oczekiwania. Publikujemy najważniejszy fragment, który merytorycznie odnosi się do sprawy:
"Zgodnie z decyzjami kierownictwa Grupy Azoty Police znana od wielu lat kwestia uszkodzeń samochodów została uregulowana tak, by zapobiec powtarzającym się licznym nieprawidłowościom i wyłudzeniom. Wprowadzono precyzyjne procedury, realizujące w sposób spójny i wyczerpujący wszelkie uzasadnione roszczenia, które - jak przypominam - dotyczą prywatnego terenu spółki."

Napisał do nas także Filip Strzeboński, reprezentujący poszkodowane osoby, oto fragment korespondencji: (...) pomimo wielokrotnych monitów, tak mailowych jak i korespondencji za pośrednictwem tradycyjnej poczty, nie uzyskaliśmy jakiegokolwiek merytorycznego stanowiska ZCh Police – od ponad pół roku. (...) nie może być tak jak twierdzą, że wszyscy to oszuści, nie ma rzekomo żadnych szkód, a działania Zakładów zapobiegają powstawaniu szkód. Problem tak jak wskazał jeden ze słuchaczy, nie dotyczy tylko pracowników Zakładów, ale również ludzi w żadnej mierze z Zakładami niezwiązanych.
Pomijając kwestię szkód "samochodowych" - nasz Słuchacz pan Andrzej pyta się - a co z płucami mieszkańców?

W audycji powróciliśmy także do sprawy mieszkania chronionego przy ulicy Chodkiewicza w Szczecinie. Jakie są kryteria osób, które w nich zamieszkują? Kto sprawuje kontrole? O tym mówił rzecznik MOPR Maciej Homis.

13.10.2017

Nasz Słuchacz, który prowadzi restauracje w Choszcznie otrzymał rachunek za prąd w wysokości ponad 15 tys. złotych. Do tej pory płacił ok. tysiąca. Wyjaśniamy sprawę, dziś gościliśmy "poszkodowanego", w przyszły wtorek sprawę skomentuje przedstawiciel spółki Enea.

Uszkodzony lakier samochodu, plastikowe elementy czy szyby - kierowcy parkujący przy Zakładach Chemicznych Police skarżą się na tzw. szkody chemiczne. Do tego dochodzą jeszcze problemy z uzyskaniem odszkodowania.
Szkody to następstwo emisji pyłów poprodukcyjnych w tym m.in. bieli tytanowej i siarczanów, do marca obowiązywała z umowa z ubezpieczycielem - mówił w audycji Filip Strzeboński z jednej z firm dochodzących odszkodowań.
Tydzień temu poprosiliśmy Z. Ch. Police o komentarz. Dziś biuro prasowe społki poinformowało, że komentarza nie będzie.

Nie będzie mieszkania chronionego przy ulicy Chodkiewicza 1 w Szczecinie. Szczecińskie TBS wypowiedziało umowę najmu. Powodem są skargi mieszkańców na libacje, hałasy i fetor. Mieszkańcy boją się rozmawiać na ten temat.
Mieszkanie chronione przy ulicy Chodkiewicza otwarto 6 lat temu. Przeznaczone jest dla 7 osób. Trafiają tam młode osoby z placówek opiekuńczo-wychowawczych, w ramach miejskiego programu "Dom na start".
Problemy pojawiły się w ubiegłym roku, nie pomogły spotkania ani rozmowy zarówno z podopiecznymi Centrum Opieki nad Dzieckiem jak i pozostałymi mieszkańcami kamienicy, dlatego wypowiedzieliśmy umowę najmu - mówiła na naszej antenie w audycji "Czas reakcji" prezes STBS. Grażyna Szotkowska dodała, że spółka ma cztery podobne lokale i tam nie ma takich problemów.
- Młodzi ludzie, którzy mieszkają w pozostałych mieszkaniach, jednak są warci wsparcia. Trzeba zawsze pamiętać, że to sieroty lub półsieroty, których życie nie rozpieszczało - powiedziała Szotkowska.
Umowa przewiduje trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Czekamy na komentarz Centrum Opieki nad Dzieckiem.

12.10.2017

Mieszkańcy osiedla przy ulicy Cukrowej w Szczecinie narzekają na brak chodników i dojazdów. Trwają prace związane z budową chodnika i dodatkowego wjazdu od ulicy F. Krygiera oraz Cukrowej, powinny zakończyć się w ciągu kilku tygodni zapewniał współwłaściciel developera, spółki Alsecco Grzegorz Kecman.

W sklepach sieci Lidl są już święta... :)

W audycji powróciliśmy do sprawy kontrowersyjnego ogłoszenia przy Pl. Żołnierza Polskiego. Nie będzie ono już wyświetlane - powiedział na naszej antenie przedstawiciel firmy eliteLed Jakub Bartoszewicz.
- Nie jest naszym celem emisja reklam, które jakby mogą naruszać dobre obyczaje. Mogę oświadczyć w imieniu firmy, że dopóki nie pojawi się jakaś opinia Inspektoratu Ochrony Danych Osobowych, nie będziemy tego typu ogłoszeń zamieszczać - mówi Bartoszewicz.

11.10.2017

Ojciec naszego Słuchacza został przyjęty do szpitala w Gryficach. Miejmy nadzieję, że rehabilitacja będzie pomyślna - o sprawie mówiliśmy wczoraj.

Na świetlnej tablicy przy Placu Żołnierza w Szczecinie pojawiło się nietypowe ogłoszenie:
" Sprzedam wierzytelność małżeństwa Andrzeja i Małgorzaty - i tu pada nazwisko - zamieszkujący Prawobrzeże Szczecina ". I numer telefonu. Jak się okazuje na taki pomysł wpadła jedna z firm windykacyjnych. Czy to zgodne z prawem? Mamy wątpliwości, ogłoszenia tego typu nie powinny stygmatyzować dłużników, tylko podawać niezbędne dane, w tym przypadku nie ma np. kwoty, nacisk natomiast położony jest na nazwisko - mówiła dyrektor Departamentu Orzecznictwa, Legislacji i Skarg w Biurze GIODO Monika Krasińska. W podobnych przypadkach osoba która czuje się poszkodowana może interweniować właśnie u Inspektora Danych, może też złożyć pozew sądowy związany z naruszeniem prywatności. W tym przypadku sami podejmiemy interwencję - dodała dyr. Krasińska.

Pan Sławek natomiast prosi o interwencję: " w sprawie poprawek po realizacji remontu chodników w rejonie Wałów Chrobrego. Tymi chodnikami przy ul. Zygmunta Starego codziennie przechodzą zwiedzający nasze miasto ."

Inspektorzy Szczecińskiej Strefy Płatnego Parkowania nie będą pobierać opłat od kierowców, którzy parkują w miejscach niewyznaczonych - zapowiedział dziś w naszej audycji rzecznik spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne, która zarządza szczecińska strefą.

To skutek uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego sprzed dwóch dni - mówił zastępca przewodniczącego Wydziału Informacji Sądowej NSA Sylwester Marciniak. W praktyce oznacza to, że inspektorzy nie pobiorą opłat za parkowanie przy bramie, na chodniku czy martwym polu. W takim przypadku jednak kierowca musi się liczyć np. z mandatem wystawionym przez Straż Miejską czy Policję.

Rzecznik NiOL Wojciech Jachim mówił, że inspektorzy na jutrzejszej porannej odprawie zostaną poinformowani o tym, by pobierali opłaty wyłącznie za auta zaparkowane w miejscach wyznaczonych. Jak duże spółka poniesie straty z tego tytułu - to na razie trudno oszacować.

10.10.2017

Stacja jednej z sieci przy ulicy Energetyków w dość specyficzny sposób informuje swoich klientów o nowym wjeździe. Niestety piesi muszą przejść jezdnią...

Z wieści drogowych: jest już nowa organizacja ruchu na Trasie Zamkowej. Jest wiele krytycznych uwag od naszych Słuchaczy. Naszym gościem był Szymon Wasilewski z ZDiTM.

Ojciec naszego Słuchacza po wybuchu butli gazowej ma poparzenia ponad połowy powierzchni ciała, nie jest samodzielny, ma otwarte rany, wymaga ciągłej opieki. Od kilku miesięcy zajmują się nim syn oraz pielęgniarki środowiskowe, bo żaden szpital nie chce go przyjąć. Naszym gościem był syn poszkodowanego pan Piotr oraz sekretarz miasta Międzyzdroje Henryk Nogala. Jak się okazuje - ojca naszego Słuchacza przyjęto dzisiaj do szpitala w Gryficach. Sekretarz natomiast obiecał pomoc materialną.

09.10.2017

Nasz Słuchacz pan Janusz w piątek zadzwonił do studia i zwrócił uwagę na topole przy ulicy Bogumińskiej w Szczecinie. To stare drzewa i przy silnym wietrze gałęzie spadają na jezdnie. Naszym gościem była ogrodnik miejski Magdalena Grycko.

Z kolei nasz stały Słuchacz pan Ryszard zwrócił uwagę na rozkłady jazdy - ledwo widoczne jak pisze: "wysoko dla tylko dobrze widzących pasażerów i w dzień podróżujących. W miejscach gdzie , powinny wisieć rozkłady jazdy, oczywiście reklamy trwa to już od lat."

Nasz Słuchacz chciał opłacić rachunek za prąd w banku. Kasjerka zażądała od niego dowodu osobistego. Jak się okazuje wszystko jest w porządku, to reguluje prawo bankowe i unijne przepisy. Naszym gościem był Dariusz Kozłowski wiceprezes Centrum Prawa Bankowego.

06.10.2017

Wielu mieszkańców naszego regionu skarży się że nadal nie ma w domu prądu. Nie można też dodzwonić się na numer alarmowy 991. Gdzie jest najgorzej, kiedy mieszkańcy np. Stobna będą mogli włączyć lodówkę czy pralkę? O tym mówiła rzecznik Obszaru Dystrybucji Enea S.A. Danuta Tabaka.

Czy siarka w świnoujskim porcie jest szkodliwa dla otoczenia? Dziś na miejscu obyło się wyjazdowe posiedzenie dwóch komisji świnoujskiej Rady Miasta. Kontrolę zlecił także Urząd Marszałkowski. Naszymi gośćmi byli zastępca dyrektora Urzędu Morskiego ds. inspekcji morskiej Przemysław Lenard oraz przewodniczący komisji gospodarki morskiej w świnoujskiej Radzie Andrzej Mrozek.

Napisał do nas pan Zdzisław:
" Proszę o interwencję w sprawie dzikiego parkowanie przy ulicy Broniewskiego w Szczecinie - zgłoszenia do Policji przez Krajową Mapę Zagrożeń i do Straży Miejskiej nie przyniosły efektu".
Nie możemy tam interweniować, to teren prywatny - tłumaczyła rzeczniczka szczecińskiej Straży Miejskiej Joanna Wojtach.

Naszą uwagę zwrócił budynek po prosektorium u zbiegu ulic ul. Chopina i Broniewskiego w Szczecinie. Nieruchomość jest dewastowana, upodobali ją sobie bezdomni. Były nasze interwencje, jednak budynek należy do PUM - tłumaczyła Joanna Wojtach.
1234567

FOTOGALERIA

18.10.2017
18.10.2017
18.10.2017
17.10.2017
17.10.2017
18.10.2017
18.10.2017
17.10.2017
17.10.2017
17.10.2017
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".