Czas Reakcji
Radio Szczecin » Czas Reakcji

8.12.2017

Mieszkańcy kamienicy przy ul.Studziennej w Szczecinie skarżą się na przeciekający dach. Okazuje się, że firma która naprawiała poszycie zeszła z placu budowy. Miała być nękana przez różne kontrole i służby. Jak informuje rzecznik miasta ds.mieszkalnictwa Tomasz Klek dach będzie zabezpieczony. Natomiast prace zostały wstrzymane z powodu konfliktu pomiędzy pierwszym wykonawcą adaptacji strychu Dariuszem R. a wspólnotą mieszkaniową. Sprawa jest w sądzie.

Dwoje bezdomnych - pani Liliana i pan Janusz z psami zamieszkało (za zgodą właścicielki) w jednym z domków na działkach ROD "Złota Praha" przy ul.Grochowej w Szczecinie. Jednak zarząd ROD odciął tym ludziom wodę i prąd oraz kazał się wyprowadzić. Wiceprezes tych ogrodów twierdzi, że ci bezdomni piją alkohol i załatwiają się na terenie działek. Dodał, że działka nie ma szamba. Podkreślił, że na działkach mieszkać nie wolno. Przeciwko tej decyzji protestuje Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Bezdomni nie chcą iść do schroniska, bo nie mogą wziąć ze sobą psiaków. Tej sprawie w poniedziałek poświęcona będzie część obrad Zarządu Okręgu Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie.

Czy system zbiórki baterii w Polsce działa sprawnie? Co zrobić, żeby baterie nie trafiały do zwykłych pojemników na śmieci? Rozmowa z prezesem Zarządu Reba-Organizacja Odzysku SA.

07.12.2017

Powracamy do tematu placu zabaw przy ulicy Montwiłła. W lipcu blisko 100 mieszkańców sprzeciwiło się wycięciu drzew podczas jego budowy. Drzewa zostały, powstały m.in. piaskownice. Problem w tym, że pod drzewami. A na nich siedzą ptaki które zanieczyszczają otoczenie i brudzą i piaskownice i dzieci - twierdzi nasz Słuchacz. Sprawą zajmiemy się w jednym z najbliższych wydań audycji.

Ogrzewanie mieszkan z miejskiej sieci na pewno jest bardziej ekologiczne i mniej szkodzi środowisku niż np. węglowe piece. Ale jest droższe, na co narzeka wielu mieszkańców. Czy można się odłączyć od miejskiej sieci? W skrócie - szanse są minimalne, m.in. ze względu na konieczność ogrzewania części wspólnych i trudności w rozliczeniu tego - mówił radca prawny Krzysztof Kieczka.

Sporo pytań do rzeczniczki ZDiTM Hanny Pieczynskiej - m.in. które ulice doczekają się nowoczesnego oświetlenia ledowego.

06.12.2017

Nasza Słuchaczka opisała sytuację, która spotkała ją w tramwaju - jeden z pasażerów oddał mocz na siedzenie. Tramwaje są sprawdzane pod katem czystości codziennie - zapewniała rzeczniczka ZDiTM Hanna Pieczyńska. Gdy motorniczy wie o zanieczyszczeniu siedzenia np. moczem zawiadamia dyżurnego ruchu i taki tramwaj zjeżdża trasy i jest czyszczony - dodała Hanna Pieczyńska.

Codziennie tysiące kierowców stoją w korku z powodu utworzenia bus - pasa na ulicy Gdańskiej. Czy rozwiązanie to sprawdziło się? Miasto rozważa zmiany, mamy trzy opcje: dalsze utrzymanie buspasa w niezmienionej formie, rozpoczęcie jego obowiązywania aż od ulicy Hangarowej lub czasowe zawieszenie obowiązywania buspasa i zrobienie analizy - mówił nasz gość kierownik zespołu ds. organizacji ruchu w szczecińskim magistracie Marcin Charęza. Który wariant wybierze miasto, to się okaże w przyszłym tygodniu.

Marcin Charęza mówił też o doświetleniu przejść dla pieszych. Szczeciński magistrat ma listę 31 przejść, które zdaniem mieszkańców i służb tego wymagają.

Czy można zmienić działanie sygnalizacji świetlnej na ulicy Walecznych w Szczecinie? Zdaniem naszych Słuchaczy często jest tak, że na ulicy wyjazdowej z Selgrosa nie ma żadnego auta a i tak włącza się tam światło zielone i tym samym czerwone na Walecznych. W ten sposób tworzą spore korki. Przyglądamy się sytuacji - zapewniał Marcin Charęza.

05.12.2017

Trwa sezon grzewczy, wielu szczecinian narzeka na gorsze powietrze. Czy mieszkańcy mogą otrzymać pieniądze na wymianę pieców, jakie warunki muszą być spełnione by podłączyć się do miejskiej sieci, czy warto kupić domowy miernik zanieczyszczeń? Naszymi gośćmi byli Danuta Misztal z SEC, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Andrzej Miluch i rzecznik Szczecina ds. mieszkalnictwa Tomasz Klek.

04.12.2017

Na jednej ze stron internetowych można kupić kompletnie wypełnione świadectwa maturalne. Sprzedający zapewnia, że dokumenty przechodzą przez rekrutacje na studia. Na innej można kupić dowody osobiste i prawa jazdy jako dokumenty kolekcjonerskie. Czy to legalne? O tym mówiła asp. sztab. Anna Gembala z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Od 1 stycznia wchodzą przepisy dot. "jednolitego pliku kontrolnego". O szczegółach mówiła rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie Małgorzata Brzoza.

Napisała do nas pani Dorota w pilnej sprawie: "jestem osobą niepełnosprawną poruszającą się wyłącznie na wózku. W niedzielę 3 grudnia około godz. 17, podczas załadunku wózka do bagażnika samochodu wypadła z niego poduszka. Miało to miejsce na prawobrzeżu, na parkingu pomiędzy 'Agatą', a 'Julą', w pobliżu dyskontu z 'produktami z Chin'. Brak poduszki zauważyliśmy przy wysiadaniu pod domem . Wróciliśmy więc z powrotem na ten parking, ale poduszki już nie było. Poduszka Gellcell-g2 była w oryginalnym czarnym pokrowcu, na którym widnieje logo firmy Trulife, poduszka wykonana jest przezroczystego silikonu i niebieskiego żelu. To sprzęt specjalistyczny, na zamówienie, chroniący przed odleżynami, a nie zwykła poduszka do samochodu. Kupiłam ją niedawno bez dofinansowania, kosztowała 900 zł."

Z kolei pan Krzysztof przechodził ulica Obrońców Stalingradu: "teraz chyba trzeba w kaskach chodzić".

Napisali do nas mieszkańcy jednej z kamienic przy ulicy Kaszubskiej w Szczecinie. Są tam mieszkania dzielone, czyli takie w których mieszka kilka rodzin. Do tej pory np. mieszkanie numer 12 miało dodatkowo oznaczenie A, B C, przypisane do konkretnej rodziny lub osoby. Teraz tego nie ma i lokal ma po prostu nr 12. Rozwiązaniem jest to, by rodziny wyraziły zgodę na umieszczenie nazwiska na skrzynce - mówił nasz gość rzecznik Szczecina ds. mieszkalnictwa Tomasz Klek.

Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Szczecinie adw. Włodzimierz Łyczywek zaparkował na miejscu dla niepełnosprawnych przy ulicy Rayskiego. Jak tłumaczył - nie zauważył znaku, a zaparkował tylko na kilka minut, by dostarczyć dokumenty.

Napisał do nas Arkadiusz Kuzio z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego: "na ul. Broniewskiego przeraził mnie fakt parkowania samochodów na skarpie, z trawnika zostało klepisko. Dodatkowo samochody parkują na środku przejścia dla pieszych, co widać na załączonych zdjęciach."

01.12.2017

Nasz Słuchacz, 87 letni szczecinianin zaparkował na parkingu w pobliżu szpitala. Jak się okazało to parking, którym zarządza spółka Apcoa, a kara za brak opłaty to 95 złotych. Mężczyzna jak tłumaczył parkował tylko godzinę, ponieważ przywiózł swojej żonie, która jest przed operacją wodę i inne produkty spożywcze. Udało się! Kara (w drodze wyjątku) została anulowana.

Temat niepełnosprawnej blokującej m.in. ruch tramwajów wciąż budzi emocje i pytania. Naszym gościem była rzeczniczka ZDiTM Hanna Pieczyńska.

Podobna sytuacja jest w Międzyzdrojach, tam dochodzi do sytuacji, że 36-letnia kobieta próbuje m.in. wsiadać do samochodów osób postronnych. Znamy sprawę, to obywatelka Szwajcarii, ma pieniądze m.in. na utrzymanie, otrzymaliśmy jej oświadczenie, że nie potrzebuje pomocy - mówił sekretarz Międzyzdrojów Henryk Nogala.

30.11.2017

Nasz Słuchacz, pan Paweł zwrócił uwagę na zapchany wpust kanalizacji deszczowej na ulicy Cyryla i Metodego 17 w Szczecinie. Wysłaliśmy informacje do ZWiK-u.

Pan Michał przesłał nam świetny pomysł zagospodarowania "wyżutych" gum do żucia. Z Londynu. Bardzo dziękujemy, prześlemy to do odpowiednich służb.

Na szybie jednego z samochodów kierowca nakleił sporą naklejkę z wizerunkiem Che Guevary. Czy to legalne? Naszym gościem był historyk dr Przemysław Benken ze szczecińskiego oddziału IPN.

Nasz Słuchacz, pan Szymon zrobił długą wycieczkę śladem kałuż na szczecińskich torowiskach. Efekt jest imponujący, widok na zdjęciach już nie...

Na osiedlu przy ulicy Cukrowej zainstalowano monitoring. Dostęp do nagrań mieli wszyscy mieszkańcy. Część to poparło, części jednak to się nie spodobało, ze względu na brak prywatności. W efekcie zarządca zablokował dostęp. Naszym gościem była Danuta Falkowska z firmy Danfal zarządzającej nieruchomością.

Co ze śmieciami przy garażach przy ulicy Rydla, a szczególnie łódką, której zdjęcia autorstwa pana Wojciecha możemy zobaczyć poniżej? Sprawą zajmuje się Straż Miejska - zapewniał rzecznik Szczecina ds. mieszkalnictwa Tomasz Klek.

29.11.2017

Napisał do nas Słuchacz: " od pewnego czasu nasilają się 'ataki' na komunikację miejską, prowadzone przez pewną panią, poruszającą się na wózku elektrycznym. Owa pani postawiła sobie za cel blokowanie pojazdów szczecińskiej komunikacji. " Naszymi gośćmi były rzeczniczki ZDiTM i Straży Miejskiej - Hanna Pieczyńska i Joanna Wojtach.

Nasz Słuchacz wysłał zdjęcia zalanych działek im. Mikołaja Reja przy ul. Łukasińskiego 41. Nie wygląda to dobrze...

A propos zalań - nasz Słuchacz pracuje w stoczni przy ulicy Gdańskiej. Dojście do pracy nie należy do najłatwiejszych...

28.11.2017

Nasz Słuchacz, chcąc być ekologicznym kupił elektryczny samochód. Próbował znaleźć na stronach Szczecina informacje, gdzie może doładować akumulatory, jakie ma przywileje - niestety bezskutecznie. Na jakie korzyści może liczyć, czy miasto stawia na elektryczne samochody? Naszym gościem był Łukasz Komasa z magistratu.

Napisał do nas pan Mariusz: "Mieszkam na ulicy Produkcyjnej od 25 lat i odkąd pamiętam to na początku ulicy i w połowie tworzą się dwie ogromne kałuże. Niestety remont tych dwóch odcinków drogi od 20 lat jest owiany tajemnicą."

Wczoraj była, dziś jak twierdzą nasi Słuchacze już nie ma, ekipy udrożniły studzienkę - a mowa o kałuży na ulicy Staszica.

Sporo sklepów sprzedaje importowane artykuły np. z Niemiec czy Ukrainy. Nie zawsze jednak mają one opisy po polsku. O zasadach obowiązujących sprzedawców mówiła rzecznik Inspekcji Handlowej w Szczecinie Beata Manios.

27.11.2017

Śmieci przy garażowisku na Prawobrzeżu Szczecina nadal straszą - informuje nas czujny Słuchacz, pan Wojciech. Nie odpuszczamy...

Pozostając w temacie śmieci. Mówiliśmy o tym kilka miesięcy temu - mieszkańcy jednego z mieszkań przy ulicy Różanej znoszą różne rzeczy na teren posesji. Wśród nich zauważyliśmy miejski rower... W trakcie audycji napisał do nas pan Michał: " Ja takowy znalazłem wczoraj w stawie przy ulicy Chłopskiej. Po zgłoszeniu, rower wyjęty został w godzinę. Super szybka reakcja" . Dziękujemy także w imieniu naszego gościa - rzecznika Bike-S Wojciecha Jachima.

W audycji powróciliśmy także do tematu "zużytych" gum do żucia - czy ZDiTM ma maszynę do czyszczenia chodników z takich odpadów? Naszym gościem była rzeczniczka Zarządu Hanna Pieczyńska.

Piece węglowe to wciąż podstawowe źródło ciepła w wielu mieszkaniach. W ostatnich latach ci, którzy zdecydowali się na zastąpienie ich np. gazowymi czy elektrycznymi mogli liczyć na dofinansowanie z programu Kawka. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska jednak go zawiesza, tłumacząc, że teraz przeciętny Kowalski będzie mógł zabiegać o pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego. Czy tak jest rzeczywiście? Gdzie można składać odpowiednie dokumenty? O tym mówiła rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego Gabriela Wiatr.
1234567

FOTOGALERIA

8.12.2017
8.12.2017
8.12.2017
8.12.2017
07.12.2017
07.12.2017
04.12.2017
04.12.2017
04.12.2017
04.12.2017
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".