Czas Reakcji
Radio Szczecin » Czas Reakcji » ARCHIWUM - 2017

09.02.2017

Nasz stały Słuchacz, pan Jacek jechał za "kopciuchem" i podzielił się filmowo wrażeniami. Oczywiście materiał publikujemy. Dodajmy, że dysponujemy numerami rejestracyjnymi pojazdu.

Przy wjeździe na parking sklepu sieci Lidl stanęły nowe znaki. Informują one kierowców, że każde auto parkujące tam pomiędzy godzinami 23 a 6 rano zostanie odholowane. Jak się okazuje swoja samochody zostawiali tam mieszkańcy okolicznych bloków, którzy z nowych znaków nie trudno zgadnąć nie są zadowoleni. Z drugiej strony parking to prywatny teren i właściciel może wprowadzać swoje prawa. Czekamy na komentarz sieci.

Nasi Słuchacze, m.in. panowie Jacek, Grzegorz i Stefan zaalarmowali nas, że z komina na budynku dworca Szczecin Dąbie wydobywa się żółty gryzący dym. Sprawa jest znana Straży Miejskiej - niestety w stacyjnym piecu palony jest miał - a to jest dozwolone - mówiła rzeczniczka SM Joanna Wojtach.

08.02.2017

Nasz stały Słuchacz pan Jerzy ma pomysł na konkurs fotograficzny p.t. "Dymiące kominy Szczecina. "Konkurs polegałby na wykonaniu zdjęcia przedstawiającego dymiący komin oraz podanie jego lokalizacji. Może znajdzie się w Szczecinie instytucja, która taki konkurs zorganizuje? Skoro można było przeprowadzić konkurs fotograficzny o krokusach, to dlaczego nie o dymiących kominach. Ciekawych obiektów i twórczych inspiracji na pewno nie zabraknie. Oto pierwsza propozycja do tego hipotetycznego konkursu: dymiący komin na tyłach Teatru Współczesnego, tuż przy Wałach Chrobrego".
W trakcie audycji zadzwonił pan Waldemar pracujący w Muzeum Narodowym i wyjaśnił, że to nie dym a para i placówka używa pieca gazowego od wielu lat.
Pani Joanna jakby przeczuła konkurs i też wysłała nam zdjęcie z centrum.

Od października mieszkańcy jednej z oficyn przy ulicy Sławomira w Szczecinie nie mają drzwi wejściowych do kamienicy. Jak się okazuje szczeciński ZBiLK na ich wstawienie ogłosił przetarg. Postępowanie jednak anulowano, bo nikt się nie zgłosił. Drzwi jednak jak nie było, tam nie ma. Czy trzeba ogłaszać przetarg na wstawienie drzwi? Urzędnicy wykazali się m.in. opieszałością przyznał - rzecznik Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych Marcin Nieradka.

Czy ulica 26 Kwietnia jest bezpieczna czy konieczne są zmiany w organizacji ruchu? O tym mówili nasi Słuchacze oraz kierownik zespołu ds. organizacji ruchu w Urzędzie Miasta w Szczecinie Marcin Charęza.

07.02.2017

Wielu posiadaczy aut z silnikami diesla wycina tzw. filtry cząstek stałych. To obniża koszty eksploatacyjne, ale zatruwa powietrze. W internecie jest wiele reklam warsztatów oferujących taką usługę. Co grozi kierowcy, który skorzystał z takiej oferty, czy auto bez filtra przejdzie przegląd techniczny? To skomplikowana sytuacja, diagnosta nie ma dostępu do informacji, czy auto ma filtr - wyjaśniał diagnosta samochodowy Tadeusz Bojarski.
Smog to cały czas aktualny temat, czi i jak Kraków poradził sobie z tym problemem? O tym mówił Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.
"Kopciuch" przy ulicy Kurzej

06.02.2016

Już nie kilka a kilkanaście aut stało dziś rano na parkingu Park&Ride. Czyli jest postęp.
:)

W audycji sporo komentarzy na temat organizacji ruchu na skrzyżowaniu w Rajkowie.
Pozostając w drogowych tematach - ten zdominował dzisiejszą audycję, dzięki aktywnemu uczestnictwu naszych Słuchaczy. W piątek doszło do śmiertelnego potrącenie pieszego na ulicy 26 Kwietnia. Naszym gościem był ekspert ruchu drogowego Arkadiusz Kuzio z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Szczecinie.

03.02.2017

Nasz stały Słuchacz (Słuchaczka?) "Dzidzia" zwrócił uwagę na wrak przy ulicy Szafera. Podobno stoi tam kilka lat. Mamy zapewnienie rzeczniczki Straży Miejskiej w Szczecinie Joanny Wojtach, że wątpliwej urody obiekt został dziś usunięty.

Interwencje policji, alkoholowe burdy, grzyb na ścianie - to codzienność mieszkańców bloku przy ulicy Modrzejewskiej w Świnoujściu. Jest tam prawie 200 lokali socjalnych, w których mieszka 300 świnoujścian, głównie z wyrokami eksmisyjnymi z mieszkań komunalnych. Czy skupienie w jednym miejscu osób z takimi problemami to dobry pomysł ? M.in. na to pytanie odpowiadał zastępca prezydenta Świnoujścia Paweł Sujka.

Dyrekcja kilku szczecińskich szkół ostrzega rodziców przed owsikami. Okazuje się, że to nie sprawa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej. Placówka musi sobie z tym problemem poradzić sama. Czy to groźny pasożyt, jak z nim walczyć? O tym mówił nasz gość prof. Miłosz Stępiński z Pomorskiej Uniwersytetu Medycznego.

W Szczecinie normy smogowe dziś po raz kolejny zostały przekroczone. Przedstawiciele magistratu dziś na konferencji prasowej zapewniali, że "Szczecin systemowo poprawia jakość powietrza". Co to oznacza konkretnie - wyjaśniał dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Paweł Adamczyk.

02.02.2017

Napisał do nas wiceprzewodniczący rady osiedla "Warszów" w Świnoujściu Dariusz Krzywda:
"Chciałbym zwrócić się do Państwa w sprawie poruszenia na antenie tematu świnoujskiego bloku socjalnego przy Modrzejewskiej 20. To miejsce gdzie nie obowiązuje żadne prawo. Policja interweniuje w tym miejscu ponad 300 razy rocznie, przestępczość wzrasta a miasto, ZGM i MOPR nic z tym nie robią. Miasto w 2006 roku rozwiązało problem lokali socjalnych przebudowując były hotel robotniczy na blok socjalny w którym znajduje się 187 lokali socjalnych. Obecnie blok zamieszkuje ponad 300 osób. W tym bloku
codziennie są awantury, pobicia, niszczenie mienia, wyrzucanie tygodniowo setek
litrów odpadów przez okna i wiele innych uciążliwości jak zagrzybiałe prysznice,
karaluchy, pluskwy, przepijanie 500+ itd."
Naszym gościem był, jutro naszym gościem będzie zastępca prezydenta Świnoujścia Paweł Sujka.

Normy smogowe w Szczecinie dziś są przekroczone. Czym grozi przebywanie w zanieczyszczonym powietrzu, które substancje nam najbardziej szkodzą? Na te pytanie mówił ekspert w tej dziedzinie dr hab. inż. Artur Badyda z Politechniki Warszawskiej.

01.02.2017

Zwrócili się do nas zrozpaczeni właściciele psa rasy springer spaniel: "Nazywa się Reks - uciekł z rejonu prawobrzeża. Pies jest z Dobrej Szczecińskiej, więc niestety nie wróci do domu. Ostatnio był widziany w okolicy Kijewa, bierzemy jednak po uwagę wszystkie możliwości jego pobytu. Za psa wyznaczona jest nagroda."
Szczegóły na zdjęciu.

Z promenady w Morzyczynie systematycznie giną metalowe elementy - edukacyjne, mosiężne tablice i miedziane kable. Deptak to chluba tej wypoczynkowej miejscowości - czy służbom udało się złapać złodzieja, czy będzie tam monitoring? O tym powie wójt gminy Kobylanka Mirosław Przysiwek.

Z kolei pan Wacław prosi: "podajcie komunikat o fatalnym stanie powietrza w Szczecinie". Podamy, publikujemy też ostatnie dane.

Nasz Słuchacz przesłał nam pytanie, które zadaliśmy na antenie Andrzejowi Kusowi z Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie: "Dlaczego w internecie nie można znaleźć informacji o terminach pogrzebów. Dostałem informację, że zmarła moja znajoma sprzed wielu lat. Chciałem pożegnać ją na cmentarzu, ale nigdzie nie ma informacji kto, którego dnia i o której godzinie będzie ceremonia na szczecińskim cmentarzu. Takie informacje z innych miast w Polsce można znaleźć. W małych społecznościach takie informacje rozchodzą się pocztą pantoflowa, w dużych, ludzie żyją i mają odchodzić anonimowo?"
Rozważymy to - mówił Andrzej Kus.

Nasz Słuchacz pan Bernard otrzymał od ZUS swój PIT za 2015. Niestety listem "zwykłym", w dodatku przesyłka trafiła nie do skrzynki pana Bernarda i tylko dzięki uczciwości sąsiada ostatecznie otrzymał go adresat. Nie mamy obowiązku wysyłania rozliczeń listem poleconym - tak w skrócie podsumował sprawę rzecznik szczecińskiego oddziału ZUS Karol Jagielski. W tym roku wyślemy w ten sposób 370 tys. rozliczeń - dodał rzecznik.

31.01.2017

Na ulicę Poległych w Szczecinie wczoraj po południu podjechał na sygnale beczkowóz. Z filmu nakręconego przez naszego Słuchacza wynika, że kierowca postał dłuższą chwilę. Nie znajdując jednak chętnych na wodę wylał jej cześć wprost na ulicę. Czy to standardowa procedura? O tym powie rzecznik szczecińskiego ZWiK-u Piotr Dykiert.

Pan Marek zauważył, że wejście do jednego z bunkrów w Szczecinie - Dąbiu zostało zamurowane, a tam żyły nietoperze. Naszym gościem była Karolina Ignaszak z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Chiropterologicznego "Mopek".

Walka ze smogiem trwa, mieszkańcy są bardzo czujni a sprzyja temu nowoczesna technologia - na stronie http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current i telefonicznym aplikacjom możemy na bieżąco śledzić poziom zanieczyszczeń powietrza. Co dalej dzieje się z tymi danymi - m.in. o tym mówił Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Szczecinie Andrzej Miluch.
Standardowa procedura ZWiK?

30.01.2017

Na jednej ze szczecińskich ulic zaparkowany jest polonez. Aut tych jest coraz mniej, tego egzemplarza też jakby było coraz mniej. Pytanie jednak jest zasadnicze - czy stanowi on po prostu zagrożenie?

Nasz stały Słuchacz pan Wenancjusz pożegnał choinkę: "Była w domu od 19.12.2016. Było jej z nami bardzo dobrze, bo wypuściła kilkucentymetrowe gałązki, choć nie miała korzeni."
A gdyby ją wkopać w ziemię, to może wypuści korzenie?

Fala krytyki pod adresem PKS Szczecin wylała się w ostatnich programach - przypomnijmy spółka ta (prywatna) od 1 stycznia obsługuje kilka linii kursujących pomiędzy Szczecinem a gminami Kołbaskowo i Dobra. Autobusy często się spóźniają - narzekają nasi Słuchacze. Naszym gościem był Marek Leszczyński kierownik działu przewozów w spółce.

Nasza Słuchaczka pani Anna kupiła mielone mięso, które zepsuło się po jednym dniu. W sklepie jednak reklamacji nie przyjęto. Sprzedawca złamał przepisy, artykuły spożywcze możemy reklamować w ciągu dwóch lat od daty zakupu pod warunkiem, że nie upłynął termin daty przydatności do spożycia - mówiła rzecznik Inspekcji Handlowej w Szczecinie Beata Manios.

27.01.2017

W audycji mówiliśmy o dwóch zabytkowych budynkach u zbiegu Alei Bohaterów Warszawy i Żółkiewskiego w Szczecinie. Kilka lat temu miasto "zrobiło porządki" z firmami, które bezumownie dzierżawiły pomieszczenia i na tym się zakończyło. Nieruchomości od ponad 5 lat stoją puste. Jakie plany ma miasto wobec tych budynków? Czy powstanie tam parkingowiec? Są plany wyburzenia części nieruchomości (tej najniższej), część natomiast zostanie - ta objęta opieką konserwatora zabytków - mówił Marcin Nieradka ze ZBiLK.
Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych w dwóch kamienicach w centrum Szczecina zlikwidował piece węglowe i podłączył je do sieci SEC-u. Mieszkańcy jednak skarżą się, że rachunki za ciepło wzrosły, bo przy okazji remontu budynków nie ocieplono, nie wymieniono też starych okien. Będzie remont mówił rzecznik ZBiLK.

Marcin Nieradka mówił też o naszym wspólnym sukcesie. Rada Miasta w Szczecinie uchwałą zniosła obowiązek przedstawiania zaświadczenia o zatrudnienia lub zarejestrowania się w Urzędzie Pracy przy ubieganiu się o zniżkę w lokalach komunalnych. O sprawie mówiliśmy w ub. miesiącu.

Nasz stały Słuchacz narzekał na to, że w szpitalu przy Unii Lubelskiej nie ma kardiologa, pacjenci zaś są przewożeni karetką do szpitala na Pomorzanach. Ma to uzasadnienie ekonomiczne zapewniała rzeczniczka szpitala przy Unii Joanna Woźnicka.
19202122232425

FOTOGALERIA

18.01.2019
18.01.2019
18.01.2019
17.01.2019
17.01.2019
17.01.2019
17.01.2019
17.01.2019
17.01.2019
16.01.2019
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.