Czas Reakcji
Radio Szczecin » Czas Reakcji » Czas Reakcji 2017

14.02.2017

Coraz więcej mieszkań buduje się w Szczecinie, w ślad za tym jednak nie powstają miejsca parkingowe. Czy deweloperzy są zobowiązani do zapewnienia odpowiedniej liczby takich miejsc? Jeżeli nie spełnią takiego warunku, czy grożą im jakieś konsekwencje? O tym mówił Piotr Zieliński ze szczecińskiego Urzędu Miasta.

Trwa remont dachu wewnątrz holu wejściowego do Dworca Szczecin Główny od strony ulicy Owocowej, wszędzie stoją rusztowania. Nasi słuchacze pytają czy oddany do użytku niecały rok temu budynek jest już w remoncie.
- To prace związane z poprawą nagłośnienia, które rzeczywiście w tym miejscu nie było dobre - wyjaśniał na naszej antenie Maciej Bułtowicz z biura prasowego PKP SA.

Czy Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego musi powiadomić rodzica jeśli jego dziecko (do 13 roku życia) otrzyma mandat za jazdę bez biletu? Robimy to - zapewniała Marta Kwiecień Zwierzyńska z ZDiTM. MZK w Stargardzie obligatoryjnie wysyła zawiadomienie w takich przypadkach - o to w ciągu 2-3 dni - zapewniał Mariusz Chybowski kierownik działu obsługi klienta w przedsiębiorstwie.
Czyli dużo szybciej niż szczeciński ZDiTM.

13.02.2017

Mróz trzyma, alejki na cmentarzach zarówno w Dąbiu jak i Centralnym nadal są oblodzone. Posypujemy piaskiem główne aleje, apelujemy do mieszkańców by zgłaszali nam problemy występujące na bocznym alejkach - mówił nasz gość rzecznik Zakładu Usług Komunalnych. Andrzej Kus mówił też o bezpieczeństwie na cmentarzu - w kontekście skarg naszych Słuchaczy na kradzieże nie tylko zniczy i kwiatów ale także i... kłódek.

W audycji sporo komentarzy naszych Słuchaczy nt. parkowania przy budynkach wielorodzinnych - konkluzja jest taka, że miejsc jest za mało a deweloperzy robią co chcą.

Nasza Słuchaczka pani Ania zwróciła uwagę na "oszustów" odwiedzających domy i mieszkania, którzy próbują namówić mieszkańców do podpisania umowy na dostarczanie gazu. Nie działamy w ten sposób - ostrzegał Bartosz Cholawo ze spółki PGNiG.

10.02.2017

Napisał do nas stały Słuchacz (Słuchaczka?) "Dzidzia": "Tyle się mówi o bezpieczeństwu na przejściach. Znaki ustawione przed samy przejściem w Zdrojach mówią same za siebie." Rzeczywiście, zdjęcia (wykonane dziś rano) mówią aż nadto...

Składki na ubezpieczenia samochodów gwałtownie wzrosły. Naszym gościem był przewodniczący Ogólnopolskiej Komisji Rzemiosł Motoryzacyjnych Andrzej Duch.

Powracamy do sprawy parkingu sieci Lidl w Szczecinie. Naszym gościem był radca prawny Stefan Mazurkiewicz. Jak mówił uprawnienia do holowania aut ma Policja i Straż Miejska.

09.02.2017

Nasz stały Słuchacz, pan Jacek jechał za "kopciuchem" i podzielił się filmowo wrażeniami. Oczywiście materiał publikujemy. Dodajmy, że dysponujemy numerami rejestracyjnymi pojazdu.

Przy wjeździe na parking sklepu sieci Lidl stanęły nowe znaki. Informują one kierowców, że każde auto parkujące tam pomiędzy godzinami 23 a 6 rano zostanie odholowane. Jak się okazuje swoja samochody zostawiali tam mieszkańcy okolicznych bloków, którzy z nowych znaków nie trudno zgadnąć nie są zadowoleni. Z drugiej strony parking to prywatny teren i właściciel może wprowadzać swoje prawa. Czekamy na komentarz sieci.

Nasi Słuchacze, m.in. panowie Jacek, Grzegorz i Stefan zaalarmowali nas, że z komina na budynku dworca Szczecin Dąbie wydobywa się żółty gryzący dym. Sprawa jest znana Straży Miejskiej - niestety w stacyjnym piecu palony jest miał - a to jest dozwolone - mówiła rzeczniczka SM Joanna Wojtach.

08.02.2017

Nasz stały Słuchacz pan Jerzy ma pomysł na konkurs fotograficzny p.t. "Dymiące kominy Szczecina. "Konkurs polegałby na wykonaniu zdjęcia przedstawiającego dymiący komin oraz podanie jego lokalizacji. Może znajdzie się w Szczecinie instytucja, która taki konkurs zorganizuje? Skoro można było przeprowadzić konkurs fotograficzny o krokusach, to dlaczego nie o dymiących kominach. Ciekawych obiektów i twórczych inspiracji na pewno nie zabraknie. Oto pierwsza propozycja do tego hipotetycznego konkursu: dymiący komin na tyłach Teatru Współczesnego, tuż przy Wałach Chrobrego".
W trakcie audycji zadzwonił pan Waldemar pracujący w Muzeum Narodowym i wyjaśnił, że to nie dym a para i placówka używa pieca gazowego od wielu lat.
Pani Joanna jakby przeczuła konkurs i też wysłała nam zdjęcie z centrum.

Od października mieszkańcy jednej z oficyn przy ulicy Sławomira w Szczecinie nie mają drzwi wejściowych do kamienicy. Jak się okazuje szczeciński ZBiLK na ich wstawienie ogłosił przetarg. Postępowanie jednak anulowano, bo nikt się nie zgłosił. Drzwi jednak jak nie było, tam nie ma. Czy trzeba ogłaszać przetarg na wstawienie drzwi? Urzędnicy wykazali się m.in. opieszałością przyznał - rzecznik Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych Marcin Nieradka.

Czy ulica 26 Kwietnia jest bezpieczna czy konieczne są zmiany w organizacji ruchu? O tym mówili nasi Słuchacze oraz kierownik zespołu ds. organizacji ruchu w Urzędzie Miasta w Szczecinie Marcin Charęza.

07.02.2017

Wielu posiadaczy aut z silnikami diesla wycina tzw. filtry cząstek stałych. To obniża koszty eksploatacyjne, ale zatruwa powietrze. W internecie jest wiele reklam warsztatów oferujących taką usługę. Co grozi kierowcy, który skorzystał z takiej oferty, czy auto bez filtra przejdzie przegląd techniczny? To skomplikowana sytuacja, diagnosta nie ma dostępu do informacji, czy auto ma filtr - wyjaśniał diagnosta samochodowy Tadeusz Bojarski.
Smog to cały czas aktualny temat, czi i jak Kraków poradził sobie z tym problemem? O tym mówił Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.
"Kopciuch" przy ulicy Kurzej

06.02.2016

Już nie kilka a kilkanaście aut stało dziś rano na parkingu Park&Ride. Czyli jest postęp.
:)

W audycji sporo komentarzy na temat organizacji ruchu na skrzyżowaniu w Rajkowie.
Pozostając w drogowych tematach - ten zdominował dzisiejszą audycję, dzięki aktywnemu uczestnictwu naszych Słuchaczy. W piątek doszło do śmiertelnego potrącenie pieszego na ulicy 26 Kwietnia. Naszym gościem był ekspert ruchu drogowego Arkadiusz Kuzio z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Szczecinie.

03.02.2017

Nasz stały Słuchacz (Słuchaczka?) "Dzidzia" zwrócił uwagę na wrak przy ulicy Szafera. Podobno stoi tam kilka lat. Mamy zapewnienie rzeczniczki Straży Miejskiej w Szczecinie Joanny Wojtach, że wątpliwej urody obiekt został dziś usunięty.

Interwencje policji, alkoholowe burdy, grzyb na ścianie - to codzienność mieszkańców bloku przy ulicy Modrzejewskiej w Świnoujściu. Jest tam prawie 200 lokali socjalnych, w których mieszka 300 świnoujścian, głównie z wyrokami eksmisyjnymi z mieszkań komunalnych. Czy skupienie w jednym miejscu osób z takimi problemami to dobry pomysł ? M.in. na to pytanie odpowiadał zastępca prezydenta Świnoujścia Paweł Sujka.

Dyrekcja kilku szczecińskich szkół ostrzega rodziców przed owsikami. Okazuje się, że to nie sprawa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej. Placówka musi sobie z tym problemem poradzić sama. Czy to groźny pasożyt, jak z nim walczyć? O tym mówił nasz gość prof. Miłosz Stępiński z Pomorskiej Uniwersytetu Medycznego.

W Szczecinie normy smogowe dziś po raz kolejny zostały przekroczone. Przedstawiciele magistratu dziś na konferencji prasowej zapewniali, że "Szczecin systemowo poprawia jakość powietrza". Co to oznacza konkretnie - wyjaśniał dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Paweł Adamczyk.

02.02.2017

Napisał do nas wiceprzewodniczący rady osiedla "Warszów" w Świnoujściu Dariusz Krzywda:
"Chciałbym zwrócić się do Państwa w sprawie poruszenia na antenie tematu świnoujskiego bloku socjalnego przy Modrzejewskiej 20. To miejsce gdzie nie obowiązuje żadne prawo. Policja interweniuje w tym miejscu ponad 300 razy rocznie, przestępczość wzrasta a miasto, ZGM i MOPR nic z tym nie robią. Miasto w 2006 roku rozwiązało problem lokali socjalnych przebudowując były hotel robotniczy na blok socjalny w którym znajduje się 187 lokali socjalnych. Obecnie blok zamieszkuje ponad 300 osób. W tym bloku
codziennie są awantury, pobicia, niszczenie mienia, wyrzucanie tygodniowo setek
litrów odpadów przez okna i wiele innych uciążliwości jak zagrzybiałe prysznice,
karaluchy, pluskwy, przepijanie 500+ itd."
Naszym gościem był, jutro naszym gościem będzie zastępca prezydenta Świnoujścia Paweł Sujka.

Normy smogowe w Szczecinie dziś są przekroczone. Czym grozi przebywanie w zanieczyszczonym powietrzu, które substancje nam najbardziej szkodzą? Na te pytanie mówił ekspert w tej dziedzinie dr hab. inż. Artur Badyda z Politechniki Warszawskiej.

01.02.2017

Zwrócili się do nas zrozpaczeni właściciele psa rasy springer spaniel: "Nazywa się Reks - uciekł z rejonu prawobrzeża. Pies jest z Dobrej Szczecińskiej, więc niestety nie wróci do domu. Ostatnio był widziany w okolicy Kijewa, bierzemy jednak po uwagę wszystkie możliwości jego pobytu. Za psa wyznaczona jest nagroda."
Szczegóły na zdjęciu.

Z promenady w Morzyczynie systematycznie giną metalowe elementy - edukacyjne, mosiężne tablice i miedziane kable. Deptak to chluba tej wypoczynkowej miejscowości - czy służbom udało się złapać złodzieja, czy będzie tam monitoring? O tym powie wójt gminy Kobylanka Mirosław Przysiwek.

Z kolei pan Wacław prosi: "podajcie komunikat o fatalnym stanie powietrza w Szczecinie". Podamy, publikujemy też ostatnie dane.

Nasz Słuchacz przesłał nam pytanie, które zadaliśmy na antenie Andrzejowi Kusowi z Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie: "Dlaczego w internecie nie można znaleźć informacji o terminach pogrzebów. Dostałem informację, że zmarła moja znajoma sprzed wielu lat. Chciałem pożegnać ją na cmentarzu, ale nigdzie nie ma informacji kto, którego dnia i o której godzinie będzie ceremonia na szczecińskim cmentarzu. Takie informacje z innych miast w Polsce można znaleźć. W małych społecznościach takie informacje rozchodzą się pocztą pantoflowa, w dużych, ludzie żyją i mają odchodzić anonimowo?"
Rozważymy to - mówił Andrzej Kus.

Nasz Słuchacz pan Bernard otrzymał od ZUS swój PIT za 2015. Niestety listem "zwykłym", w dodatku przesyłka trafiła nie do skrzynki pana Bernarda i tylko dzięki uczciwości sąsiada ostatecznie otrzymał go adresat. Nie mamy obowiązku wysyłania rozliczeń listem poleconym - tak w skrócie podsumował sprawę rzecznik szczecińskiego oddziału ZUS Karol Jagielski. W tym roku wyślemy w ten sposób 370 tys. rozliczeń - dodał rzecznik.

15161718192021

FOTOGALERIA

18.10.2017
18.10.2017
18.10.2017
17.10.2017
17.10.2017
18.10.2017
18.10.2017
17.10.2017
17.10.2017
17.10.2017
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".