Czas Reakcji
Radio SzczecinRadio Szczecin » Czas Reakcji
Zaprasza Krzysztof Kukliński
W ostatnim wydaniu „Czasu reakcji” przed nowym rokiem podsumowujemy, co wydarzyło się w Szczecinie i okolicach w mijającym 2018.

Joanna Wojtach, rzecznik Straży Miejskiej w Szczecinie opowiada o tym, co wymagało częstych interwencji funkcjonariuszy. To między innymi za nieprawidłowe parkowanie pojazdów strażnicy wypisali najwięcej mandatów.

Rzecznik komendanta zachodniopomorskiej Państwowej Straży Pożarnej, Tomasz Kubiak mówi o niebezpiecznych zachowaniach podczas odpalania fajerwerków. Niezastosowanie się do instrukcji na opakowaniu oraz niezachowanie środków ostrożności może przyczynić się do powstania pożaru.

Z kierownikiem zespołu d.s. organizacji ruchu w Szczecinie, Marcinem Charęzą rozmawiamy o zmianach na drogach, które za nami, ale również o planach na najbliższe lata. To przede wszystkim budowa węzła Łękno i związane z nim utrudnienia w ruchu nawet do 2020 roku.

O nie zawsze łatwej relacji sprzedawca-klient opowiada Longina Kaczmarek, miejski rzecznik praw konsumentów. Warto pamiętać o tym, żeby zawsze zapoznawać się z etykietami produktów i warunkami sprzedaży. W sprawach niejasnych i spornych korzystać z pomocy organów ochrony swoich praw.
Zaprasza Janusz Wilczyński
W jednym z przedszkoli, podczas spotkania z policjantami dotyczącym zasad bezpieczeństwa, trzyipółletnia dziewczynka była zaniepokojona faktem,że funkcjonariusz ma broń. O sytuacji poinformowała nas, jak o sobie pisze, ciocia-babcia przedszkolaka. Podkom. Anna Gembala z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji tłumaczy, że policjanci przychodzą na spotkania z dziećmi z bronią, ponieważ po spotkaniu rozpoczynają służbę. Większość dzieci bardzo się interesuje wyposażeniem policjantów.

Z Pawłem Okrasą, burmistrzem Wielunia (woj. łódzkie), rozmawiamy o rozwiązaniach pomocnych w recyklingu odpadów. W mieście docelowo ma powstać 30 automatów do segregacji odpadów. W zamian za przyniesione butelki plastikowe (PET) i puszki aluminiowe, mieszkańcy otrzymują zniżki do kina i na basen, a także nagrody. Pytamy Słuchaczy Radia Szczecin, czy w naszym mieście i jego okolicach przydałby się Motywacyjny System Gospodarki Odpadami.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Nasz Słuchacz, Pan Michał, pisze: Skończył się sezon, bariery z chodnika zniknęły i kierowcy wrócili do zastawiania chodnika na Wojska Polskiego na wysokości Arkonki. Samochody zaczęły także rozjeżdżać świeżo ułożony nowy chodnik. Zdjęcia z 26 grudnia 2018.

Dzwoni do nas Słuchacz zaniepokojony losem terenu po Pomniku Wdzięczności dla Armii Radzieckiej na pl.Żołnierza. Został on przeniesiony na Cmentarz Centralny, a w jego miejscu powstanie teren rekreacyjny. Cały skwer zostanie włączony do turystycznego „Złotego szlaku”. O planach zagospodarowania mówi Sylwia Cyza-Słomska z biura prasowego Urzędu Miasta Szczecin.

Wyjaśniamy sprawę Słuchaczki, która nie otrzymała renty. Naszym gościem jest Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego.

Z rzecznikiem Straży Miejskiej w Szczecinie, Joanną Wojtach oraz członkiem zarządu stowarzyszenia „Miasto jest nasze”, Janem Popławskim rozmawiamy o pojazdach nieprawidłowo zaparkowanych na chodnikach i petycji Stowarzyszenia, dotyczącej zaostrzenia przepisów ruchu drogowego właśnie w tej sprawie. Stowarzyszenie chce, aby parkowanie na chodniku było możliwe kołami jednego boku albo przedniej osi auta. Pojazdy zaparkowane inaczej , byłyby odholowywane.
Zaprasza Janusz Wilczyński
"Piłkarze Pogoni nie należą chyba do mistrzów parkowania" - informuje nasz Słuchacz z osiedla przy ulicy Sowińskiego w Szczecinie.

Pani Monika jechała dziś o godz. 11.30 autobusem linii 62... Nie była to przyjemna podróż ze względu na ślady krwi..

Wszyscy martwią się zabijaniem karpi, a co z morskimi rybami np. śledziami, które tonami duszą się w sieciach, jak to jest z jakością mięsa? To pytanie naszego Słuchacza zadaliśmy ichtiolog z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego prof. Beacie Więcaszek.

Dzierżawcy pawilonów mają umowy dzierżawy ważne tylko do końca roku. Jakie plany ma miasto dot. tego terenu? O tym mówiła Celina Wołosz z miejskiej spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

Od kilku tygodni kierowcy jadący ulicą Gdańską, w pobliżu Basenu Górniczego mogą zobaczyć unoszący się dym z węglowych hałd. Kilkukrotnie interweniowała tam też portowa Straż Pożarna. Samozapłon węgla składowanego na placu spółki Inter Balt jest pod kontrolą - zapewniała w audycji rzeczniczka Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Monika Woźniak - Lewandowska. - Teren jest monitorowany przez kamery termowizyjne, jeśli temperatura węgla wzrasta na miejsce przyjeżdżają strażacy - dodała Monika Woźniak - Lewandowska. Próbowaliśmy uzyskać komentarz ze spółki Inter Balt, niestety nikt nie chciał się na ten temat wypowiadać.
Dym z komina spółki Fosfan
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Nasz Słuchacz pojechał miejskim autobusem, chciał kupić bilet, niestety miał tylko 5 złotych. Na biletomacie była informacja, że nie wydaje on reszty. Nasz Słuchacz jednak mimo wszystko wrzucił monetę, ale nie dostał biletu, ani zwrotu pieniędzy. Naszym gościem była rzeczniczka ZDiTM Hanna Pieczyńska.

Kłęby nietypowego dymu wydobywającego się z komina spółki Fosfan zaobserwowali w weekend mieszkańcy północnych dzielnic. To jeden z dzisiejszych tematów audycji. Naszymi gośćmi byli radna Rady Miasta Szczecina, przewodnicząca rady osiedla Skolwin Renata Łażewska oraz dyr. wydz. Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim woj. zachodniopomorskiego Mariusz Adamski.

Trwa szczeciński świąteczny jarmark, jakie atrakcje czekają na odwiedzających i kupujących? O tym mówiła Celina Wołosz, rzeczniczka spółki Żegluga Szczecińska, Turystyka Wydarzenia.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Karp świeży, czy np. filety. Jeśli kupiony prosto ze sklepowego akwarium to jak zapewnić mu humanitarną śmierć? O tym mówił Łukasz Musiał z Fundacji Międzynarodowego Ruchu na Rzecz Zwierząt Viva!

Trwa szał przedświątecznych zakupów, nie zawsze wtedy wydajemy nasze pieniądze rozsądnie. Jak się dać złapać w pułapkę sprzedawców, czym się różni gwarancja od rękojmi? M.in. o tym rozmawialiśmy z Longiną Kaczmarek, Miejskim Rzecznikiem Konsumenta w Szczecinie.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Już wkrótce oficjalne otwarcie placu zabaw przy Parku Brodowskim, tymczasem miejsce to upodobały sobie psy. Naszym gościem była Paulina Łątka z biura prasowego Urzędu Miasta.

Tablice szczecińskiego systemu zarządzania ruchem nadal nie działają, trwa to już ponad miesiąc. Paulina Łątka z Urzędu Miasta tłumaczyła, że awarii uległ serwer, który odpowiada za wyświetlanie danych na urządzeniach. Na razie awarię próbują usunąć informatycy magistratu, jeśli im się nie uda za naprawę weźmie się specjalistyczna firma.

Przed jedną z siłowni na prawobrzeżu kilkukrotnie parkował wóz Straży Pożarnej. Jak się okazuje jeżdżą nim strażacy dbający o tężyznę fizyczną. Wszystko jest zgodne z prawem i przepisami - zapewniał rzecznik Wojewódzkiej PSP w Szczecinie mł. kpt. Tomasz Kubiak. Strażacy są w gotowości bojowej i w każdej chwili mogą wyjechać na akcję pojazdem zaparkowanym pod siłownią - dodał rzecznik. Każdy ze strażaków musi przejść obowiązkowy egzamin ze sprawności fizycznej raz w roku - m.in. z biegania i podciągania na drążku.

Nasz Słuchacz, pan Andrzej ma długi w kilku bankach, jak twierdzi to nie on podpisywał umowy, prokuratura natomiast umorzyła postępowanie z powodu braku wykrycia sprawców. Pan Andrzej opowiedział swoją historię.

Nowy wiadukt nad S6 z Miękowa do Goleniowa jest wąski, nie ma tam miejsca dla rowerów i pieszych - piszą nasi Słuchacze z Miękowa i Białunia. Naszym gościem był Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału GDDKiA.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Kilka tygodni temu zakończył się remont tzw. magistrali miedwiańskiej, nasz Słuchacz twierdzi, że po tym woda w centrum Szczecina ma "dziwny, chemiczny smak i zapach".
Naszym gościem był rzecznik szczecińskiego ZWiK Tomasz Makowski.

Mieszkańcy bloków przy ul. Dembowskiego i Rynkowej mają nowy parking. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie wydał na jego budowę 600 tys. zł, niestety wielu mieszkańców nadal parkuje na chodnikach i trawnikach, bo ich zdaniem parking jest za daleko. Naszym gościem była rzeczniczka ZDiTM Hanna Pieczyńska.

Kiedy w naszym kraju powstanie system skupu butelek, tak jak u naszych południowych czy zachodnich sąsiadów? Dofinansować go powinny koncerny produkujące napoje, jednak do tego się nie kwapią. Tymczasem firmy wywożące odpady w sezonie grzewczym odbierają kilkanaście procent mniej plastikowych śmieci, które lądują w domowych piecach. Naszym gościem byli zastępca dyr. w Departamencie Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Środowiska Bogusława Brzdąkiewicz, prezes MPO Karol Walkowiak i prezes fundacji Nasza Ziemia Sławomir Brzózek.

Tablice szczecińskiego systemu zarządzania ruchem nadal nie działają, trwa to już ponad miesiąc. Paulina Łątka z Urzędu Miasta tłumaczyła 19 listopada w audycji, że awarii uległ serwer, który odpowiada za wyświetlanie danych na urządzeniach. Dlaczego to tak długo trwa? Sprawdzimy to...
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Nasz stały Słuchacz pan Maciej zwrócił uwagę na uszkodzone auto, które od kilku dni stoi w pobliżu przejazdu na szczecińskim Skolwinie. Jak informuje rzeczniczka Straży Miejskiej w Szczecinie, funkcjonariusze wiedzą zdarzeniu, jednak teren należy do PKP i SM nie może go zholować. Udało się natomiast ustalić, że auto należy obecnie do obywatela Ukrainy. Strażnicy skontaktowali się nim, zapewnił, że dziś wieczorem usunie auto.

Skróciły się "czasy" przejazdów na skrzyżowaniu Al. Bohaterów Warszawy/26 Kwietnia i Krzywoustego. Szczególnie problemowy jest skręt z Alei w kierunku Krzywoustego - zielone światło świeci się tylko przez 9 sekund. Zmieniła się ustawa dot. bezkolizyjności skrzyżowań - tłumaczył kierownik zespołu ds. organizacji ruchu w UM Szczecin Marcin Charęza.

Nasza Słuchaczka narzeka na kolejki w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii. Brakuje lekarzy - przyznał kierownik Zakładu dr Mariusz Holicki.

Jedna z kamienic przy ul. Chmielewskiego kilka lat temu została przeznaczona do rozbiórki, tymczasem nadal 7 mieszkań jest zamieszkałych. Część z tych rodzin nie chce przeprowadzić się do lokali zastępczych, jakie proponujemy - mówił rzecznik miasta ds. mieszkalnictwa Tomasz Klek.
"Kopciuch"
Nasz Słuchacz przed Stargardem jechał za pewnym samochodem...
1234567