Czas Reakcji
Radio Szczecin » Czas Reakcji » ARCHIWUM - 2018

01.02.2018

Mieszkańcy nowego osiedla przy ul. Powstańców Wielkopolskich w Szczecinie skarżą się na dym wydobywający się z komina jednego z warsztatów. Uważają, że właściciel pali w piecu czym popadnie. Developer proponował mu sfinansowanie przyłączenia do miejskiej sieci. Bezskutecznie. Konfliktowy komin kończy się na wysokości pomiędzy drugim a trzecim piętrem wspomnianych budynków. Jesteśmy w tym miejscu od 25 lat, mieliśmy kontrole, które niczego nie wykazały, tłumaczył właściciel warsztatu Henryk Stelmaszewski. Jak dodał - " w momencie, kiedy zaczynano budować osiedle, to otrzymaliśmy pytanie z Urzędu Miasta, czy nie mamy jakichś przeciwwskazań. Odpowiedziałem, że nie, jedynie mam czynny komin. Wybudowano osiedle i teraz się zaczął problem. Mieszkańcy narzekają, że im się dymi. Odpowiedziałem wprost: Jak pan kupował mieszkanie, to nie widział komina? "

Nasz Słuchacz skarży się na stan parkingu za Teatrem Polskim, błoto, piach, XIX wiek. W Straży Miejskiej dowiedzieliśmy się, że należy on do Urzędu Marszałkowskiego. Zajęliśmy się sprawą.

Ciekawą sytuacje na tablicy informacyjnej na stacji Szczecin Główny uwiecznił nasz Słuchacz, pan Piotr. Zastanawiamy się jaką trasę ma pociąg Szczecin Główny - Szczecin Główny.

Nasi Słuchacze skarżą się na skrócenie linii nr 81 kursującej z gminy Kołbaskowo do Szczecina, wcześniej autobus jechał do Dworca Szczecin Główny, teraz tylko do Pl. Kościuszki. Jak się okazuje gmina dotuje linię 3 mln złotych rocznie. Z jakości usług nie była zadowolona wójt gminy Małgorzata Schwarz.

Zakład Usług Komunalnych rozbierze 100-letnią willę w pobliżu Cmentarza Centralnego. Budynek był w opłakanym stanie, co widzieli wszyscy wchodzący na teren nekropolii od ulicy Mieszka I. Nie miał okien, a część dachu się zawaliła. Jeszcze kilka lat temu mieszkali w nim pracownicy Zakładu. W końcu zapadła decyzja o rozbiórce, o czym poinformował w czwartek w naszej audycji i rzecznik ZUK Andrzej Kus. Jak mówił to kwestia najbliższych dwóch, trzech miesięcy. Proces rozbiórki można powiedzieć, że już się rozpoczął, czyli wysłaliśmy zapytania ofertowe, trzeba dopełnić wszystkich formalności. Teren po willi należy do miasta. Po rozbiórce powstanie tam albo parking, albo miejsce przeznaczone zostanie na handel.
Zaprasza Krzysztof Kukliński

31.01.2018

Nasz Słuchacz z Gryfina zwrócił uwagę na problem dokarmiania gołębi: "dlaczego nikt nie reaguje na tego typu zachowanie, mieszkańcy miasta mają dość wybrudzonych przez ptasie odchody parapetów, samochodów i chodników. Zdarzenie ma miejsce codziennie w rożnych godzinach, w okolicy ul. Chrobrego 38. Ta starsza pani również zaprasza gołębie na swój parapet."

Lotnisko Szczecin Goleniów im. NZSS Solidarność zmieni system parkingowy, niestety dopiero w przyszłym roku. Na jego działanie skarżą się nasi Słuchacze, automaty zacinają się, nie przyjmują bilonu czy banknotów, przycisk do wezwania obsługi nie działa a ponadto nie można za postój płacić kartą. W przyszłym roku planujemy zmianę systemu, będzie możliwość zapłacenia za parkowanie kartą i aplikacją mobilną - zapewniał rzecznik Lotniska Krzysztof Domagalski.

By obudzić 3 miesięczne dziewczynkę dwukrotnie zatkała jej nos - taką metodę zastosowała jedna z pracownic punktu pobrań krwi "Diagnostyka" w Szczecinie. O sprawie poinformowała nasza Słuchaczka, pani Magdalena. To niedopuszczalne, pracownica otrzyma naganę - tłumaczył kierownik punktu pobrań Jacek Jedziniak.
Jak wyjaśniała w audycji pediatra, neonatolog Beata Litwińska sytuacja mogła doprowadzić m.in. do niedotlenienia i w przypadku wady serca nawet do śmierci. Dodała też, że samo budzenie do pobrania krwi było niepotrzebne.

Nasz Słuchacz spłaca długi żony, która zmarła. Komornik zostawia mu ok. 600 złotych. Czy to zgodne z prawem? Naszym gościem była rzeczniczka Rady Izby Komorniczej w Szczecinie Anna Zielińska.

30.01.2018

W Szczecinie mamy coraz więcej bobrów - alarmują nas nasi Słuchacze. Zwierzęta te niszczą drzewa m.in. przy Stawie Brodowskim i przy ul. Derdowskiego i Przestrzennej. Czy miasto zna skalę problemu, czy mamy do czynienia z inwazją czy jednostkowymi przypadkami, jak walczyć z bobrami? Naszymi gośćmi byli zastępca dyr. ZUK w Szczecinie Magdalena Grycko oraz Michał Kudawski z Fundacji Na Rzecz Zwierząt "Dzika Ostoja".

Nasza Słuchaczka kupiła 60 dag mięsa. Poprosiła sprzedawczynię o zmielenie. Jak się okazało po tej operacji ubyło 15 dag, zapłacić jednak musiała jak za 60 dag. Naszym gościem była Beata Manios z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Szczecinie.

W audycji sporo uwag i komentarzy nt. nowej siatki połączeń autobusowych na prawobrzeżu Szczecina.
Zaprasza Janusz Wilczyński

29.01.2018

To dziś temat numer jeden dla pasażerów komunikacji miejskiej - otwarcie pętli autobusowej na ulicy Turkusowej. Nasi Słuchacze mają sporo zastrzeżeń i uwag, m.in. dotyczących zlikwidowania części linii lub zmniejszenia częstotliwości. Naszym gościem była rzeczniczka ZDiTM Hanna Pieczyńska.

W audycji powróciliśmy do tematu zatrzymanej budowy parku Warszewo - Podbórz. Naszym gościem był Marek Tarnawski, który ma sporo wątpliwości dot. tego co ma być na terenie parku.

W grudniu Wojewoda Zachodniopomorski zmienił nazwę ulicy Obrońców Stalingradu na Bałuki. Tymczasem ja twierdzi nasz Słuchacz w Urzędzie Miasta "nic nie wiedzą, bo nie ma stosownej uchwały". Naszymi gośćmi byli zastępca dyrektora Biura Obsługi Interesantów w UM Szczecin Anna Frankowska i rzeczniczka Wojewody Zachodniopomorskiego Agnieszka Muchla.
Zaprasza Krzysztof Kukliński

26.01.2018

Od wielu miesięcy Energopol naprawia tory m.in. na ul. Gdańskiej i Energetyków. Efekty są takie jak na zdjęciach...

W związku z oddaniem do użytku pętli na ul. Turkusowej od poniedziałku obowiązywać będzie nowa siatka połączeń na Prawobrzeżu. Naszym gościem była rzeczniczka ZDiTM Hanna Pieczyńska.

Mieszkańcy Gumieniec skarżą się na to, że nie otrzymują listów poleconych a nawet awizo. Często muszą sami "w ciemno" iść do placówki i pytać się, czy jest do nich jakaś przesyłka. Jak się okazuje brakuje listonoszy, mimo podwyżek płac nadal nie ma chętnych do pracy. W tej placówce prowadzone są obecnie dwie rekrutacje tłumaczyła rzeczniczka Poczty Polskiej Justyna Siwek. Początkujący listonosz może liczyć na pensję w wysokości ok. 2,3 tys. złotych - mówił Piotr Saugut Przewodniczący NSZZ Listonoszy PP.
Inny temat związany z Pocztą polską zgłosił nasz stały Słuchacz pan Arkadiusz - co się stanie jeśli przesyłka z aktami sądowymi zostanie zagubiona, czy prokuator moż epostawić zarzut dot. zagubienia dokumentów
Zaprasza Janusz Wilczyński

25.01.2018

Na Al. Piastów przy ul. Jagiellońskiej jedno z drzew wypuściło pączki. A mamy styczeń. A może to "normalne"?

Bus-pas na ul. Gdańskiej to temat wiecznie żywy. W poniedziałek dowiedzieliśmy się, że policja będzie wnioskować o poprawę oznakowania, bo w wielu miejscach linia, jak to określają nasi Słuchacze, jest "szarpana". Oznakowanie będzie poprawione - zapewniał Marcin Charęza, kierownik zespołu ds. organizacji ruchu w UM Szczecin.

Jeden ze Szczecinian oskarża funkcjonariuszy policji o pobicie w centrum miasta w biały dzień. Policja tłumaczy, że zachowanie mężczyzny wskazywało na to, że próbuje się włamać do auta. Sprawy na pewno nie zamieciemy pod dywan - zapewniała rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie nadkom. Alicja Śledziona.
Zaprasza Krzysztof Kukliński

24.01.2018

Taki widok zobaczyła dziś rano nasza Słuchaczka, pani Lidia na Podzamczu. Będzie interwencja.

Nasi Słuchacze skarżą się także na (jak to opisują) - gryzący dym: "zawsze w okresie zimowym, z kotłowni stacji kolejowej Szczecin - Glinki wydobywa się żółty, gryzący dym, do którego się już przyzwyczaiłem. Jednak dziś to coś nowego. Dym jest niebieski, bardzo gryzący, wręcz duszący. Około 100 metrów na północ od stacji dym osiada, tworząc niebieską mglę." Również zainteresowaliśmy problemem odpowiednie służby.

Dlaczego piesze, policyjne patrole nie reagują na łamanie przepisów drogowych, np. źle zaparkowane auta? Jakie mają zadania? Mamy sporo sygnałów od naszych Słuchaczy, że są dzielnice w Szczecinie, do których funkcjonariusze się nie zapuszczają. Naszym gościem była rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie nadkom. Alicja Śledziona.

Nasz Słuchacz ma wątpliwości dot. szkolenia dla kierowców swojego syna. Czy egzamin wewnętrzny jest obowiązkowy, ile godzin kursant musi "wyjeździć"? Naszym gościem był prezes Zarządu Fundacji SOS - Odpowiedzialne Szkoły Jazdy Filip Grega.
Zaprasza Janusz Wilczyński

23.01.2018

Nasz stały Słuchacz "Richi" zwrócił uwagę na skrzyżowanie ulic Gierczak i Krzywoń w Dąbiu, dołączając zdjęcie, które publikujemy. Podzielamy obawy - trzeba to poprawić.

Nasz Słuchacz ma problemy z uzyskaniem "profilu kierowcy", trudność polega na tym, że zameldowany jest w Gryfinie, ale mieszka w Szczecinie. A przesłanie dokumentacji trwa kilka tygodni. Naszym gościem był Paweł Gonerko zastępca dyr. BOI w Urzędzie miasta w Szczecinie.

Ósmy marca - to kolejny termin zakończenia prac przy modernizacji ulicy Kwiatowej na Gumieńcach - informuje szczeciński Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. Od ponad pół roku trwa przebudowa brukowanej, wąskiej jezdni, a także remont pętli tramwajowej i i autobusowej. Jedną z przyczyn są błędy projektowe; wykonawca poprosił o przedłużenie terminu oddania inwestycji. Musimy uzbroić się w cierpliwość - mówiła na naszej antenie rzeczniczka Zarządu Dróg Hanna Pieczyńska.

Hanna Pieczyńska mówiła też o niebezpiecznej sytuacji do jakiej doszło na Placu Rodła. Motorniczy wjechał na czerwonym świetle na Plac, będzie ukarany - zapowiedziała rzeczniczka Zarządu. Film zarejestrowany przez samochodową kamerę, który przedstawia całą sytuację, nadesłał słuchacz Radia Szczecin.

W audycji mówiliśmy też o problemach z budową parku Warszewo-Podbórz w Szczecinie. Inwestycja miała być zrealizowana w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2016. Prace zablokowała jednak grupa mieszkańców. Jak się okazało, podczas uzyskiwania pozwolenia na budowę miasto nie przeprowadziło konsultacji z właścicielami działki przylegającej do terenu, gdzie ma powstać park. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i ten uznał rację protestujących. Teraz - jak mówił na naszej antenie Piotr Zieliński z biura prasowego szczecińskiego magistratu - miasto musi uzyskać nowe pozwolenie i przeprowadzić konsultacje.
Sytuacja na pl. Rodła
Zaprasza Janusz Wilczyński

22.01.2018

Słuchacze zadają wiele pytań dot. bus-pasa:
- czy autobusy/busy/taxi w przypadku wolnego prawego i środkowego pasa mogą jechać bus-pasem?
- czy kierowca, który wjedzie na bus-pas na jego początku może z niego zjechać np. po 500 metrach, tam gdzie jest żółta, ciągła linia?
- czy zdaniem Policji obecna sytuacja dot. oznakowania nie stwarza zagrożeń?
- czy Policja wnioskowała do Miasta o zmianę obecnego „żółtego” oznakowania?
- czy linię na zdjęciu należy traktować jako ciągłą, czy przerywaną?
Naszym gościem była Anna Gembala z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Napisał do nas Słuchacz, który był w okolicach dworca PKP: " A może znak 'kiss & ride' unieważnia znak wcześniejszy o zakazie parkowania po tej stronie ulicy?" Będą kontrole - zapowiedziała Magdalena Woźniak ze Straży Miejskiej w Szczecinie.
Zaprasza Krzysztof Kukliński

19.01.2018

Nasz Słuchacz skarży się na gryzący dym wydobywający się z jednego z kominów kamienicy przy ul. Naruszewicza. Były i będą kontrole - zapowiedziała rzeczniczka szczecińskiej Straży Miejskiej Joanna Wojtach.

Nasz Słuchacz który sprowadza samochody narzeka, że na załatwienie wszystkich formalności, m.in. opłacenie akcyzy trzeba czekać 3 dni, a wszystko przez to, że Urząd Skarbowy nie księguje od razu pieniędzy wpłacanych w banku. Kiedyś natomiast wszystko można było załatwić w jeden dzień. Naszym gościem była rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie Małgorzata Brzoza.
Zaprasza Krzysztof Kukliński
20212223242526

FOTOGALERIA

15.02.2019
15.02.2019
12.02.2019
12.02.2019
13.02.2019
13.02.2019
12.02.2019
11.02.2019
12.02.2019
11.02.2019
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.