Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Procesja ze świętymi w 2017 roku. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Procesja ze świętymi w 2017 roku. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
"Procesja ze Świętymi" przejdzie ulicami Szczecina. Tak katolicy drugi rok z rzędu będą obchodzić w Szczecinie Wigilię Wszystkich Świętych, czyli dzień poprzedzający 1 listopada.
- Procesja rozpocznie się o 19 od kościoła ojców dominikanów - tłumaczy ks. Tomasz Kancelarczyk z Fundacji Małych Stópek. - Z taką myślą, że idziemy od św. Dominika z relikwiami wszystkich świętych do katedry pw. św. Jakuba. Tam o 20 rozpocznie się msza św. Za rok planujemy procesję z kolejnego kościoła z patronem świętego.

Udział w tej mszy św. będzie już liczony jako nabożeństwo z 1 listopada. - To jest bardzo ważne, bo często w uroczystość Wszystkich Świętych nie mamy możliwości być na mszy św. Jesteśmy przy grobach naszych zmarłych, niektórzy będą w drodze na groby i nie mogą być wtedy na mszy świętej.

Relikwie, które uczestnicy poniosą w procesji to doczesne cząstki świętych (np. kawałek kości, paznokci, włosy, krew) lub przedmioty, które oni używali i mieli z nimi fizyczny kontakt. Kult relikwii istnieje niemal od początku chrześcijaństwa.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2020-03-15, godz. 10:26 Maksymalnie 50 osób na mszy świętej w kościele Maksymalnie 50 osób może uczestniczyć w mszy świętej w każdym kościele w niedzielę. To zalecenia władz sanitarnych, do których musi zastosować się polski Kościół w związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa. » więcej 2020-03-15, godz. 09:09 Niedzielne msze w telewizji i internecie Księża zachęcają do uczestniczenia we mszy świętej przed telewizorem albo w transmisji internetowej, m.in. przez stronę szczecińskiej katedry. » więcej 2020-03-14, godz. 14:20 Kustosz sanktuarium Serca Jezusowego: Skorzystajmy z dyspensy [ZDJĘCIA] Proszę o korzystanie z radiowych i telewizyjnych mszy świętych - mówi ks. Jarosław Staszewski, proboszcz Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. » więcej 2020-03-12, godz. 21:41 Rzym zamyka wszystkie kościoły i miejsca kultu W związku z pandemią koronawirusa, do 3 kwietnia zamknięte zostaną wszystkie kościoły i miejsca kultu na terenie diecezji rzymskiej. Poinformował o tym papieski wikariusz kardynał Angelo De Donatis. » więcej 2020-03-12, godz. 19:09 Episkopat rekomenduje dyspensę od uczestnictwa we mszy Rada Stała Episkopatu w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa rekomenduje biskupom diecezjalnym udzielenie części wiernym dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej. » więcej 2020-03-10, godz. 17:26 Plac Świętego Piotra zamknięty W związku z epidemią koronawirusa władze Watykanu postanowiły zamknąć Plac Świętego Piotra i ograniczyć dostęp do bazyliki. Poinformowało o tym watykańskie Biuro Prasowe. » więcej 2020-03-09, godz. 16:01 Modlitwy za chorych na koronawirusa i ich opiekunów Od poniedziałku w dwóch kościołach w Szczecinie rozpoczęły się modlitwy za chorych na koronawirusa. Decyzja metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi zapadła po informacji o pogorszeniu się stanu zdrowia jednej… » więcej 2020-03-08, godz. 08:46 Postawa kościoła katolickiego w latach 1979–1989/1990 Objęcie diecezji przez biskupa Kazimierza Majdańskiego, postawa kościoła katolickiego wobec porozumień sierpniowych, wizyta Ojca Świętego w Szczecinie, czy utworzenia arcybiskupstwa. O tych wydarzeniach można przeczytać w niedawno… » więcej 2020-03-07, godz. 08:54 Rzecznik Episkopatu zachęca do udziału w rekolekcjach wielkopostnych Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik zachęca do wzięcia udziału w wielkopostnych rekolekcjach. Jak powiedział duchowny, rekolekcje są doskonałą okazją do spojrzenia na życie z innej perspektywy i dokonania… » więcej 2020-03-02, godz. 08:01 Watykan udostępni dokumenty dotyczące pontyfikatu Piusa XII W poniedziałek archiwa watykańskie udostępnią dokumenty dotyczące Piusa XII - papieża czasów II wojny, oskarżanego o obojętność i milczenie wobec Holokaustu. » więcej
1234567