Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Pierwsza niedziela po Świętach Bożego Narodzenia w Kościele katolickim obchodzona jest jako Niedziela Świętej Rodziny. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Pierwsza niedziela po Świętach Bożego Narodzenia w Kościele katolickim obchodzona jest jako Niedziela Świętej Rodziny. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Pierwsza niedziela po Świętach Bożego Narodzenia w Kościele katolickim obchodzona jest jako Niedziela Świętej Rodziny. Z tej okazji Sekretarz Generalny Episkopatu biskup Artur Miziński zwrócił się do wiernych, by pamiętali o znaczeniu rodziny i pielęgnowali ją.
Jak podkreśla duchowy, dzień ten pokazuje, że każda rodzina jest owocem Bożego zamysłu i stanowi znak Bożej miłości. Biskup Artur Miziński zaznacza, że zamysł ten wyrażony jest już w pierwszym rozdziale Księgi Rodzaju: "Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę".

W tej samej księdze zawarto słowa: "Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem".

W Ewangelii według świętego Mateusza (19,6), Chrystus, przytaczając ten fragment w Swoim nauczaniu, nadaje mu jeszcze bardziej wyraźne znaczenie normatywne, dodając: "A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela".

Sekretarz Generalny Episkopatu w swoim przesłaniu odniósł się również do nauczania świętego Jana Pawła II. Jak powiedział, "pontyfikat Papieża Polaka był skupiony na służbie rodzinie i podkreśleniu jej wartości. To właśnie święty Jan Paweł II mówił, że rodzina jest najcenniejszym skarbem ludzkości".

Podkreślił, że podczas jego mszy kanonizacyjnej papież Franciszek nazwał Jana Pawła II "papieżem rodziny”.

Biskup Artur Miziński dodał, że "to od Świętej Rodziny z Nazaretu powinniśmy uczyć się wzajemnego szacunku oraz świadomości, że miłość małżeńska i rodzicielska musi być gotowa na wiele wyrzeczeń, wzajemną akceptację i na przebaczenie".

Stwierdził również, że to rodzina pozwala nam poznać piękno miłości, podarowanej przez Boga. Duchowny podziękował także "wszystkim małżeństwom i rodzinom, że są świadkami chrześcijańskiego życia, które opiera się na Bogu i do Niego prowadzi. To świadectwo jest bezcenne i dzisiaj tak bardzo potrzebne. Jednocześnie życzę wszystkim rodzinom umacniania miłości i radości z bycia razem".

Sekretarz Episkopatu Polski przypomniał apel biskupów zgromadzonych na 380. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Płocku w dniach 25-26 IX 2018 roku.

Biskupi zaproponowali, aby Niedziela Świętej Rodziny była dniem modlitw o świętość małżeństw i rodzin oraz zachęcili do zorganizowania we wszystkich parafiach odnowienia przyrzeczeń małżeńskich.

Zobacz także

2020-04-01, godz. 19:33 Rekolekcje w Radiu Szczecin. "Po Wielkim Piątku zawsze jest poranek Zmartwychwstania" Pociecha płynąca z wiary jest balsamem. Dziś na nasze czasy, na nasz trud, a może na naszą beznadzieję - podkreślał chrystusowiec ks. Andrzej Łysy. Duszpasterz akademicki przewodniczył Mszy Św. która zakończyła trzydniowe rekolekcje… » więcej 2020-04-01, godz. 12:52 Sukces kampanii Caritas. Skorzystają najbardziej potrzebujący seniorzy Caritas Polska zebrała prawie 17 milionów złotych na kampanię #PomocDlaSeniora. W kampanię włączyła się Fundacja Biedronki, przekazując 15 milionów złotych na wsparcie dla najstarszych. » więcej 2020-04-01, godz. 11:47 Papież do Polaków: Zawierzcie się wstawiennictwu św. Jana Pawła II Papież zachęcił Polaków, aby w obliczu pandemii zawierzyli siebie wstawiennictwu świętego Jana Pawła II. » więcej 2020-04-01, godz. 11:27 Ostatni dzień radiowych rekolekcji. "Spotkajmy się jako wspólnota serc" W środę ostatni dzień rekolekcji w Radiu Szczecin. Msza św. pod przewodnictwem chrystusowca ks. Andrzeja Łysego rozpocznie się po serwisie Wiadomości o godzinie 18. » więcej 2020-03-31, godz. 19:32 Rekolekcje w Radiu Szczecin. "Zostań w domu i trwaj w nadziei, że Bóg sobie poradzi" To nie jest łatwy czas, ale wiara nie jest łatwą sprawą - mówił w homilii ks. Andrzej Łysy. Chrystusowiec prowadzi rekolekcje z Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radiu Szczecin. » więcej 2020-03-30, godz. 19:28 Rekolekcje w Radiu Szczecin. "Boża Miłość jest większa(...)od każdej zarazy" Wierzmy, że Boża Miłość jest większa od każdego zła, od każdego grzechu i od każdej zarazy - mówił w homilii chrystusowiec ks. Andrzej Łysy. Duszpasterz akademicki prowadzi rekolekcje wielkopostne w Radiu Szczecin. » więcej 2020-03-30, godz. 07:13 Rekolekcje wielkopostne w Radiu Szczecin W poniedziałek zaraz po serwisie wiadomości o godzinie 18 Radio Szczecin przeprowadzi transmisję rekolekcji wielkopostnych. Pierwsza Msza Św. z nauką rekolekcyjną w niemal pustym Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szcze… » więcej 2020-03-29, godz. 08:13 Rekolekcje wielkopostne na antenie Radia Szczecin Od poniedziałku do środy na antenie Radia Szczecin zapraszamy na transmisję rekolekcji wielkopostnych. Wygłosi je chrystusowiec ks. Andrzej Łysy, który jest duszpasterzem akademickim. » więcej 2020-03-28, godz. 13:45 Czym zastąpić tradycyjne święcenie pokarmów wielkanocnych? W związku z epidemią koronawirusa episkopat odradza organizowanie tradycyjnego święcenia pokarmów. W zamian proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu, przed śniadaniem wielkanocnym. » więcej 2020-03-27, godz. 11:44 "Rekolekcje z pustego Wieczernika". Transmisja w Radiu Szczecin Radio Szczecin przeprowadzi transmisję rekolekcji wielkopostnych. Pierwsza Msza Św. z nauką rekolekcyjną z Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie w poniedziałek kilka minut po 18. » więcej
1234567