Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Tysiące szczecinian na ulicach miasta (2019): konie, kareta i kolorowe kostiumy - to nie karnawał w Rio, tylko orszak Trzech Króli, który przeszedł ulicami Szczecina. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Tysiące szczecinian na ulicach miasta (2019): konie, kareta i kolorowe kostiumy - to nie karnawał w Rio, tylko orszak Trzech Króli, który przeszedł ulicami Szczecina. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Kościół rzymskokatolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego. W tradycji to Święto Trzech Króli, które nawiązuje do pokłonu mędrców ze Wschodu, którzy przybyli z darami do narodzonego Jezusa.
- Wspominamy pamiątkę wizyty magów ze Wschodu. Wiemy, że rzeczywiście byli magami, "królowie" to nasza czysto tradycyjna nazwa. Nie wiadomo ilu ich było dokładnie, tradycja przekazuje, że trzech, również przez trzy dary, które przynoszą: złoto, kadzidło i mirrę - mówi ks. Mateusz Pakuła.

Wierni przejdą ulicami miast w Orszakach Trzech Króli. 10. Szczeciński Orszak Trzech Króli wyruszy w południe z placu Armii Krajowej i będzie zmierzać do Katedry.

- Orszaki Trzech Króli są chyba bardziej manifestacją naszej wiary. Daniem świadectwa swojej przynależności, ale też radości z tych jakże ważnych dla nas, katolików świąt, które przeżywamy - ocenia ks. Pakuła.

Dla katolików 6 stycznia to dzień, w którym mają obowiązek uczestniczenia we Mszy świętej.

Imiona mędrców pojawiły się w VIII wieku. Kacper, Melchior i Baltazar to jednak imiona przypadkowe, nie potwierdzone żadnym faktem historycznym. Pierwsze litery imion mędrców wypisujemy na drzwiach kredą poświęconą w kościele. Ten skrót jednak można też interpretować inaczej jako Christus Mansionem Benedicat, co oznacza "Niech Chrystus błogosławi temu domowi".
- Wspominamy pamiątkę wizyty magów ze Wschodu. Wiemy, że rzeczywiście byli magami, "królowie" to nasza czysto tradycyjna nazwa. Nie wiadomo ilu ich było dokładnie, tradycja przekazuje, że trzech, również przez trzy dary, które przynoszą: złoto, kadzidło i
- Orszaki Trzech Króli są chyba bardziej manifestacją naszej wiary. Daniem świadectwa swojej przynależności, ale też radości z tych jakże ważnych dla nas, katolików świąt, które przeżywamy - ocenia ks. Pakuła.

Zobacz także

2020-03-30, godz. 19:28 Rekolekcje w Radiu Szczecin. "Boża Miłość jest większa(...)od każdej zarazy" Wierzmy, że Boża Miłość jest większa od każdego zła, od każdego grzechu i od każdej zarazy - mówił w homilii chrystusowiec ks. Andrzej Łysy. Duszpasterz akademicki prowadzi rekolekcje wielkopostne w Radiu Szczecin. » więcej 2020-03-30, godz. 07:13 Rekolekcje wielkopostne w Radiu Szczecin W poniedziałek zaraz po serwisie wiadomości o godzinie 18 Radio Szczecin przeprowadzi transmisję rekolekcji wielkopostnych. Pierwsza Msza Św. z nauką rekolekcyjną w niemal pustym Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szcze… » więcej 2020-03-29, godz. 08:13 Rekolekcje wielkopostne na antenie Radia Szczecin Od poniedziałku do środy na antenie Radia Szczecin zapraszamy na transmisję rekolekcji wielkopostnych. Wygłosi je chrystusowiec ks. Andrzej Łysy, który jest duszpasterzem akademickim. » więcej 2020-03-28, godz. 13:45 Czym zastąpić tradycyjne święcenie pokarmów wielkanocnych? W związku z epidemią koronawirusa episkopat odradza organizowanie tradycyjnego święcenia pokarmów. W zamian proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu, przed śniadaniem wielkanocnym. » więcej 2020-03-27, godz. 11:44 "Rekolekcje z pustego Wieczernika". Transmisja w Radiu Szczecin Radio Szczecin przeprowadzi transmisję rekolekcji wielkopostnych. Pierwsza Msza Św. z nauką rekolekcyjną z Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie w poniedziałek kilka minut po 18. » więcej 2020-03-27, godz. 09:44 "Tęsknimy za Wami". Księża zapraszają do modlitwy w internecie [WIDEO] 'Tęsknimy za Wami' - kilkunastometrowy baner z takim napisem wywiesili na wieży kościoła szczecińscy księża. » więcej 2020-03-25, godz. 09:43 "Zwalczmy szalejącą pandemię wirusa, pandemią naszej modlitwy" Modlitwa we wszystkich kościołach i bijące dzwony zabrzmią w środę w południe. To odpowiedź na prośbę papieża Franciszka, który w minioną niedzielę apelował o modlitwę 25 marca, w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. » więcej 2020-03-24, godz. 11:40 Apel przewodniczącego Episkopatu Polski Przewodniczący Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki zwrócił się z apelem o wspólną modlitwę w Święto Zwiastowania Pańskiego, które przypada na środę 25 marca. » więcej 2020-03-24, godz. 08:00 Pierwsze Komunie Święte w maju, ale w innej odsłonie Rodzinne Pierwsze Komunie Święte w maju, zamiast grupowych - to zalecenia Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2020-03-22, godz. 20:21 W środkowej Kenii ma powstać Polski Dom Katolicki Polski Dom Katolicki im. św. Jana Pawła II w środkowej Kenii w Isiolo to nowy pomysł Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej
1234567