Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Św. Jan Paweł II - papież Polak. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Św. Jan Paweł II - papież Polak. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
17 maja na Placu Świętego Piotra w Rzymie papież Franciszek odprawi uroczystą mszę w setną rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II. Z tej okazji do Rzymu przybędzie z Polski Narodowa Pielgrzymka.
Jak podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem biblista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, ksiądz profesor Waldemar Chrostowski, pielgrzymka w setną rocznicę urodzin papieża Polaka Jana Pawła II będzie znaczącym znakiem wiary i wyrazem hołdu dla Jego pontyfikatu.

- To jest setna rocznica urodzin Jana Pawła II, setna więc bardzo znacząca. Zachęcani to tego jesteśmy zarówno przez Konferencję Episkopatu jak i przez ambasadora Rzeczypospolitej przy Stolicy Apostolskiej i również, w pewnym sensie, przez papieża Franciszka, do tego byśmy okazali pamięć i wdzięczność wobec wielkiego Polaka, świętego papieża, który podłożył podwaliny pod dzisiejszą Polskę, taką jaka ona jest i pod dzisiejszy, współczesny Kościół, taki jaki on jest - zaznaczył duszpasterz.

Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski zachęca Polaków, aby pojawili się 17 maja na Placu Świętego Piotra i tym samym wyrazili swój patriotyzm i katolicką tożsamość.

- Zawsze warto pojechać do grobu świętego Piotra, a mamy to szczęście, że od kilkunastu lat jest tam również grób naszego świętego rodaka, Jana Pawła II. To jest obowiązek wdzięczności, podziękowania a także fundament, na którym powinniśmy budować naszą polską i katolicką tożsamość - dodał ksiądz profesor Waldemar Chrostowski.

Papieska msza na Placu Świętego Piotra 17 maja rozpocznie się o 10:30. To efekt inicjatywy i starań polskiego episkopatu oraz ambasadora Rzeczypospolitej przy Stolicy Apostolskiej, Janusza Kotańskiego. Papież Franciszek odprawi mszę w przeddzień setnej rocznicy urodzin papieża-Polaka, w niedzielę, aby umożliwić uczestnictwo jak największej liczbie wiernych i pielgrzymów. W Rzymie będzie obecny prezydent Andrzej Duda i wielu polskich biskupów z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupem Stanisławem Gądeckim na czele.

Zobacz także

2020-04-08, godz. 21:42 Goście RSnW: święta mamy przeżywać duchowo To będą inne święta, ale może przez to bardziej duchowe - oceniają goście 'Radia Szczecin na Wieczór'. » więcej 2020-04-06, godz. 17:15 "Na progu Paschy". Ostatni dzwonek na przygotowanie duchowe do świąt Rekolekcje 'Na progu Paschy' to jedna z ostatnich szans na duchowe przygotowanie przed Świętami Wielkanocnymi. » więcej 2020-04-05, godz. 16:44 Biskup rzeszowski zachęca do refleksji podczas epidemii Biskup rzeszowski Jan Wątroba zachęca do refleksji w tym trudnym czasie, w jakim się znaleźliśmy. » więcej 2020-04-05, godz. 13:59 Papież: w dramacie pandemii trzeba otworzyć serce dla Bożej miłości Papież powiedział, że w dramacie pandemii, rozpadających się pewników i poczuciu opuszczenia, trzeba otworzyć serce dla Bożej miłości i służyć bliźnim. » więcej 2020-04-05, godz. 09:19 Dziś w Kościele Katolickim Niedziela Palmowa Nazywana też Niedzielą Męki Pańskiej otwiera Wielki Tydzień, którego zwieńczeniem będą trzy święte dni symbolizujące mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. » więcej 2020-04-05, godz. 08:22 Rzecznik Episkopatu: stwórzmy wirtualną procesję Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik zachęca do publikowania w mediach społecznościowych zdjęć palm wielkanocnych z hasztagiem #Palma. » więcej 2020-04-04, godz. 21:18 Orędzie przewodniczącego Episkopatu. Co ze spowiedzią, jeśli nie można wyjść z domu? W związku z sytuacją epidemiczną i wynikającymi z niej rygorami sanitarnymi arcybiskup Stanisław Gądecki przypomina o możliwości duchowego przygotowania się do nadchodzących Świąt Wielkanocnych poprzez pozasakramentalne pojednanie… » więcej 2020-04-04, godz. 07:45 Męski Różaniec w internecie Męski Różaniec tym razem nie na ulicach Szczecina, ale w internecie. » więcej 2020-04-03, godz. 07:04 Księża ograniczają comiesięczne wizyty u chorych. Można jednak się umówić Nie ma rekomendacji Konferencji Episkopatu Polski jeśli chodzi o odwiedziny chorych w pierwszy piątek lub pierwszą sobotę miesiąca, bo to wizyty indywidualne - mówi kanclerz Kurii Metropolitalnej w Szczecinie. » więcej 2020-04-02, godz. 06:43 15 lat temu odszedł Jan Paweł II. Papież, który zmienił bieg historii 15 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku - w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego - zmarł papież Jan Paweł II, późniejszy święty Kościoła Katolickiego. » więcej
1234567