Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2012 - Migawka
Jak wynika z Państwa maili, jakie przyszły do nas z naprawdę dużą ilością zdjęć, za co oczywiście dziękujemy - spotkanie footballu amerykańskiego niezmiernie przypadło do gustu uczestnikom naszego 40 spotkania. Dziękujemy Zachodniopomorskiej Husarii za wspaniałą walkę, bardzo miło było im robić zdjęcia. To była pierwsza okazja dla naszych słuchaczy, aby zmierzyć się z fotografią sportową - efekty niezmiennie poniżej na naszej stronie w dziale Galeria. Zgodnie z rytmem naszych audycji, tydzień po Plenerze Migawki oglądamy Państwa fotografie. Najlepiej więc słuchać i oglądać jednocześnie. Zapraszamy i jeszcze raz dziękujemy za jakże miłe kolejne spotkanie z aparatem w dłoniach.
Namnożyło nam się ostatnio nowych aparatów z dziwnymi, tajemniczymi literkami w nazwie. Już nie mamy tylko "zwykłych" lustrzanek, czy kompaktów z wymienną optyką, tak zwanych "bezlusterkowców" (swoją drogą jeszcze parę lat temu ich powstanie wydawało się mało prawdopodobne) - teraz są specjalne modele do filmowania, astrofotgrafii czy jeszcze do czegoś innego. W tej Migawce postanowiliśmy przyjrzeć się sytuacji na rynku, spróbowaliśmy także przeanalizować krótko drogę, jaką obrali producenci sprzętu. Konkurencja jest dobra - czy ta stara prawda sprawdza się w przypadku rynku foto? Czy walka firm produkujących sprzęt oznacza że my, konsumenci, mamy lepiej?
... i od razu ujawniamy datę i miejsce naszego najnowszego, 40 Pleneru Fotograficznego Migawki. Panie i Panowie, przed Wami dyscyplina kochana przez miliony ludzi. Ale... właściwie to przede wszystkim w jednym kraju. Football amerykański jest jedną z wizytówek Stanów Zjednoczonych, tymczasem w Europie mało jest ludzi, którzy znaliby chociaż jego zasady. Ale są zapaleńcy - także w Polsce - którzy grają, organizują ligę i rywalizują z drużynami z całego kraju. Zachodniopomorska Husaria to zespół ze Szczecina, w niedzielę 22 kwietnia o godzinie 12 zmierzy się na boisku Pogoni z Lowlanders Białystok. Ponieważ w Migawce jeszcze nie poruszaliśmy tematu fotografii sportowej, uznaliśmy, że mecz footballu amerykańskiego będzie świetną okazją, aby zmierzyć się z takimi zdjęciami. Wybraliśmy się więc na trening Zachodniopomorskiej Husarii - nie sami, a razem z fotoreporterem szczecińskiej Gazety Wyborczej Czarkiem Aszkiełowiczem, który ostatnio zdobył trzecie miejsce za reportaż w prestiżowym konkursie BZ WBK właśnie w kategorii sport. Z nim rozmawiamy o tajnikach fotografii sportowej, a trener formacji defensywnej, Olaf Werner wtajemnicza nas w reguły gry.
Przy okazji finisażu wystawy "Świadectwo Kamieni" w Galerii Libra była okazja, aby porozmawiać z dwójką fotografików, którzy przyjechali do Szczecina z drugiego końca Polski. Andrzej Borowiec i Tomasz Grzyb to uznani pejzażyści, współzałożyciele - między innymi - grupy Fotoquortet, autorzy wielu wystaw i publikacji. Aby zapoznać się z ich twórczością, wystarczy odwiedzić strony internetowe www.andrzejborowiec.pl oraz www.tomaszgrzyb.pl - a żeby posłuchać, jak postrzegają fotografię, jakiego sprzętu używają czy kto ich inspiruje, wystarczy włączyć Migawkę. Z serdecznymi życzeniami Wielkanocnymi!