Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Materiały prasowe Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie
Materiały prasowe Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie
Założony w 1952 roku przez ówczesnego studenta Politechniki Szczecińskiej, późniejszego profesora Jana Szyrockiego, który pełnił nieprzerwanie funkcję dyrektora artystycznego i dyrygenta chóru do 2003 roku, stał się jednym z najlepszych chórów akademickich na świecie. Ma na swoim koncie tysiące koncertów, setki międzynarodowych tournée, nagrania płyt, udział w najbardziej prestiżowych festiwalach oraz w wykonaniach i prawykonaniach dzieł wokalno-instrumentalnych, jak i a cappella.

Od października 2006 roku dyrektorem artystycznym i dyrygentem Chóru Akademickiego im. prof Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie jest uczeń prof. Szyrockiego – dr hab. Szymon Wyrzykowski, prof. Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Prowadzi także Chór Collegium Maiorum ZUT założony również przez Maestro Jana.

Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu Filia w Szczecinie (Wydział Dyrygentury Chóralnej) oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (Wydział Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki w specjalności dyrygentura symfoniczno-operowa), tak jak Jego Mistrz Jan, zdobywa liczne laury na prestiżowych konkursach, rejestruje kolejne albumy i koncertuje po obu stronach globu.

W niedzielę, 11 listopada o godzinie 19 prof. Szymon Wyrzykowski zaprasza publiczność do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych z towarzyszeniem chórów i Szczecińskich Instrumentalistów. Wydarzenie odbędzie się w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła przy ulicy Świętego Jakuba Apostoła 1.

Wstęp na koncert jest bezpłatny.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z prof. Szymonem Wyrzykowskim i Marią Lubańską (alt)
Program Kwartał z kulturą, historią i kuchnią żydowską
Program Kwartał z kulturą, historią i kuchnią żydowską
Towarzystwo Społeczno Kulturalne Żydów w Polsce, szczeciński oddział zaprasza do udziału w swoim najnowszym projekcie. Celem cyklu wydarzeń pod wspólnym tytułem „Kwartał z kulturą, historią i kuchnią żydowską” jest zachęcenie lokalnej społeczności do poznania kultury, historii i kuchni żydowskiej. Zaplanowano wykłady, projekcje filmowe, wycieczki oraz warsztaty. Organizatorom zależy też by Szczecinianie poznali dorobek szczecińskiego oddziału T.S.K.Ż. w Polsce.

Udział w projekcie najwyższej klasy naukowców, artystów i wykonawców gwarantuje
wysoką jakość merytoryczną poszczególnych działań. Wstęp na działanie jest wolny.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Różą Król
TSKŻ KWARTAŁ - ULOTKA
Fryderyk Chopin. Portret Eugène'a Ferdinanda Victora Delacroix. Źródło: domena publiczna, polona.pl
Fryderyk Chopin. Portret Eugène'a Ferdinanda Victora Delacroix. Źródło: domena publiczna, polona.pl
Dwie orkiestry, koncerty symfoniczne, kameralne, trzy recitale chopinowskie, kilkunastu solistów, dwóch dyrygentów, MasterClassy, sympozja, wykłady oraz prezentacje multimedialne.

W Lwowskiej Filharmonii Narodowej zakończył się Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Wielcy Twórcy”. W trwających od 26 do 31 października 2024 roku imprezach festiwalowych wzięło udział około stu pięćdziesięciu polskich i ukraińskich artystów, których oklaskiwało ponad tysiąc słuchaczy.

Zgodnie z założeniami pomysłodawcy i głównego organizatora imprezy – szczecińskiego Stowarzyszenia Pierwszorzędnych Inicjatyw, Festiwal stał się gestem solidarności z narodem zaatakowanym przez putinowską Rosję. Realizator przedsięwzięcia dołączył do grona wolontariuszy wspierających mieszkańców Ukrainy pomocą humanitarną. Dotarł do Nich z muzyką, której niedosyt odczuwają od ponad dwóch lat.

Festiwalowy program wypełniła przede wszystkim muzyka polska i ukraińska. WIELKIM TWÓRCĄ był Fryderyk Chopin (1810–1849). Jego utwory przypomniano w październiku 2024 roku, w ramach światowych obchodów 175-rocznicy śmierci kompozytora.

Wśród wykonawców znaleźli się oklaskiwani na całym świecie artyści, tacy jak np.: Wojciech Kubica i Artem Lachowicz – pianiści, członkowie Tria harmonijek ustnych Animato – Marek Jaroszyński, Piotr Bieliński i Piotr Włodarczyk, dyrygenci – Ihor Pyłatiuk i Wołodymyr Sywochip, skrzypkowie – Artur Mykytka i Nazarij Pyłatiuk, Jana Szewczenko – sopranistka, Wołodymyr Kohut – altowiolinista, Anastasija Zochniuk – wiolonczelistka, Orkiestra Symfoniczna Lwowskiej Filharmonii Narodowej im. Wołodymyra Skoryka oraz Orkiestra Kameralna „Academia” Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki.

Wydarzenia zorganizowano w prestiżowych instytucjach kultury Ukrainy, m.in.: w Lwowskiej Filharmonii Narodowej im. Myrosława Skoryka, w Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki i w Kropywnyckim College’u Muzycznym.

Ogółem odbyło się kilkanaście imprez, w tym m.in. siedem koncertów, trzy kursy mistrzowskie (MasterClassy), II Międzynarodowa konferencja naukowo-praktyczna „Ukraińska muzyka fortepianowa w kontekście sztuki światowej”, jak również panel dyskusyjny dotyczący m.in. znaczenia twórczości Chopina w światowej kulturze oraz przepisów prawnych umożliwiających (przedstawicielom Ukraińskiej Polonii i młodym Ukraińcom) kontynuować naukę, a także podejmować pracę w krajach Unii Europejskiej. Przedsięwzięcie zorganizowano w dwóch miastach – we Lwowie i w Kropywnyckim, mieście młodości Karola Szymanowskiego.

Współorganizacji Festiwalu, którego Partnerami byli Ambasada RP w Kijowie i Konsulat Generalny RP we Lwowie podjęli się także: Gmina Miasto Szczecin, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie „Polonia” im. Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Stowarzyszenie Odra-Niemen, Lwowska Filharmonia Narodowa, Lwowska Narodowa Akademia Muzyczna, Muzeum Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Szkoła Średnia nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie oraz Polskie Radio Szczecin SA.

Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw podczas koncertu finałowego złożyło podziękowanie wykonawcom za mistrzowskie interpretacje, słuchaczom za wspólnie spędzony czas. Za pomoc w przygotowaniu ważnego dla promocji kultury polskiej za granicą wydarzenia przekazano wyrazy wdzięczności Współorganizatorom i Partnerom, wyróżniając szczególnie Gminę Miasto Szczecin, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Polskie Radio Szczecin SA, Lwowską Filharmonię Narodową, Lwowską Narodową Akademię Muzyczną, Muzeum Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Ambasadę RP w Kijowie i Konsulat Generalny RP we Lwowie na czele z Panią Konsul Dorotą Dmuchowską.
Okladka książki "Gdzie jest Yeti?". Materiały promocyjne wydawnictwa
Okladka książki "Gdzie jest Yeti?". Materiały promocyjne wydawnictwa
Marcin Tomaszewski, ps. Yeti - to alpinista, wspinacz specjalizujący się m.in. w wielkościanowej wspinaczce. Z wykształcenia geodeta. Członek Kadry Narodowej Polskiego Związku Alpinistycznego, fotograf górski, autor książek oraz bajek dla dzieci wydanych w formie audiobooka we współpracy z aktorami Teatru Polskiego i Teatru Współczesnego w Szczecinie oraz Teatru Czwarte Miasto w Gdyni. Teraz pokusił się o wydanie zbioru bajek, które powstawały na przestrzeni lat, w formie książkowej.

Z autorem rozmawia Katarzyna Wolnik-Sayna.
Posłuchaj 1 częsci rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny
Posłuchaj 2 częsci rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny
Michał Janicki - aktor i dyrektor szczecińskiego Teatru Kameralnego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Michał Janicki - aktor i dyrektor szczecińskiego Teatru Kameralnego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
"Melancholie hrabiego Michała Janickiego herbu Puszcza Wkrzańska"- to najnowsze przedstawienie Czarnego Kota Rudego czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. Premiera odbyła się wczoraj wieczorem (19 października).

To sceniczne anegdoty tytułowego hrabiego Michała Janickiego, który był gościem Małgorzaty Frymus w piątkowej "Rozmowie pod Krawatem".
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie w 2004 roku, a już rok później została wyróżniona nagrodą za Najlepszy Debiut Aktorski przez Jury Festiwalu Polskiego Filmu Fabularnego w Gdyni za "Masz na imię Justine". Za ten sam obraz na Festiwalu Filmowym w Mons w Belgii, otrzymała nagrodę za Najlepszą Rolę Kobiecą. Ta kreacja zaważyła nie tylko na jej karierze, ale i życiu.

Aktorka Anna Cieślak walczy o prawa ciężko doświadczonych kobiet, działając w Fundacji La Strada. Zapewne właśnie dlatego tak koncertowo zagrała w kolejnej odsłonie serialu "Szadź" żonę seryjnego mordercy, w którego rolę wcielał się Maciej Sztur.

Pochodzi ze Szczecina i tęskni za jego przestrzenią.
Posłuchaj rozmowy Katarzyny Wolnik-Sayny