Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Znakomity pianista, sławny chopinista - Kevin Kenner wystąpił w czwartek (9 maja) w Willi Lentza w Szczecinie. Artysta wystąpił z kwartetem Vienna Morphing Soloists w ramach cyklu "Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie".

Kevin Kenner urodził się w południowej Kalifornii. Jako nastolatek przyjechał do Polski, by uczyć się u profesora Ludwika Stefańskiego, który przygotował go do wzięcia udziału w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Światowe uznanie zyskał w 1990 roku zwyciężając konkurs chopinowski.

W programie wieczoru znalazł się między innymi Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. Z artystą rozmawiała Małgorzata Frymus.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
Materiały promocyjne organizatora
Materiały promocyjne organizatora
Archiwum Państwowe zaprasza do wzięcia udziału w akcji „Archiwum Zjednoczonej Europy”, która polega na zbieraniu pamiątek z wydarzeń sprzed 20 lat, materiałów archiwalnych dokumentujących zarówno moment wejścia Polski do Unii Europejskiej, jak i poprzedzające dyskusje, debaty i cały proces akcesji. Jest to także świetna okazja do podzielenia się własnymi wspomnieniami związanymi z dniem 1 maja 2004 r.
O tej akcji, ale i innych inicjatywach Archiwum Państwowego w Szczecinie - w rozmowie Agaty Rokickiej z dr. hab. Krzysztofem Kowalczykiem - dyrektorem tej placówki, profesorem Uniwersytetu Szczecińskiego, pracownikiem Instytutu Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie.
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej
Przygotowania do widowiska, materiały organiazatorów
Przygotowania do widowiska, materiały organiazatorów
Goleniów szykuje się do największego spektaklu w historii miasta. Na scenie wystąpi ponad 300 mieszkańców tego miasta i artyści z Polski i Europy w elektryzującym, antywojennym widowisku. Goleniowska Rock Opera nosi tytuł „Love will not die”.

"MIłość nie umrze" będzie spektaklem muzycznym z oryginalną muzyką Jarosława Chilkiewicza. Libretto napisała Małgorzata Sikorska-Miszczuk, a reżyserią całości zajmie się Daniel Jacewicz.

Do pracy nad spektaklem namówiono goleniowskie szkoły podstawowe, stowarzyszenia, grupy taneczne, kluby sportowe, seniorzy, a nawet lokalne firmy. Będą to: Stowarzyszenie Per Musicam, Szkoły Podstawowe nr 1, 2, 3, 4 i 5, ZPiTZG Ina, Orkiestra Wood and Brass Band, Zakład Aktywności Zawodowej, Ośrodek MONAR Babigoszcz, Klub Bokserski Taurus, Colour Dance Studio, Zespół Bachata Lady, Pracownia Rozwoju przez Sztukę Korolove Dzieciaki, Biegolenie i Biegam Bo Lubię Goleniów, Uniwersytet Trzeciego Wieku, TroćIny, Smoki w Zalewie, Faraone oraz grupy Teatru Brama – Mała Brama, grupa młodzieżowa, grupa dorosłych i Teatr Index.

Premiera opery 17 maja o godzinie 21.30 w Goleniowie.

Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Danielem Jacewiczem cz 1
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Danielem Jacewiczem cz 2
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Danielem Jacewiczem na temat "Heretyków"
Fot. materiały promocyjne
Fot. materiały promocyjne
Pod patronatem Radia Szczecin ukazała się właśnie najnowsza książka Agnieszki Gładzik "Niepokorni". To kolejna już powieść tej autorki, której akcja rozgrywa się w Szczecinie. Tym razem przenosimy się do 1946 roku.
W Szczecinie rządzą szabrownicy, przemytnicy, złodzieje oraz agenci Urzędu Bezpieczeństwa – tygiel, w którym każdy z każdym próbuje robić interesy.
Przybywają tu rodziny z różnych stron Polski oraz sowieckich łagrów, by zacząć w poniemieckim mieście nowe życie.

Agnieszka Gładzik to pochodząca z Niebuszewa autorka powieści historycznych. Na swoim koncie ma kilka książek, których akcja toczy się w Szczecinie, to m.in Pomorzanie, Znak Gryfa, Daleko od morza czy Republika. Mieszka i tworzy w Gdańsku.

Z Agnieszką Gładzik Rozmawiała Joanna Skonieczna.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Dążenie do perfekcji za wszelką cenę, przekraczanie własnych możliwości i wielkie przepracowanie możliwości - to historia opowiedziana w najnowszej premierze Teatru Współczesnego. "Giselle - tańcz!" to sceniczny dramat Macieja Podstawnego, w reżyserii Anny Obszańskiej. Reżyserka - łącząc ruch i dramat - opowiada własna historię.

Premiera odbyła się w piątek (10 maja) na dużej scenie Teatru Współczesnego i powstała w ramach II rezydencji artystycznej Scena Nowe Sytuacje w Teatrze Współczesnym. Jest także koprodukcją szczecińskiej sceny przy Wałach Chrobrego oraz Teatru Łaźnia Nowa w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontrapunkt oraz Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia.
Posłuchaj relacji Małgorzaty Frymus
Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa. 2017 rok. Fot Goplanka [wikipedia.org, domena publiczna]
Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa. 2017 rok. Fot Goplanka [wikipedia.org, domena publiczna]
W ramach polskiego tournée znakomitego włoskiego piosenkarza, łączącego operę z popem - Alessandro Safina, na scenie Netto Areny w minioną środę wystąpiła m.in. śpiewaczka operowa, z urodzenia szczecinianka - Alicja Węgorzewska. Ma w swoim repertuarze kilkanaście partii operowych. Uczestniczy w wielu międzynarodowych festiwalach i galach operowych. Jest też laureatką wielu prestiżowych konkursów, w tym - Maria Callas Tribute Prize NY. Jest również znana jako komentatorka słynnych Noworocznych Koncertów Wiedeńskich dla TVP.

W programie szczecińskiego koncertu Alessandro Safina znalazły się takie przeboje jak: "Luna", "Incanto", "Parla Piu Piano", "O mare mare", "Cathedrales" i wiele wiele innych.
Przed koncertem ze znakomitą śpiewaczką, dyrektorką Opery Kameralnej w Warszawie rozmawiała Małgorzata Frymus.

A już wkrótce zobaczymy i usłyszymy Małgorzatę Węgorzewską w "Marii de Buenos Aires" w Willi Lentza (12 i 13 marca).
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus