Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Artur Moon – pianista, kompozytor, performer w Operze na Zamku w Szczecinie. Fot. Paul Lazniak [Materiały prasowe artysty]
Artur Moon – pianista, kompozytor, performer w Operze na Zamku w Szczecinie. Fot. Paul Lazniak [Materiały prasowe artysty]
Zagrał przy komplecie melomanów trzy koncerty w Operze na Zamku w Szczecinie. 28-letni Artur Moon – polski pianista, awangardowy kompozytor i wizjoner, laureat prestiżowych nagród muzycznych występuje z ogromnym powodzeniem w Stanach Zjednoczonych, Indonezji, Emiratach Arabskich, na Filipinach i w krajach europejskich. Tworzy performance zatytułowany „Koncert w ciemności”, nie tylko na scenie, ale także wśród publiczności. To program nieoczywisty, łączący duchowość, można powiedzieć, z muzyką.

Moon gra na dwóch fortepianach jednocześnie, również na gongach i misach. Intencją przedstawienia jest transformacja ciemności w światło, dlatego podczas tego spektaklu używa wielu efektów świetlnych. Oryginalny występ oprawia muzyką ze swoich licznych albumów, które zaznaczają się wielomilionowymi odsłonami Internautów. Spotkanie z artystą, które gorąco polecam, ilustruje fragment Jego kompozycji pt. „Stellosphere”.
Posłuchaj: Artur Moon w rozmowie Doroty Zamolskiej
Fot. Hubert Grygielewicz [Materiały prasowe Baltic Neopolis Orchestra]
Fot. Hubert Grygielewicz [Materiały prasowe Baltic Neopolis Orchestra]
Różnorodne zespoły, od duetów po festiwalową orkiestrę. Urozmaicony program wielkich mistrzów partytury od Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händla, Johannesa Brahmsa, Antonio Vivaldiego, Arcangelo Correliego i Antonína Dvořáka po Richarda Straussa.

Wybitni soliści i liderzy czołowych europejskich orkiestr będący pedagogami renomowanych uczelni muzycznych, wśród których byli skrzypkowie Daniel Stabrawa, Jakub Jakowicz i Emanuel Salvador, altowioliści Andriy Viytovych oraz Piotr Szumieł, wiolonczelista Konstantin Heidrich i kontrabasista Janusz Widzyk, a także młodzi instrumentaliści, którzy uczestniczyli w kursie mistrzowskim Szczecin Classic Academy prowadzonym przez wymienionych artystów.

W piątek, 3 maja 2024 roku zakończył się jeden z największych festiwali muzyki klasycznej na Pomorzu Zachodnim – 6. Festiwal Szczecin Classic. Pomysłodawczynią wydarzenia była Emila Goch-Salvador – altowiolistka, dyrektor Baltic Neopolis Orchestra. Doskonałe przedsięwzięcie, podczas którego zorganizowano dziesięć wydarzeń artystycznych gorąco przyjętych przez publiczność, rozpoczęło się 27 kwietnia w Studiu Koncertowym im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin, natomiast ostatnie wybrzmiało w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.
Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej z koncertu wieńczącego 6. Festiwal Szczecin Classic
Jury Międzynarodowego Konkursu Formy na Kontrapuncie. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Jury Międzynarodowego Konkursu Formy na Kontrapuncie. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Ostatnie przestawienie Międzynarodowego Konkursu Formy odbędzie się dziś (28 kwietnia) na 57. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt. O 16-tej na scenie Teatru Współczesnego Teatr im. Stefana Żeromskiego z Kielc pokaże spektakl zatytułowany "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję". To adaptacja głośnej książki Mateusza Pakuły, dramatopisarza, dramaturga i reżysera teatralnego.
Właściwie nie było przestawienia konkursowego, które nie budziłoby emocji.

Międzynarodowy Konkursu Formy ocenia pięcioosobowe jury, które obradować będzie w obecności widzów. A tworzą je: pisarka, Inga Iwasiów; artystka wizualna, Katarzyna Kozyra; reżyserka teatralna, Anna Smolar; krytyk i teatrolog, Marek Waszkiel oraz dziennikarz, Piotr Jacoń.

O przedstawieniach, konkursie i festiwalu Małgorzata Frymus rozmawia z kontrapunktową publicznością i z członkami jury.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z festiwalową publicznością
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z członkami jury
Okładka książki. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Okładka książki. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Sławomir Sikora - teolog i duchowny luterański znany jest w Szczecinie nie tylko w gronie parafian z kościoła św. Trójcy. Pastor Sikora to także maratończyk, organizator Biegów Charytatywnych w Szczecinie, poeta, muzyk i pisarz. Po wydanej w 2021 roku "Ławce", niedawno ukazała się nowa powieść - "Bracia". To fascynująca opowieść o mocy tkwiącej w rozmowie i niszczącej sile jej braku, ale również o przeznaczeniu i wolnej woli. Tytułowi bracia wchodzą w życie z traumą śmierci bliskiej osoby. Strata odciska się na całym ich życiu. "Bracia" to opowieść o tym, że nie mamy wpływu na to, co nam się zdarza, ale mamy wpływ na to, co z tymi doświadczeniami zrobimy.

Z pastorem Sławomirem Sikorą o książce, ale nie tylko, rozmawia Agata Rokicka.
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej
Negri. Fot. James Abbé, 1921 rok [wikipedia.org]
Negri. Fot. James Abbé, 1921 rok [wikipedia.org]
Wielki spektakl przy użyciu technologii 3D przygotowuje z Januszem Józefowiczem i warszawskim Teatrem Buffo Teatr Polski w Szczecinie. Będzie to szczecińska wersja "Polity", przedstawienia granego z wielkim powodzeniem od niemal 13 lat.

Teatr Polski po rozbudowie ma możliwości przestrzenno - techniczne do takiego przedsięwzięcia. Choć premierę zaplanowano na kolejny sezon, to próby muszą rozpocząć się jak najszybciej.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa. 2017 rok. Fot Goplanka [wikipedia.org, domena publiczna]
Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa. 2017 rok. Fot Goplanka [wikipedia.org, domena publiczna]
W ramach polskiego tournée znakomitego włoskiego piosenkarza, łączącego operę z popem - Alessandro Safina, na scenie Netto Areny w minioną środę wystąpiła m.in. śpiewaczka operowa, z urodzenia szczecinianka - Alicja Węgorzewska. Ma w swoim repertuarze kilkanaście partii operowych. Uczestniczy w wielu międzynarodowych festiwalach i galach operowych. Jest też laureatką wielu prestiżowych konkursów, w tym - Maria Callas Tribute Prize NY. Jest również znana jako komentatorka słynnych Noworocznych Koncertów Wiedeńskich dla TVP.

W programie szczecińskiego koncertu Alessandro Safina znalazły się takie przeboje jak: "Luna", "Incanto", "Parla Piu Piano", "O mare mare", "Cathedrales" i wiele wiele innych.
Przed koncertem ze znakomitą śpiewaczką, dyrektorką Opery Kameralnej w Warszawie rozmawiała Małgorzata Frymus.

A już wkrótce zobaczymy i usłyszymy Małgorzatę Węgorzewską w "Marii de Buenos Aires" w Willi Lentza (12 i 13 marca).
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus