Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
"Gong" w Teatrze Lalek Pleciuga. Fot Małgorzata Frymus
"Gong" w Teatrze Lalek Pleciuga. Fot Małgorzata Frymus
Ostatnim akordem tegorocznej 57. odsłony Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt była sobotnie premiera w Teatrze Lalek Pleciuga.

Opowieść o Helence, która rodzi się z… rękawicami bokserskimi zamiast dłoni nosi tytuł "Gong" i realizowana została z Fundacją Moniki Pyrek.

Dla Heleny rękawice bokserskie zamiast dłoni to kłopot: śmieją się z niej inne dzieci, trudno jej się pisze i je, nie mówiąc o otwarciu paczki czipsów. Ale któregoś dnia Helena ma sen, że dzięki swoim nietypowym rękom pojedzie na igrzyska olimpijskie.

Od września przedstawienia będzie pokazywane w całym województwie.
"Gong" w Teatrze Lalek Pleciuga
Profesor Marian Rębkowski dyrektor Instytutu Archeologii i Etnologii PAN
Profesor Marian Rębkowski dyrektor Instytutu Archeologii i Etnologii PAN
Chrzest Pomorza w tym dzisiejszego Pomorza zachodniego miał miejsce 900 lat temu. Podjął się jej biskup Otton z Bambergu zwany również "Apostołem Pomorza".

W XII wieku Bolesław Krzywousty podbił Pomorze Zachodnie i wymógł na tamtejszym księciu, przyjęcie chrześcijaństwa. Były już wcześniejsze próby konwersji religijnej w tym regionie, ale sie nie udały. Wtedy to Krzywousty zwrócił się osobiście do biskupa Ottona z Bambergu z prośbą, by to on dokonał chrztu Pomorza.

Otton przez całe lata 80. XI w. pozostawał w Polsce. Był nauczycielem w szkole katedralnej, stolicy książęcej i biskupiej w Płocku, czym zyskał sobie duże uznanie. Znał doskonale język polski i nauczał w nim. Do szkoły tej uczęszczali wyłącznie kandydaci do stanu duchownego, synowie z polskich możniejszych rodów rycerskich. To właśnie znajomość mowy polskiej, czy jak byśmy dziś to określili słowiańskiej mogła być przyczyną wezwania Ottona do chrystianizacji Pomorza.

Jak tamta decyzja wpłynęła na Pomorze? Opowie nam o tym profesor Marian Rębkowski dyrektor Instytutu Archeologii i Etnologii PAN
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z prof.Marianem Rębkowskim
Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Materiały promocyjne organizatora
Materiały promocyjne organizatora
Już po raz drugi w Szczecinie odbędzie się Festiwal Sztuk Uhuru przygotowany przez Teatr Uhuru czyli młodzież szkół średnich i studencką działającą w Domu Kultury "13 Muz" pod okiem Janusza Janiszewskiego. założyciela Teatru Uhuru, opiekuna pracowni teatralnej.
Festiwal potrwa od 5 do 8 czerwca (czyli od środy do soboty). Wszystkie wydarzenia odbędą się w Domu Kultury "13 Muz"oraz Teatrze Kana. Dzięki współpracy z Kaną będzie można obejrzeć ich spektakl "Niecierpki".

Z Natalią Woretą i Jakubem Schabkiem, członkami rady programowej festiwalowej, aktorami Teatru Uhuru rozmawiała Agata Rokicka.

Szczegółowy program Festiwalu.
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej
Inga Iwasiów. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Inga Iwasiów. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
"Widok z okna w podróży służbowej" Ingi Iwasiów. Materiały promocyjne wydawnictwa
"Widok z okna w podróży służbowej" Ingi Iwasiów. Materiały promocyjne wydawnictwa
Inga Iwasiów w trakcie swoich trwających 37 lat peregrynacji okrążyła kulę ziemską ponad sześć razy. Impresyjne sprawozdania z podróży służbowych zapisywała najpierw na karteluszkach, biletach i marginesach referatów, a w ostatnich latach rejestrowała je w mediach społecznościowych, rozsiewała w chmurach internetu.

Tekstom towarzyszyły zdjęcia - na początku robione kompaktowym aparatem, później telefonem komórkowym. Powstała książka, która nie jest dziennikiem podróży, ani ich spisem czy opisem. To zbiór reflekcji i autoreflekcji o życiu, podróżowaniu i uprawianiu zawodu pisarki czy wykładowczyni.

Z Ingą Iwasiów o jej najnowszej, wydanej przez Biuro Literackie książce rozmawia Małgorzata Frymus.
Posłuchaj 1 części rozmowy Małgorzaty Frymus
Posłuchaj 2 część rozmowy Małgorzaty Frymus
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Dążenie do perfekcji za wszelką cenę, przekraczanie własnych możliwości i wielkie przepracowanie możliwości - to historia opowiedziana w najnowszej premierze Teatru Współczesnego. "Giselle - tańcz!" to sceniczny dramat Macieja Podstawnego, w reżyserii Anny Obszańskiej. Reżyserka - łącząc ruch i dramat - opowiada własna historię.

Premiera odbyła się w piątek (10 maja) na dużej scenie Teatru Współczesnego i powstała w ramach II rezydencji artystycznej Scena Nowe Sytuacje w Teatrze Współczesnym. Jest także koprodukcją szczecińskiej sceny przy Wałach Chrobrego oraz Teatru Łaźnia Nowa w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontrapunkt oraz Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia.
Posłuchaj relacji Małgorzaty Frymus
Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa. 2017 rok. Fot Goplanka [wikipedia.org, domena publiczna]
Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa. 2017 rok. Fot Goplanka [wikipedia.org, domena publiczna]
W ramach polskiego tournée znakomitego włoskiego piosenkarza, łączącego operę z popem - Alessandro Safina, na scenie Netto Areny w minioną środę wystąpiła m.in. śpiewaczka operowa, z urodzenia szczecinianka - Alicja Węgorzewska. Ma w swoim repertuarze kilkanaście partii operowych. Uczestniczy w wielu międzynarodowych festiwalach i galach operowych. Jest też laureatką wielu prestiżowych konkursów, w tym - Maria Callas Tribute Prize NY. Jest również znana jako komentatorka słynnych Noworocznych Koncertów Wiedeńskich dla TVP.

W programie szczecińskiego koncertu Alessandro Safina znalazły się takie przeboje jak: "Luna", "Incanto", "Parla Piu Piano", "O mare mare", "Cathedrales" i wiele wiele innych.
Przed koncertem ze znakomitą śpiewaczką, dyrektorką Opery Kameralnej w Warszawie rozmawiała Małgorzata Frymus.

A już wkrótce zobaczymy i usłyszymy Małgorzatę Węgorzewską w "Marii de Buenos Aires" w Willi Lentza (12 i 13 marca).
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus