Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Dyrektor artystyczny szczecińskiego Teatru Współczesnego przenosi się do Krakowa. Obejmie stanowisko dyrektora Narodowego Starego Teatru. ędzie sprawował tę funkcję razem z Dorotą Ignatjew. W środę Minister Kultury ogłosiła wyniki konkursu na Dyrekcję Starego Teatru w Krakowie.

Reżyser, autor tekstów i twórca instalacji Jakub Skrzywanek był dyrektorem szczecińskiego teatru od 2021 roku. Wraz z zespołem zdobył liczne nagrody, a sam otrzymał w zeszłym roku m.in. "Paszport Polityki".

O zmianach w życiu Jakuba Skrzywankach, nadziejach związanych z nowym teatrem, przyszłością szczecińskiego Współczesnego z jego dyrektorem rozmawiała Małgorzata Frymus.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
Prof. Katarzyna Dondalska z Akademii Sztuki. ot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Prof. Katarzyna Dondalska z Akademii Sztuki. ot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Już 25 maja 2024 w Willi Lentza odbędą się finałowe przesłuchania Międzynarodowego Konkurs Wokalny VOICEandVILLAS 2024.
Przypomnijmy do rywalizacji przystąpić mogli śpiewacy reprezentujący wszystkie narodowości, niezależnie od miejsca zamieszkania, urodzeni nie wcześniej niż 17 kwietnia 1988 i nie później niż 17 kwietnia 2005 roku.

Artyści zaprezentowali swój talent przed melomanami i międzynarodowym jury - wybitnymi przedstawicielami świata muzyki.

Celem Konkurs jest między innymi: umożliwienie młodym śpiewakom rozwoju osobowości artystycznej, kształtowanie muzycznych i artystycznych upodobań oraz świadomości w zakresie zdobywania warsztatu wokalnego, prezentacja umiejętności wokalnych młodych śpiewaków, propagowanie kultury muzycznej i walorów artystycznych oraz wspieranie i promowanie talentów oraz umożliwienie prezentacji umiejętności wokalnych i dorobku artystycznego.

Szczegóły pierwszego etapu konkursu oraz o kolejnych działaniach opowiada w Trochę Kultury pomysłodawczyni Międzynarodowego Konkurs Wokalny VOICEandVILLAS  prof. dr hab. Katarzyna Dondalska z Akademii Sztuki.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z profesor Katarzyną Dondalską o Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Voises&Villas w Willi Lentza K. Dondalska
Barbara Stalmierska – harfistka gra z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza. Fot. Cezary Aszkiełowicz
Barbara Stalmierska – harfistka gra z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza. Fot. Cezary Aszkiełowicz
Studiowała w klasie harfy Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Interesuje się szczególnie nowymi możliwościami kolorystycznymi harfy. Barbara Stalmierska, bo o Niej mowa, gra w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. 17 maja 2024 wystąpiła w Złotej Sali z okazji 40-lecia pracy artystycznej, prawykonując „Frazy Eola” – koncert na harfę, smyczki i flety, zadedykowany Jej przez męża, cenionego polskiego kompozytora, Janusza Stalmierskiego znanego z bogatej twórczości wykonywanej z ogromnym powodzeniem na prestiżowych scenach w kraju i za granicą.

Dziełem doskonale dyrygował Łukasz Chrenowicz – były asystent Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej, laureat Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategorii Najlepszy dyrygent, mający za sobą występy z takimi solistami, jak chociażby Alexander Gavrylyuk, Daniił Trifonov czy Julianna Awdiejewa.

Po piątkowym koncercie gorąco oklaskiwanym przez publiczność, Barbara i Janusz Stalmierscy chętnie mówili m.in. o prawykonanych „Frazach Eola”.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z harfistką Barbarą Stalmierską i kompozytorem Januszem Stalmierskim
Fot. materiały promocyjne
Fot. materiały promocyjne
Pod patronatem Radia Szczecin ukazała się właśnie najnowsza książka Agnieszki Gładzik "Niepokorni". To kolejna już powieść tej autorki, której akcja rozgrywa się w Szczecinie. Tym razem przenosimy się do 1946 roku.
W Szczecinie rządzą szabrownicy, przemytnicy, złodzieje oraz agenci Urzędu Bezpieczeństwa – tygiel, w którym każdy z każdym próbuje robić interesy.
Przybywają tu rodziny z różnych stron Polski oraz sowieckich łagrów, by zacząć w poniemieckim mieście nowe życie.

Agnieszka Gładzik to pochodząca z Niebuszewa autorka powieści historycznych. Na swoim koncie ma kilka książek, których akcja toczy się w Szczecinie, to m.in Pomorzanie, Znak Gryfa, Daleko od morza czy Republika. Mieszka i tworzy w Gdańsku.

Z Agnieszką Gładzik Rozmawiała Joanna Skonieczna.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Dążenie do perfekcji za wszelką cenę, przekraczanie własnych możliwości i wielkie przepracowanie możliwości - to historia opowiedziana w najnowszej premierze Teatru Współczesnego. "Giselle - tańcz!" to sceniczny dramat Macieja Podstawnego, w reżyserii Anny Obszańskiej. Reżyserka - łącząc ruch i dramat - opowiada własna historię.

Premiera odbyła się w piątek (10 maja) na dużej scenie Teatru Współczesnego i powstała w ramach II rezydencji artystycznej Scena Nowe Sytuacje w Teatrze Współczesnym. Jest także koprodukcją szczecińskiej sceny przy Wałach Chrobrego oraz Teatru Łaźnia Nowa w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontrapunkt oraz Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia.
Posłuchaj relacji Małgorzaty Frymus
Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa. 2017 rok. Fot Goplanka [wikipedia.org, domena publiczna]
Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa. 2017 rok. Fot Goplanka [wikipedia.org, domena publiczna]
W ramach polskiego tournée znakomitego włoskiego piosenkarza, łączącego operę z popem - Alessandro Safina, na scenie Netto Areny w minioną środę wystąpiła m.in. śpiewaczka operowa, z urodzenia szczecinianka - Alicja Węgorzewska. Ma w swoim repertuarze kilkanaście partii operowych. Uczestniczy w wielu międzynarodowych festiwalach i galach operowych. Jest też laureatką wielu prestiżowych konkursów, w tym - Maria Callas Tribute Prize NY. Jest również znana jako komentatorka słynnych Noworocznych Koncertów Wiedeńskich dla TVP.

W programie szczecińskiego koncertu Alessandro Safina znalazły się takie przeboje jak: "Luna", "Incanto", "Parla Piu Piano", "O mare mare", "Cathedrales" i wiele wiele innych.
Przed koncertem ze znakomitą śpiewaczką, dyrektorką Opery Kameralnej w Warszawie rozmawiała Małgorzata Frymus.

A już wkrótce zobaczymy i usłyszymy Małgorzatę Węgorzewską w "Marii de Buenos Aires" w Willi Lentza (12 i 13 marca).
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus