Trochę Kultury
Radio Szczecin » Trochę Kultury

Agnieszka Kosińska o życiu i twórczości Czesława Miłosza [POSŁUCHAJ]

Gościem Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką była Agnieszka Kosińska - najbliższa współpracowniczka Czesława Miłosza. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Gościem Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką była Agnieszka Kosińska - najbliższa współpracowniczka Czesława Miłosza. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Tajemnice życia i twórczości Czesława Miłosza były tematem Zamkowego Spotkania z Psychologią i Sztuką. Gościem Michała Kaweckiego - psychologa terapeuty była Agnieszka Kosińska osobista sekretarka Czesława Miłosza. Przez ostatnie osiem lat życia poety, po jego powrocie do Polski była jego bibliografem i edytorką dzieł. Po śmierci noblisty zajmowała się jego spuścizną. "Miłosz w Krakowie" Kosińskiej to dzieło monumentalne i oszałamiające: wielością gatunków literackich (dziennik, pamiętnik, reportaż, opowiadanie, analiza literacka), bogactwem wnikliwych komentarzy oraz ilością bezcennych informacji o procesie twórczym i bytowaniu poety w finalnej fazie jego życia. Czytając, myślimy, jak dobrze się stało, że Czesław Miłosz wybrał Kraków na miejsce swego bytowania. A zaraz potem mamy poczucie, że pojawienie się Agnieszki Kosińskiej w domu przy ulicy Bogusławskiego nie mogło być dziełem przypadku. Widać, że powierzenie jej roli "sekretarki" poety dało początek wieloletniej i wielorakiej współpracy na wielu polach i w coraz bardziej skomplikowanych sytuacjach, także życiowych. Po śmierci żony, Carol Thigpen-Miłosz, Agnieszka Kosińska stawała się stopniowo spolegliwą Czesława Miłosza opiekunką, jego powiernicą i organizatorką życia codziennego.

Hanna Krall i inne gwiazdy literatury na "Festiwalu Czytania" [RELACJA]

Hanna Krall w Szczecinie. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Hanna Krall w Szczecinie. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Ewa Kasprzyk, Krzysztof Kowalewski, Marian Opania, Anna Seniuk, Wiktor Zborowski, Joanna Trzepiecińska czy Agnieszka Warchulska - to tylko niektórzy z gości 5. edycji Festiwalu Czytania "Odkrywcy wyobraźni", który odbywał się w Szczecinie. W trakcie trzech dni festiwalu odbyło się kilkadziesiąt spotkań, aktorskich interpretacji utworów literackich, koncertów, wystaw, przedstawień i warsztatów dla dzieci. Wśród wielu propozycji warto było zwrócić uwagę na wieczór wspomnieniowy poświęcony zmarłemu niedawno dramaturgowi - Januszowi Głowackiemu czy na spotkanie z legendą polskiego reportażu Hanną Krall, która opowiadała m.in. o przygotowywanej wersji scenicznej "Zdążyć przed Panem Bogiem".

Blunt Razor zwycięzcą XI Festiwalu Młodych Talentów [RELACJA]

XI Festiwal Młodych Talentów. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
XI Festiwal Młodych Talentów. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Przez ostatnie dwa dni muzycy będący na początku scenicznej kariery rywalizowali w Szczecinie. Ostatecznie XI Festiwal Młodych Talentów zwyciężył pochodzący z Jaworzna zespół Blunt Razor wygrywając w ten sposób 5 tysięcy złotych oraz sesję nagraniową i wydanie singla. Jury pod przewodnictwem wokalistki zespołu Hey Katarzyny Nosowskiej ogłosiło swoją decyzję wczoraj podczas wielkiego koncertu finałowego w hali Arena Szczecin. Poza walczącymi o zwycięstwo składami wystąpili na nim Romantic Fellas, Daria Zawiałow, Luxtorpeda oraz grupa T.Love. Ale zanim do koncertu doszło dzień wcześniej w studiu S1 miały miejsce konkursowe przesłuchania dziesiątki wyłonionych ze zgłoszeń kapel. Z tego grona do kolejnego etapu przeszły zespoły Noże, Pola Chobot & Adam Baran oraz właśnie Blunt Razor. Stopnie na podium zajęli dokładnie w odwrotnej kolejności - zaczynając od końca.

Adam Sztaba i Atom String Quartet [POSŁUCHAJ]

fot. [Filharmonia Szczecińska]
fot. [Filharmonia Szczecińska]
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oprócz regularnych koncertów realizuje sporo projektów związanych z promowaniem i tworzeniem muzyki. Rezultatem tych działań było spotkanie z Adamem Sztabą i Atom String Quartet. Zespół jest rocznym rezydentem Filharmonii, a Sztaba realizuje zamówienie kompozytorskie.
Atom String Quartet to czterech klasycznych muzyków, którzy od lat spoglądają w kierunku jazzu. W 2011 muzycy zadebiutowali albumem "Fade in" i stało się jasne, że zwyciężyła miłość do muzyki jazzowej i eksperymentatorskiej. Stale goszczą na największych europejskich festiwalach muzycznych, m.in. Berliner Jazztage, Jazz Baltica, Leipziger Jazztage, Festival Veranos de la Villa Madrid, Jazz Jamboree, Ethno Jazz Festival i Solidarity of Arts (Atom koncertował także m.in. w Filharmonii Berlińskiej, wspólnie z Leszkiem Możdżerem, Larsem Danielssonem, Zoharem Fresco).

Powstanie Warszawskie w Muzeum Historyczno-Technicznym Peenemünde [POSŁUCHAJ]

fot. [museum-peenemuende.de]
fot. [museum-peenemuende.de]
W dawnej fabryce rakiet V1 i V2 na wyspie Uznam, w Muzeum Historyczno-Technicznym Peenemünde, można oglądać wystawę poświęconą Powstaniu Warszawskiemu. W piątek wspólnie z polskimi i niemieckimi licealistami obejrzał ją prof. Zbigniew Antoni Kruszewski - żołnierz Szarych Szeregów i Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, emigrant polityczny, profesor politologii w El Paso w Stanach Zjednoczonych.
Fabryka rakiet V1 i V2 na wyspie Uznam działała od 1936 do 1945 roku. Produkowanych tam rakiet używano do bombardowań europejskich miast, ofiarami stały się Paryż, Londyn, Antwerpia i Bruksela. Tylko w Londynie podczas bombardowań zginęło 8 tysięcy ludzi. Alianci długo nie mogli zlokalizować miejsca produkcji morderczych rakiet. Ściśle tajne zakłady zbrojeniowe produkujące V1 i V2 w Peenemünde niedaleko Świnoujścia, udało się namierzyć dopiero w lutym 1943 roku dzięki informacjom uzyskanym od wywiadu Armii Krajowej. Po zdemaskowaniu i zniszczeniu ośrodka przez aliantów, fabrykę i obóz koncentracyjny z więźniami pracującymi przy produkcji broni przeniesiono w głąb Rzeszy do Turyngii, gdzie kontynuowano produkcję. Wśród osób kierujących ośrodkiem w Peenemünde był Wernher von Braun, współtwórca rakiet oraz członek SS i NSDAP. Po II wojnie von Braun trafił do USA. Pracował nad rakietą Saturn V, która umożliwiła Amerykanom lot na księżyc.
Wystawę o Powstaniu Warszawskim można oglądać do 7 stycznia 2018 roku.

Poznaliśmy laureatów nagrody "Pro Arte" [RELACJA]

Inga Iwasiów, Leonia Chmielnik, Maria Andrzejewska i Czesław Kuriata laureatami "Pro Arte" marszałka województwa zachodniopomorskiego. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Inga Iwasiów, Leonia Chmielnik, Maria Andrzejewska i Czesław Kuriata laureatami "Pro Arte" marszałka województwa zachodniopomorskiego. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Inga Iwasiów, Leonia Chmielnik, Maria Andrzejewska i Czesław Kuriata zostali laureatami "Pro Arte" - nagrody przyznawanej przez marszałka województwa zachodniopomorskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Nagrody wręczono podczas koncertu inaugurującego nowy sezon artystyczny Opery na Zamku w Szczecinie.
Leonia Chmielnik - rzeźbiarka z 50-letnim stażem, współautorka rzeźby pary książąt: Bogusława i Anny stojącej przy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie - nie czuje, by był to czas podsumowań. - 50-lecie mi się podoba, dlatego że planuję następne 50-lecie, więc jest to właściwy moment startu - mówiła.
Inga Iwasiów - poetka, pisarka, krytyczka literacka, nauczycielka akademicka i autorka słynnego "Bambino" - nie kryła radości z nagrody. - Wspaniale, w dodatku w świetnym towarzystwie - przyznała. - To jest 30 lat mojej pracy na Uniwersytecie Szczecińskim i 10 od opublikowania "Bambino". Mam nadzieję, że to dowód na to, że ważne jest to bycie w regionie
Maria Andrzejewska od lat prowadzi Fundację Balet i wspiera młodych tancerzy baletowych. Doceniając ich wysiłek funduje im stypendia artystyczne. - Doceniam ciężką pracę młodych artystów. Podkreślam, że to co oni robią, jest świetne - zaznaczała.
Czesław Kuriata to nestor koszalińskiego środowiska literackiego. Jego wiersze zostały przetłumaczone na 14 języków, a książka dla dzieci wydana w nakładzie 650 tysięcy egzemplarzy. - W końcu miałem 60-lecie pracy twórczej, aczkolwiek nie traktuję tego jak nagrody Nobla, aczkolwiek jednocześnie doceniam - podkreślał.

Zbliża się 5. edycja Festiwalu Czytania w Szczecinie [ROZMOWA]

fot. [festiwalczytania.pl]
fot. [festiwalczytania.pl]
W dniach 13-15 października odbywać się będzie 5. edycja Festiwalu Czytania "Odkrywcy wyobraźni". Na program Festiwalu składają się: aktorskie interpretacje utworów literackich, spotkania z autorami, słuchowiska radiowe, warsztaty dla dzieci. Wśród artystów, którzy przeczytają fragmenty utworów literatury polskiej i światowej znajdą się m.in. Redbad Klijnstra, Olga Bołądź, Ewa Kasprzyk, Krzysztof Kowalewski, Emilia Komarnicka, Marian Opania, Anna Seniuk, Wiktor Zborowski, Joanna Trzepiecińska, czy Agnieszka Warchulska. Na festiwalu nie zabraknie spotkań z pisarzami. Tegoroczną edycję zaszczycą swoją obecnością Hanna Krall i Zofia Posmysz, a także Grażyna Plebanek, Anna Kamińska, Stefan Chwin, Marcin Kącki, Michał Rusinek, Mariusz Urbanek. W ramach cyklu "Świat we wrzeniu" odbędą się spotkania z reportażystami i autorami książek opisującymi problemy współczesnego świata: Wojciechem Jagielskim, Dariuszem Rosiakiem i Jarosławem Mikołajewskim. Gościem specjalnym będzie Marina Hulia - działaczka społeczna, dyrektorka zespołu szkół demokratycznych dla czeczeńskich dzieci i mam ma dworcu w Brześciu. Wspominać będziemy cenionego dramaturga Janusza Głowackiego, który gościł podczas ubiegłorocznej edycji. Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa "Fotografie, które nie zmieniły świata" zmarłego tragicznie fotoreportera Krzysztofa Millera, który dokumentował najbardziej dramatyczne wydarzenia ostatnich 25 lat. Nie zabraknie czytań i ciekawych warsztatów dla najmłodszych.

Hit Depeche Mode w wersji zespołu "Szczecinianie" podbija świat [POSŁUCHAJ]

Fot. YouTube / Ireneusz Lis
Fot. YouTube / Ireneusz Lis
Światowy hit "depeszów" w wersji folkowej śpiewają "Szczecinianie". Zespół Pieśni i Tańca nagrał cover utworu "Enjoy the Silence". Na nagraniu widać pięć artystek i jednego artystę w tradycyjnych strojach ludowych. Słychać też doskonale znaną piosenkę, ale w nieco innej wersji. Instrumenty klawiszowe czy gitara basowa zostały zastąpione przez akordeon i skrzypce. Od kilku miesięcy oficjalnym profilem Depeche Mode na Facebooku zarządzają fani grupy. Każdego dnia inna osoba, wybrana spośród tych, którzy się zgłosili. Kiedy taka szansa trafiła się 24-letniej Tulii, członkini Zespołu Pieśni i Tańca "Szczecinianie", ta przygotowała między innymi post z coverem "Enjoy" the Silence". Cover najwyraźniej spodobał się fanom, bo pod filmem na YouTubie oraz postem na Facebooku są setki komentarzy fanów "depeszów" z całego świata. Niektórzy odważyli się nawet na stwierdzenie, że folkowe wykonanie zespołu "Szczecinianie" jest lepsze od oryginału.

Nagroda Literacka NIKE dla Cezarego Łazarewicza [POSŁUCHAJ]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
"Po raz pierwszy w dziejach Nike nagradzamy reportaż" - mówił podczas przyznania nagrody literackiej przewodniczący jury Tomasz Fiałkowski. "O historii mówi się teraz wiele i chętnie używa jej instrumentalnie, bardziej lub mniej podretuszowując. Cezary Łazarewicz w książce "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka" niczego nie instrumentalizuje ani nie retuszuje. Próbuje w imię prawdy odtworzyć jak najskrupulatniej okoliczności śmierci maturzysty, syna opozycjonistki i poetki Barbary Sadowskiej - a także wszystko, co po tej śmierci nastąpiło. [...] Poraża obraz ogromnej machiny państwa, które stawia sobie jeden cel: oczyścić rzeczywistych sprawców - bo przecież milicjanci nie mogli zakatować Grzegorza! - znaleźć kozła ofiarnego, a przy okazji sponiewierać godność zabitego, jego matki i bliskich". Z Cezarym Łazarewiczem rozmawia Małgorzata Frymus.

Radiowy spacer śladami "Sedinum" [POSŁUCHAJ]

fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Przez kilka dni przyszły do nas setki esemesów od tych, którzy chcieli zwiedzać Szczecin śladami bohaterów książki Leszka Hermana "Sedinum. Wiadomość z podziemi". 30 szczęśliwców nie zważając na pogodę, przez trzy godziny oglądało miasto razem z autorem książki. Nasi słuchacze ubrani w sztormiaki, gumowce i zaopatrzeni w parasole dopytywali o przygody Igora i Pauliny oraz o miejsca które zniknęły już z mapy Szczecina. Audiobook na podstawie powieści gościł na naszej antenie przez całe wakacje. Wczoraj zwiedzając miasto, odwiedziliśmy też wystawę "Złoty wiek Pomorza" i szczecińską Filharmonię. Przy kawie i herbacie był czas na pytania do autora i autografy w książce i na płycie z audiobookiem Sedinum.
1234567

Rozmowy o książkach

Zbigniew Mikołejko - "Gorzkie żale" [ROZMOWA]

Zbigniew Mikołejko i "Gorzkie żale", fot. Konrad Wojtyła [Radio Szczecin]
Zbigniew Mikołejko i "Gorzkie żale", fot. Konrad Wojtyła [Radio Szczecin]
Prof. Zbigniew Mikołejko - wybitny filozof i historyk religii, eseista i publicysta zadebiutował w wieku 66 lat jako poeta. Nakładem wydawnictwa Instytutu Mikołowskiego ukazała się właśnie jego pierwsza książka poetycka zatytułowana "Gorzkie żale". Krzysztof Siwczyk pisze o niej: "Czterdzieści wierszy napisanych między 2012 a 2016 rokiem układa się w znaczącą opowieść o korozji, gniciu, upadku i zatracie - kreowanych przez autora - dookolnych obrazów świata. Piszę 'obrazów świata', bo pobrzmiewa w tych wierszach właśnie aliteracyjna obraza i poniekąd odraza do gnilnej natury uniwersum, będącego li tylko rodzajem jednostkowej - więc zawsze poetyckiej - wyobraźni. Estetyka wierszy Mikołejki apeluje pośrednio do barokowej ewokacji horrendum porządku fizycznego i metafizycznego, a śmiercionośna topika wywołuje wrażenie dusznej krańcowości poetyckich ustaleń [...] Owo nie czekanie na nic staje się rewersem Różewiczowskiej paruzji nicości. To ona przybywa powtórnie, w każdym momencie czasu, który w wierszach Mikołejki jest czasem zerwania z mitem linearnej podróży ku Sensowi. Wiersze Zbigniewa Mikołejki gościnie otwierają się na tą, z góry zapowiedzianą, wizytę. Te wiersze udzielają gościny końcowi naszych spraw i nas".
Ze Zbigniewem Mikołejką rozmawia Konrad Wojtyła. Zapraszamy w niedzielę 22 października.

Relacje teatralne

"Arcydzieło na śmietniku" w Teatrze Małym [PREMIERA]

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Spektakl z okazji jubileuszu czterdziestolecia pracy artystycznej Anny Januszewskiej i Grzegorza Młudzika. Aktorzy do realizacji kameralnej komedii zaprosili reżysera Tomasza Obarę, z którym wielokrotnie spotykali się w trakcie swojej pracy twórczej.
Eks-barmanka, ekspert w dziedzinie sztuki i tajemniczy obraz wart fortunę …a może pięć dolarów? Maude Gutman kupuje w lumpeksie za grosze dzieło, którego autorem jest być może słynny malarz, Jackson Pollock. Czy zdaniem eksperta obraz jest autentyczny? Czy Maude da za wygraną? I co właściwie możemy nazwać "prawdziwą sztuką"?

Galeria gwiazd

Michał Batory

Michał Batory, fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Michał Batory, fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Michał Batory - wybitny plakacista i grafik od 30 lat mieszkający w Paryżu wystawia swoje prace w Szczecinie. Oprócz 40 swoich plakatów artysty w Galerii Szczecina Humanistycznego można zobaczyć serię słynnych okładek do książek opublikowanych nakładem wydawnictwa Drzewo Babel. Batory, to drugi Polak po Romanie Cieślewiczu, którego prace można było zobaczyć w Luwrze.
Urodzony w 1959 roku jest synem reżysera - Jana Batorego (m.in. "O dwóch takich co ukradli księżyc"). Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jego prace były prezentowane w wielu galeriach na całym świecie, między innymi w Les Arts Décoratifs w Luwrze. Zdobywca Nagrody Publiczności na Festiwalu Plakatu w Chaumont za plakat La Femme sur le lit, I nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Plakatu w Chaumont za plakat Power Book czy nagrody na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Meksyku za plakat do książki Paulo Coelho "Zwycięzca jest sam". Z Michałem Batorym rozmawia Konrad Wojtyła.
Realizacja: Piotr Sawiński [Radio Szczecin]

FOTOGALERIA

Zbigniew Mikołejko - "Gorzkie żale" [ROZMOWA]
Powstanie Warszawskie w Muzeum Historyczno-Technicznym Peenemünde [POSŁUCHAJ]
Powstanie Warszawskie w Muzeum Historyczno-Technicznym Peenemünde [POSŁUCHAJ]
Powstanie Warszawskie w Muzeum Historyczno-Technicznym Peenemünde [POSŁUCHAJ]
Powstanie Warszawskie w Muzeum Historyczno-Technicznym Peenemünde [POSŁUCHAJ]
Blunt Razor zwycięzcą XI Festiwalu Młodych Talentów [RELACJA]
Powstanie Warszawskie w Muzeum Historyczno-Technicznym Peenemünde [POSŁUCHAJ]
Adam Sztaba i Atom String Quartet [POSŁUCHAJ]
Hanna Krall i inne gwiazdy literatury na "Festiwalu Czytania" [RELACJA]
Poznaliśmy laureatów nagrody "Pro Arte" [RELACJA]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".