Trochę Kultury
Radio Szczecin » Trochę Kultury

Szczecin European Film Festival 2017 - odsłona letnia [POSŁUCHAJ]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
SEFF w tym roku po raz pierwszy latem i jesienią. Już od 22 do 25 czerwca nowa, bonusowa, letnia odsłona szczecińskiego festiwalu filmowego w wersji light. Jak co roku organizatorzy badać będą granice światowego kina. W sekcjach konkursowych zaprezentowane zostaną krótkie formy filmowe międzynarodowych twórców – TELEFON ART, a także produkcje lokalnych reżyserów w przeglądzie Zachodniopomorskie Shorty oraz po raz pierwszy POP SEFF, czyli konkurs wideoklipów. Festiwal to przede wszystkim spotkania z widzami i twórcami. Podczas SEFF najważniejsza jest filmowa i bezpośrednia rozmowa o różnym postrzeganiu świata. Stąd obecność na tegorocznym festiwalu takich ciekawych osobowości, jak wybitna polska aktorka Agata Kulesza, fotograf i laureat międzynarodowej nagrody "World Press Photo" Tomasz Lazar, muzyk i animator kultury Łona, czy producent muzyczny Webber. Po raz pierwszy w programie duża dawka filmowych emocji dla najmłodszych w ramach SEFF MINI. O szczegółach w rozmowie Konrada Wojtyły z Bartoszem Wójcikiem - dyrektorem Szczecin European Film Festival.

MKiDN oficjalnie współprowadzi Filharmonię Szczecińską im. Mieczysława Karłowicza [RELACJA]

Filharmonia Szczecińska już oficjalnie współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W środę przedstawiciele miasta i resortu podpisali stosowne dokumenty. Fot. Andrzej Kutys [Radio Szczecin]
Filharmonia Szczecińska już oficjalnie współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W środę przedstawiciele miasta i resortu podpisali stosowne dokumenty. Fot. Andrzej Kutys [Radio Szczecin]
Filharmonia Szczecińska już oficjalnie współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przedstawiciele miasta i resortu podpisali stosowne dokumenty. W trakcie uroczystości podkreślano zaangażowanie urzędu w działanie filharmonii, chociażby budowę nowej, efektownej siedziby oraz wolę rządu, aby wspierać działalność najstarszej instytucji kultury w Szczecinie. Współprowadzenie filharmonii przez MKiDN oznacza 3 miliony rocznie od resortu na działalność artystyczną i możliwość aplikowania o dodatkowe pieniądze na konkretne projekty.

Centrum na działkach, czyli happening dla martwego dzika [ROZMOWA]

fot. [Łukasz Jastrubczak]
fot. [Łukasz Jastrubczak]
Łukasz Jastrubczak - artysta konceptualny, performer, od kilku lat wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie. Od roku, razem z Małgorzatą Mazur, prowadzi instytucję kultury "Centrum" (www.centrumcentrum.org.). Zrealizował kilka elementów swojego projektu, a i są plany na następne, bowiem to działanie rozłożone na wiele miesięcy. O kulturze na działkach i happeningu dla martwego dzika rodem z Argentyny rozmawia z nim Małgorzata Frymus.

Kolejne Dni Bonhoefferowskie za nami [RELACJA]

Tablica pamiątkowa w miejscu urodzenia Dietricha Bonhoeffera we Wrocławiu. Fot. www.wikipedia.org / Bonio
Tablica pamiątkowa w miejscu urodzenia Dietricha Bonhoeffera we Wrocławiu. Fot. www.wikipedia.org / Bonio
Kolejne Dni Bonhoefferowskie odbyły się w ubiegłym tygodniu w Szczecinie. Całość rozpoczęły nabożeństwa i modlitwy, w poprzedni piątek nabożeństwem w kościele pod wezwaniem św Trójcy z udziałem gości z Hamburga, a w sobotę w "Ogrodzie Ciszy i Medytacji" w Szczecin Zdrojach. Celem Dni jest przybliżenie postaci jednego z najdociekliwszych teologów XX wieku Dietricha Bonhoeffera oraz podejmowanie aktualnych tematów, w tym roku między innymi 500-lecia Reformacji.

Drawsko Pomorskie i okolice poprzez wieki [ZAPOWIEDŹ]

fot. [organizator]
fot. [organizator]
Jakieś skojarzenia z Drawskiem Pomorskim? Na pewno rzeka Drawa, Jezioro Drawskie, Pojezierze Drawskie. Jest to bowiem miasteczko położone w samym środku zielonej krainy, idealnej dla szukających odpoczynku wśród lasów i wód, z dala od zgiełku nadmorskich plaż czy dużych kurortów. Jeśli ktoś powie: Poligon Drawski - to również strzał w dziesiątkę. Położony na południe od miasta, jest jednym z największych poligonów w Polsce i Europie. Drawsko Pomorskie jest mocno zanurzone w historii. Otrzymało prawa miejskie w 1297 roku, chociaż gród i osada istniały już od VII wieku. Dzieje miasta były bardzo burzliwe, na co wpływ miało jego położenie na pograniczu Królestwa Polskiego, Księstwa Pomorskiego oraz Nowej Marchii. Miasto często zmieniało właściciela. Za czasów Mieszka I i na początku panowania Bolesława Chrobrego ziemia drawska znalazła się w granicach państwa polskiego. Potem Drawsko należało do Brandenburgii, Zakonu Krzyżackiego, Zakonu Joannitów oraz państwa Pruskiego, wreszcie Niemiec, a po 1945 stało się polskie. Historia tego miejsca będzie tematem wydarzenia, o którym opowie nasz gość - dr Eryk Krasucki, z którym rozmawia Agata Rokicka.

Małgorzata Gwiazda-Elmerych - "Instrukcja obsługi matki" [ROZMOWA]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Matka to wyjątkowe "urządzenie", zwane czule mamą, mamusią lub mamunią. To połączenie niezwykłej łatwości obsługi i doskonałej skuteczności. Po przeczytaniu niniejszej instrukcji obsługa matki nie będzie problemem. Instrukcję należy zachować i przechowywać tak, aby mieć ją zawsze pod ręką. Należy dokładnie przestrzegać instrukcji obsługi, aby uniknąć nieszczęśliwych wypadków, konfliktów, kłopotów, braku porozumienia pomiędzy pokoleniami lub też w celu oddalenia uczucia chwilowego braku matczynej miłości. Z autorką rozmawia Katarzyna Wolnik-Sayna.

"Operacja Papież" - wystawa na Jasnych Błoniach [RELACJA]

fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
W ramach trzeciej pielgrzymki do Ojczyzny, 11 czerwca 1987 roku, papież Jan Paweł II przyjechał do Szczecina. Do papieskiej wizyty przez wiele miesięcy przygotowywało się całe miasto. Wizyta była wyjątkowym wydarzeniem, które dodało miastu energii, wyrwało ludzi z marazmu, przyniosło nadzieję na zmiany. Szczególnie mocno zapadły w pamięć papieskie słowa: "Są różne gwałtowne wichry, są także uderzenia naszych różnych słabości. Trzeba się zmagać, aby zwyciężyć. Przypomnij tchnienie Ducha Świętego, które masz w sobie od chrztu, od bierzmowania nie po to, żebyś się przewracał za lada podmuchem, tylko po to, żebyś stał jak ten żeglarz i dopłynął". Pielgrzymka była jednym z wydarzeń dających impuls do zmian, które nastąpiły kilkanaście miesięcy później w całej Polsce.
Jakie były kulisy przygotowań, jakie intencje przyświecały władzom partyjnym i państwowym, jaka była Polska drugiej połowy lat 80. i co takiego wydarzyło się, co mogło popsuć atmosferę spotkania - o tym opowiada wystawa plenerowa "Operacja papież", przygotowana przez Muzeum Narodowe w Szczecinie - Centrum Dialogu Przełomy. Na dwudziestu planszach można oglądać zdjęcia i dokumenty z epoki, wiele z nich pokazywanych jest szerokiej publiczności po raz pierwszy. Ekspozycja jest dostępna na Jasnych Błoniach, w alei za pomnikiem Jana Pawła II, w miejscu, gdzie 30 lat temu odbyła się Msza papieska, gromadząca 700 tysięcy wiernych z całego regionu, a także gości z kraju i zza granicy.

"Jaipur Retrospekcja" - wystawa prac Andrzeja Borowskiego [POSŁUCHAJ]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Prace krakowskiego artysty malarza Andrzeja Borowskiego zatytułowane "Jaipur Retrospekcja" zagościły w Galerii Poziom 4. Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Jak podkreśla Patrycja Tokarska: "Estetyka wystawy pozostaje w mocnym kontrapunkcie do przestrzeni i miejsca - nowoczesnej i białej bryły, zaprojektowanej przez hiszpańskich architektów. Ten kontrapunkt wydawał nam się wyjątkowo trafiony i być może - właśnie ta europejska współczesność architektury, przekornie, skierowała wyobraźnię Artysty w zupełnie odmienne zakątki świata". Obrazy z cyklu Jaipur "to parafrazy wrażeń przywiezionych z odległej w czasie podróży do Indii. Inspiracje powróciły po latach w postaci abstrakcyjnych wątków, wyjątkowych barw, urozmaiconych faktur i odległych skojarzeń".

Cezary Nowakowski, Jakub Nowakowski - "Błogosławieni" [POSŁUCHAJ]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Błogosławieni to historie zwykłych ludzi – tych, żyjących na marginesie, w oficynach miasta i tych, działających w światłach jupiterów. Historie zaskakujące, niekiedy bolesne lub żartobliwe, będące zapisem wydarzeń przeżytych lub zasłyszanych, czasem pokolorowanych pudrem wyobraźni. Bohaterowie opowiadań nie są ludźmi świętymi. Ich los, ich ból jest jednak rodzajem błogosławieństwa, otrzymanym także po to, by czynić nasze życie lepszym.
Cezary Nowakowski jest autorem krótkich form prozatorskich, etnograf, zabytkoznawca (dyrektor Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie); specjalizuje się w ochronie krajobrazu kulturowego. Mieszka w Szczecinie. Opublikował wiele specjalistycznych artykułów, dotyczących problemów dziedzictwa kulturowego. Opowiadania publikował w "Akcencie" i "Alejach 3". Współautor książek: Tajemnice codzienności (2011), Między słupem a ryglem (2012).
Jakub Nowakowski - politolog i podróżnik. Mieszka w Szczecinie. Wiersze i opowiadania publikował w „Akcencie” i „Alejach 3”.

Teroczka w ramach koncertu "wierni tradycji" [ZAPOWIEDŹ]

fot. [www.cerkiew.szczecin.pl]
fot. [www.cerkiew.szczecin.pl]
Zespół dziecięcy TEROCZKA działa przy Stowarzyszeniu Ruska Bursa w Gorlicach. Założony w 2010 roku przez Andrzeja i Halinę Małęckich. Dzieci i młodzież uczęszczająca do Ruskiej Bursy, uczy się łemkowskich pieśni (ludowych i autorskich), języka, kultury. Prowadzone zajęcia zawierają elementy nauki śpiewu, rytmiki, tańca, plastyki, rozwijają kreatywność oraz wyobraźnię, zajęcia te służą również integracji. Zespół za tydzień wystąpi w Szczecinie. O Łemkach i koncercie rozmawia Małgorzata Frymus.
1234567

Rozmowy o książkach

"Kalina Jędrusik". Spotkanie z Dariuszem Michalskim [POSŁUCHAJ]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Zamek Książąt Pomorskich na przełomie maja i czerwca zaprosił szczecinian na "Weekend z Kaliną" - Kaliną Jędrusik. Jednym z elementów wydarzenia było spotkanie ze znanym dziennikarzem, autorem książek o słynnych polskich artystach - Dariuszem Michalskim. Na studiach aktorskich śpiewała partię Jontka z Halki, w Kabarecie Starszych Panów była mistrzynią pełnych erotyki bluesów, które wykonywała "omdlewającym" półszeptem. Do filmu nie miała szczęścia – bardzo późno zagrała bodaj najlepszą w swym aktorskim dorobku rolę Józefiny Polanowej (w serialu Hotel Polanów i jego goście); w autorskiej wersji Ziemi obiecanej reżyser filmu drastycznie ocenzurował jej kreację Lucy Zuckerowej. W telewizji prowokowała rodzimy magiel swoim rzekomym wyuzdaniem, za to na recitalach – też "gdzieś w Polsce" – budziła zachwyt monodramem Tabu (rola Dolores). Bolała ją własna bezdzietność, fascynowali mężczyźni. Jaka była naprawdę? O tym pisze w swej książce Dariusz Michalski, sięgając do rozmów z przyjaciółmi artystki i jej najbliższymi, do recenzji i wywiadów prasowych, do nieujawnionych publicznie faktów i wypowiedzi, do własnych notatek i spotkań z Kaliną Jędrusik. Książka bogato ilustrowana zdjęciami prywatnymi, filmowymi, telewizyjnymi i teatralnymi.

Relacje teatralne

"Bzik. Ostatnia minuta" [PREMIERA WE WSPÓŁCZESNYM]

fot. [Teatr Współczesny w Szczecinie]
fot. [Teatr Współczesny w Szczecinie]
"Bzik. Ostatnia minuta" Eweliny Marciniak to opowieść, która rodzi się na przecięciu turystyki, wielkoprzemysłowej produkcji i... historii teatru. Wychodząc od tekstu Witkacego i Dunin-Borkowskiej, twórcy kierują swoje spojrzenie na dzisiejszy wschód. Wykorzystują osobiste doświadczenia - turystów, konsumentów, ludzi teatru - by spróbować odtworzyć złożony obraz miejsc, które zwykliśmy uważać za "tropiki". Być może "Bzika tropikalnego" nie powoduje dziś upał tropików - może bzik to choroba, na którą cierpimy, w mniejszym lub większym stopniu wszyscy?

Spektakl na motywach dramatu "Mister Price, czyli Bzik tropikalny" S.I. Witkiewicza i Eugenii Dunin-Borkowskiej.

Galeria gwiazd

Michał Batory

Michał Batory, fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Michał Batory, fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Michał Batory - wybitny plakacista i grafik od 30 lat mieszkający w Paryżu wystawia swoje prace w Szczecinie. Oprócz 40 swoich plakatów artysty w Galerii Szczecina Humanistycznego można zobaczyć serię słynnych okładek do książek opublikowanych nakładem wydawnictwa Drzewo Babel. Batory, to drugi Polak po Romanie Cieślewiczu, którego prace można było zobaczyć w Luwrze.
Urodzony w 1959 roku jest synem reżysera - Jana Batorego (m.in. "O dwóch takich co ukradli księżyc"). Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jego prace były prezentowane w wielu galeriach na całym świecie, między innymi w Les Arts Décoratifs w Luwrze. Zdobywca Nagrody Publiczności na Festiwalu Plakatu w Chaumont za plakat La Femme sur le lit, I nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Plakatu w Chaumont za plakat Power Book czy nagrody na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Meksyku za plakat do książki Paulo Coelho "Zwycięzca jest sam". Z Michałem Batorym rozmawia Konrad Wojtyła.
Realizacja: Piotr Sawiński [Radio Szczecin]

FOTOGALERIA

MKiDN oficjalnie współprowadzi Filharmonię Szczecińską im. Mieczysława Karłowicza [RELACJA]
Małgorzata Gwiazda-Elmerych - "Instrukcja obsługi matki" [ROZMOWA]
Drawsko Pomorskie i okolice poprzez wieki [ZAPOWIEDŹ]
Kolejne Dni Bonhoefferowskie za nami [RELACJA]
Centrum na działkach, czyli happening dla martwego dzika [ROZMOWA]
Centrum na działkach, czyli happening dla martwego dzika [ROZMOWA]
Centrum na działkach, czyli happening dla martwego dzika [ROZMOWA]
Szczecin European Film Festival 2017 - odsłona letnia [POSŁUCHAJ]
"Osobność" Beaty Cedrzyńskiej w Kieracie [RELACJA]
"Operacja Papież" - wystawa na Jasnych Błoniach [RELACJA]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".