Trochę Kultury
Radio Szczecin » Trochę Kultury

"Moja flotylla sprawiała się gracko..." - o fenomenie Witolda Wirpszy w 100. rocznicę jego urodzin [POSŁUCHAJ]

fot. [Instytut Mikołowski]
fot. [Instytut Mikołowski]
W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Witolda Wirpszy - poety, prozaika, krytyka, tłumacz literatury niemieckiej, który w latach 1947-1956 mieszkał w Szczecinie. Był jednym z pisarzy, których po wojnie na tzw. Ziemie Odzyskane ściągnął ówczesny wojewoda Leonard Borkowicz. Jak pisał prof. Dariusz Pawelec "Wirpsza w swoich niepoetyckich rolach rozpoznawalny był głównie jako tłumacz z języka niemieckiego. Do jego prozy, jak i zresztą do poezji, szybko przypięto etykietę trudnej, hermetycznej, eksperymentalnej. Klucza przede wszystkim poetyckiego szukano do lektury zarówno opowiadań i powieści, jak i prób dramatycznych. Jako eseista znany był za sprawą książki pt. "Gra znaczeń" (1965). Po jej publikacji Jerzy Kwiatkowski ogłosił, że Wirpsza ma "szansę znalezienia się w centrum uwagi zarówno tej części środowiska literackiego, które naprawdę interesuje się literaturą, dla którego literatura jest nie tylko pretekstem, jak – podobnie zorientowanych czytelników". Nazwał go pisarzem, który "ośmiela się tworzyć własny, szokujący, do niczego niepodobny program literacki i estetyczny", choć jednocześnie też zarzucał mu "brak umiaru"...". O fenomenie Witolda Wirpszy opowiadają Maciej Melecki - poeta, dyrektor Instytutu Mikołowskiego im. Rafała Wojaczka oraz prof. Dariusz Pawelec z Uniwersytetu Śląskiego. Zaprasza Konrad Wojtyła.

Jazz Band Młynarski-Masecki w Szczecinie [POSŁUCHAJ]

fot. [Szczecin Jazz 2018]
fot. [Szczecin Jazz 2018]
Jak odtworzyć muzyczny klimat międzywojennej Warszawy? Aby to zrobić Marcin Masecki i Jan Emil Młynarski stworzyli zespół jazzowy, grający muzykę pełną bardzo intensywnych, tanecznych dźwięków. Efektem wspólnej pracy jest unikatowy album "Noc w wielkim mieście" - płyta pełna przedwojennego jazzu, przenosząca słuchacza do klubów Międzywojnia i sal kinowych polskiej stolicy. "Noc w Wielkim Mieście" to dziewięć utworów, oddających wyjątkowy klimat zadymionych klubów jazzowych i eleganckich restauracji w których tańczono foxtrota. Pianista Marcin Masecki i wokalista Jan Emil Młynarski razem z zespołem, tytułową "Noc w wielkim mieście" i wiele innych przedwojennych szlagierów, zagrali tydzień temu w ramach Szczecin Jazz 2018 w Trafostacji.
Pierwsze jazzowe utwory zaczęły powstawać w Polsce pod koniec lat 20. XX wieku. Marcin Masecki i Jan Emil Młynarski, sięgają przede wszystkim po utwory Adama Astona, Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego i Henryka Golda. Na płycie oprócz tytułowej "Nocy w wielkim mieście" są także inne przedwojenne przeboje: "Czarna Kawa" z 1936 z tekstem Andrzeja Własta czy "Kącik marzeń" z tekstem Jerzego Jurandota. Do 1939 roku powstało tysiące kompozycji i nagrań. Z artystami rozmawia Joanna Skonieczna.

Łobodziński o "Tarantuli" i innych tekstach Boba Dylana [POSŁUCHAJ]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Rozmowy, debaty i jubileusze. Zakończyła się 7. edycja "Dni Kultury Żydowskiej Adlojada 2018". Ostatnim akordem była dyskusja wokół tomu Boba Dylana „Duszny kraj", w przekładzie Filipa Łobodzińskiego.
Bob Dylan urodzony jako Robert Allen Zimmerman to amerykański piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pisarz i poeta. Za swoją twórczość otrzymał w 2016 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. To jedna z najważniejszych postaci muzyki popularnej ostatnich pięciu dekad. Swój indywidualny styl oparł na wielu gatunkach muzycznych, od tradycyjnego amerykańskiego folku i country bluesa poprzez country do muzyki gospel, rock and rolla, rockabilly, czy angielskiej, szkockiej i irlandzkiej muzyki folkowej, a także jazzu i swingu. Jest też autorem powieści eksperymentalnej "Tarantula".
Z tłumaczem twórczości Boba Dylana - Filipem Łobodzińskim rozmawia Małgorzata Frymus.

Powrót do przeszłości, czyli Stare Dobre Małżeństwo w Szczecinie [POSŁUCHAJ]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
"Przytłaczają mnie wspomnienia. Świadomość nieubłaganego kurczliwego czasu" - mówi Krzysztof Myszkowski i dodaje "nie pociągają mnie już cudze historie, potrzebuję prawdy o sobie samym". Takie przesłanie towarzyszyło koncertowi kultowego zespołu Stare Dobre Małżenstwo.
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie wypełniona do ostatniego miejsca, na scenie jeden śpiewak z towarzyszeniem gitar. Pięć bisów, owacje na stojąco, entuzjazm tłumu chciałoby się rzec. Takie to było widowisko. Krzysztof Myszkowski promował swoja autorską płytę "Blizny czasu". W trakcie koncertu usłyszeliśmy też kilka starych przebojów zespołu, ale wyśpiewanie ich w dużej części artysta pozostawił publiczności... Czy autorskie teksty Myszkowskiego wzruszać będą równie jak Stachura czy Ziemianin czas pokaże. Są mądre, dojrzałe, i choć piosenki nie są tak melodyjne, by podchwyciły je tłumy, z pewnością przyjęte zostały z dużą życzliwością.

400. rocznica pogrzebu księcia Filipa II [POSŁUCHAJ]

W 400. rocznicę pogrzebu księcia Filipa II Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zorganizował „Pompe funebris nowożytnego księcia", czyli seminarium poświęcone jednemu z ostatnich Gryfitów. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
W 400. rocznicę pogrzebu księcia Filipa II Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zorganizował „Pompe funebris nowożytnego księcia", czyli seminarium poświęcone jednemu z ostatnich Gryfitów. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Uroczysty pogrzeb Filipa II, jednego z ostatnich książąt z dynastii Gryfitów, odbył się 19 marca 1618 roku. Jego sarkofag stanowi jeden z najcenniejszych zabytków przechowywanych na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Filip II był światłym człowiekiem i władcą. Dzięki niemu powstały wybitne dzieła dotyczące Pomorza m.in. słynna Mapa Lubinusa czy książęcy Kabinet Pomorski. W 400. rocznicę pogrzebu księcia Filipa II Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zorganizował seminarium zatytułowane "Pompa funebris nowożytnego księcia". Warto przypomnieć , że w pod koniec ubiegłego roku Zamek wydał album poświęcony zachowanym książęcym sarkofagom zatytułowana "Pompa funebris książąt z dynastii Gryfitów".

Spotkanie z Krzesimirem Dębskim [POSŁUCHAJ]

fot. [filharmonia.szczecin.pl]
fot. [filharmonia.szczecin.pl]
Krzesimir Dębski - kompozytor muzyki filmowej, skrzypek jazzowy i dyrygent, lider zespołu jazzowego String Connection, znów gościł w Szczecinie. Choć w naszym mieście spędził zaledwie niespełna dekadę chętnie tu powraca z kolejnymi projektami. Koncert z Zagan Acoustic w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza to jeden z nich.
Piosenki napisane przez Krzesimira Dębskiego można usłyszeć m.in. w wykonaniu Edyty Górniak, Kayah, Beaty Kozidrak, Grażyny Łobaszewskiej, Ryszarda Rynkowskiego, Stanisława Sojki, Zdzisławy Sośnickiej, Mieczysława Szcześniaka, czy Nataszy Urbańskiej. Współpracował z autorem tekstów piosenek Jackiem Cyganem. O komponowaniu i byciu artystą z Krzesimirem Dębskim rozmawia Małgorzata Frymus.

Bauman czyta Stelara. Nowy audiobook na naszej antenie [POSŁUCHAJ]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Przemyt narkotyków, morderstwa, Szczecin, Berlin, polska i niemiecka policja - taka jest książka Marka Stelara "Niepamięć". Bohaterem kryminału jest inteligentny i przebiegły komisarz policji Dariusz Suder. Prywatnie niewierny mąż i ojciec dorastającej nastolatki. Od poniedziałku audiobook na jej podstawie na naszej antenie. Książkę przeczyta, znany m.in z "Rancza" czy "Dziewczyn ze Lwowa" - Adam Bauman.
Bauman jest także znanym aktorem dubbingowym oraz autorem scenariuszy słuchowisk radiowych. Pierwszy odcinek po godz. 9.00.

Dni Kultury Żydowskiej Adlojada w Szczecinie [POSŁUCHAJ]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Polityka kultury i kultura w polityce; polityka literatury i literatura polityczna; polityka wobec religii; religia wobec polityki - to tylko niektóre z tematów podejmowanych podczas tegorocznej edycji Dni Kultury Żydowskiej Adlojada w Szczecinie. W trakcie festiwalu odbędą się dyskusje, spotkania autorskie, wykłady, koncerty, spektakle i warsztaty. Szczegółowy program VII Dni Kultury Żydowskiej Adlojada znajdą Państwo na stronie internetowej Muzeum Narodowego. Z organizatorami festiwalu: Beatą Wolską, Jaromirem Brejdakiem i Jerzym Madejskim rozmawia Agata Rokicka.

Sklep z Ptasimi Piórami obchodzi jubileusz 40-lecia istnienia [POSŁUCHAJ]

40. rocznica powstania zespołu Sklep z Ptasimi Piórami. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
40. rocznica powstania zespołu Sklep z Ptasimi Piórami. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Wszystko zaczęło się od spontanicznego koncertu w 1978 roku w Atucie - studenckim klubie Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie. Popularność Sklepu szybko zaczęła zataczać coraz szersze kręgi. Odnosili pierwsze sukcesy na festiwalach piosenki studenckiej, a w 1981 roku został uznany za najlepszy zespół festiwalu przez przewodniczącego jury Wojciecha Młynarskiego. Doceniony wówczas przez niego utwór "Ochroń nas, Boże" z muzyką Ryszarda Leoszewskiego i tekstem Leszka Aleksandra Moczulskiego dopiero po latach doczekał się zasłużonego uznania. Znalazł się bowiem wśród 20 piosenek na płycie "Gitarą i piórem", wydanej w 2001 roku przez Program III Polskiego Radia. W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie z okazji swoich 40. urodzin zagrali piosenki ze swojej najnowszej płyty "Taką Cię widzę".

Teatr Kana w finale konkursu "The Best OFF" [POSŁUCHAJ]

Dariusz Mikuła, fot. [Radio Szczecin/Archiwum]
Dariusz Mikuła, fot. [Radio Szczecin/Archiwum]
Ogłoszono właśnie werdykt jury 1. Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego "The Best OFF". Na konkurs wpłynęły łącznie 224 zgłoszenia. Liczba ta znacznie przekroczyła oczekiwania organizatorów i jurorów, którzy stanęli wobec niezwykle trudnego zadania obejrzenia rejestracji zgłoszonych spektakli i dokonania wyboru spośród nich 21 przedstawień zakwalifikowanych do finału. Była to prawdziwa kwadratura koła i misja (niemal) niemożliwa. Ostatecznie po wielu dyskusjach i przy rozlicznych wątpliwościach jury w składzie: Piotr Cieplak, Marcin Kęszycki, Katarzyna Knychalska, Dariusz Kosiński i Piotr Olkusz wskazało następujących 21 finalistów, wśród nich Teatr Kana. Jury pozostaje pod ogromnym wrażeniem rozległości, różnorodności i bogactwa tego, co w efekcie konkursu ujawniło się jako teatr offowy - czytamy w werdykcie konkursu. Małgorzata Frymus rozmawia z szefem Kany Dariuszem Mikułą.
1234567

Rozmowy o książkach

Sabina Baral - "Zapiski z wygnania" [POSŁUCHAJ]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Sabina Baral - autorka książki "Zapiski z wygnania" spotkała się w piątek z czytelnikami w Goleniowie. Baral jest teraz Amerykanką, urodziła się jednak i dorastała we Wrocławiu. Tam rozpoczęła studia na Politechnice Wrocławskiej, które przerwała, zmuszona, wraz z rodzicami do emigracji i odnalezienia się w nowej rzeczywistości. Jej rodzice, którzy przeżyli Holocaust, w 1968 roku zbliżali się do sześćdziesiątki.
Sabina Baral studiowała w USA elektronikę, matematykę i biznes. Przez 10 lat pracowała w Dolinie Krzemowej, później zainteresowana kamieniołomami stworzyła firmę SABINA Marble & Granite, która przez lata realizowała bardzo duże i prestiżowe zamówienia m.in. dla Steve'a Jobsa. Jej książka "Zapiski z wygnania" stała się inspiracją dla Magdy Umer. Wyreżyserowane przez Umer przedstawienie, z Krystyna Jandą w roli głównej, można od tygodnia oglądać w Teatrze Polonia w Warszawie.

Relacje teatralne

"Tłumacz snów" w Teatrze Lalek Pleciuga [PREMIERA]

fot. [Teatr Lalek Pleciuga]
fot. [Teatr Lalek Pleciuga]
"Duchów nie ma. One w ogóle nie istnieją. I tylko w naszych snach wyłaniają się z naszej podświadomości. A potem uparcie nie chcą zniknąć aż do chwili naszego przebudzenia" - czytamy na stronie Teatru Lalek Pleciuga w opisie najnowszej premiery dla dorosłych zatytułowanej "Tłumacz snów", według "Snu nocy letniej" W. Shakespeare’a, w tłumaczeniu St. Koźmiana. Przedstawienie na małej scenie przygotowuje Aleksiej Leliavski, którego wierna pleciugowa publiczność dobrze zna. Kilka lat temu dla dorosłych wyreżyserował "Don Juan'a" Moliera, a przed laty dla dzieci "Trzy świnki" i "Buratino".
Premiera "Tłumacza snów" 23 marca. Na scenie zobaczymy Grażynę Nieciecką-Puchalik, Paulinę Lenart, Przemysława Żychowskiego, Rafała Hajdukiewicza i Krzysztofa Tarasiuka.

Galeria gwiazd

Marek Żerański

fot. [Teatr Polski w Szczecinie]
fot. [Teatr Polski w Szczecinie]
Marek Żerański wraca na deski Teatru Polskiego w Szczecinie z nowym monodramem. Tym razem aktor mierzy się z "Tworkami" - wybitnym tekstem nagradzanego i cenionego pisarza, Marka Bieńczyka: Dawno temu w Tworkach była altanka, na huśtawce Sonia obok Jurek, Olek, Janka, Marcel. Sonia rankiem pewnego zimowego dnia napisała list po czym wyruszyła w drogę. List także. Wokół listu po latach narodziła się gawęda. Postscriptum wysnute na tworkowskiej ławeczce; literki wystukane na Pentium Texas 2000; historia o Soni wychuchana, wystukana, opowiedziana, wysłana i odnaleziona na księgarskiej półce po to może by dalej snuła się gawęda. W teatrze. I by dalej ścieżki wydeptywano, kamyczki kopano, bo nie ma, nie ma Soni i trzeba szukać. Soni, która zniknęła, która odeszła, Janki, Marcela i Jurka chyba już zapewne też.
Marek Żerański ukończył Akademię Teatralną w Warszawie w 2001 roku. Pracuje we Wrocławiu w teatrze niezależnym i współpracuje z teatrami warszawskimi, m.in. Teatrem Nowym, Teatrem Studio, Teatrem Ochoty i Teatrem Rozmaitości. Na koncie ma kilka ról teatralnych, takich jak "Bash-Sztuki dnia ostatniego", "Zima" "Shopping and Fucking". Wystąpił w kilku filmach fabularnych i serialach telewizyjnych.

FOTOGALERIA

400. rocznica pogrzebu księcia Filipa II [POSŁUCHAJ]
"Święci, twarze i pejzaże" na Zamku [POSŁUCHAJ]
Anna Frajlich - "Laboratorium" [POSŁUCHAJ]
Łobodziński o "Tarantuli" i innych tekstach Boba Dylana [POSŁUCHAJ]
Sabina Baral - "Zapiski z wygnania" [POSŁUCHAJ]
Powrót do przeszłości, czyli Stare Dobre Małżeństwo w Szczecinie [POSŁUCHAJ]
"Tłumacz snów" w Teatrze Lalek Pleciuga [PREMIERA]
Jazz Band Młynarski-Masecki w Szczecinie [POSŁUCHAJ]
Dni Kultury Żydowskiej Adlojada w Szczecinie [POSŁUCHAJ]
Bauman czyta Stelara. Nowy audiobook na naszej antenie [POSŁUCHAJ]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".