Trochę Kultury
Radio Szczecin » Trochę Kultury

Jonathan Carroll z "Kolacją dla wrony" w Szczecinie [RELACJA]

fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Gdyby nie Stanisław Lem, nie wiadomo czy jego twórczość byłaby w ogóle znana w Polsce. Na szczęście drogi tych dwóch panów się przecięły i od lat książki Jonathana Carrolla sprzedają się w naszym kraju jak ciepłe bułeczki. Autor "Krainy chichów" w minioną środę spotkał się ze swoimi czytelnikami w Empiku w szczecińskiej Galerii Kaskada. To w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury Apostrof. Przyszło go posłuchać blisko sto osób. Pisarz promował bowiem swoją nową książkę pod tytułem "Kolacja dla wrony", która jest zbiorem jego krótkich tekstów - swoistą mapą po światach wyobraźni pisarza. Składają się na niego fragmenty autobiografii, spostrzeżenia na temat związków międzyludzkich i chwytane na gorąco codzienne zdarzenia. Bez względu na to, czy autor mówi o miłości, książkach, psach czy jedzeniu, zawsze odsłania przed nami kawałek siebie, zawsze jest otwarty na magiczne chwile, które przynosi życie.

Znamy nominacje do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia 2017 [POSŁUCHAJ]

fot. [Radio Szczecin/Archiwum]
fot. [Radio Szczecin/Archiwum]
Podczas Warszawskich Targów Książki ogłoszono tegoroczne nominacje do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia 2017. Jury w składzie Joanna Laprus-Mikulska (przewodnicząca), Robert Cieślak, Artur Daniel Liskowacki i Konrad Wojtyła do finału nominowało pięć książek:
1. Joanna Fabicka - "Rutka", wyd. Agora,
2. Radka Franczak - "Serce", wyd. Marginesy,
3. Zośka Papużanka - "On", wyd. Znak,
4. Sylwia Kubryńska - "Furia mać!", wyd. Czwarta Strona,
5. Katarzyna Boni - "Ganbare! Warsztaty umierania", wyd. Agora.
Finał Gryfii 1 lipca. Poprzedzi go cykl spotkań z nominowanymi. Dotychczasowe laureatki to Magdalena Tulli, Zyta Oryszyn, Małgorzata Rejmer, Ewa Winnicka i Anna Janko. Organizatorem Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia jest "Kurier Szczeciński".

Szwajowa niedziela w Starej Rzeźni [RELACJA]

fot. [Szymon Piotrowski]
fot. [Szymon Piotrowski]
Już po raz drugi w szczecińskiej Starej Rzeźni odbyła się Szwajowa niedziela - impreza poświęcona zmarłej przed dwoma laty dziennikarce, pisarce, Ambasadorce Szczecina. Tym razem pod hasłem: "Monika Szwaja i Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej". Wspomnieniom, refleksyjnym i anegdotycznym, nie było końca. Imprezę zakończył koncert Dominiki Żukowskiej i Andrzeja Koryckiego. Relacja Agaty Rokickiej.

Sewerynowie czytali na Zamku Mickiewicza [RELACJA]

fot. [Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie]
fot. [Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie]
Ojciec Andrzej Seweryn i córka Maria Seweryn zaprezentowali podczas kolejnego Salonu Poezji na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie mniej znane dzieła Adama Mickiewicza. Zanim pisarz stworzył "Pana Tadeusza" czy "Dziady" napisał wiele ballad i przypowiastek, czasami tłumaczył z niepowtarzalnym urokiem bajki La Fontaine'a. Sewerynowie wraz z Michałem Kaweckim - organizatorem Salonu Poezji - przedstawili wiersze wieszcza, które pokazują jego talent i przenikliwość obserwacji ludzi. Z Andrzejem Sewerynem rozmawia Małgorzata Frymus.

PRZETWORNIK - taką nazwę nosi ogólnopolski przegląd twórczości młodzieży [ROZMOWA]

Kadr z filmu filmu "Father0" stworzonego przez grupę ArtCrew, fot. [www.youtube.com]
Kadr z filmu filmu "Father0" stworzonego przez grupę ArtCrew, fot. [www.youtube.com]
PRZETWORNIK - taką nazwę nosi ogólnopolski przegląd twórczości młodzieży. Jego celem jest wspieranie rozwoju podopiecznych Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych i Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii. Tegoroczna edycja przeglądu odbywać się będzie 22 i 23 maja w MOK w Policach i obejmować będzie spektakle teatralne, prezentacje twórczości filmowej i warsztaty artystyczne. Gościem specjalnym imprezy jest raper, B.R.O. O idei Przetwornika opowiada Marcin Głuszyk, organizator, współzałożyciel Grupy ArtCrew, działającej w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Trzebieży.

W Książnicy Pomorskiej wspominano Helenę Raszkę [POSŁUCHAJ]

fot. [Książnica Pomorska w Szczecinie]
fot. [Książnica Pomorska w Szczecinie]
W Książnicy Pomorskiej wspominano znakomitą szczecińską poetkę - Helenę Raszkę w pierwszą rocznice jej śmierci. Na spotkanie przyszli miłośnicy jej wierszy, rodzina, znajomi i przyjaciele. Wieczór połączony był z prezentacją książki "Helena Raszka zaprasza na spotkanie" autorstwa profesora Andrzeja Sulikowskiego z Uniwersytetu Szczecińskiego Twórczość Heleny Raszki uznawana była przez czytelników i krytyków za zjawisko wybitne, choć stosunkowo mało znane szerokiemu gronu odbiorców. Problemy z cenzurą w latach 70-tych i potem stan wojenny spowodowały, że oficjalnie milczała przez niemal 20 lat.

Sarapata i jej kobiety [RELACJA Z WYSTAWY]

fot. [Radio Szczecin/Archiwum]
fot. [Radio Szczecin/Archiwum]
Kobiece akty i portrety autorstwa jednej z najbardziej znanych współczesnych polskich malarek - Joanny Sarapaty oglądać można w Galerii Poziom 4 w szczecińskiej filharmonii. Swoje prace malarka pokazywała na całym świecie, a wśród miłośników jej twórczości znajduje się wiele znanych osób, m.in. Jose Carreras, Placido Domingo, Elton John czy Patricia Picasso. Obrazy można oglądać przez najbliższy miesiąc.
Joanna Sarapata – absolwentka paryskiej L'ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts. Do archiwum szkoły przyjęto 11 jej obrazów. W dorobku artystki znajdują się realizacje z zakresu malarstwa, grafiki, sztuki plakatu i scenografii. Swoje prace wystawia od 1987 roku, między innymi we Francji, Hiszpanii, Monako, Niemczech, USA i Szwajcarii. Od 1998 roku dzieła Joanny Sarapaty można oglądać również w Polsce. Głównym tematem jej malarstwa jest akt kobiecy.

Najwybitniejszy aktor swojego pokolenia w Szczecinie [WSPOMNIENIE JACKA POLACZKA]

Jacek Polaczek, fot. [Radio Szczecin/Archiwum]
Jacek Polaczek, fot. [Radio Szczecin/Archiwum]
8 maja 2017 roku zmarł Jacek Polaczek - wybitny aktor lubiany przez publiczność i ceniony przez krytyków. Ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi w 1968 roku. Związany był z Teatrami w Tarnowie, Koszalinie, Poznaniu, Toruniu i Szczecinie, gdzie grał na scenie Teatru Współczesnego oraz Teatru Polskiego. To daje w sumie setki ról, chociaż jak mówił rok temu w Radiu Szczecin - nie wiadomo, ile dokładnie. Do Szczecina przyjechał w 1976 roku, gdy Maciej Englert został szefem Teatru Współczesnego. To tam debiutował w „Jubileuszu" Edwarda Redlińskiego. Stworzył znakomite kreacje, m.in. w "Locie nad kukułczym gniazdem", "Wyzwoleniu", "Burzy", "Czarownicach z Salem", "Amadeuszu", "Weselu", "Mistrzu i Małgorzacie", czy "Fauście". W 1997 roku otrzymał nagrodę szczecińskich krytyków - Oko Recenzenta. W 1998 roku jury XXIII Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Małych Form - Kontrapunkt - przyznało Aktorowi nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Szczecina za rolę Fryderyka Korbesa w "Grach śmiertelnych". O Jacku Polaczku rozmawiają Małgorzata Frymus i prof. UW Robert Cieślak.

"Szwajowa niedziela" w Starej Rzeźni... Wspomnienie Moniki Szwai [POSŁUCHAJ]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
W Starej Rzeźni na szczecińskiej Łasztowni "Szwajowa niedziela" - impreza poświęcona zmarłej przed dwoma laty pisarce i dziennikarce telewizyjnej, Monice Szwai. W programie m.in. wystawa zdjęć "W obiektywie Moniki" oraz pokaz dwóch jej reportaży poświęconych Chórowi Akademickiemu Politechniki Szczecińskiej (obecnie ZUT). Będzie też można posłuchać wspomnień przyjaciół oraz posłuchać ballad rosyjskich w wykonaniu Dominiki Żukowskiej i Andrzeja Koryckiego. To już druga edycja "Szwajowej niedzieli"...

Barwy dźwięku - XIV Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej [RELACJA]

fot. [famd.pl]
fot. [famd.pl]
Barwy dźwięku – tegoroczne święto muzyki dawnej prowadzi słuchacza drogą zachwytu nad dźwiękowo-kolorystycznym zjawiskiem obecnym w kulturze muzycznej minionych wieków, zachwytu nad kolorem i urodą tembru głosu śpiewaków i instrumentów, zachwytu nad obrazem scen ujętych na kartach partytur dawnych mistrzów. Polifonia, chorał gregoriański i improwizacje organowe tak było na inauguracyjnym koncercie XIV Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej. W Bazylice Archikatedralnej, muzykowi i śpiewakom towarzyszył live painting. Karsten Mittag podczas ponad godzinnego koncertu namalował trzy obrazy inspirowane słuchaną muzyką, a publiczność proces twórczy mogła podziwiać na wielkim ekranie ustawionym nieopodal ołtarza.
1234567

Rozmowy o książkach

"Rzeczy utracone" Łukasza Orbitowskiego [ROZMOWA]

fot. [Wydawnictwo Zwierciadło]
fot. [Wydawnictwo Zwierciadło]
Po nagrodzonej "Paszportem Polityki" książce Inna dusza, Łukasz Orbitowski wraca z "nienormalną" propozycją. Rzeczy utracone to zbiór wpisów z poczytnego internetowego bloga pisarza, mocno zabarwionych codziennością, osobistym doświadczeniem i obserwacją dnia codziennego. Felietony Orbitowskiego momentami są piekielnie dowcipne, momentami niebiańsko krzepiące, zawsze melancholijnie mądre i napisane lekko i ze swadą. Jeśli kiedyś zastanawialiście się, czy w Internecie można pisać na najwyższym literackim poziomie, ta książka udzieli Wam na to odpowiedzi.
Z Łukaszem Orbitowskim rozmawia Konrad Wojtyła.

Relacje teatralne

"Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki" [MONODRAM]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Na deskach Teatru Lalek Pleciuga publiczność zobaczyła monodram "Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki" w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego. To sceniczna dokumentacja życia i działalności Witolda Pileckiego, zamordowanego przez komunistów. Scenariusz oparto na autentycznych dokumentach, takich jak listy, poezja i wypowiedzi Pileckiego, ale też protokoły z przesłuchań i przewodu sądowego. W recenzji Czaplewskiego czytamy: "Tejkowski stworzył na scenie postać, która staje wobec przeklętych pytań o zło w historii i zło w człowieku, która do dna zgłębia ból, rozpacz i upokorzenie".

Galeria gwiazd

Lech Dyblik

fot. [Radio Szczecin]
fot. [Radio Szczecin]
Lech Dyblik to aktor, który na ekranie pojawił się w połowie lat 70. będąc jeszcze studentem krakowskiej PWST. Od tego czasu wystąpił w ponad stu pięćdziesięciu filmach grając role najczęściej epizodyczne, bo to tzw. aktor charakterystyczny drugiego planu. To też jeden z ulubionych aktorów Wojciecha Smarzowskiego. Pojawił się w każdym filmie tego reżysera, ostatnio w "Pod mocnym Aniołem" i w "Wołyniu". Lech Dyblik także śpiewa, w miniony poniedziałek wystąpił w Klubie XIII Muz w Szczecinie.

FOTOGALERIA

PRZETWORNIK - taką nazwę nosi ogólnopolski przegląd twórczości młodzieży [ROZMOWA]
Szwajowa niedziela w Starej Rzeźni [RELACJA]
Szwajowa niedziela w Starej Rzeźni [RELACJA]
Szwajowa niedziela w Starej Rzeźni [RELACJA]
Szwajowa niedziela w Starej Rzeźni [RELACJA]
Sewerynowie czytali na Zamku Mickiewicza [RELACJA]
W Książnicy Pomorskiej wspominano Helenę Raszkę [POSŁUCHAJ]
Sarapata i jej kobiety [RELACJA Z WYSTAWY]
Znamy nominacje do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia 2017 [POSŁUCHAJ]
Jonathan Carroll z "Kolacją dla wrony" w Szczecinie [RELACJA]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".