Trochę Kultury
Radio Szczecin » Trochę Kultury

Uszy do góry. The Ears debiutuje "Wielką Płytą" [ROZMOWA]

fot. [Piotr Nykowski]
fot. [Piotr Nykowski]
22 września swoją premierę będzie miała EP-ka szczecińskiej formacji The Ears. Tego samego dnia utwory z debiutanckiego albumu "Wielka Płyta" zabrzmią w Trafostacji Sztuki. The Ears to rockowo-alternatywny kolektyw muzyczny, który działa z inicjatywy aktorki i wokalistki Marty Uszko. Oprócz liderki zespół tworzą: Tomasz Licak (klarnet basowy, saksofon, elektronika), Michał Starkiewicz (gitara), Maciej Wróbel (perkusja). Podczas koncertu wystąpi gościnnie producent muzyczny albumu, Miłosz Wośko, znany m.in. ze współpracy z Melą Koteluk czy grupą Afro Kolektyw. Teksty na płytę napisali: Kaja Cykalewicz-Licak oraz Maciej Litkowski.
O dotychczasowej działalności grupy, inspiracjach literackich i muzycznych, a przede wszystkim o "Wielkiej Płycie" w rozmowie z Konradem Wojtyłą opowiadali Marta Uszko i Michał Starkiewicz.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zainaugurowała sezon artystyczny 2018/2019 [RELACJA]

Rune Bergmann - dyrygent z orkiestrą filharmonii szczecińskiej, fot. Sebastian Wołosz
Rune Bergmann - dyrygent z orkiestrą filharmonii szczecińskiej, fot. Sebastian Wołosz
W piątek, 14 września, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zainaugurowała sezon artystyczny 2018/2019. Na program wieczoru złożyły się dwie kompozycje – Koncert wiolonczelowy e-moll op. 85 Edwarda Elgara oraz słynny Poemat symfoniczny "Tako rzecze Zaratustra" op. 30 Ryszarda Straussa. Publiczność bardzo ciepło przyjęła doskonale prowadzoną przez Rune Bergmanna orkiestrę. Żywiołowe reakcje zespołu na ruchy dyrygenta tworzyły napięcie w poszczególnych utworach. Muzycy grali pięknym, szlachetnym dźwiękiem i zróżnicowaną dynamiką wykazując przy tym niezwykłą wrażliwość i kulturę dźwięku. Równie gorąco przyjęto mistrzowski popis norweskiego wiolonczelisty – Trulsa Mørka. Wirtuoz wydobywał z instrumentu muzyczne opowieści, a doskonała technika gry i pełna elegancji interpretacja sprawiły, że publiczność przez długi czas nie pozwoliła zejść artyście z estrady. Jego bis podgrzał atmosferę wyjątkowego wieczoru, który relacjonuje Dorota Zamolska.

John Porter z koncertem w Szczecinie [POSŁUCHAJ]

fot. [Materiały prasowe]
fot. [Materiały prasowe]
John Porter wystąpił 14 września w Starej Rzeźni. Artysta zagrał utwory ze swojego ostatniego solowego krążka pt. "Honey Trap", piosenki z poprzednich płyt, w tym z legendarnej już płyty "Helicopters", z duetu z Anitą Lipnicką, a także z najnowszych projektów z Adamem Nergalem Darskim, Wojtkiem Mazolewskim, czy Alicją Domańską. Publiczność wypełniła sale Iluzjonu i z niezwykłą uwagą słuchała charyzmatycznego muzyka. Na koncercie była też Małgorzata Frymus.

Guru – światowa prapremiera w Operze na Zamku już 28 września [ROZMOWA]

fot. [Opera na Zamku]
fot. [Opera na Zamku]
To wybitne dzieło Laurenta Petitgirarda do libretta Xaviera Maurela, które wyreżyseruje Damian Cruden, dyrektor artystyczny York Theatre Royal. Za pulpitem dyrygenckim stanie sam kompozytor. Wśród obsady solistów znajdą się znakomitości światowych scen operowych, m.in. holenderski bas Huub Claessens, francuski tenor Paul Gaugler oraz aktorka Sonia Petrovna. Opera "Guru" to spojrzenie na ostatnie dni sekty, prowadzonej przez opętanego przywódcę. Początkowo jego zamiarem było pozbawienie swoich wiernych ich majątków. Ale Guru zaczyna wierzyć w swoją nadprzyrodzoną moc, chce być zbawcą, prorokiem. Demoniczny przywódca rozpoczyna przygotowania do wielkiej „podróży”, która pozwoli wyznawcom spotkać się w sferze bezcielesnej. Opór stawia tylko jedna kobieta, Marie, niedawno przyjęta członkini sekty. Zachowując zdrowy rozsądek w obliczu masowego szaleństwa, zdecydowanie wyróżnia się spośród innych postaci. Podejmuje walkę z Guru, by powstrzymać machinę zła, ocalić siebie i pozostałych.

"Irenka, ach Irenka" - film Marka Osajdy o Irenie Brodzińskiej [POSŁUCHAJ]

- Świat jest piękny! Wystarczy mi ta przyroda - tak w filmie o swoim mieszkaniu na wsi mówi Irena Brodzińska. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
- Świat jest piękny! Wystarczy mi ta przyroda - tak w filmie o swoim mieszkaniu na wsi mówi Irena Brodzińska. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
"Postscriptum do benefisu Ireny Brodzińskiej" odbyło się w niedzielę wieczorem (9 września) na scenie Teatru Polskiego. Pretekstem stał się film dokumentalny autorstwa Marka Osajdy. Dziennikarz przymierzał się do tej produkcji prawie dwa lata. Pani Irena na początku nie była przekonana do tego pomysłu. Z czasem jednak udało się nakręcić i ukończyć opowieść o pierwszej damie szczecińskiej operetki. "Irenka, ach Irenka" - taki tytuł nosi film Marka Osajdy. Brodzińska pytana, co w w życiu jest najważniejsze odpowiada: "Najważniejsze w życiu są radość i miłość. Jedno i drugie mi się udało".

Głowa mała ze specjalną dedykacją dla najnajów [POSŁUCHAJ]

Karolina Sabat i Magdalena Gardas-Wasilewska, fot. Karolina Jaskólska [Radio Szczecin]
Karolina Sabat i Magdalena Gardas-Wasilewska, fot. Karolina Jaskólska [Radio Szczecin]
Głowa mała to grupa teatralna, która istnieje od wiosny 2017 roku. Tworzą ją przede wszystkim dwie osoby: Magdalena Gardas-Wasilewska - pedagog teatru i Karolina Sabat - aktorka Teatru Kana. Obie kochają teatr i uwielbiają występować przed najmłodszą publicznością. Pracowały ze sobą już bardzo długo, tylko w różnych obszarach sztuki. Postanowiły razem zrobić coś dla najnajów, czyli najmłodszych odbiorców. Na swoim koncie mają dwa spektakle: "Kapu Kap" (premiera w maju 2017 roku) i "Cała Naprzód" (premiera w marcu 2018). W wakacje pokonały dwa tysiące kilometrów odwiedzając 9 miejscowości. To efekt projektu o nazwie Najczuje, organizowany z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej, a koordynowanym przez Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie. W jego ramach Głowa mała odwiedziła miejsca, które na co dzień nie mają szans na obcowanie z teatrem.
Głowa Mała została zaproszona do Greifswaldu na Festiwal Międzykulturowy. 21 września o godz. 16:30 wystąpią z przedstawieniem "Cała naprzód!". A w poniedziałek (24.09) zagrają dla dzieci z niemieckiego przedszkola w miejscowości Krakov przedstawienie "Kapu Kap".

"W Filharmonii koncert będzie" [RELACJA]

Premiera książki "W Filharmonii koncert będzie". Fot. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Premiera książki "W Filharmonii koncert będzie". Fot. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
W miniony wtorek hol Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza w Szczecinie po brzegi wypełniły dzieci z rodzicami. odbyła się tam niezwykła promocja książeczki Doroty Gellner "W Filharmonii koncert będzie". Przezabawne rymowanki opisujące śpieszące się na koncert instrumenty czytała sama autorka. Opowieści towarzyszyli muzycy ze swoimi instrumentami. Obecne były skrzypce, wiolonczela i kontrabas, ale nie zabrakło tez waltorni i ksylafonu. W ten to niezwykły sposób Orkiestra Symfoniczna świętowała swój jubileusz 70-lecia. Była tam też Małgorzata Frymus.

BNO z koncertami w Rosji [RELACJA]

Jednym z ważniejszych akcentów dziesięciolecia Baltic Neopolis Orchestra było zaproszenie zespołu na Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Azja-Syberia-Europa w Krasnojarsku. W ciągu 9 dni BNO dała trzy koncerty, w programie których znalazły się dwa prapremierowe wykonania. Małgorzata Frymus rozmawia z orkiestrą po ich powrocie z dalekiej Syberii.

Nowy program Grzegorza Dolniaka [RELACJA]

fot. [Materiały prasowe]
fot. [Materiały prasowe]
Kolejny stand-up w wykonaniu szczecińskiego komika, znanego m.in. jako twórcy Festiwalu Komedii SZPAK. Tym razem Grzegorz Dolniak rozprawił się ze wspomnieniami z cudownych lat 90. i początków XXI wieku, opowiedział nam swoje flashbacki z życia na blokowisku i podjął próbę sprawdzenia, ile z tego znajduje swoje odbicie w czasach dzisiejszych i dlaczego mówi się, że "kiedyś to były czasy". To był bardzo udany występ przy wypełnionej po brzegi sali. Szczecinianie, jak widać, lubią tę formę rozrywki. Pozostaje nam czekać na jesienną edycję Festiwalu Komedii SZPAK.

Narodowe Czytanie w Szczecinie [RELACJA]

Lektura "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego w hałaśliwym wehikule nie była łatwa. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Lektura "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego w hałaśliwym wehikule nie była łatwa. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Do wspólnej lektury zaprosili w tym roku miedzy innymi Książnica Pomorska, Zamek Książąt Pomorskich i Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie. Ta ostatnia zaprosiła do zabytkowego Tramwaju, który przejechał dwukrotnie ulicami miasta. W tym roku cała Polska czytała "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Pierwszy raz czytane było dzieło Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz", w 2016 roku "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, a w ubiegłym roku "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Szczecińskiej odsłonie Narodowego Czytania przyglądała się Małgorzata Frymus.
1234567

Rozmowy o książkach

Barbara Stenka - "Hamak ze stanika" [ROZMOWA]

fot. [Materiały prasowe]
fot. [Materiały prasowe]
Dorośli często marzą, aby być... dziećmi. Czy zamiana ról między dziećmi i rodzicami może być zabawna i działać na dorosłych jak zimny prysznic? Można się o tym przekonać słuchając naszej radiowej bajki pt. "Król w trampkach". Opowieść napisała i wyreżyserowała Barbara Stenka, której najnowsza książka "Hamak ze stanika" ma właśnie swoją premierę.
"Publikacja jest rodzajem dialogu z dziećmi, które dzielą się refleksjami i spostrzeżeniami dotyczącymi ważnych spraw. Mówią o relacjach z rodzicami i rówieśnikami, szkole, pasjach i marzeniach, lęku i radości. Zdradzają sekrety, jakie towarzyszą ich dorastaniu. Ich refleksja nad światem bywa dojrzała i zaskakująca. Autorka zestawia dwa światy. Świat swojego dzieciństwa Anno Domini 1981 ze współczesnością dzieci 2017 roku.
Polecam tę lekturę wszystkim, którzy chcą lepiej zrozumieć dzieci i odnaleźć dziecko w sobie. Jak również młodym czytelnikom, aby zobaczyli, że czasem myślą i czują podobnie" (Justyna Święcicka - psycholog).
Z Barbarą Stenką rozmawia Joanna Skonieczna.

Relacje teatralne

Co dobrego szykuje Teatr Lalek Pleciuga? [POSŁUCHAJ]

fot. [Teatr Lalek Pleciuga]
fot. [Teatr Lalek Pleciuga]
Teatr Lalek Pleciuga już zaprosił pierwszych widzów do siebie w nowym sezonie. Maluchy zobaczyły już "Przebieranki", a potem zabawną i wzruszającą opowieść o szukaniu swojego miejsca i akceptacji inności, czyli spektakl zatytułowany "Kim jestem". To ostatnie przedstawienie w ciągu najbliższego miesiąca zobaczą też dzieci z całej Polski, bowiem Pleciuga zakwalifikowała się do udziału w 10. edycji programu Teatr Polska. Przedstawienie zostanie pokazane w ośmiu ośrodkach, między innymi w Wejherowskim Centrum Kultury i Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Już w najbliższą sobotę 22 września na deskach Pleciugi prapremiera "Maleńkiego Królestwa królewny Aurelki" Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, w reżyserii Ewy Piotrowskiej.

Galeria gwiazd

Iga Cembrzyńska

Aktorka Iga Cembrzyńska i dziennikarka Radia Szczecin - Katarzyna Wolnik-Sayna. Fot. Radio Szczecin
Aktorka Iga Cembrzyńska i dziennikarka Radia Szczecin - Katarzyna Wolnik-Sayna. Fot. Radio Szczecin
Maria Elżbieta Cembrzyńska. Imię "Iga" przybrała na pierwszym roku studiów w hołdzie dla wielkiej aktorki - Igi Mayr. W 1962 roku błyskotliwie zadebiutowała jako piosenkarka oraz jako aktorka w teatrze i w telewizji, a nieco później w filmie fabularnym. Przełomowa w jej karierze okazała się "Hydrozagadka", w reżyserii Andrzeja Kondratiuka, który był jej partnerem życiowym i zawodowym. To była niezwykle twórcza para.
Założyła firmę producencką "Iga Film", w której powstawały, kręcone za własne pieniądze, ambitne filmy jej męża. Pierwszym była "Mleczna droga", następnie powstał "Słoneczny zegar", "Bar pod młynkiem" i wiele innych. Dzisiaj rozmowa z Panią Igą nie jest łatwa. Jej świat ciągle kręci się wokół wspomnień o zmarłym mężu, który był jej wielką miłością. Wierzy jednak, że da radę zrobić coś pięknego dla kultury. Z aktorką podczas Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach rozmawiała Katarzyna Wolnik-Sayna.

FOTOGALERIA

Uszy do góry. The Ears debiutuje "Wielką Płytą" [ROZMOWA]
Głowa mała ze specjalną dedykacją dla najnajów [POSŁUCHAJ]
"Postbellum. O czym nie mówią zwycięzcy?" [RELACJA]
Nowy program Grzegorza Dolniaka [RELACJA]
Co dobrego szykuje Teatr Lalek Pleciuga? [POSŁUCHAJ]
"W Filharmonii koncert będzie" [RELACJA]
Guru – światowa prapremiera w Operze na Zamku już 28 września [ROZMOWA]
"Irenka, ach Irenka" - film Marka Osajdy o Irenie Brodzińskiej [POSŁUCHAJ]
John Porter z koncertem w Szczecinie [POSŁUCHAJ]
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zainaugurowała sezon artystyczny 2018/2019 [RELACJA]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.