Trochę Kultury
Radio Szczecin » Trochę Kultury

Ostatni wspólny mecz. Henryk Sawka wspomina Janusza Głowackiego [POSŁUCHAJ]

Janusz Głowacki na Festiwalu Czytania w szczecińskiej Książnicy Pomorskiej, fot. [organizator]
Janusz Głowacki na Festiwalu Czytania w szczecińskiej Książnicy Pomorskiej, fot. [organizator]
Nie żyje Janusz Głowacki polski prozaik, dramaturg, scenarzysta, felietonista i autor scenariuszy filmowych. Miał 79 lat. Zadebiutował w 1960 roku opowiadaniem "Na plaży" opublikowanym w Almanachu Młodych. Sławę przyniósł mu kultowy film "Rejs" współtworzony z Markiem Piwowskim. Światowy sukces przyniosły Głowackiemu JEDNAK sztuki teatralne. Stan wojenny zastał go w Londynie, dokąd pojechał na premierę swojej sztuki pt. "Kopciuch". Dramaturg osiadł ostatecznie w Stanach Zjednoczonych, gdzie wykładał na uniwersytecie. Tam powstały m.in. "Polowanie na karaluchy", "Antygona w Nowym Jorku" i "Czwarta siostra". Po 1989 roku Janusz Głowacki chętnie wracał do Polski. Jego "Antygona w Nowym Jorku" grana była na wielu scenach w Polsce, m.in. zrealizowała ją w Teatrze Współczesnym Anna Augustynowicz. Głowacki chętnie odwiedzał Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. O wspólnym meczu tenisowym, choć nie tylko, opowiada Henryk Sawka.

Jerzy Hoffman: "Teraz czas płynie wolno, więc żyję dłużej" [ROZMOWA]

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Od piątku promenada w nad jeziorem Ińsku nosi imię znanego filmowca, reżysera i scenarzysty - Jerzego Hoffmana. Mistrz osobiście odsłonił pamiątkowy obelisk prezentujący jego dorobek oraz upamiętniający to wydarzenie. Jerzy Hoffman jest twórcą kilkudziesięciu filmów dokumentalnych i fabularnych; najsłynniejsze z nich to ekranizacja "Trylogii" Henryka Sienkiewicza: "Pan Wołodyjowski", "Potop", "Ogniem i mieczem". Hoffman zrealizował też świetne filmy obyczajowe, jak "Znachor", "Trędowata" czy historyczna "Stara baśń". Uroczystość nadania imienia promenadzie towarzyszyła odbywającemu się właśnie 44. Ińskiemu Latu Filmowemu. Publiczność po projekcji zdigitalizowanego i odnowionego filmu Hoffmana "Prawo i pięść" z lat 60-tych spotkała się w mistrzem, a mistrz znalazł też chwilę dla nas.

"Gwiazdy" - nowy film Jana Kidawy-Błońskiego [POSŁUCHAJ]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Jan Kidawa-Błoński na 44. Ińskim lecie Filmowym pokazał swój najnowszy film "Gwiazdy". Najnowszy obraz autora "Różyczki" (zdobył Złote Lwy na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni) jest inspirowany biografią Jana Banasia, piłkarza m.in. Polonii Bytom i Górnika Zabrze, wielokrotnego zawodnika reprezentacji Polski w latach 1964-1973. Występują m.in. Sebastian Fabijański, Magdalena Cielecka, Eryk Lubos, Paweł Deląg, Adam Woronowicz, Marian Dziędziel, Olaf Lubaszenko. Polska premiera filmu odbyła się 12 maja tego roku.

"Budyń Julka Tuwima". Nowy projekt Jacka Szymkiewicza [POSŁUCHAJ]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Jacek "Budyń" Szymkiewicz - muzyk, autor tekstów i piosenek, multiinstrumentalista, znany przede wszystkim z występów w zespole Pogodno, którego jest członkiem od 1996 roku, właśnie zainicjował nowy projekt artystyczny "Budyń Julka Tuwima". Ukazała się właśnie płyta z piosenkami z muzyką Budynia i tekstami inspirowanymi znanymi wierszami Juliana Tuwima. Artysta ze swoim nowym składem wystąpił na 44. Ińskim Lecie Filmowym. Z Jackiem Budyniem Szymkiewiczem i innymi artystami udzielającymi się w tym projekcie rozmawia Małgorzata Frymus.

"Kafka – Przełamywanie granic" [POSŁUCHAJ]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
"Kafka – Przełamywanie granic" to projekt autorski prof. Zbigniewa Bajka, Kierownika Katedry Interdyscyplinarnej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Do projektu zostali zaproszeni artyści akademii sztuk pięknych z całej Polski oraz z zagranicy. Około 150 czarno -białych prac wykonanych różnymi narzędziami, to autorskie interpretacje aforyzmów Franza Kafki przetłumaczonych przez Jerzego Ciurloka. Zasadniczym elementem projektu jest wystawa, ale równie interesująco prezentuje się publikacja w formie albumu.

Rok 2017 "Rokiem Josepha Conrada-Korzeniowskiego" [POSŁUCHAJ]

fot. [Instytut Książki]
fot. [Instytut Książki]
"Rok Josepha Conrada-Korzeniowskiego" to forma uczczenia 160-lecia urodzin pisarza, autora takich powieści jak m.in. "Jądro ciemności", "Lord Jim" czy "Smuga cienia". Rocznica urodzin artysty przypada 3 grudnia. Jak przypominają autorzy projektu uchwały Conrad-Korzeniowski - właśc. Józef Teodor Konrad Korzeniowski dzięki swojemu dorobkowi "zajmuje niekwestionowaną pozycję klasyka literatury nowoczesnej, który zmienił oblicze prozy powieściowej. [...] Wpływ twórczości Josepha Conrada na współczesną literaturę ma wymiar ponadczasowy, a jego dzieła (...) na zawsze weszły do kanonu lektur. Powstający pod wpływem literatury polskich romantyków dorobek pisarski Josepha Conrada, zawiera uniwersalne wartości etyczne". O obchodach w Książnicy Pomorskiej opowiada Cecylia Judek.

"Odyssea" Seroki porwała publiczność w niezwykłą podróż [RELACJA]

Muzyczna historia Odyseusza, wiecznego tułacza w interpretacji Seroki zachwyciła publiczność. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Muzyczna historia Odyseusza, wiecznego tułacza w interpretacji Seroki zachwyciła publiczność. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Owacjami na stojąco i prośbami o bisy publiczność dziękowała twórcom i wykonawcom "Odyssea" - utworu, którego prawykonanie odbyło się w niedzielę w sali Opery na Zamku. Kompozycję, specjalnie na zlot żaglowców The Tall Ships Races Szczecin 2017, stworzył Henri Seroka. 9-częściowy utwór urzekł swoją lekkością, tajemniczością i nowoczesnością. Partie solowe wykonał Dominique Corbiau - kontratenor z Belgii specjalizujący się w muzyce barokowej w towarzystwie 22-osobowej orkiestry symfonicznej i 50-osobowego chóru Akademii Morskiej. Całość poprowadził kompozytor.

Deszcze niestraszny. Opera "Pajace" przyciągnęła tłumy [RELACJA]

Opera "Pajace" Ruggero Leoncavallo w reżyserii Michała Znanieckiego. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Opera "Pajace" Ruggero Leoncavallo w reżyserii Michała Znanieckiego. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Kilka tysięcy osób, pomimo deszczu, przyszło zobaczyć plenerową wersję opery "Pajace" Ruggero Leoncavallo, w reżyserii Michała Znanieckiego, do Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec w Szczecinie. Tym widowiskiem Opera na Zamku obchodziła swoje 60. urodziny. W spektaklu wzięło udział ponad 300 artystów, z czego blisko 200-osobowy "Chór miejski".
Opera "Pajace" to opowieść o miłości i zdradzie. Południe Włoch. Canio, szef wędrownych komediantów, jest zazdrosnym mężem Neddy, do której zaleca się komik Tonio. Nedda tymczasem kocha młodego Silvia i pragnie z nim uciec. Wzgardzony Tonio powiadamia o ich uczuciu Cania. Nazajutrz komedianci wystawiają sztukę, której akcja przypomina faktyczne wydarzenia: Canio-Pajac jest zdradzany przez Neddę-Colombinę z Arlekinem. W czerwcu przyszłego roku przedstawienie zostanie pokazane w Niemczech, a w marcu 2019 na scenie Opery na Zamku.

VIII edycja Letniego Festiwalu Wędrownego "Na gotyckim szlaku" [ZAPOWIEDŹ]

fot. [organizator]
fot. [organizator]
Połączenie wiekowej architektury i sztuki z muzyką dawną cieszy się coraz większym zainteresowaniem, zarówno mieszkańców regionu, jak i turystów. To świetna okazja, aby – poznając ustami przewodników historię pomorskich zabytków – móc usłyszeć w ich murach piękną muzyką z epoki… Tegoroczny Szlak obejmie kolejno Wełtyń, Kołbacz, Trzebiatów, Tatynię, Police-Jasienicę, Nowe Warpno, Gardno, Chwarstnicę, Gryfino i Szczecin, gdzie w kościele pw. św. Jana Ewangelisty zaplanowano finał. Przewodnikami Festiwalu będą wytrawni znawcy historii sztuki dawnej Pomeranii: Michał Dębowski, Radosław Palus, Piotr Żak, Paweł Migdalski i Julian Dalidowicz. Wśród wykonawców koncertów zaprezentują się artyści, działający pod skrzydłami Fundacji, soliści oraz zespoły: Szczecin Vocal Project, Consortium Sedinum oraz Orkiestra Famd.pl.

Trzeci Grechuta Festival w Świnoujściu za nami [RELACJA]

Danuta Grechuta. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Danuta Grechuta. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Koncertem Galowym z udziałem między innymi Kasi Kowalskiej, Stanisława Soyki i Katarzyny Moś zakończył się w ubiegłą sobotę trzeci Grechuta Festival w Świnoujściu. Przez tydzień odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń: spotkań, koncertów, wystaw i przedstawień teatralno-muzycznych. Było spotkanie z Olgą Bończyk i Warszawskim Combo Tanecznym oraz wielka operę Giuseppe Verdiego "Nabucco". Wcześniej widzowie zobaczyli Halinę Kunicką w repertuarze Młynarskiego oraz Mariana Opanię i Piotra Machalicę śpiewających Cohena. Do Świnoujścia po latach przyjechał też Tadeusz Woźniak. Od samego początku festiwal organizuje Miejski Dom Kultury w Świnoujściu i Fundacja "Korowód" im. Marka Grechuty, pod bacznym okiem i opieką Danuty Grechuty - żony pieśniarza i poety.
1234567

Rozmowy o książkach

„Pomorskich bajdurek z przepisami kulinarnymi" [POSŁUCHAJ]

Grażyny Zaremba-Szuba fot.Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Grażyny Zaremba-Szuba fot.Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Na Pomorzu od wieków najlepsze są kiszone ogórki i gęsina. Tak w swojej najnowszej książce twierdzi znawczyni tematu Grażyny Zaremba-Szuba.
Autorka „Pomorskich bajdurek z przepisami kulinarnymi" opowiada między innymi o kaszy z Trzebiatowa i soli z Kołobrzegu.

Relacje teatralne

"Bzik. Ostatnia minuta" [PREMIERA WE WSPÓŁCZESNYM]

fot. [Teatr Współczesny w Szczecinie]
fot. [Teatr Współczesny w Szczecinie]
"Bzik. Ostatnia minuta" Eweliny Marciniak to opowieść, która rodzi się na przecięciu turystyki, wielkoprzemysłowej produkcji i... historii teatru. Wychodząc od tekstu Witkacego i Dunin-Borkowskiej, twórcy kierują swoje spojrzenie na dzisiejszy wschód. Wykorzystują osobiste doświadczenia - turystów, konsumentów, ludzi teatru - by spróbować odtworzyć złożony obraz miejsc, które zwykliśmy uważać za "tropiki". Być może "Bzika tropikalnego" nie powoduje dziś upał tropików - może bzik to choroba, na którą cierpimy, w mniejszym lub większym stopniu wszyscy?

Spektakl na motywach dramatu "Mister Price, czyli Bzik tropikalny" S.I. Witkiewicza i Eugenii Dunin-Borkowskiej.

Galeria gwiazd

Michał Batory

Michał Batory, fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Michał Batory, fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Michał Batory - wybitny plakacista i grafik od 30 lat mieszkający w Paryżu wystawia swoje prace w Szczecinie. Oprócz 40 swoich plakatów artysty w Galerii Szczecina Humanistycznego można zobaczyć serię słynnych okładek do książek opublikowanych nakładem wydawnictwa Drzewo Babel. Batory, to drugi Polak po Romanie Cieślewiczu, którego prace można było zobaczyć w Luwrze.
Urodzony w 1959 roku jest synem reżysera - Jana Batorego (m.in. "O dwóch takich co ukradli księżyc"). Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jego prace były prezentowane w wielu galeriach na całym świecie, między innymi w Les Arts Décoratifs w Luwrze. Zdobywca Nagrody Publiczności na Festiwalu Plakatu w Chaumont za plakat La Femme sur le lit, I nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Plakatu w Chaumont za plakat Power Book czy nagrody na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Meksyku za plakat do książki Paulo Coelho "Zwycięzca jest sam". Z Michałem Batorym rozmawia Konrad Wojtyła.
Realizacja: Piotr Sawiński [Radio Szczecin]

FOTOGALERIA

"Kafka – Przełamywanie granic" [POSŁUCHAJ]
Rok 2017 "Rokiem Josepha Conrada-Korzeniowskiego" [POSŁUCHAJ]
Jerzy Hoffman: "Teraz czas płynie wolno, więc żyję dłużej" [ROZMOWA]
"Gwiazdy" - nowy film Jana Kidawy-Błońskiego [POSŁUCHAJ]
"Gwiazdy" - nowy film Jana Kidawy-Błońskiego [POSŁUCHAJ]
"Gwiazdy" - nowy film Jana Kidawy-Błońskiego [POSŁUCHAJ]
"Budyń Julka Tuwima". Nowy projekt Jacka Szymkiewicza [POSŁUCHAJ]
"Budyń Julka Tuwima". Nowy projekt Jacka Szymkiewicza [POSŁUCHAJ]
"Budyń Julka Tuwima". Nowy projekt Jacka Szymkiewicza [POSŁUCHAJ]
"Budyń Julka Tuwima". Nowy projekt Jacka Szymkiewicza [POSŁUCHAJ]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".