Trochę Kultury
Radio Szczecin » Trochę Kultury

Nykowski i Gamdzyk nagrodzeni w III Konkursie Fotografii Teatralnej [POSŁUCHAJ]

Nagrodzona fotografia Piotra Nykowskiego, fot. [wspolczesny.szczecin.pl]
Nagrodzona fotografia Piotra Nykowskiego, fot. [wspolczesny.szczecin.pl]
Piotr Nykowski, autor zdjęć do spektaklu "Bzik. Ostatnia minuta" z Teatru Współczesnego w Szczecinie zdobył główną nagrodę w III Konkursie Fotografii Teatralnej organizowanej przez Instytut Teatralny w Warszawie. Fotograf wygrał w kategorii "Zestaw dokumentacyjny z przedstawienia". Laureatem nagrody w kategorii "Teatralne zdjęcie sezonu 2016/2017" został Piotr Gamdzyk za zdjęcie wykonane w kulisach Opery na Zamku w Szczecinie. Gala finałowa odbyła się w w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Fotografie oceniało jury w składzie: Magda Hueckel, Grzegorz Niziołek, Katarzyna Sagatowska, Barbara Sieroslawski, Szymon Szcześniak. Piotr Nykowski doceniony został za: "oryginalny, konsekwentny i autorski sposób podążania za spektaklem, doskonale skomponowane kadry, umiejętność zapisywania nastrojów i emocji scenicznych oraz zdolność budzenia ich w widzach". Na tegoroczną edycję Konkursu organizowanego od trzech lat przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego nadesłano ponad 1000 zdjęć. Do ścisłego finału wybrano po 10 prac w każdej kategorii. O główne nagrody walczyło 18 fotografów.

Andrzej Titkow: Czuję się jak bohater Kafki, na którego ktoś wydał wyrok [ROZMOWA]

Andrzej Titkow, fot. [Instytut Mikołowski]
Andrzej Titkow, fot. [Instytut Mikołowski]
"Zrealizowałem sto filmów dokumentalnych i fabularnych. Reżyserowałem w teatrze i Teatrze TV. Mam wciąż wiele dobrych pomysłów filmowych, ale nie mogę ich zrealizować. W ciągu dwóch ostatnich lat wszystkie złożone przeze mnie projekty (fabularne i dokumentalne) zostały przez PISF odrzucone. Zbieram pieniądze, by rozpocząć produkcję filmu dokumentalnego "Michel w krainie Ubu", nad którym pracuję od trzech lat..." - tak na stronie pomagam.pl rozpoczyna się apel wybitnego polskiego dokumentalisty, reżysera i poety Andrzeja Titkowa, który szuka wsparcia dla swoich pomysłów wśród internautów. Titkow mówi wprost, że czuję się jak bohater Kafki, na którego ktoś wydał wyrok: "nie zrobisz już żadnego filmu". W rozmowie z Konradem Wojtyłą zastanawia się nad mechanizmami finansowania produkcji filmowych w Polsce, ujawnia kulisy i "zasady" konkursów. Otwarcie mówi o odtrąceniu, zemście i akcie desperacji, jakim jest próba poszukiwania funduszy...

Spotkanie z Jackiem "Budyniem" Szymkiewiczem [POSŁUCHAJ]

Jacek Budyń Szymkiewicz w studiu S1, fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Jacek Budyń Szymkiewicz w studiu S1, fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Lubimy w audycji Trochę Kultury gościć postaci nietuzinkowe, a taką jest "Budyń", który w Studiu S1 im. Jana Szyrockiego w Radiu Szczecin zagrał koncert z zespołem Chango. "Budyń" to pseudonim artystyczny Jacka Szymkiewicza i jedna z odsłon jego muzycznej działalności. Założyciel zespołu Pogodno udziela się w różnych projektach min. od kilku lat w duecie Babu Król. To nie tylko muzyk i multiinstrumentalista ale też poeta , autor piosenek, muzyki do spektakli teatralnych i pisarz. z Jackiem Szymkiewiczem rozmawia Marzena Szóstak.

"Tempus Fugit. Szczecińskie Berżeretki kilka lat później" [RELACJA]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Z dziewczyn śpiewających w ognisku muzycznym wykreowały skład, który koncertował nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Teraz popularna w latach 60. i 70. szczecińska żeńska grupa wokalna o nazwie Berżeretki doczekała się filmu. Premierowy pokaz odbył się w środę w Pałacu pod Globusem. Reżyserem jest Grzegorz Fedorowski, a tytuł produkcji to "Tempus Fugit. Szczecińskie Berżeretki kilka lat później". Nie jest on przypadkowy. To dlatego, że film jest zapisem wideo swego rodzaju zjazdu, do którego doszło w czerwcu tego roku. Panie tworzące Berżeretki spotkały się wtedy po raz pierwszy od wielu lat w tak szerokim gronie. Była to okazja do podzielenia się po latach wspomnieniami ze wspólnych występów czy też samego życia zespołu, którego pierwszym kierownikiem artystycznym i dyrygentem był Jan Szyrocki.

Kraków Street Band z koncertem w "Starej Rzeźni" [RELACJA]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Kraków Street Band to zespół, który w ekspresowym tempie stał się muzyczną wizytówką macierzystego miasta dla przybyszy z kraju i zagranicy. Uliczne granie z początku miało być tylko sposobem na spędzenie wolnych dni między koncertami, szybko jednak spodobało się publiczności tak bardzo, że zespół od trzech lat nie zwalniając tempa zdobywa coraz większą popularność, a terminarz tras koncertowych po Polsce i za granicą zapełnia się z dużym wyprzedzeniem. Muzyka Kraków Street Band urzeka swobodą i pozytywną energią, o czym przekonała się również szczecińska publiczność.

"Moja siostra" najnowszy film Pawła Kulika poświęcony depresji [RELACJA]

fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
"Moja siostra" to najnowszy film Pawła Kulika poświęcony depresji. Swoją premierę miał niedawno w Kinie Zamek.
Autor opowiada historię dwóch sióstr. Starsza z nich Anna jest wrażliwa, spokojna jednak wycofana i powoli zamyka się w sobie. Przestaje wychodzić z domu, całymi dniami śpi, nie je. Popada w depresję. Młodsza stara się jej pomóc, choć z dnia na dzień staje się to trudniejsze. Paweł Kulik zajmuje się od lat filmem dokumentalnym. Zrealizował kilkanaście filmów poświęconych twórcom zachodniopomorskiego, czy stosunkom polsko-niemieckim. "Moja siostra" jest jego pierwszym fabularyzowanym dokumentem. Na premierę wybrała się Małgorzata Frymus.

"Między Wschodem a Zachodem Misterium Narodzin" [RELACJA]

fot. [famd.pl]
fot. [famd.pl]
Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zamówiła nowy utwór. Kompozycja zatytułowana "Między Wschodem a Zachodem Misterium Narodzin" miała swoją premierę w ubiegłą niedzielę w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego w Szczecinie. Do współpracy Fundacja zaprosiła Bohdana Sehina ze Lwowa. Wydarzenie sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie". Na koncercie była Małgorzata Frymus.

W Tatrze Kana spotkanie prof. Magdaleną Zowczak - antropolożką religii [POSŁUCHAJ]

fot. [Ośrodek Teatralny Kana‎]
fot. [Ośrodek Teatralny Kana‎]
Spotkanie z prof. Magdaleną Zowczak - antropolożką religii dotyczyło nieznanych źródeł wątków zawartych w polskich kolędach ludowych. Kolęda rozwijana w specyficznych warunkach staje się nośnikiem regionalnej historii - mówiła autorka, która przyjechała do Szczecina na zaproszenie Teatru Kana. Zowczak zajmuje badaniami kultury religijnej, które obejmują studia nad apokryfem, modlitwą i ofiarą, ikonografię sztuki sakralnej, współczesną ekspresję religijną oraz jej związki z tożsamością w różnych środowiskach i grupach społecznych, w społecznościach zróżnicowanych wyznaniowo. Prawie wszystkie jej publikacje powstały na bazie źródeł tworzonych podczas badań etnograficznych. Poza Polską prowadziła badania na Litwie, Białorusi, Ukrainie i w Bułgarii.

Znamy laureatów "Bursztynowych Pierścieni" [RELACJA]

Bursztynowe Pierścienie przyznane. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Bursztynowe Pierścienie przyznane. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Opera na Zamku, Teatr Współczesny i Teatr Polski z Bursztynowymi Pierścieniami. Tegorocznych laureatów poznaliśmy podczas gali w Teatrze Lalek "Pleciuga". Bursztyn głosującej publiczności dla najlepszego spektaklu sezonu trafił do Opery na Zamku za musical "Crazy for You", w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego. Najlepszą aktorką sezonu została Joanną Tylkowska-Drożdż za rolę w "Pajacach". Srebrną ostrogę dla młodego aktora odebrał Piotr Bumaj z Teatru Polskiego. Z kolei Bursztynowy pierścień jurorów za najlepszą kreacje aktorską trafił do Sylwii Różyckiej z Teatru Polskiego za rolę Tatiany w "Mieszczanach". Jurorzy za najlepszy spektakl sezonu uznali "Ślub" z Teatru Współczesnego, jednocześnie aktorom z tego przedstawienia wręczyli "Wielką nagrodę jury".

Limboski gościem magazynu "Trochę Kultury" [POSŁUCHAJ]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Limboski, czyli Michał Augustyniak, wystąpił z zespołem 1 grudnia w Starej Rzeźni. Mieszkańcy naszego miasta mogli spotkać się z nim po raz pierwszy w 2008 roku na festiwalu Gramy, na którym, wraz zespołem Limbo zdobył nagrodę dla autora najlepszego tekstu za piosenką "Czarny kolczyk". Od tego czasu jako Limboski, czy to solista czy jako zespól, wydał kilka płyt. W 2010 roku nagrał płytę "Cafe Brumba", którą promował utwór "Piosenka dla mężatki". Bluesowa "Tribute to Georgie Buck" dała mu nominację do Fryderyków 2012. W 2016 roku wydał album "One Man Madness:, w tym samym roku w premierę miał jego krążek "W trawie. I inne jeszcze młode". Obecnie pracuje nad nową płytą. Z artystą rozmawiał Piotr Rokicki.
1234567

Rozmowy o książkach

Rafał Podraza i Róża Czerniawska-Karcz - "Madzia i… Magdalena" [POSŁUCHAJ]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
"Madzia i… Magdalena", to zbeletryzowana opowieść o kobiecie, która, jak pisał Kornel Makuszyński – "ostrzyła codziennie język na rzemieniu, żeby był ostry i cięty jak brzytwa", to także próba pokazania tej mniej znanej twarzy pisarki. Twarzy tylko dla najbliższych i przyjaciół. Co trapiło młodszą siostrę Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej? Za czym i za kim, gdy obok nie było wielbicieli jej talentu, tęskniła? Kogo tak naprawdę kochała? Po co i dla kogo pisała kolejne książki?… Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w najnowszej książce poświęconej niezapomnianej córce rodu Kossaków. Z autorami rozmawia Małgorzata Frymus.

Relacje teatralne

"Lord Jim. Ćwiczenia z czytania powieści Josepha Conrada" [RELACJA]

fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
"Lord Jim" - powieść Josepha Conrada z 1900 roku - uważana jest za jedno z najwybitniejszych dzieł autora, w którym w szczególny sposób prezentuje swoją wizję honoru jako najwyższej wartości. Co mówi nam dziś wielki polsko-brytyjski pisarz i jak bardzo go nie rozumiemy? Gdzie są współcześni czytelnicy i wobec jakich problemów stają? Jakie są dylematy Lorda Jima i dlaczego są tak ważne dla formacji politycznych? Wreszcie, co wynika z tej lektury dziś? Na te pytania próbują odpowiedzieć twórcy przedstawienia "Lord Jim. Ćwiczenia z czytania powieści Josepha Conrada" na scenie "Malarnia" Teatru Współczesnego. Reżyserem spektaklu jest Maciej Podstawny. To koprodukcja szczecińskiego teatru Współczesnego i Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Przestawienie powstało w ramach programu CONRAD/SZANIAWSKI. Rok Conradowski w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z grantu INSTYTUTU KSIĄŻKI "ROK CONRADOWSKI 2017".

Galeria gwiazd

Marek Żerański

fot. [Teatr Polski w Szczecinie]
fot. [Teatr Polski w Szczecinie]
Marek Żerański wraca na deski Teatru Polskiego w Szczecinie z nowym monodramem. Tym razem aktor mierzy się z "Tworkami" - wybitnym tekstem nagradzanego i cenionego pisarza, Marka Bieńczyka: Dawno temu w Tworkach była altanka, na huśtawce Sonia obok Jurek, Olek, Janka, Marcel. Sonia rankiem pewnego zimowego dnia napisała list po czym wyruszyła w drogę. List także. Wokół listu po latach narodziła się gawęda. Postscriptum wysnute na tworkowskiej ławeczce; literki wystukane na Pentium Texas 2000; historia o Soni wychuchana, wystukana, opowiedziana, wysłana i odnaleziona na księgarskiej półce po to może by dalej snuła się gawęda. W teatrze. I by dalej ścieżki wydeptywano, kamyczki kopano, bo nie ma, nie ma Soni i trzeba szukać. Soni, która zniknęła, która odeszła, Janki, Marcela i Jurka chyba już zapewne też.
Marek Żerański ukończył Akademię Teatralną w Warszawie w 2001 roku. Pracuje we Wrocławiu w teatrze niezależnym i współpracuje z teatrami warszawskimi, m.in. Teatrem Nowym, Teatrem Studio, Teatrem Ochoty i Teatrem Rozmaitości. Na koncie ma kilka ról teatralnych, takich jak "Bash-Sztuki dnia ostatniego", "Zima" "Shopping and Fucking". Wystąpił w kilku filmach fabularnych i serialach telewizyjnych.

FOTOGALERIA

W Tatrze Kana spotkanie prof. Magdaleną Zowczak - antropolożką religii [POSŁUCHAJ]
"Między Wschodem a Zachodem Misterium Narodzin" [RELACJA]
"Moja siostra" najnowszy film Pawła Kulika poświęcony depresji [RELACJA]
Spotkanie z Jackiem "Budyniem" Szymkiewiczem [POSŁUCHAJ]
Spotkanie z Jackiem "Budyniem" Szymkiewiczem [POSŁUCHAJ]
Spotkanie z Jackiem "Budyniem" Szymkiewiczem [POSŁUCHAJ]
Andrzej Titkow: Czuję się jak bohater Kafki, na którego ktoś wydał wyrok [ROZMOWA]
Rafał Podraza i Róża Czerniawska-Karcz - "Madzia i… Magdalena" [POSŁUCHAJ]
Kraków Street Band z koncertem w "Starej Rzeźni" [RELACJA]
"Tempus Fugit. Szczecińskie Berżeretki kilka lat później" [RELACJA]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".