Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
W okresie PRL doszło do przerwania oficjalnej pamięci o odzyskaniu przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku. Jeszcze w 1944 roku, z okazji rocznicy, zorganizowano w Lublinie paradę wojskową, jednak wykorzystano święto do negatywnego przedstawienia "reakcyjnych rządów sanacji". Manipulacji pamięcią dokonywano w różny sposób. Już w 1945 r. zlikwidowano Święto Niepodległości wprowadzając w zamian Narodowe Święto Odrodzenia Polski obchodzone 22 lipca, w dzień ogłoszenia manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego - marionetkowego, powołanego w Moskwie, organu władzy wykonawczej. Na wiele lat obchody 11 listopada zniknęły z przestrzeni publicznej, stopniowo zapominano jego przedwojenne symbole, zastępowane innymi. Centralne obchody odzyskania niepodległości 11 listopada 1918 roku władze komunistyczne zorganizowały tylko raz, u schyłku sytemu, w 1988 roku.
Dwudziestolecie międzywojenne, wraz z symbolicznym początkiem 11 listopada, zwłaszcza w pierwszej powojennej dekadzie, próbowano skompromitować, pokazać tylko w czarnych barwach, w najlepszym przypadku - przemilczeć. Pamięć indywidualna, domowe archiwa spełniły funkcję przechowalni niedalekiej przeszłości. Mozolnie budowany jej negatywny opis wywołał efekt odwrotny od zamierzonego: spotęgował tęsknotę za światem, któremu zaczęto przypisywać te wszystkie pozytywne cechy, jakich nie miała PRL. W wielu przekazach przywoływano tylko to, co było pozytywne, trudne tematy międzywojnia pozostawiając na nieokreślone "później". Tak utrwalał się mit.
Chcąc pokazać jak obraz międzywojnia zmieniał się w okresie PRL, Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowego w Szczecinie zdecydowało się zrobić "wystawę w wystawie". Do większości przestrzeni ekspozycji stałej zostały wprowadzone pamiątki - symbole, które pokazują, jak ewoluowała pamięć o epoce przedwojennej - w rodzinach i w kręgach władzy. Po wystawie Małgorzatę Frymus oprowadza Agnieszka Kuchcińska-Kurcz.
Posłuchaj rozmowy
 

Zobacz także

2024-04-14, godz. 17:00 Kontrapunkt już za chwilę. 7. Aktów Milosierdzia. [ROZMOWA] Niektórzy mogą mówić, że bardzo długo musieliśmy czekać na 57. Kontrapunkt, który od tego roku nazywa się Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym. Dwa… » więcej 2024-04-17, godz. 01:15 Pierwszy Szczeciński Festiwal Bonhoeffera „Ślady” przeszedł do historii [POSŁUCHAJ] Zakończył się pierwszy Szczeciński Festiwal Bonhoeffera „Ślady”, w ramach którego zaplanowano szereg wydarzeń z udziałem wybitnych specjalistów. W… » więcej 2024-04-14, godz. 17:00 12. International Lutosławski Youth Orchestra. Zgłoś się do 30 kwietnia 2024 | Filharmonia w Szczecinie [ROZMOWA, … International Lutosławski Youth Orchestra, to odbywające się co roku unikatowe w skali globu bezpłatne warsztaty orkiestrowe, których celem jest umożliwienie… » więcej 2024-04-14, godz. 17:00 Pierwsza edycja Szczecin MasterClass dla kontrabasistów za nami [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Katedra Instrumentów Smyczkowych Wydziału Instrumentalnego Akademii Sztuki zorganizowała po raz pierwszy Szczecin MasterClass. Pomysłodawcą warsztatów skierowanych… » więcej 2024-04-15, godz. 23:23 Szczecin Classic - zmysłowa majówka muzyczna [ROZMOWA] Ten festiwal wpisał się już na stałe w kulturalny kalendarz Szczecina, Polski, a nawet Europy. Jest znakomitą propozycją na czas „wielkiej majówki”… » więcej 2024-04-17, godz. 02:00 20 lat pracy twórczej projektanta, Michała Marczewskiego [POSŁUCHAJ] Pokazy mody w Szczecinie odbywają się niezmiernie rzadko. Nie ma u nas wielkich pracowni mody, które chwaliłyby się swoimi projektami. Stąd wczorajszy (13… » więcej 2024-04-07, godz. 17:00 781 rocznica nadania Szczecinowi praw miejskich. [ROZMOWA] Muzeum Narodowe w Szczecinie co roku 3 kwietnia w kolejna rocznicę nadania Szczecinowi praw miejskich przypominało, pokazywało zabytki związane z aktem lokacyjnym… » więcej 2024-04-07, godz. 17:00 Michał Marczewski projektuje modę od 20 lat. [ROZMOWA] W pracowniach Atelier Marczewski cały weekend bez wytchnienia powstają kreacje pokazowe. Już w najbliższą sobotę 13.04.2024 odbędzie się pokaz jego najnowszej… » więcej 2024-04-07, godz. 17:00 "W plakacie odejmować znaczy dodawać“ – Lex Drewiński. Wystawa w Willi Lentza. [ROZMOWA] Wystawa prezentowana w Willi Lentza ma charakter retrospektywny, najstarsze są sprzed ponad 30 lat, najmłodsze pochodzą z ubiegłego roku. Wszystkie są tak… » więcej 2024-04-07, godz. 17:00 Mischa Maisky. Arcymistrzowski koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [EKSKLUZYWNY WYWIAD z ARTYSTĄ… Gram na włoskiej wiolonczeli francuskimi i niemieckimi smyczkami na austriackich i niemieckich strunach. Sześcioro moich dzieci urodziło się w czterech różnych… » więcej
12345