Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
fot. [Wikipedia]
fot. [Wikipedia]
Nie żyje Jerzy Gruza, reżyser teatralny i telewizyjny, twórca wielu filmów, widowisk, programów telewizyjnych i seriali. Przez wiele lat był związany z TVP. Na przełomie 80. i 90 lat był dyrektorem Teatru Muzycznego w Gdyni. Reżyserował słynnego „Skrzypka na dachu", spektakle: „Jesus Christ Super Star", „Les Miserables" i "Człowieka z La Manczy". Tworzył znakomite seriale: „Wojna domowa", „Czterdziestolatek", „Tygrysy Europy" oraz filmy fabularne, przede wszystkim komedie: „Dzięcioł", „Motylem jestem", ale i dramaty psychologiczne: „Przeprowadzka" z Wojciechem Pszoniakiem w roli głównej, „Noc poślubna w biały dzień" z Wiesławem Gołasem. Warto wspomnieć o szczecińskim epizodzie z życia Jerzego Gruzy. Przełom 1979 i 1980 roku. W Polsce puste sklepowe półki i szarzyzna codzienności. A dwaj panowie reżyserzy: Jerzy Gruza właśnie i Jacek Bromski proponują kolorową, roztańczoną baśń i budują inny świat... w Szczecinie.
Bo to właśnie w naszym mieście kręcono "Alicję" - polsko-belgijsko-brytyjski film muzyczny na podstawie "Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla. Kawiarnia Duet, pl. Zamenhofa z kawałkiem Jagiellońskiej i Bogusława to główne miejsca akcji.
Do rozmowy o Jerzym Gruzie Agata Rokicka zaprosiła aktora, Wiktora Zborowskiego, który z reżyserem spotkał się po raz pierwszy na planie jednego z odcinków serialu "Czterdziestolatek".
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej
 

Zobacz także

2019-07-11, godz. 14:56 Twardoch i Orbitowski, czyli "Na zarazę Zarazek" [ROZMOWA] Impuls dał Szczepan Twardoch. "Jako pisarze jesteśmy w ciężkich czasach zasadniczo bezużyteczni, postanowiliśmy więc z Łukaszem Orbitowskim chwycić się… » więcej 2020-04-05, godz. 22:29 Koncert on-line Filharmonii w Szczecinie pt. Bolero Ravela + [POSŁUCHAJ] Maurice Ravel – francuski kompozytor, pianista i dyrygent, uważany w latach 20. i 30. XX wieku za największego żyjącego kompozytora Francji, stworzył unikatowy… » więcej 2020-04-05, godz. 22:31 Maestro Krzysztof Penderecki we wspomnieniach Doroty Serwy [POSŁUCHAJ, GALERIA] Tydzień temu (29.03.2020) obiegła świat smutna wiadomość o śmierci Profesora Krzysztofa Pendereckiego, Wielkiego Polaka, wybitnego twórcy, jednego z najbardziej… » więcej 2020-04-06, godz. 11:50 "Moja i Twoja Nadzieja" z dedykacją dla medyków [POSŁUCHAJ] Spontaniczna akcja artystów szczecińskich dla Personelu Medycznego na 80 telefonów. Każdy w swoim domu zagrał, bądź wyśpiewał swoją partię, a potem… » więcej 2020-04-06, godz. 11:58 Taneczne treningi w Internecie. "Szczecinianie" nie próżnują [POSŁUCHAJ] Z fascynacji folklorem, która towarzyszyła grupie ludzi przez wiele lat, powstał Zespół Pieśni i Tańca "Szczecinianie". Łączący w sobie to, co stare… » więcej 2020-04-06, godz. 12:07 "Pan od gitary" w Internecie [POSŁUCHAJ] Na co dzień jest "Panem od gitary", czyli nauczycielem gitary w szczecińskich szkołach: w "Promyku", czyli Niepublicznej Szkole Podstawowej oraz szkołach muzycznych… » więcej 2020-04-05, godz. 22:38 "Selected Works" Artura Cieślaka [POSŁUCHAJ, GALERIA] Artur Cieślak – kompozytor, pianista, krytyk muzyczny, pedagog i wykładowa Akademii Sztuki w Szczecinie wydał kolejną płytę zatytułowaną "Selected Works"… » więcej 2020-04-06, godz. 11:09 Willa Lentza po remoncie za 17 milionów złotych [ROZMOWA] Wyremontowana zabytkowa Willi Lentza w Szczecinie nominowana w dwóch ogólnopolskich konkursach: w ogólnopolskim konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego… » więcej 2020-04-06, godz. 11:44 777. rocznica nadania praw miejskich Szczecinowi [POSŁUCHAJ] Urodziny Szczecina obchodzimy dwa razy do roku. 5 lipca - czyli w rocznicę przejęcia miasta przez polska administrację w 1945 roku po zakończeniu II wojny… » więcej 2020-03-29, godz. 14:05 Krzysztof Penderecki nie żyje [ROZMOWA ARCHIWALNA, GALERIA] Krzysztof Penderecki, jeden z najwybitniejszych Muzyków współczesnego Świata, kompozytor i dyrygent, Kawaler Orderu Orła Białego, Honorowy Członek Amerykańskiej… » więcej
12345