Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Fot. [Materiały prasowe]
Fot. [Materiały prasowe]
Artur Cieślak – kompozytor, pianista, krytyk muzyczny, pedagog i wykładowa Akademii Sztuki w Szczecinie wydał kolejną płytę zatytułowaną „Selected Works” zawierającą część jego utworów stworzonych od 1999 do 2019 roku. Artysta studiował grę na fortepianie w Akademii Muzycznej w Warszawie u słynnych pianistów Reginy Smendzianki i Jerzego Romaniuka oraz kompozycję pod kierunkiem Jana Astriaba w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Ukończył ponadto Podyplomowe Studia Kompozytorskie u Mariana Borkowskiego w warszawskiej Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina.

Artur Cieślak początkowo rozwijał intensywną działalność koncertową. Występował w kraju i za granicą. Zrealizował wiele nagrań dla radia i telewizji. Zdobył też niezliczoną liczbę nagród w międzynarodowych konkursach pianistycznych m.in. im. Marii Canals w Barcelonie oraz w Palma de Mallorca. Był także stypendystą Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz laureatem prestiżowej fundacji „Primus Inter Pares”.

W połowie lat dziewięćdziesiątych skoncentrował się na kompozycji. Jego utwory zdobywały najwyższe laury m.in. na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Poznaniu i The International Music Prize for Excellence in Composition w Salonikach. Wykonywane były również m.in. podczas XIII Światowego Kongresu Saksofonowego w Minneapolis w Stanach Zjednoczonych, na Międzynarodowych Festiwalach Polskiej Muzyki Współczesnej „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu, „Poznańska Wiosna Muzyczna”, „Od Chopina do Góreckiego – źródła i inspiracje” w Warszawie oraz w Katowicach, Krakowie i Szczecinie, a także w Niemczech, Belgii, Grecji i Stanach Zjednoczonych.

Najnowsza płyta Artura Cieślaka „Selected Works” zawiera dziewięć utworów kompozytora w wykonaniu pianistek Anny Lewickiej-Capiga, Mileny Palkaj i Doroty Maciaszczyk, wiolonczelistek Natalii Wesołowskiej oraz Klary Świdrów, a także klarnecisty Bogusława Jakubowskiego. Nie tylko o krążku sfinansowanym przez Akademię Sztuki w Szczecinie, a wydanym przez Acte Préalable – polskie wydawnictwo fonograficzne i muzyczne założone w 1997 roku przez Jana A. Janickiego w celu promowania nieznanej, zapomnianej lub też współczesnej muzyki polskiej, mówi Artur Cieślak.

Ilustracją spotkania z kompozytorem są fragmenty jego utworów: „Niedopowiedzenia” na wiolonczelę i fortepian (Understatements for cello and piano) w wykonaniu Natalii Wesołowskiej i Mileny Palkaj, I Sonata fortepianowa „Post-Neo” na lewą rękę (Piano Sonata nr 1 „Post-Neo” for left hand) w interpretacji Mileny Palkaj oraz „Monolog” na klarnet (Monologue for clarinet) w wykonaniu Bogusława Jakubowskiego.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Arturem Cieślaskiem
 

Zobacz także

2024-03-03, godz. 17:00 Biograf Kossakówien Rafał Podraza ze Złotym Ekslibrisem Książnicy Pomorskiej [ROZMOWA i ZDJĘCIA] Złoty ekslibris Książnicy Pomorskiej najwyższe, honorowe wyróżnienie przyznawane przez bibliotekę otrzyma dziś Rafał Podraza - dziennikarz, autor książek… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 „Kosmogonia” Krzysztofa Pendereckiego. Filharmonia w Szczecinie w 90. rocznicę urodzin Mistrza [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Projekt „Kosmogonia” nawiązujący do dzieła Krzysztofa Pendereckiego powstał z okazji 90. rocznicy urodzin Maestra. Swoisty dyptyk fotografii autorstwa… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 Rune Bergmann poskromił „Symfonicznego boa dusiciela”. Filharmonia w Szczecinie obchodzi dwusetną rocznicę urodzin… „Symfoniczny boa dusiciel”. Tak Johannes Brahms określił Antona Brucknera (1824-1896) – austriackiego kompozytora tworzącego innowacyjne symfonie, które… » więcej 2024-02-26, godz. 01:11 "Jak dawniej ale od nowa - XXVII Urodziny Czarnego Kota Rudego" [RELACJA] 4 i pół godziny trwał pierwszy wieczór "Urodzin Czarnego Kota Rudego" czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. Po raz 27. publiczność tłumnie… » więcej 2024-02-26, godz. 01:52 "Kupujemy karnety i zwiedzamy cały świat". 18. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży [POSŁUCHAJ] "W kilka dni można zwiedzić cały świat" - tak o Włóczykiju mówią widzowie. Dziś (25 lutego) kończy się Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży. Po raz… » więcej 2024-02-26, godz. 00:29 Malarz maluje nie tylko rękami, ale sercem. Spotkanie z Walerym Siejtbatałowem [RELACJA] "Malarz maluje nie tylko rękami, ale sercem” - to słowa Arnulfa Ericha Stegmanna, założyciela i pierwszego prezesa Światowego Związku Artystów Malujących… » więcej 2024-02-25, godz. 14:50 Rodzina Lassaków „Heliosów” i orkiestra pod batutą Łukasza Borowicza wspięli się na najwyższy szczyt górski… Monumentalna Symfonia alpejska op. 64 Richarda Straussa (1864-1949) i II Koncert skrzypcowy „Góralski” polskiego kompozytora Jana Maklakiewicza (1899-1954)… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 Daniel Źródlewski i jego pasja dziełami Caspara Davida Friedricha. [ROZMOWA] Daniel Źródlewski kulturoznawca, na co dzień rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Szczecinie od lat jest wielbicielem twórczości Caspara Davida Friedricha… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 "Jeśli to miłość..." koncert Ryszarda Leoszewskiego. [RELACJA] Lider zespołu "Sklep z ptasimi piórami" Ryszard Leoszewski zaprosił swoich wielbicieli w czwartek wieczorem do Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 18 Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży WŁÓCZYKIJ startuje ze spotkaniami w środę 21.02.2024 [ROZMOWA] Ponad 60 wydarzeń: spotkań z miłośnikami wędrówek, reportażystami, etnografami oraz artystami zaplanowano na 18. edycję Gryfińskiego Festiwalu Miejsc… » więcej
34567