Giermasz
Radio SzczecinRadio Szczecin » Giermasz » RECENZJE
Super Mario 3D World + Browser’s Fury
Super Mario 3D World + Browser’s Fury
Weź tu bądź człowieku mądry! Co da się jeszcze napisać o grze, która już w momencie premiery zebrała świetne recenzje. Wszak to przedstawiciel jednej z flagowych serii Nintendo. A w Giermaszu zgadzamy się co do jednego: niezależnie od polityki wydawniczej Japończyków (o tym za chwilę), gdy już coś trafi do sklepów, to nie potrzeba jakiś premierowych łatek czy innych wynalazków. Bo działa, i to świetnie. Chociaż Super Mario 3D World to "odgrzewany kotlet" - to jest daniem od prawdziwego Mistrza Kuchni.

Grę do recenzji kupiliśmy ze środków prywatnych.
GIERMASZ-Recenzja Super Mario 3D World + Bowser’s Fury

W zestawie jest oczywiście także zupełnie nowe Bowser's Fury, ale skupmy się w pierwszej kolejności na Nintendowym spécialité de la maison (trzymając się kulinarnych porównań, heh).

Tu konieczna jest wycieczka w przeszłość, do czasów poprzedniej konsoli Nintendo, czyli Wii U. To była totalna katastrofa. Sprzedaż na poziomie niespełna 14 milionów sztuk wynikała między innymi z ograniczeń technicznych. Po prostu nie było na nią zbyt wielu nowoczesnych gier od największych wydawców. Sytuację próbowało ratować same Nintendo swoimi ekskluzywnymi produkcjami. I tu dochodzimy do czasów obecnych. Bo chociaż Wii U okazało się porażką, to pozostawiło całkiem pokaźną bibliotekę "skarbów rodowych" firmy. Dość powiedzieć, że obecny ultra-hit na Switcha - Mario Kart 8 Deluxe - to także spadek (remaster) po nieudanym marketingowo sprzęcie.

Podobnie Super Mario 3D World debiutowało kilka lat temu, w 2013 roku. Sprzedało się w całkiem imponujących prawie 6 milionach sztuk. Teraz trafia do właścicieli Switcha. No i pewnie znowu świetnie się sprzeda (pewnie lepiej niż na Wii U, bo Switcha ma już ponad 70 milionów graczy). Gra to doprawdy wyborna w swoim gatunku. Co tylko potwierdza naszą bardzo wysoką opinię o produktach od Nintendo. Wspaniale, z niezwykłą starannością i przywiązaniem do detali zaprojektowana trójwymiarowa platformówka, pełna nietuzinkowych pomysłów na plansze. Można grać solo, można grać z czwórką przyjaciół bądź rodziną na kanapie, można spróbować po sieci...

... tylko pamiętajcie, że chociaż w tle przygrywa sielska muzyka, chociaż wszystko jest słodko-sympatycznie-wesoło-kolorkowe, to poziom trudności rośnie dosyć szybko a i parę razy zdarzyło mi się użyć mocniejszego słowa po kolejnym niepowodzeniu... Zabawne, że to także (trochę) "wina" ulepszonego działania na Switchu. Tradycyjne podbicie jakości tekstur to norma, a jak donoszą ci, którzy ograli oryginał, płynniejsza animacja nieco rozgrywkę przyspieszyła. Oczywiście, wszystko zależy od Waszej zręczności. Ja uważam się za bardzo przeciętnie utalentowanego gracza - i w takim przypadku pamiętajcie, że "wymaksowanie" tej produkcji będzie stanowić solidne (acz nie niemożliwe) wyzwanie.

W zestawie dostajemy też zupełnie nowe Bowser's Fury. Obie gry nie są ze sobą powiązane, nie musicie przykładowo przejść jednej, żeby odblokować drugą. Rozgrywka różni się nieco, gdy twórcy zapraszają graczy do, powiedzmy, otwartego świata w którym - oczywiście - skaczemy i zbieramy różne różności. Tu mamy do pomocy Młodego Bowsera (pomaga nam, bo tatuś dostał lekkiego świra i trzeba go przywrócić do "normalności") - sterowanego bądź przez konsolę, bądź drugiego gracza. Warto podkreślić, że gra nie jest jakimś "zapychaczem" a pełnoprawnym tytułem na kilka do kilkunastu godzin.

Niektórzy zżymają się nieco, że - umówmy się - Nintendo po raz kolejny sprzedaje jeszcze raz tę samą grę. I to w pełnej cenie. Ale, po pierwsze, jednak mamy zestaw dwóch produkcji, z premierowym Bowser's Fury. A po drugie i ważniejsze: zważywszy na mizerną sprzedaż Wii U - i świetną sprzedaż Switcha - w ten sposób mamy okazję (ja także) ograć jedną z najlepszych gier w gatunku trójwymiarowych platformówek. Nintendo od lat gra tu w swojej, najwyższej lidze i skoro zaprojektowali tak fajny tytuł, to zawsze mogą tłumaczyć (patrz wyżej), że dzięki temu dają szansę fanom na spróbowanie tej przygody. A że w pełnej cenie? Cóż, robią tak od lat, ludzie kupują, więc moje czy Twoje utyskiwania chyba na niewiele się zdadzą.

Podsumowując tego "kotleta": zestaw Super Mario 3D World + Bowser's Fury to produkcje ze znakiem jakości Nintendo. Mi - i milionom innych graczy - w zupełności to wystarcza.
 

Zobacz także

2023-01-28, godz. 06:00 Fire Emblem Engage [Switch] "To jeszcze sprawdzę grotę i pozbieram "fragmenty więzi", nakarmię maskotkę, później farma i zbieractwo tam, odwiedzę wieżę wyzwań, złowię ryby, przygotuję… » więcej 2023-01-28, godz. 06:00 Risen - konsolowy port oryginalnej gry [Xbox Series X] Gdy Risen (wtedy kolejna gra twórców kultowego Gothica) miał swoją premierę, to Giermasz jeszcze nie istniał... Więc oczywiście nie było naszej recenzji… » więcej 2023-01-21, godz. 06:00 One Piece Odyssey [PlayStation 5] Ta historia rozpoczęła się w 1997 roku - i trwa dalej, choć twórca mangi (komiksu) Eiichirō Oda nie spodziewał się, że tyle lat po debiucie jego opowieść… » więcej 2023-01-21, godz. 06:00 Monster Hunter Rise [Xbox Series X] Jeśli chodzi o recenzję dotyczącą rozgrywki, mechanik, rozwiązań i implementacji tego wszystkiego, to w tej tego nie znajdziecie. Kompleksowo Monster Hunter… » więcej 2023-01-14, godz. 06:00 Somerville [Xbox Series X] Gdy wiesz, że za grę odpowiadają ludzie powiązani z takimi tytułami jak Limbo i Inside, to możesz zakładać, że otrzymasz produkcję głęboką, wciągającą… » więcej 2023-01-07, godz. 06:00 Blacktail [PlayStation 5] Czy mitologia słowiańska może być dobrym tematem na grę? Mamy wiele udanych produkcji czerpiących garściami z zachodnich kultur, ale co z tą najbliższą… » więcej 2023-01-07, godz. 06:00 Tactics Ogre: Reborn [PlayStation 5] Czy można zrobić remaster remake'a? Podchwytliwe nieco pytanie - więc wyjaśnijmy może, że remake, to jak sama nazwa wskazuje zrobienie gry na nowo, na szkielecie… » więcej 2023-01-07, godz. 06:00 Marvel's Midnight Suns [Xbox Series X] To jedna z tych produkcji, do których nie można podchodzić uprzedzonym. W komentarzach pod jej zapowiedziami było sporo marudzenia, że "co to za karty, że… » więcej 2022-12-17, godz. 06:00 Need for Speed: Unbound [Xbox Series X] Idealny start, zapach palonej gumy roznosi się po dzielnicy i ruszając z szóstej pozycji już po chwili siedzę na zderzaku drugiego w stawce Lamborghini Murciélago… » więcej 2022-12-17, godz. 06:00 The Callisto Protocol [Xbox Series X] Jedna z głośniejszych premier tego roku. To na pewno. Duchowy następca Dead Space? Tu już bym się kłócił. Horror? Owszem. Chwilami. Na pewno jednak solidna… » więcej
12345