Machina Czasu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Machina Czasu » Wydarzenia
Okładka książki Swietłany Aleksijewicz „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka”. Wydawnictwo Czarne
Okładka książki Swietłany Aleksijewicz „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka”. Wydawnictwo Czarne
Opowieść funkcjonariusza NKWD: „Nawet do zabicia trzeba przyzwyczajenia, nie każdy to potrafi. K...a! Każesz człowiekowi klęknąć i strzelasz z nagana prawie na wprost w lewą część potylicy... koło lewego ucha... Pod koniec zmiany ręka zwisała jak powróz. Bolał zwłaszcza palec wskazujący. My też mieliśmy plany, jak w każdej instytucji. Jak w fabryce. Początkowo nie mogliśmy tego planu wykonać. Nie mogliśmy po prostu fizycznie. Wtedy wezwano lekarzy. Konsylium. Zlecili co następuje: dwa razy na tydzień wszystkim żołnierzom trzeba zrobić masaż. Masaż prawej ręki i palca wskazującego. Koniecznie trzeba masować palec wskazujący, bo przy strzelaniu jest najbardziej obciążony.”
Kiedy zaczęłam czytać książkę Swietłany Aleksijewicz „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka”, miałam dużo pytań, na które chciałam znaleźć odpowiedzi: kim jest homo sovieticus? Ile z niego zostało w ludziach? Ile we mnie (mimo że nie mieszkałam w ZSRR)? Czy frustracjami homo sovieticusa, któremu zawalił się świat po upadku Związku Radzieckiego, można wytłumaczyć to, co obecnie dzieje się w Rosji?
Lecz im bardziej zanurzałam się w spisane przez Aleksijewicz historie, tym mniej wiedziałam.
I kiedy tak przechodziłam z jednej mrocznej historii w kolejną, jeszcze mroczniejszą, zdałam sobie sprawę, że mam już właściwie tylko jedno pytanie: gdzie zaczyna się i kończy człowieczeństwo? W chwili, kiedy to sobie uświadomiłam, jeden z bohaterów odpowiedział na to pytanie. Nie chcecie wiedzieć, jaka to była odpowiedź...
Przez to, co napisałam, można odnieść wrażenie, że to „Czasy secondhandu...” to opowieść o katach, oprawcach. Tak nie jest. To rzecz utkana ze wspomnień bardzo różnych ludzi, z różnych środowisk, różnych zawodów. Także z historii tak zwanych zwykłych ludzi, w których życie wkroczyła Historia.
Nie wiem, czy uda mi się dotrwać do końca tej książki. Bo wytrzymałość emocjonalna ma swoje granice. W każdym razie moja. Z drugiej strony być może to coś w rodzaju obowiązku? Ale jeśli przeczytam, to czy będę mądrzejsza czy coś zrozumiem?
 

Zobacz także

2023-10-16, godz. 18:22 "Wychowani przez morze". 70-cio lecie Szkoły Morskiej w Darłowie Szkoła Morska w Darłowie powstała 70 lat temu. Wychowała ona już wiele pokoleń ludzi morza. Tu wilczki morskie stają się wilkami. 6 i 7 października… » więcej 2022-09-13, godz. 02:13 "Warszawa Singera" w Szczecinie 13 września o godzinie 17 w "Saloniku u Anny" - "Warszawa Singera". Isaac Bashevis Singer - to polski i amerykański pisarz żydowski tworzący głównie w języku… » więcej 2022-06-01, godz. 23:25 „W gazetach tego nie napiszą” - czytanie tranzytowe ukraińskiej literatury "Tymczasowość, zmienność, nieustanny ruch towarzyszą nam od kilku miesięcy w szczególnej formie. Tranzyt stał się chlebem powszednim bieżeńców, ale… » więcej 2022-05-28, godz. 14:26 "Od świtu do zmierzchu. Cmentarze metropolii lwowskiej" - wyróżnienie w konkursie Academia 2022 dla Wydawnictwa Naukowego… Podczas Targów Książki w Warszawie w konkursie na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2022 wyróżnienie otrzymało Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu… » więcej 2022-04-12, godz. 12:32 "Dzieciństwo 1935-1949" Christel Schubert - spotkanie z Moniką Szymanik W roku 1938 w kamienicy przy ul Karkutschstrasse 1 zamieszkała kilkuletnia Christel Schubert z rodzicami. Kilkadziesiąt lat później w innym kraju, tym samym… » więcej 2021-11-21, godz. 23:47 "Żeby nie było śladów" Jest rok 1983. Jedynym świadkiem śmiertelnego pobicia Grzegorza Przemyka jest jeden z jego kolegów, Jurek Popiel, który decyduje się walczyć o sprawiedliwość… » więcej 2021-06-07, godz. 12:08 Dyskusja online: Dziedzictwo Solidarności i walka o demokrację w Polsce 8 czerwca w ramach serii „Prawa człowieka w konflikcie" organizowanej przez Stowarzyszenie Roberta Havemanna wspólnie z Federalnym Pełnomocnikiem ds. Rejestrów… » więcej 2020-08-22, godz. 19:50 Szabla spod Krojant - apel Muzeum Oręża Polskiego Legendarna bitwa z grabieżą w tle i nie mniej sławny oficer kawalerii. Od czwartku, 20 sierpnia, na wystawie głównej oddziału militarnego Muzeum Oręża… » więcej 2020-08-10, godz. 22:19 "1980. Jedno plemię" - wystawa CDP We wtorek, 18 sierpnia w samo południe nastąpi otwarcie wystawy "1980. Jedno plemię". Ekspozycję z okazji 40. rocznicy Sierpnia 80 można będzie oglądać… » więcej 2020-04-15, godz. 02:52 "Ja, Tamara. Powieść o Tamarze Łempickiej" "Dowód na to, że literatura może być soczystym kawałkiem krwawego mięcha." Krzysztof Varga "Bogactwo tej książki wręcz oszołamia." Michał Głowiński "To… » więcej
12345