Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór
Źródło: european-union.europa.eu
Źródło: european-union.europa.eu
Niemcy wzywają do zniesienia prawa weta w sprawach strategicznych dla UE, a to praktycznie jedyne skuteczne narzędzie gwarantujące niezależność decyzyjną krajów członkowskich. Czy taki scenariusz jest możliwy? Co by oznaczał dla Polski? I dlaczego część europosłów naszej opozycji ten postulat popiera?
Fot. Sławomir Orlik, PR Szczecin
Fot. Sławomir Orlik, PR Szczecin
Dopłaty nie tylko do węgla – poszerzenie katalogu wsparcia postuluje Senat, tymczasem rząd już szykuje projekt ustawy, obejmujący dopłaty także do innych niż węgiel źródeł ogrzewania. Kto będzie mógł z nich skorzystać? I w jaki stopniu to wsparcie złagodzi obawy o nasze zimowe portfele??
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kosowo#/media
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kosowo#/media
Strzały na granicy Serbii z Kosowem, politycy z Belgradu sięgają po putinowską retorykę i grożą denazyfikacją sąsiada, a ambasador Rosji mówi o możliwej pomocy militarnej dla Serbii. Czy – w kontekście wojny na Ukrainie – tworzy się nowy, inspirowany przez Moskwę - punkt zapalny w Europie?
źródło: https://www.facebook.com/donaldtusk
źródło: https://www.facebook.com/donaldtusk
Donald Tusk zapowiada blokowanie strategicznej dla Polski inwestycji - Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jego zdaniem CPK nie jest w interesie Polski i „nie można" – to cytat - „budować na krzywdzie ludzkiej”. Stąd pytania: w czyim interesie jest fiasko CPK? I na czyjej krzywdzie budowano autostrady za rządów Tuska?
Dron Warmate, źródło: www.wbgroup.pl
Dron Warmate, źródło: www.wbgroup.pl
Był już Bayraktar dla Ukrainy z obywatelskiej zbiórki publicznej, teraz Polacy składają się na 20 polskich dronów kamikaze. Czy to symboliczne gesty wsparcia dla walczącego sąsiada, czy realna pomoc, ze względu na rolę, jaką drony odgrywają dziś na współczesnym polu walki?
Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Unijna dyrektywa o zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej jest jak gorący kartofel, bo obok zapisów niebudzących wątpliwości i potrzebnych, zawiera takie, które mogą otworzyć drogę do karania za np. kwestionowanie innego niż naturalny podział płci na mężczyznę i kobietę, pod pretekstem tzw. mowy nienawiści. Co zrobimy z tą dyrektywą?
Źródło: www.wody.gov.pl
Źródło: www.wody.gov.pl
Wysychające pola uprawne, niski stan rzek, mało optymistyczne prognozy hydrologiczne, a na alarmowej mapie Polski także spora część naszego regionu. Czy letnie susze, jak ta dziś, to zjawisko normalne i powtarzalne, czy powinniśmy się niepokoić?
Źródło: www.gov.pl
Źródło: www.gov.pl
Z każdym rokiem przybywa Polaków, którzy uważają, że Powstanie Warszawskie było słusznym zrywem niepodległościowym. Ale po 78 latach od tego wydarzenia wciąż co trzeci Polak ma z tą ocena problem, zwłaszcza w młodym pokoleniu. Czy współczesne doświadczenie wojny na Ukrainie może wpłynąć na percepcję warszawskiej hekatomby?
Źródło: https://www.facebook.com/paczkadlabohatera
Źródło: https://www.facebook.com/paczkadlabohatera
W zeszłym roku byli w Międzyzdrojach, w tym – czeka na nich Zalew Zegrzyński. Na wrześniowe "Wakacje dla Bohatera" ma pojechać 80 osób, ale brakuje pieniędzy. Czy uda się spiąć budżet, żeby ci, którzy oddali zdrowie Ojczyźnie, mogli je podreperować?
Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin/Archiwum]
Antyrządowe media stawiają tezę, że Jarosław Kaczyński „rozpoczął właśnie najdłuższą i najbardziej brutalną kampanię w swym życiu”. Tymczasem już doszło – nie w teorii lecz w rzeczywistości – do kilku skrajnie agresywnych incydentów wymierzonych w Kaczyńskiego. I pytania: kto w istocie szykuje brutalną kampanię? I czy jesteśmy na taką skazani?
1234567