Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

"Ulubiony profesor" - reportaż Małgorzaty Furgi

Stanisław Latour
Stanisław Latour
To przede wszystkim dzięki jego zabiegom mamy dziś odbudowany Zamek Książąt Pomorskich, a Trzebiatów zachował swój historyczny charakter. Przez wiele lat był ulubionym profesorem młodych szczecińskich architektów. Bohaterem dzisiejszej Fonosfery będzie Stanisław Latour.
Był twórcą szczecińskiej Pracowni Konserwacji Zabytków, odcisnął swoje piętno na wielu realizacjach konserwatorskich w kraju i w regionie. Zamek Książąt Pomorskich, Katedra i mniejsze miasta jak Trzebiatów czy Chojna to tylko kilka przykładów, gdzie możemy zaobserwować jego podejście do obiektów historycznych. Jego uczniowie i następcy podkreślają, że był nie tylko mistrzem, ale również przyjacielem. Zapraszam do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego "Ulubiony profesor" . Fonosfera po 22.

"Dwanaście kroków" - reportaż Doroty Sokołowskiej

Fotolia.com
Fotolia.com
Spotykają się dwa razy w tygodniu - często przez dwadzieścia i więcej lat. Rozmawiają, dzielą się doświadczeniem, siłą i nadzieją, że można żyć pełną piersią i uśmiechać się do ludzi - nawet, gdy mąż jest alkoholikiem. Al - Anonki, żony uzależnionych niosą pomoc samym sobie i swoim rodzinom. Na świecie wspólnota Al-Anon - nie związana z żadnym wyznaniem, polityką czy jakąkolwiek organizacją - istnieje od 55 lat. Al-Anonki spotykają się, by razem przechodzić kolejne etapy terapii dla rodzin alkoholików, czyli metody 12 kroków. Spotkania Al Anon są anonimowe. Zapraszam do wysłuchania reportażu Doroty Sokołowskiej zatytułowanego "Dwanaście kroków". Po reportażu Małgorzata Furga rozmawia z paniami Krystyną i Grażyną ze Wspólnoty Jakubowej, z grupy "Perełki" oraz z Agnieszką Jager terapeutą uzależnień.

"Jak Nastia z Charkowa do Mostów trafiła" - reportaż Małgorzaty Frymus

W Mostach. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
W Mostach. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Teatr Brama w Goleniowie od lat tworzą artyści z całego świata. Wielu z nich trafiło do Bramy przez Wolontariat Europejski. Większość po roku wraca do domu, niektórzy zostają. Pozostanie oznacza pracę już bez żadnych ulg. Wśród nich jest Anastasiia Miedviedieva.
Nastia ostatnio dostała bardzo odpowiedzialne zadania, stała się głównym koordynatorem Festiwalu "Tradycja od:nowa" w Kliniskach, który jest częścią wielkiego, międzynarodowego projektu Teatru Brama "Caravana Next".
Jego głównym celem jest spotkanie, "uruchomienie" mieszkańców oraz lokalnych społeczności do wspólnego działania. Preteksty do spotkań mogą być różne: własna historia, rola młodych ludzi we współczesnym społeczeństwie, ochrona środowiska i akceptacja innych kultur. Nad tym wszystkim przez ostatnie miesiące ze społecznością Mostów czuwała Anastasia Miedviedieva.
Zapraszamy do wysłuchania reportażu Małgorzaty Frymus w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej zatytułowanego "Jak Nastia z Charkowa do Mostów trafiła".

"Moje usta to moje ręce" - reportaż Anny Kolmer

Wystawa Walerego Siejtbatatowa w II LO w Szczecinie. Fot. ze zbiorów organizatorów.
Wystawa Walerego Siejtbatatowa w II LO w Szczecinie. Fot. ze zbiorów organizatorów.
Artyści malujący ustami czy nogami to ludzie bardzo doświadczeni przez życie. Przyjmując niekonwencjonalne metody w tworzeniu obrazów, znaleźli sposób na realizację swoich życiowych pasji. Nauczycielka języka polskiego, bibliotekarka Ewa Smólska z II LO w Szczecinie postanowiła w ramach akcji "Sztuka bez granic" pokazać młodzieży prace artysty malującego ustami. To Walery Siejtbatatow, który przyjechał z dalekiego Kazachstanu. Polska jest jego drugą ojczyzną. Zapraszam do wysłuchania reportażu Anny Kolmer zatytułowanego "Moje usta to moje ręce", w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej.

"7 kontynentów, 4 oceany" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny

Plakat wyprawy "7 kontynentów 4 oceany czyli najdłuższą drogą dookoła świata".
Plakat wyprawy "7 kontynentów 4 oceany czyli najdłuższą drogą dookoła świata".
W naszym coraz bardziej cywilizowanym świecie często używa się słowa "przeżyć". Jedni muszą przeżyć do pierwszego, inni, bo spłacają kredyty. Życie staje się gonitwą, walką o przetrwanie.
Kapitan Wojtek Malejka - zapytany przez autorkę reportażu, dlaczego chce płynąć najdłuższą drogą dookoła świata? - odpowiedział: "chcę na jakiś czas uwolnić się od takiej zabieganej codzienności. Uważam, że trzeba cieszyć się życiem, umieć żyć chwilą."
"7 kontynentów, 4 oceany czyli najdłuższą drogą dookoła świata" - to projekt grupy przyjaciół, którzy postanowili oderwać się od cywilizacji i opłynąć jachtem kulę ziemską.
Jeden jacht, jedna załoga i jeden cel - zrealizować swoje marzenia.

"7 kontynentów, 4 oceany" - to tytuł reportażu Katarzyny Wolnik-Sayny.
Realizacja dźwiękowa - Marcin Mazurkiewicz.

"Inny świat Kamileusza" - reportaż Małgorzaty Furgi

Kamil, bohater reportażu. Fot. ze zbiorów rodzinnych
Kamil, bohater reportażu. Fot. ze zbiorów rodzinnych
Autyzm – jeszcze 30 lat temu taką diagnozę stawiano jednemu dziecku na 10 tys. urodzeń, a dziś co sześćdziesiątemu. Autystyczne dzieci mają przede wszystkim kłopoty w kontaktach z innymi ludźmi, często schorzenie oznacza także opóźnienie w rozwoju i kłopoty z mówieniem. Ciągle brakuje dla nich domów dziennego pobytu, warsztatów terapii zajęciowej i wspomaganych miejsc pracy.
"Inny świat Kamileusza" to tytuł reportażu Małgorzaty Furgi. Bohaterem opowieści jest Kamil z Trzcińska Zdroju, podopieczny Szczecińskiego Oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu.

„W poszukiwaniu języka" - reportaż Ewy Szkurłat

Warsztaty teatralne w Starym Teatrze w Krakowie
Warsztaty teatralne w Starym Teatrze w Krakowie
"W poszukiwaniu języka” to tytuł warsztatów teatralnych, które odbywały się w Starym Teatrze w Krakowie. Słyszący i głusi wspólnie pracowali nad tekstem w języku polskim oraz migowym. Balansowali między ciszą, a dźwiękiem, poznawali jakość i wartość słów i gestów. Bariera komunikacyjna na warsztatach nie istniała, podziały same się niwelowały, a radość ze spotkania otwarła uczestnikom oczy. Inicjatorką warsztatów była Dominika Feiglewicz - studentka krakowskiej szkoły teatralnej. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Ewy Szkurłat zatytułowanego „W poszukiwaniu języka". Po reportażu Małgorzata Furga rozmawia z Dorotą Skoneczną dyr Centrum Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży oraz Osób Dorosłych z Uszkodzonym Słuchem w Szczecinie działającym przy OZ PZG, Marią Dąbrowską aktorką Teatru Współczesnego i Weroniką Skoneczną uczennicą Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych II Stopnia w Szczecinie.

„Kryminał z Madonną” - reportaż Magdaleny Skawińskiej

żródło: www.msz.gov.pl
żródło: www.msz.gov.pl
Kradzież, fałszerstwo, przemyt. Wokół obrazu "Madonna pod jodłami" Lucasa Cranacha starszego plącze się kryminalna historia.
Dzieło warte dziś miliony euro, trafiło na Śląsk w XVI wieku jako dar dla wrocławskiego biskupa. W 1961 roku francuskie wydawnictwo poprosiło o fotografię "Madonny pod jodłami". Daniela Stankiewicz pracująca w ówczesnym Muzeum Śląskim miała obraz oczyścić i przeprowadzić konieczne zabiegi konserwatorskie. Odkryła, że to nie oryginał, lecz XX-wieczna kopia. Historia zakończyła się szczęśliwie, ale zanim to zastąpiło wydarzyło się coś ważnego.
„Kryminał z Madonną” - reportaż Magdaleny Skawińskiej dziś po 22

"Dom inny od innych" - reportaż Anny Kolmer

Odwrócona w stronę aparatu siostra Kinga. (zdjęcie ze zbiorów bohaterki reportażu).
Odwrócona w stronę aparatu siostra Kinga. (zdjęcie ze zbiorów bohaterki reportażu).
Za zgodą Księdza Arcybiskupa Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego ma powstać na terenie parafii Szczecin-Skolwin pustelnia, według reguły Karola de Foucauld.
Pod koniec XIX wieku Karol de Foucauld, były oficer i były zakonnik u Trapistów, przez trzy lata mieszkał w małej szopie na narzędzia przy klasztorze Sióstr Klarysek w Nazarecie. Marzył o życiu pustelniczym. Po przyjęciu święceń kapłańskich we Francji udał się do pustelni w Beni-Abbes na Saharze. Nie była to typowa pustelnia. Od rana do wieczora przychodzili do brata Karola ubodzy, podróżnicy, żołnierze, miejscowi. Tam odkrywał swoje powołanie do bycia bratem dla wszystkich, którzy potrzebują jego pomocy. Po pewnym czasie przeniósł się w góry, gdzie własnymi rękami zbudował pustelnię. Ten sposób życia brata Karola staje się później inspiracją dla wielu. Samotność, asceza i kontemplacja, które są podstawą życia pustelniczego łączą się z działalnością misyjną. Świadectwo życia, apostolat obecności i praca fizyczna na własne utrzymanie, stają się realizacją duchowości pustelni w mieście.
W setną rocznicę Jego śmierci w 2016 r. w szczecińskim Skolwinie zaczęto budować Pustelnię de Foucauld. Kiedy zostanie wybudowana, zamieszka w niej siostra Kinga. Utrzymywać się będzie z pracy podjętej w mieście. Po pracy wracać będzie do pustelni, aby swoją modlitwą wybłagać łaskę Miłosierdzia dla tych, którzy mieszkają w okolicy - dla mieszkańców tego miasta i dla całego świata .
Zapraszam do wysłuchania rep. Anny Kolmer zatytułowanego "Dom inny od innych" w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur- Woronieckiej, po 22.

"Wydanie specjalne, Jezus ukrzyżowany" - reportaż Małgorzaty Frymus

Fot. Wojciech Ochrymiuk
Fot. Wojciech Ochrymiuk
Co mogą mieć ze sobą wspólnego Droga Krzyżowa i koncert rockowy? Od 2005 roku w Skolwinie odbywa się artystyczna inscenizacja Drogi Krzyżowej. Na ostatnią aktorzy, muzycy i reżyser zaprosili tydzień temu. Organizatorem jest Dom Kultury "Klub Skolwin".
Zapraszamy do wysłuchania reportażu Małgorzaty Frymus, w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur Woronieckiej "Wydanie specjalne, Jezus ukrzyżowany". Występują: Wiesław Lewoc były dyrektor Domu Kultury "Klub Skolwin", ks Jan Marcin Mazur dawny proboszcz parafii na Skolwinie oraz Marek Maj reżyser całości. Zapraszamy do wysłuchania reportażu i rozmowy po nim.


pod tym adresem znajdą państwo wideo z "IX Artystycznej Inscenizacji Drogi Krzyżowej"
https://www.youtube.com/watch?v=BO4heM9aPFQ&feature=youtu.be
1234567

FOTOGALERIA

Pogoń Szczecin w przeddzień jubileuszu [ROZMOWA]
Jaki będzie los niezależnych księgarni? [ROZMOWA]
75. rocznica wybuchu Powstania w getcie warszawskim [ROZMOWA]
"Ulubiony profesor" - reportaż Małgorzaty Furgi
Obowiązkowe kaski dla najmłodszych rowerzystów?
Parkingowiec pod Rektoratem PUM – pomysł nie wszystkim się podoba
Platforma Obywatelska bojkotuje media publiczne w Zachodniopomorskiem
"Dwanaście kroków" - reportaż Doroty Sokołowskiej
Przedawnienia długów będą szybsze i pewniejsze
CEPIK 2.0 i raport NIK
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".