Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

"Grechuta. Ślady na piasku" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny

"Grechuta. Ślady na piasku". Fot. ze zbiorów prywatnych żony artysty
"Grechuta. Ślady na piasku". Fot. ze zbiorów prywatnych żony artysty
Czy piosenki Marka Grechuty odchodzą w zapomnienie? Choć rzadziej goszczą na antenach radiowych, to udało się je chyba "ocalić od zapomnienia". Dowodzi tego Grechuta Festiwal. Tegoroczna edycja imprezy przypadła w 50. rocznicę debiutu artysty w świnoujskim amfiteatrze podczas festiwalu FAMA. To właśnie w 1968 roku Grechuta był zwycięzcą tej imprezy. Strażniczką pamięci artysty jest Danuta Grechuta, która przez 36 lat trwała przy nim na dobre i złe. Jak pamięta ten świnoujski, studencki czas? Jakie było życie u boku artysty tego formatu, w niełatwych dla sztuki czasach?
"Grechuta. Ślady na piasku" - to tytuł reportażu Katarzyny Wolnik-Sayny, w realizacji dźwiękowej Marcina Mazurkiewicza. W audycji wykorzystano archiwalne nagrania Radia Szczecin Aliny Głowackiej.

"Nieznane miejsca" - reportaż Anny Kolmer

Wieleń, fot. Damian Chmiel
Wieleń, fot. Damian Chmiel
Są takie miejsca na mapie Polski, których ciekawą historię znają przede wszystkim archeolodzy i niewielka grupie hobbystów. Mowa o grodziskach, czyli pozostałościach po grodach, osadach obronnych budowanych w epoce brązu i epoce żelaza, a także w okresie średniowiecza, tj. od VII do XIII wieku. Okazuje się, że spora ich część znajduje się na terenie naszego regionu. Dzięki pracom badawczym prof. Andrzeja Janowskiego - archeologa z Ośrodka Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Szczecinie i działalności Fundacji "Ścieżki Pomorza" możemy poznać te miejsca i ich historie. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Anny Kolmer "Nieznane miejsca", w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej.

"Nasze małe Westerplatte" - reportaż Anny Kolmer

Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin]
Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin]
200 głodnych krów i groźba bankructwa - taki, czarny scenariusz kreślą rodzice właściciela gospodarstwa w Skalinie pod Stargardem. Mężczyzna trafił do aresztu tymczasowego w związku z małżeńską sprawą i walką o dzieci. Przedsiębiorstwem nie ma kto się zajmować. Gmina umywa ręce. Pani Grażyna, matka właściciela, skarży się, że odkąd nie ma syna, gospodarstwo podupada. Kilku pracowników odeszło. Prokurator zlecił gminie zabezpieczenie gospodarstwa, ale tak się nie dzieje. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Anny Kolmer "Nasze małe Westerplatte", w realizacji Aleksandry Mazur-Woronieckiej.

"Rzeka -nasze życie" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny

Flisacy w Szczecinie , fot. Katarzyny Wolnik-Sayny
Flisacy w Szczecinie , fot. Katarzyny Wolnik-Sayny
Rzeka to nasze życie mówią uczestnicy spływu , jest z nami codziennie .
Flisactwo jest jednym z zawodów, którego czasy świetności dawno już minęły. Tratwy zostały zastąpione barkami, które w o wiele szybszy sposób mogą przetransportować wodą dużo większą ilość towaru. Są jednak jeszcze ludzie, dla których tradycja flisacka wciąż żyje.
Żyje we wspomnieniach, opowieściach, fotografiach. Żyje w izbach, do których wracali po wielu tygodniach nieobecności. To właśnie dzięki takim ludziom, tajniki tego zawodu, jak i tradycje z nim Z okazji stulecia polskiej niepodległości Wartą i Odrą płynął Wielki Flis Niepodległości. Jego uczestnicy przypominali o narodowych tradycjach flisackich. Wyruszyli z Koła 23 czerwca. Dziennie pokonując od 20 do nieco ponad 30 kilometrów. 13 lipca zacumowali przy Wałach Chrobrego. "Rzeka - nasze życie" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny w realizacji dźwiękowej Marcina Mazurkiewicza, dziś po 21. Zapraszamy

"Na mieście w kontekście" - reportaż Małgorzaty Furgi

fot Małgorzata Furga
fot Małgorzata Furga
Street art to dziedzina sztuki, tworzona w miejscu publicznym, najczęściej "na ulicy" . Nie ma ściśle określonych reguł, struktur dzieła, każdy tworzy jak chce i gdzie chce. Mieszkańcom, odbiorcom tej ulicznej twórczości nie zawsze odpowiada sposób i miejsce prezentacji, ale przykładowo piękne murale czy chodnikowe malowidła potrafią zachwycić. Są tez często opinia I komentarzem do otaczającej nas rzeczywistości.

To droga poszły Kinga Rabińska i Róża Czerniawska – Karcz, które zaprosiły seniorów-literatów i młodzież do wspólnych działań w przestrzeni miejskiej.

"Na mieście w kontekście" - to tytuł reportażu Małgorzaty Furgi opowiadającego o sztuce ulicy wykorzystującej poezję i tekst z ważnym przesłaniem. Zapraszamy dziś po 21.

"Przybysze ze świata gier" - reportaż Małgorzaty Furgi i Weroniki Witkowskiej

Fot. Małgorzata Furga
Fot. Małgorzata Furga
To opowieść o pasjonatach, którzy raz na jakiś czas porzucają komputery, telefony komórkowe, szkołę, pracę, kredyty - całą naszą rzeczywistość, by znaleźć się w innym świecie. Lepszym? Gorszym? Po co to robią?
14 lat temu spotkali się na lotnisku w Kluczewie, gdzie budują futurystyczne miasteczko "Old Town". Są tam jednymi z nielicznych ocalonych mieszkańców planety po wojnie nuklearnej. Swoimi hobbystycznymi działaniami wpisują się w nurt kultury, nazywanej postapo.
"Przybysze ze świata gier" - reportaż Małgorzaty Furgi i Weroniki Witkowskiej, w realizacji dźwiękowej Wawrzyńca Szwai. Zapraszamy dziś po 21.30
Zainteresowanych LARP-em zapraszamy na stronę - www.oldtown.info.pl

"Ostatnia wieczerza w Sercu" - reportaż Małgorzaty Frymus

Fot. Marta Bosy
Fot. Marta Bosy
Od 1945 roku w dzisiejszym Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie u Chrystusowców znajduje się Ołtarz Ostatniej Wieczerzy. Płaskorzeźba powstała w połowie lat 20 XX wieku dla katolickiego kościoła w protestanckim Szczecinie. Jak ołtarz znalazł się w Sercu, dlaczego parafianie go odkupili i co kryje się pod złoceniami z lat 80 tych XX wieku o tym wszystkim opowiada reportaż Małgorzaty Frymus "Ostatnia wieczerza w Sercu" w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur Woronieckiej. Zapraszamy.

"Pod palmami" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny

Fot. Katarzyna Wolnik-Sayna
Fot. Katarzyna Wolnik-Sayna
„Rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady”. Iluż z nas w chwilach zwątpienia o tym nie marzyło? I zwykle na marzeniach się kończyło. Ale nie w przypadku bohaterki reportażu Katarzyny Wolnik-Sayny, która rzuciła wszystko i wyjechała o wiele, wiele dalej. Wybrała raj na ziemi – Karaiby, tam mieszka i pracuje. Poszukiwanie swego miejsca na ziemi nie jest sprawa prostą, wymaga determinacji i odwagi, a także łutu szczęścia.

"Miastowi śpiewają na ludowo" - reportaż Małgorzaty Furgi

Fot. Agnieszka Pawłowska
Fot. Agnieszka Pawłowska
"Dwa serduszka, cztery oczy”, "Czerwone jabłuszko" oraz wiele, wiele innych ludowych pieśni czasami znamy z rodzinnego domu. Niestety niezbyt często potrafimy zaśpiewać cały utwór. Pieśni ludowe przez wiele lat nie były zbyt popularne. Od niedawna jednak coraz częściej śpiewają je także młodzi ludzie.
Czy muzyka ludowa jest dziś atrakcyjna dla typowego mieszczucha? Odpowiedzi na to pytanie w reportażu "Miastowi śpiewają na ludowo" szuka Małgorzata Furga.

"Teraz jestem szamanką" - reportaż Anny Kolmer [PREMIERA 03.07]

fot. Anna Kolmer [Radio Szczecin]
fot. Anna Kolmer [Radio Szczecin]
Większość ludzi mówiąc o chińskiej tradycyjnej medycynie ma na myśli akupunkturę i pachnące zioła lecznicze. To łagodne i skuteczne leczenie nie jest jednak ograniczone do igły i ziół leczących dolegliwości. Medycyna ta to holizm systemu zdrowotnego obejmującego wiele elementów: odżywianie, styl życia, gimnastykę (qi gong), ziołolecznictwo. W odróżnieniu od medycyny konwencjonalnej znanej na Zachodzie, chińska medycyna ma za zadanie leczyć przyczyny a nie objawy choroby.
Medycyna chińska uznaje, że zdrowie można utrzymać dzięki właściwej diecie. Według Chińczyków jadłospis powinien się składać w 40% z owoców i warzyw, w 40% z węglowodanów np.kasza, ryż, otręby i w 20% z pokarmów bogatych energetycznie (jaja, tłuszcze, mięso, nabiał, cukier). Medycyna chińska od wieków stanowi cenne źródło wiedzy na temat człowieka, przyczyn chorób i metod ich leczenia. Nic też dziwnego, że coraz więcej Europejczyków w tym Polaków zaczyna ją stosować. Z tajników tradycyjnej medycyny chińskiej chętnie korzysta współczesna medycyna naturalna. Zdrowie zarówno fizyczne, jak i duchowe, polega bowiem na harmonii energetycznej w organizmie. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Anny Kolmer zatytułowanego "Teraz jestem szamanką", w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej.
1234567

FOTOGALERIA

Sezon nad morzem
Akcja TIR na polskich drogach
"Grechuta. Ślady na piasku" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny
Rejs Odkrywców – młodzi na morzu
Jaka płaca minimalna od nowego roku?
Sąd Najwyższy pisze do Trybunału Sprawiedliwości [ROZMOWA]
Festiwal Sacrum non Profanum już w sobotę [ROZMOWA]
Najcichsze miejsca w Szczecinie, czyli Strefy Harmonii [ROZMOWA]
Pasażerowie też mają obowiązki [ROZMOWA]
Mniej ślubów kościelnych [ROZMOWA]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.