Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

"Ludziom i zwierzętom" – reportaż Małgorzaty Żerwe i Davida Zane Mairowitza

W razie zagrożenia ukrywający mogli ewakuować się do bażanciarni tunelem. Kadr w wirtualnej wycieczki po Willi Żabińskich na stronie zoo.waw.pl
W razie zagrożenia ukrywający mogli ewakuować się do bażanciarni tunelem. Kadr w wirtualnej wycieczki po Willi Żabińskich na stronie zoo.waw.pl
Kilka dni temu na ekrany wszedł film "Azyl". To jedna z tych historii, o które kino musiało się upomnieć. Bo wydarzyła się naprawdę. Dyrektor warszawskiego zoo, Jan Żabiński i jego żona Antonina na terenie ogrodu zoologicznego ukrywali w czasie II wojny światowej Żydów i żołnierzy podziemia.
W tym czasie ich znajomy z przedwojennych czasów Lutz Heck, dyrektor berlińskiego zoo wywoził zwierzęta z terenów okupowanych na teren Rzeszy. A pod życzliwą kuratelą swojego przyjaciela Hermanna Göringa pracował nad odtworzeniem wymarłego tura, który miał się stać ikoną nazizmu.
Po wojnie Heck był poszukiwany przez Rosjan jako zbrodniarz wojenny. Wszyscy Żydzi ukrywani przez Żabińskich przeżyli wojnę. Jednak Jan Żabiński, został w 1952 roku zmuszony do rezygnacji ze stanowiska dyrektora zoo. Jako były AK-owiec nie pasował do komunistycznych czasów. Natomiast były nazista Lutz Heck doczekał się popiersia w alei dyrektorów berlińskiego zoo.
"Ludziom i zwierzętom" – to tytuł reportażu Małgorzaty Żerwe i Davida Zane Mairowitza.
W audycji wykorzystano fragmenty książek: Antoniny Żabińskiej "Ludzie i zwierzęta" oraz Lutza Hecka "Zwierzęta moja przygoda", a także archiwa SFB i Polskiego Radia.

"W ciuciubabkę z życiem" - reportaż Katarzyny Wolnik - Sayny

fot. do reportażu pt."W ciuciubabkę z życiem"
fot. do reportażu pt."W ciuciubabkę z życiem"
Zniknąć to najczęściej powtarzane przez nich słowo. Młoda, mądra kobieta zgodziła się opowiedzieć o swoich przeżyciach bo wie, że trzeba mówić o tym głośno. Po co? Żeby zrozumieć problem. Samobójstwo to ciągle temat tabu. Jakie są przyczyny targania się na własne życie? Jak radzić sobie z myślami samobójczymi? Wreszcie jak opiekować się osobą o takich skłonnościach? O tych trudnych sprawach opowiada reportaż Katarzyny Wolnik - Sayny zatytułowany "W ciuciubabkę z życiem". Po reportażu Małgorzata Furga rozmawia z dr Ewą Kramarz, psychiatrą z Poradni Zdrowia Psychicznego w Centrum Psychiatrycznym przy ul. Żołnierskiej w Szczecinie i Danutą, wdową po osobie, która popełniła samobójstwo.

"Marmur i dzieci" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet i Katarzyny Michalak, dziś po 22.

Fot Radio Lublin 2
Fot Radio Lublin 2
Kilkuset Czeczenów czeka na wjazd do Polski w białoruskim Brześciu. Koczują w budynku dworca kolejowego od kilku miesięcy. Jak wygląda ich codzienność? Autorki reportażu "Marmur i dzieci" Agnieszka Czyżewska-Jacquemet i Katarzyna Michalak z Polskiego Radia Lublin, spędziły trzy dni na dworcu w Brześciu i na przejściu granicznym w Terespolu, słuchając poruszających historii uchodźców o prześladowaniach i przemocy w Czeczeni - kraju gdzie oficjalnie wszystko idzie ku lepszemu.
Reportaż "marmur i dzieci" dziś po 22. Za ten reportaż kilka dni temu autorki otrzymały główną nagrodę w 33. Międzynarodowy konkursie Prix Bohemia Radio w czeskim Ołomuńcu.
Na Prix Bohemia zgłoszono 33 audycje z krajów Grupy Wyszehradzkiej i Niemiec.

"Lekcja elementarnej wrażliwości" - reportaż Katarzyny Wolnik - Sayny

"Lekcja muzyki z Panem Turnauem". Szczecin Jazz 2017. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
"Lekcja muzyki z Panem Turnauem". Szczecin Jazz 2017. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Wprowadzenie dziecka w świat muzyki nie jest trudne pod warunkiem, że zrobi się to w formie zabawy. Wiedzą o tym znani muzycy, którzy organizują albo uczestniczą w spotkaniach z młodzieżą szkolną. "Lekcje muzyki z mistrzem" to propozycja Festiwalu Szczecin Jazz. W tym roku zaproszenie przyjął Grzegorz Turnau - kompozytor, wokalista i poeta oraz wykonawca poezji śpiewanej, który podczas spotkania z dziećmi ze szczecińskich szkół podstawowych śpiewał, gwizdał i grał na różnych instrumentach. O tym czy udało mu się przekonać do muzyki uczestników lekcji dowiedzą się państwo słuchając reportażu Katarzyny Wolnik - Sayny zatytułowanego "Lekcja elementarnej wrażliwości" w realizacji dźwiękowej Wawrzyńca Szwai.
Po reportażu Małgorzata Furga rozmawia o edukacji muzycznej z Ewą Ruszałą nauczycielką Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie, Sylwestrem Ostrowskim saksofonistą jazzowym i producentem muzycznym, pomysłodawcą "Lekcji z mistrzem", Krzysztofem Baranowskim prezesem Stowarzyszenia Sztuka Tak, kierownikiem muzycznym w Teatrze Polskim w Szczecinie i Szymonem Kaczmarkiem dziennikarzem muzycznym, który prowadzi Małą Akademię Bluesa dla Dzieci.

"Pińsk, 2017" - reportaż Katarzyny Michalak

Fot. ze zbiorów autorki, Katarzyny Michalak.
Fot. ze zbiorów autorki, Katarzyny Michalak.
Pińsk, 1932 - to w tym mieście, obecnie na terenie Białorusi, urodził się Ryszard Kapuściński, jeden z najbardziej znanych i szanowanych reportażystów. W "Lapidariach" napisał: "...z mojego Pińska można było dotrzeć łódką do wszystkich oceanów. Wyruszając z małego, drewnianego Pińska można opłynąć cały świat".
Pińsk, 2017 - Katarzyna Michalak odwiedza ludzi, dla których spotkanie z Ryszardem Kapuścińskim było przełomem w życiu. Ich opowieści potwierdzają słynne zdanie "Cesarza reportażu": "Do tego, żeby uprawiać dziennikarstwo, przede wszystkim trzeba być dobrym człowiekiem".
"Pińsk, 2017" - to tytuł reportażu Katarzyny Michalak.
Realizacja dźwiękowa - Piotr Król.
Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Czytelnik w reportażu wykorzystano wiersz Ryszarda Kapuścińskiego "Ta cisza...", czytany przez autora, znajdujący się na płycie dołączonej do rocznicowej edycji jego "Wierszy zebranych".

„Wspomnienia w takt pozytywki” - reportaż Małgorzaty Furgi

Ślub rodziców bohaterki reportażu. fot. zbiory prywatne
Ślub rodziców bohaterki reportażu. fot. zbiory prywatne
Muzyka płynąca ze starej pozytywki wprowadza w klimat dawnych lat, natomiast wspomnienia napływają podczas przeglądania starych obrazów, zdjęć i dokumentów. To one spowodowały, że Maria Glińska z domu Żółtowska opowiedziała o losach swojej rodziny i własnych. Warto pokreślić, że nazwiska jej przodków można odnaleźć w historii Polski i Wielkopolski, a ona sama swoją działalnością w latach 80-tych ubiegłego wieku zapisała się historii regionu. Zapraszam państwa do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego „Wspomnienia w takt pozytywki”. Po reportażu Joanna Skonieczna rozmawia z dr Wojciechem Lizakiem.

"Drugie życie inaczej" - reportaż Małgorzaty Furgi

Fot. z archiwum Stowarzyszenia Polites
Fot. z archiwum Stowarzyszenia Polites
Co musi się wydarzyć, że odrzucamy wszystko, co było dla nas ważne.
Takie przełomowe chwile, rozbłyski o wielkim natężeniu, stawiające nasze życie na głowie określają w rzeczywistości to, kim jesteśmy. Pan Stanisław Dębski, bohater reportażu Małgorzaty Furgi, opowiada o tym, jak przewartościował swoje poglądy na świat i ludzi. Pomimo wielu zmian, jakich dokonał, w dalszym ciągu stawia sobie różne pytania i szuka na nie odpowiedzi.
Zapraszamy do wysłuchania jego opowieści, jak również wypowiedzi osób, które spotkał na swojej drodze: Marzenny Gądek ze szczecińskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, Katarzyny Michałek z Politesu oraz Dariusza Witkowskiego nauczyciela jogi. "Drugie życie inaczej" to tytuł reportażu Małgorzaty Furgi. Początek dzisiaj po 22-ej.

"Bóg, Honor, Ojczyzna i ja" - reportaż Olgi Mickiewicz

fot. Polskie Radio
fot. Polskie Radio

W Fonosferze reportaż Olgi Mickiewicz "Bóg, Honor, Ojczyzna i ja". Ten reportaż to opowieść o historii radiostacji Łódź Podwodna. Radiostacja działała w czasie II wojny w piwnicy jednej z warszawskich willi. Miała genialne zabezpieczenia, które sprawiły, że nigdy nie została odnaleziona przez Niemców, mimo wielu podejrzeń i rewizji w okolicy.

Radiostacje obsługiwali bracia Rodowiczowie. Jeden z nich - Stanisław po wojnie za swoją działalność został aresztowany, był przez wiele lat szykanowany przez komunistów. Drugi - Władysław, przez Niemców został wysłany do obozu koncentracyjnego.

Jak rodzinna historia i przeżycia wpłynęły na ich dzieci? O tym m.in opowiada reportaż "Bóg, Honor, Ojczyzna i ja""Jak liście z drzewami" - reportaż Małgorzaty Frymus

Fonosfera - fot. R. Leoszewski
Fonosfera - fot. R. Leoszewski
Jedna z książek czeskiego pisarza Milana Kundery nosi tytuł "Życie jest gdzie indziej". Jakże często wydaje nam się, że nasze szczęście jest tam, gdzie właśnie powinniśmy być, ale z jakiś powodów lub z winy innych ludzi jesteśmy w miejscu, które nam nie odpowiada. I coś nas uwiera, pozostawia z boku... tylko sami nie wiemy dlaczego.
Życie zależy tylko od nas i to my kształtujemy naszą historię uważają bohaterowie reportażu Kornelia i Ryszard Leoszewscy. Małgorzata Frymus odnalazła ich w Wieleniu Pomorskim, gdzie w centrum wsi, stworzyli swój nowy dom. Ryszard Leoszewski od niemal 40 lat lider "Sklepu z ptasimi piórami" i prowadzący zespół dziecięcy "Arfik" musi często jeździć do Szczecina, ale też lubi wracać do swojej wiejskiej ostoi i związanego z nią życia. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Małgorzaty Frymus zatytułowanego "Jak liście z drzewami" w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej.
Po reportażu Małgorzata Furga rozmawiać będzie z Barbarą Stawarz i Janiną Kruszyniewicz.
1234567

FOTOGALERIA

Moda na maratony
Skandynawski sposób na życie – prawda czy mit
Zbliża się pierwsza rocznica programu "Rodzina 500+"
"Ludziom i zwierzętom" – reportaż Małgorzaty Żerwe i Davida Zane Mairowitza
Czy polska gospodarka ma się coraz lepiej? [ROZMOWA]
Za dużo szkolnych zadań domowych [ROZMOWA]
Sezon motocyklowy rozpoczęty [ROZMOWA]
"W ciuciubabkę z życiem" - reportaż Katarzyny Wolnik - Sayny
Fałszywe newsy atakują zewsząd [ROZMOWA]
Rynek Forex daje wygrać, ale gubi naiwnych [ROZMOWA]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".