Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

"Droga do domu" - reportaż Małgorzaty Furgi

fot. Małgorzata Furga
fot. Małgorzata Furga

Historie o dzieciach odbieranych rodzicom, z błahych powodów, pojawiają się często na pierwszych stronach gazet. O rodzinach, które „się potknęły” i potrzebują pomocy aby odzyskać dzieci mówimy niezbyt często. Wyjście na prostą często nie jest łatwe i nie zawsze się udaje. Tym, którzy wiedzą, że popełnili błędy, ale chcą je naprawić pomaga Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Program „Droga do domu” to możliwość wsparcia dorosłych i dzieci. Wsparcia rodzinom w kryzysie udziela 14 pedagogów rodzinnych działających w Środowiskowych Ogniskach Wychowawczych TPD. Specjaliści robią wszystko aby zapobiec skierowaniu dzieci do pieczy zastępczej czy placówek opieki całkowitej. O jednym z takich powrotów opowiada reportaż Małgorzaty Furgi zatytułowany " Droga do domu".


„Historyczny opis miasta Starego Szczecina (…)” Paula Friedeborna - rozmowa.

„Historyczny opis miasta Starego Szczecina (…)” Paula Friedeborna
„Historyczny opis miasta Starego Szczecina (…)” Paula Friedeborna
Jak skończyły się protesty mieszkańców XVII-wiecznego Szczecina, zirytowanych podwyżkami cen piwa, dlaczego mieszkańcy miasta obawiali się czarnego kota i jaki był Szczecin w czasach starożytnych – odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w najstarszej historii Szczecina, autorstwa Paula Friedeborna. „Historyczny opis miasta Starego Szczecina na Pomorzu (…)” został wydany w 1613r. Do tej pory nie ma jednak polskiego tłumaczenia historii miasta autorstwa, byłego burmistrza Szczecina. O przygotowanie i wydanie tłumaczenia zabiegają od dawna szczecińscy archiwiści. Dziś po południu Stowarzyszenie Archiwistów Polskich zaprosiło wszystkich zainteresowanych na dyskusję w sprawie tłumaczenia, opracowania i wydania najstarszej historii naszego miasta.
O planach tłumaczenia rozmawiałam z Alicją Kościelną i dr. Radosławem Pawlikiem ze Stowarzyszenia Archiwistów Polskich oraz dr.hab. Pawłem Gutem - profesorem Akademii Pomorskiej w Słupsku. Zapraszam, Joanna Skonieczna

„Jedno pokolenie” -reportaż Anny Kolmer

„Jedno pokolenie” -reportaż Anny Kolmer
„Jedno pokolenie” -reportaż Anny Kolmer
Przedsiębiorstwo Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich "Gryf" powstało w 1957 r. W latach świetności w jego flocie pływało kilkadziesiąt trawlerów, które łowiły ryby na Pacyfiku, Morzu Północnym i w rejonie Afryki. Poza połowami "Gryf" zajmował się także przetwórstwem i sprzedażą ryb. Dawał zatrudnienie dla kilku tysięcy osób. Kłopoty firmy rozpoczęły się po rozszerzeniu przez przybrzeżne państwa morskich stref wyłączności ekonomicznej, które uniemożliwiły firmie korzystanie z wielu łowisk. W końcówce działalności firma łowiła już tylko na Morzu Beringa i Ochockim. Pod koniec 2000 r. rozpoczęła się likwidacja przedsiębiorstwa. W następnym roku sąd wydał decyzję o jego upadłości. Dopiero w 2009r. swoją działalność zakończył syndyk, który sprzedał majątek "Gryfa", w tym nabrzeże Mak i Dom Rybaka. Zaaresztowane w urugwajskim Montevideo i kanadyjskim Vancouverze trawlery zostały sprzedane na licytacji. Kwoty uzyskane z wyprzedaży majątku okazały się jednak na tyle niskie w stosunku do długów firmy, że do dziś wielu byłych pracowników "Gryfa" nie odzyskało zaległych pensji. Zapraszam do wysłuchania reportażu Anny Kolmer zatytułowanego „Jedno pokolenie” w realizacji Aleksandry Mazur-Woronieckiej.

"Prostą drogą do sztuki" - reportaż Małgorzaty Frymus

Wiesława Markiewicz
Wiesława Markiewicz
Najbardziej ze wszystkiego lubi malować. Godziny spędzone w pracowni przed sztalugą to setki obrazów i tysiące szkiców. Każdy obraz to nowa przygoda, zatrzymane wspomnienie, albo przeżyta chwila. Maluje najchętniej pejzaże, w których zamyka swoje rozdygotane emocje. Wiesława Markiewicz, malarka i nauczycielka akademicka wpuściła do pracowni Małgorzatę Frymus i opowiedziała jej o swoim Edenie. Zapraszamy do wysłuchania reportażu zatytułowanego "Prostą drogą do sztuki", którego autorką jest Małgorzata Frymus. Po reportażu Małgorzata Furga rozmawia z autorką reportażu, Romanem Cieplińskim malarzem i krytykiem sztuki oraz z Krzysztofem Krzywińskim malarzem i nauczycielem Liceum Plastycznego w Szczecinie.

"Jak Szymon z Broszką" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny

Powitanie Szymona Kuczyńskiego w Kamieniu Pomorskim. Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Powitanie Szymona Kuczyńskiego w Kamieniu Pomorskim. Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Budowanie jachtu w małym 18-to metrowym mieszkanku, dwukrotne samotne opłyniecie ziemi na maleńkim jachcie, rejs na Islandię ...
Czy da się ułożyć życie według własnego scenariusza? Zapewne wielu z nas próbuje, ale często ślepy los sprawia, że trzeba ten scenariusz weryfikować. Nie dotyczy to naszych bohaterów reportażu. Realizują wymyślone przez siebie zadania, konsekwentnie, z uporem, ale i dystansem do życia. Własnym przykładem pokazując, że można - jeśli ma się w sobie troszkę "szaleństwa''i dużo marzeń.
Samotny rejsy Szymona Kuczyńskiego dookoła świata został zakończony. 17 maja o godzinie 07:29 "Atlantic Puffin" przeciął linię mety i wpłynął do historii polskiego i światowego żeglarstwa. Żeglarz opłynął ziemię w czasie 270 dni 10 godzin i 29 minut. .Po krótkim odpoczynku w sobotę wrócił do Polski. Powitaliśmy go w Marinie Kamień Pomorski.
"Jak Szymon z Broszką" - to tytuł reportażu Katarzyny Wolnik-Sayny.

"Historia piaskiem pisana" - reportaż Anny Kolmer

"Historia piaskiem pisana". Fot. Anna Kolmer
"Historia piaskiem pisana". Fot. Anna Kolmer
Zainteresowania historią regionalną są tak stare jak sama historia. W dobie współczesnej, co ciekawe, nie straciły na sile. Co więcej, obecnie przeżywamy renesans regionalistyki historycznej, odkrywamy bowiem jej nowe możliwości, zarówno w sferze zastosowań naukowych, jak i dydaktycznych. Źródłem wiedzy o przeszłości naszych małych ojczyzn mogą być miejscowe zabytki, lokalne muzea, archiwa, a nawet legendy.
Już po raz drugi w Szczecinie odbywa się Festiwal Rzeźb Piaskowych - Łasztownia, pod hasłem "Legendy Szczecina". Czy piaskowa rzeźba może nam przybliżyć historię miasta? Ile prawdy jest w legendach i czy legendy są dobrym punktem wyjścia do zainteresowania historią miasta, regionu?
Zapraszam do wysłuchania reportażu Anny Kolmer "Historia piaskiem pisana" w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur - Woronieckiej - dziś po 22.

"Wspomnienia Kresowianek" - reportaż Małgorzaty Furgi

Przesiedleńcy. Fot. Zakład Narodowy im. Ossolińskich.
Przesiedleńcy. Fot. Zakład Narodowy im. Ossolińskich.
Wojna i zmiana granic spowodowała, że mieszkańcy Kresów musieli odejść z ziem zamieszkanych przez nich od wielu stuleci, z którymi związani byli mocnymi więzami uczuciowymi i historycznymi. W nowych domach, w nowej Polsce zachowały się przede wszystkim tradycje kulinarne, bo gwara i kultura nie zawsze przetrwały. Szybko pozbywano się śpiewnego akcentu spod Lwowa, bo młodzi wstydzili się mowy rodziców i dziadków. Trochę inaczej historia potoczyła się w niewielkiej wsi Letnin, gdzie trafili przesiedleńcy ze wsi Milatycze. Kobiety w swoich pieśniach zachowały gwarę i związane z nimi zwyczaje. Przekazywana jest pamięć nie tylko o Milatyczach, ale również o trudnej powojennej historii przesiedleńców na Pomorzu. Mieszkańcy wsi uciekali przed kolektywizacją, a już w latach 50-tych zmuszani byli do zakładania spółdzielni rolniczych. Zapraszam do wysłuchania reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego "Wspomnienia Kresowianek", którego bohaterkami są panie Władysława Woronowicz i Helena Bulanowska.

„Legenda Trwa" - historia Ernesta Wilimowskiego - reportaż dziś po 22

Ernest Wilimowski
Ernest Wilimowski
Na pytanie o najwybitniejszego piłkarza w historii polskiego futbolu co bardziej zorientowani kibicie odpowiadają - Wilimowski.
W 1938 r., dokładnie 80 lat temu, Ernest Wilimowski w koszulce reprezentacji Polski strzelił Brazylii 4 gole. Po rozpoczęciu II wojny światowej zaczął grać w reprezentacji.... III Rzeszy.
O jego sportowym fenomenie słyszało wielu, ale mało kto umie wyjaśnić na czym ten fenomen polegał.
O tym niezwykłym piłkarzu opowiadają Daniel Karaś, Norbert Tkacz i Dawid Zeisky - autorzy piłkarskiego projektu blog358. Reportaż „Legenda Trwa" - historia Ernesta Wilimowskiego, zapraszam.

"Wielki powrót kota" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny

Kot żeglarz. Ilustracja Macieja Tumanowicza z książki Piotra Owczarskiego "Przygody kota Umbriagi". Fot. Katarzyna Wolnik-Sayna [Radio Szczecin].
Kot żeglarz. Ilustracja Macieja Tumanowicza z książki Piotra Owczarskiego "Przygody kota Umbriagi". Fot. Katarzyna Wolnik-Sayna [Radio Szczecin].
Mądrość, upór i odwaga. Czy nie takimi cechami powinien charakteryzować się prawdziwy bohater? A my lubimy bohaterów, którzy pozwalają nam przetrwać chwile zwątpień. Czy ten osobnik podoła zadaniu?
Żeglarstwo to taka przestrzeń, która - zanim stanie się pasją - okupiona jest wieloma chwilami zwątpień, pracą i pokorą wobec żywiołu. Jak dzisiaj zachęcać do trudnej sztuki żeglowania?
Może wielki powrót rudego kota przyniesie nam odpowiedź na to pytanie?
"Wielki powrót kota" - to tytuł reportażu Katarzyny Wolnik-Sayny.

"Tancerz" – reportaż Małgorzaty Frymus

"Tancerz" – reportaż Małgorzaty Frymus (na zdjęciu Robert Glumbek i Karol Urbański tuż po premierze "Dzieci z drowrca ZOO"
"Tancerz" – reportaż Małgorzaty Frymus (na zdjęciu Robert Glumbek i Karol Urbański tuż po premierze "Dzieci z drowrca ZOO"
Robert Glumbek - tancerz i choreograf, bohater reportażu Małgorzaty Frymus na co dzień mieszka w Kanadzie. Z Polski wyjechał pod koniec lat 80-tych XX wieku, ponieważ marzył o tańcu nowoczesnym, a na polskich scenach dominował wtedy taniec klasyczny.
Po latach poszukiwań wytworzył swój niepowtarzalny język przekazu, o którym mówi, że zrodził się z wielkiej pasji i prawdy. Ten język czytany emocjami zrozumiały jest dla każdego kto tylko ma serce i oczy szeroko otwarte. Robert Glumbek często pracuje w Europie, głównie w Niemczech. Od kliku lat jego przedstawienia możemy oglądać w Operze na Zamku w Szczecinie.
Ostatnie miesiące pracował z naszym baletem nad swoim kolejnym przedsięwzięciem. Tym razem jest to opowieść o braku miłości, o narkotykach i pustce: "Dzieci z dworca ZOO". Przedstawienie inspirowane słynną powieścią z końca lat 70-tych XX wieku „MY, dzieci z dworca ZOO" Christiane Very Felscherinow.
Warto przypomnieć, że Robert Glumbek – autor choreografii do jednej z trzech części spektaklu ”Ogniwa – wieczór nowych choreografii” do muzyki Witolda Lutosławskiego zrealizowanego w Operze na Zamku w Szczecinie w maju 2014 roku otrzymał prestiżową Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii najlepszy choreograf.
Małgorzacie Frymus udało się namówić bardzo zajętego przed premierą choreografa na rozmowę o życiu i tańcu. Z towarzyszenia Glumbkowi podczas pracy powstał reportaż "Tancerz", w realizacji dźwiękowej Marcina Mazurkiewicza.
1234567

FOTOGALERIA

Polska-Senegal, czyli mecz otwarcia. Co jeszcze nas czeka na mundialu? [ROZMOWA]
Reunion '68 - Międzynarodowy Zjazd Emigracji Marcowej [ROZMOWA]
Kary dla parlamentarzystów? Za co i jakie? [ROZMOWA]
"Droga do domu" - reportaż Małgorzaty Furgi
„Historyczny opis miasta Starego Szczecina (…)” Paula Friedeborna - rozmowa.
Odeszła wielka dama poezji Joanna Kulmowa [ROZMOWA]
Szpitale ujawniają skalę zakażeń wewnątrzszpitalnych [ROZMOWA]
Susza w całej Polsce. Komisje już szacują straty [ROZMOWA]
Debata o problemach gospodarki morskiej podczas Światowych Dni Morza
Spotkanie Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej "Polityce prywatności".