Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Bez ławek, tablic, dzwonków i sztywnego planu lekcji. Za to w domowym zaciszu, pod okiem rodziców, z tempie i metodami, najodpowiedniejszymi dla dziecka. Edukacja domowa, czyli homeschooling na świecie znana i praktykowana od dawna, w Polsce możliwa jest od początku lat 90-tych.
To rodzice najczęściej podejmują się kształcenia swojego potomstwa. I nie dlatego, że ich dzieci cierpią na braki lub deficyty, lub mają trudności w uczeniu się. Wręcz przeciwnie, uważają oni, że nauka w domu da lepsze efekty niż w szkole, która nie skupia się na dobru dziecka, tylko na realizacji programu.
Ale nie brakuje też krytyków takiego sposobu edukacji. Najczęściej wskazują na to, że dziecku brakuje kontaktu z rówieśnikami, nie uczy się zachowań społecznych i działania w grupie. Co sądzą o tym szczecinianie – zapytała nasza reporterka.
Zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • dr Danuta Tomczyk - kierownik Katedry Pedagogiki, Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum w Szczecinie
  • prof. Sławomira Anna Gruszewska - psycholog, Uniwersytet Szczeciński i Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum
  • Aneta i Piotr Chwalisz - rodzice czwórki dzieci, od ośmiu lat związani z edukacją domową
 

Zobacz także

2022-09-29, godz. 22:11 Trudny nowy rok akademicki Przed nami początek nowego roku akademickiego. Jakie wyzwania stoją przed szczecińskimi uczelniami oraz czy wszyscy studenci znajdą kwatery za rozsądną cenę… » więcej 2022-09-29, godz. 22:10 Szczecin ma coraz mniej mieszkańców Szczecin się wyludnia. W ciągu 10 lat w stolicy Pomorza Zachodniego ubyło 14 tysięcy mieszkańców. Co zrobić, aby zatrzymać ten trend? » więcej 2022-09-28, godz. 20:39 Mało chętnych do szczepień Dziś jest już bardziej przykry niż groźny, ale nie zniknął – covid wciąż potrafi dokuczyć, zwłaszcza tym, którzy mają obniżona odporność. Tymczasem… » więcej 2022-09-28, godz. 20:32 Ataki na Nord Straem. Putin traci nerwy? Mobilizacja w Rosji, pseudoreferenda na terenach okupowanych, a w tle tajemniczy atak na gazociągi Nord Stream. Czy Putin, w świetle porażek militarnych na… » więcej 2022-09-28, godz. 20:27 Sędziowie pokoju wchodzą do gry Mieliby rozstrzygać w sprawach niższej wagi i odciążyć obecne sądy powszechne. Coraz bliżej finału prezydenckiego projektu ustawy o sędziach pokoju –… » więcej 2022-09-27, godz. 18:16 Uderzenie satelity NASA w asteroidę Dimorphos Pierwszy test systemu planetarnej obrony Ziemi zakończony sukcesem. Jak przebiegało kontrolowane uderzenie satelity NASA w asteroidę Dimorphos i jak to może… » więcej 2022-09-27, godz. 18:07 Działacze KOR uhonorowani Mirosław Chojecki, Piotr Naimski i Antoni Macierewicz, zasłużeni działacze Komitetu Obrony Robotników, z orderami Orła Białego. Efekt? Gratulacje zderzyły… » więcej 2022-09-27, godz. 17:56 Rusza Baltic Pipe Baltic Pipe, wielka inwestycja gazowa, która domyka polski system bezpieczeństwa energetycznego – otwarty. Ale ten rurociąg mógł powstać już wiele lat… » więcej 2022-09-26, godz. 22:14 Prawica wygrywa we Włoszech Zwycięstwo konserwatystów we Włoszech to zła nowina dla Niemców i unijnych neomarksistów. A dla Polski? » więcej 2022-09-26, godz. 21:48 Tradwife - odpowiedź na feminizm? Kobiety nie muszą porzucać tradycyjnych ról społecznych – żony, matki i opiekunki domowego ogniska - żeby być szczęśliwymi i spełnionymi życiowo… » więcej
12345