Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Blisko 50 tysięcy uczniów w Szczecinie i około 200 tysięcy w Zachodniopomorskiem rozpoczęło nowy rok szkolny. Wyjątkowy, bo związany z ważnymi zmianami w systemie edukacji. Gimnazja są wygaszane, wracamy do ośmioklasowej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum. Nauka w technikum będzie trwała 5 lat, a szkoły zawodowe zastąpiły szkoły branżowe.

- Myślę, że zrobiliśmy wszystko, co możliwe, żeby się do nowego roku przygotować. Pewnie będą jeszcze niedoróbki, trudne sytuacje, ale sądzę, że w najbliższych tygodniach je przezwyciężymy - powiedział prezydent Szczecina Piotr Krzystek podczas miejskiej inauguracji roku szkolnego w nowym Technikum Technologii Cyfrowych, przekształconym z gimnazjum numer 6.

Ilu nauczycieli straciło zatrudnienie? W Szczecinie na ponad dwa tysiące osób dyrektorzy szkół rozwiązali umowy z 74, w tym 36 nauczycieli zdecydowało się przejść na emeryturę. Według szacunków sprzed roku reforma edukacji kosztowała szczeciński samorząd około 36 mln złotych.

Pod hasłem "Wspólnie dla szkoły" kilkaset osób protestowało w poniedziałek przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej. Pikietę przeciwko reformie edukacji likwidującej gimnazja zorganizował Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Lidia Rogaś – dyrektor Wydziału Oświaty Urząd Miasta Szczecin;
  • Jerzy Sołtysiak – Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty;
  • Maria Świerczek – prezes szczecińskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego;
  • Magdalena Urbala – Stowarzyszenie Rodzice dla Szczecina;
  • Bogdan Chęć - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 61 w Szczecinie;
  • Jarosław Stala - dyrektor Biura Inwestycji i Remontów Oświatowych Urzędu Miasta Szczecin.
 

Zobacz także

2024-03-14, godz. 13:57 Trwa kampania „Silna jak dziewczynka” „Silna jak dziewczynka” – to hasło kampanii społecznej, która jest odpowiedzią na badania pokazujące, że od 12. roku życia dziewczynkom gwałtownie… » więcej 2024-03-14, godz. 13:54 Plusy i minusy Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry Jest park krajobrazowy, ale czy powstanie Park Narodowy Doliny Dolnej Odry? W tej sprawie jest petycja do premiera, debata w sejmiku województwa, a my pytamy… » więcej 2024-03-14, godz. 13:53 Koniec zerowego VAT na żywność Rząd zdecydował o zniesieniu z końcem tego miesiąca zerowej stawki VAT na owoce, warzywa, mięso, nabiał i produkty zbożowe. Jakie skutki dla naszych portfeli… » więcej 2024-03-13, godz. 15:30 Niezależna sztuka w Szczecinie Zakład Żeństwo – nowe miejsce na mapie kulturalnej Szczecina. Przestrzeń bezpieczna i niezależna, gdzie młodzi twórcy mogą rozwijać się i prezentować… » więcej 2024-03-13, godz. 15:29 Świadomość konsumentów Wszyscy jesteśmy konsumentami! Przed Światowym Dniem Konsumenta o tym, kto i jak może nam pomóc w dochodzeniu konsumenckich praw? » więcej 2024-03-13, godz. 15:29 Efekty spotkania w USA Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk spotkali się z Joe Bidenem. Jakie są echa i jakie mogą być efekty wizyty naszej delegacji - dla Stanów Zjednoczonych… » więcej 2024-03-12, godz. 14:34 Kondycja kultury ludowej Szczecinianie potrzebują świeżej krwi. Trwa nabór do grupy studenckiej Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie. Czy kultura ludowa jest atrakcyjna także dla… » więcej 2024-03-12, godz. 14:33 Jazda pod wpływem = utrata auta Od czwartku kierowcy, którzy mają we krwi ponad 1,5 promila alkoholu, tracą samochody. Wchodzi bowiem w życie nowelizacja Kodeksu karnego. Problem w tym, że… » więcej 2024-03-12, godz. 14:27 Podsumowanie "Tygodnia Zdrowia Kobiet" Kobiety mają dostęp do bezpłatnych badań, wiele leków i terapii jest refundowanych, prowadzone są akcje profilaktyczne. Takie, jak zakończony właśnie… » więcej 2024-03-11, godz. 13:19 Oskary rozdane Za nami 96-ta gala rozdania Oscarów. Najwięcej statuetek zdobyli twórcy filmu „Oppenheimer”. Dwa Oscary, w tym w kategorii najlepszy film międzynarodowy… » więcej
12345