Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Prezydent złożył wieniec przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Fot. Maciej Biedrzycki / KPRP
Prezydent złożył wieniec przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Fot. Maciej Biedrzycki / KPRP
Przez wiele powojennych lat data 17 września w oficjalnej historii Polski praktycznie nie istniała. Władze PRL starannie ją zamazywały, bo – podobnie jak zbrodnia katyńska - stała w sprzeczności z podkreślaną przez oba państwa – Polskę i Związek Radziecki – przyjaźnią między bratnimi krajami.

Związek Radziecki zaatakował Polskę, broniąca się przez hitlerowska nawałą niespodziewanie i bez wypowiedzenia wojny. Oficjalnie, by w obliczu rozpadu państwa polskiego wystąpić w obronie białoruskiej i ukraińskiej ludności, mieszkającej na wschodnich krańcach Rzeczpospolitej. W rzeczywistości zaś było to wypełnienie tajnego protokołu Paktu Ribbentrop – Mołotow, zawartego zaledwie miesiąc wcześniej.

Polska nie miała szans oprzeć się dwóm wrogim armiom. Do niewoli trafiło pół miliona polskich żołnierzy, rozpoczęły się masowe deportacje obywateli polskich w głąb Rosji. Tak te dni wspominali mieszkańcy Kresów, bohaterowie reportaży Małgorzaty Furgi, poświęconych losom rodzin katyńskich.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Kazimierz Lachiewicz - rocznik 1923, żołnierz 1. Armii Wojska Polskiego, jako nastolatek był świadkiem wkroczenia do Polski Armii Czerwonej;
  • Dr Przemysław Benken – Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Szczecinie.
 

Zobacz także

2024-03-28, godz. 14:28 Dla kogo ważne są Święta Wielkanocne? Dla 32% Polaków Święta Wielkanocne to święta rodzinne połączone z kultywowaniem tradycji. Tylko 19% współobywateli postrzega Wielkanoc jako święto religijne… » więcej 2024-03-28, godz. 14:24 Spotkanie premierów Premier Ukrainy spotkał się dziś w Warszawie z premierem polskiego rządu. Rozmowy dotyczyły między innymi wwozu do naszego kraju artykułów rolno-spożywczych… » więcej 2024-03-27, godz. 14:11 Jubileusz szczecińskich historyków Instytut Historyczny w Uniwersytecie Szczecińskim obchodzi jubileusz. Planowany jest zjazd absolwentów, powstaje publikacja poświęcona Instytutowi - jego pracownikom… » więcej 2024-03-27, godz. 14:10 Jak obchodzimy Święta Wielkanocne? Nadchodzą Święta Wielkanocne. To czas radości i odrodzenia. Obchodzimy je w różny sposób - przeżywamy i utożsamiamy się z nimi lub obchodzimy bezrefleksyjnie… » więcej 2024-03-26, godz. 14:55 Jak zagłosować? Wybory samorządowe już 7 kwietnia. Czas na ostatnie, obywatelskie przygotowania, czyli "Poradnik wyborczy w pigułce". » więcej 2024-03-26, godz. 13:10 Międzynarodowy Dzień Teatru Jubileusze 60-lecia, 50-lecia 45-lecia i 40-lecia pracy twórczej obchodzili wczoraj szczecińscy aktorzy. Jak co roku ludzie teatru spotkali się z okazji Międzynarodowego… » więcej 2024-03-25, godz. 14:12 Jednorazowe e-papierosy nie dla młodzieży Wyglądem i smakiem przypominają słodycze, ale trują i uzależniają najmłodszych. Już w kwietniu Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zakazu sprzedaży… » więcej 2024-03-25, godz. 14:11 Współczesny terroryzm Do krwawego zamachu pod Moskwą przyznało się Państwo Islamskie. Tymczasem Francja wprowadziła najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego. Jakie niebezpieczeństwo… » więcej 2024-03-21, godz. 15:34 Co z morską energetyką wiatrową „Morska energetyka wiatrowej to strategiczny kierunek transformacji energetycznej wzmacniający bezpieczeństwo energetyczne oraz stanowiący impuls do rozwoju… » więcej 2024-03-21, godz. 15:32 Gdzie się schronić? W Polsce mamy schrony, które są w stanie pomieścić ponad 300 tys. osób. Gdzie ich szukać? Kiedy wejdzie w życie nowa ustawa o obronie cywilnej, która ułatwi… » więcej
12345