Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór
Źródło: http://www.astro.uni.wroc.pl
Źródło: http://www.astro.uni.wroc.pl
Do zanieczyszczenia powietrza czy wody zdążyliśmy się niestety przyzwyczaić, ale problemem Polski i wielu miejsc na świecie jest także zanieczyszczenie światłem. Na czym polega taka forma skażenia oraz jaki ma wpływ na ludzi i środowisko?
Źródło: medicam.pl
Źródło: medicam.pl
Już 25 lat w Gryficach działa Zachodniopomorskie Centrum Ciężkich Oparzeń i Chirurgii Plastycznej. Jak przez ten czas zmieniła się opieka nad poparzonymi pacjentami? Co współczesna medycyna oferuje w takich przypadkach?
Fot. 58th Motorized Brigade/https://twitter.com/DefenceU
Fot. 58th Motorized Brigade/https://twitter.com/DefenceU
Po ataku Iranu na Izrael świat z niepokojem patrzy na Bliski Wschód. Tymczasem tuż za naszą granicą Ukraińcy z coraz większą trudnością odpierają ataki wojsk rosyjskich, a armia Putina szykuje się do ofensywy. Jakie nastroje panują w Kijowie i kiedy zakończy się wojna Kremla przeciw Ukrainie?
Źródło: www.tpd.szczecin.pl/kola/adhd
Źródło: www.tpd.szczecin.pl/kola/adhd
Chcieli poprawy jakości życia swoich pociech, więc założyli Koło Pomocy Dzieciom z ADHD i Zespołem Aspergera przy Zachodniopomorskim Towarzystwie Przyjaciół Dzieci. Teraz rodzice i podopieczni świętują 20-lecie działalności. Jak na przestrzeni tych lat zmieniła się terapia i postrzeganie dzieci ze spektrum autyzmu?
Źródło: jakiwniosek.pl
Źródło: jakiwniosek.pl
Rząd przyjął projekt ustawy "Aktywny rodzic". W ramach programu , rodzice, którzy zdecydują się na powrót do pracy po urodzeniu dziecka, będą uprawnieni do otrzymania miesięcznego świadczenia w wysokości 1500 zł na opiekę. Czy tak zwane „babciowe” zyska poparcie wszystkich ponad podziałami?
Fot. Słuchacz, PR Szczecin
Fot. Słuchacz, PR Szczecin
Parlament Europejski zatwierdził w głosowaniu pakt migracyjny. Teraz nowe prawo musi zaakceptować Rada Unii, w której reprezentowane są kraje członkowskie. Premier Donald Tusk zapewnił, że Polska nie zgodzi się na mechanizm relokacji migrantów. W jaki sposób rozwiązać problem osób migrujących z biednych krajów południa do Europy?
Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Jest zaledwie kilka wydarzeń w naszej powojennej historii, które tak połączyły Polaków jak tragedia na lotnisku Siewiernyj, w mglisty, kwietniowy poranek 2010 roku. W katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, polscy politycy, wojskowi i urzędnicy najwyższego szczebla. Od 10 kwietnia 2010 roku nic już nie było takie same. Jacy jesteśmy 14 lat od tamtego wydarzenia?
Źródło: wiadomosci.szczecin.eu
Źródło: wiadomosci.szczecin.eu
Program Wsparcia Psychologicznego jest jednym ze sztandarowych miejskich projektów. Chodzi o pomoc młodzieży, ale i ich nauczycieli i rodziców. W realizacji tych celów pomogą organizacje pozarządowe. W jaki sposób? Kiedy program pilotażowy zostanie wdrożony we wszystkich szczecińskich szkołach? Czy poprawi to stan zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży?
materiały organizatorów
materiały organizatorów
Pogranicze jako kontekst funkcjonowania jednostek i grup, a zwłaszcza problemy tożsamościowe mieszkańców pogranicza, wzbudzają coraz większe zainteresowanie wśród kobiet. Powstał trzy etapowy polsko-niemiecki projekt pt.„Poza granicami słowa - dwujęzyczne warsztaty literacko - rozwojowe dla kobiet Pogranicza". Jednym z partnerów w tym projekcie jest Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie, która ostatnio zorganizowała po stronie polskiej spotkanie z kobietami z przygranicznej wioski Gorkow (Locknitz) i paniami z Koła Gospodyń Miejskich w Szczecinie. Rozmawiano o złożonej tożsamości kobiet pogranicza, granicy pomiędzy kobietami ze wsi i miasta . Czy przeszłość wpływa na nasze widzenia życia na pograniczu?

W studiu:
Beata Zuzanna Borawska – prowadząca i pomysłodawczyni warsztatów „Poza granicami słowa”
Irena Bobak - członkini Koła Gospodyń Miejskich w Szczecinie
Joanna Brzezińska – uczestniczka warsztatów „Poza granicami słowa”
Czy przeszłość wpływa na naszą przyszłość. Opowiemy o projekcie "Poza granicami słów".
Fot. Archiwum PRSz.
Fot. Archiwum PRSz.
Znajomość ustawy o dostępności to nowy temat dla NGO’sów.
Ustawa określa środki służące zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami i obowiązuje od 2019 roku, zaś przepisy weszły w życie w 2021r.
Kogo obowiązuje ustawa? - m.in. sektor publiczny, który winien zapewnić w instytucjach publicznych dostępność architektoniczną, cyfrową, dostępność informacyjno-komunikacyjną.

Część NGO uważa, że ich ten problem nie dotyczy - bo nie mają takich odbiorców swoich działań. Jednak w praktyce może się okazać, że do tej pory osoby ze szczególnymi potrzebami nie korzystały z usług NGO, bo nie miały takiej możliwości, a nie dlatego, że nie były zainteresowane. Szacuje się, że w społeczeństwie osoby ze szczególnymi potrzebami stanowią około 30%, a osoby z niepełnosprawnością, które są najważniejsza częścią tej grupy stanowią około12% ogółu społeczeństwa. Oznacza to, że blisko co ósmy uczestnik działań realizowanych przez NGO może mieć trudności w ich udziale.

Warto zaznaczyć, że jednym z warunków otrzymania obecnie dotacji miejskiej jest wykazanie się dostępnością dla osób z szczególnymi potrzebami.

Co to oznacza dla organizatorów wydarzeń projektów?

Rozmawiają z nami :
Iwona Żukiert – prezes Zachodniopomorskiego Forum Organizacji Społecznych w Szczecinie , koordynator projektu „ Dostępne NGO na Pomorzu
Zachodnim

Ewa Wiśniewska
wiceprezes Fundacji Pomocy Chorym na Zanik Mięśni im. Piotra Karlińskiego w Szczecinie

Paweł Szczyrski – koordynator ds. Dostępności w Urzędzie Miasta Szczecin
Jednym z warunków otrzymania dotacji miejskiej jest wykazanie się dostępnością dla osób z szczególnymi potrzebami. Co to oznacza dla organizatorów wydarzeń i projektów?
1234567