Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Zgodnie z zapisami znowelizowanej ustawy o Sądzie Najwyższym od wtorku powinni przejść w stan spoczynku sędziowie, który ukończyli 65 lat. Mogą oni dalej orzekać po złożeniu odpowiedniego wniosku do prezydenta. Wśród sędziów, których obejmuje ten zapis, jest także Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Pierwsza prezes nie wystąpiła do prezydenta o przedłużenie swojej kadencji. Jej zdaniem ustawa zasadnicza gwarantuje jej 6-letnią kadencję.

We wtorek po południku Prezydent Andrzej Duda poinformował Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego o tym, że w związku z obowiązywaniem ustawy z 3 kwietnia, przechodzi ona w stan spoczynku. Od środy obowiązki Pierwszego Prezesa będzie pełnił prezes kierujący Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - Józef Iwulski. Prezydencki minister Paweł Mucha powiedział, że Polska potrzebuje naprawy wymiaru sprawiedliwości i jednym z jej etapów jest reforma Sądu Najwyższego.

Sędzia Małgorzata Gersdorf, która do wtorku była pierwszym prezesem Sądu Najwyższego, przyszła po godzinie 8.00 rano do pracy. Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym z 8 grudnia 2017 roku, od teraz jest ona sędzią w stanie spoczynku. Przed wejściem do budynku sądu Małgorzata Gersdorf zwróciła się do zebranych osób. Powiedziała, że jej obecność w pracy nie ma związku z "uprawianiem polityki". Była prezes Sądu Najwyższego dodała, że w jej ocenie zachodzące obecnie zmiany w systemie wymiaru sprawiedliwości są niepokojące. Małgorzata Gersdorf poinformowała, że zamierza pójść na urlop.

Obecnie w Sądzie Najwyższym jest 27 sędziów, którzy ukończyli 65 lat. Dziewięciu z nich złożyło wnioski wymagane prawem z prośbą o dalsze orzekanie. Siedmiu kolejnych wystosowało oświadczenia o woli dalszej pracy w Sądzie Najwyższym, ale z powołaniem się na konstytucję, bez dołączenia wymaganego przez przepisy orzeczenia lekarskiego. Pytany we wtorek o to minister Paweł Mucha powiedział, że wnioski sędziów są obecnie analizowane.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • mec. Andrzej Zajda - adwokat;
  • mec. Zbigniew Bogucki - adwokat, Szczecińskie Towarzystwo Dialogu o Prawie;
  • dr Jacek Sokołowski - ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracownik naukowy Instytutu Allerhanda;
  • Piotr Andrzejewski - prawnik, członek Trybunału Stanu, były senator, współtwórca polskiej Konstytucji.
 

Zobacz także

2024-04-15, godz. 17:29 25 lat gryfickiego Centrum Ciężkich Oparzeń Już 25 lat w Gryficach działa Zachodniopomorskie Centrum Ciężkich Oparzeń i Chirurgii Plastycznej. Jak przez ten czas zmieniła się opieka nad poparzonymi… » więcej 2024-04-15, godz. 17:26 Globalne konflikty Po ataku Iranu na Izrael świat z niepokojem patrzy na Bliski Wschód. Tymczasem tuż za naszą granicą Ukraińcy z coraz większą trudnością odpierają ataki… » więcej 2024-04-11, godz. 17:17 Dzieci ze spektrum autyzmu Chcieli poprawy jakości życia swoich pociech, więc założyli Koło Pomocy Dzieciom z ADHD i Zespołem Aspergera przy Zachodniopomorskim Towarzystwie Przyjaciół… » więcej 2024-04-11, godz. 17:16 Babciowe coraz bliżej Rząd przyjął projekt ustawy "Aktywny rodzic". W ramach programu , rodzice, którzy zdecydują się na powrót do pracy po urodzeniu dziecka, będą uprawnieni… » więcej 2024-04-11, godz. 17:15 PE przegłosował pakt migracyjny Parlament Europejski zatwierdził w głosowaniu pakt migracyjny. Teraz nowe prawo musi zaakceptować Rada Unii, w której reprezentowane są kraje członkowskie… » więcej 2024-04-10, godz. 15:37 Rocznica katastrofy w Smoleńsku Jest zaledwie kilka wydarzeń w naszej powojennej historii, które tak połączyły Polaków jak tragedia na lotnisku Siewiernyj, w mglisty, kwietniowy poranek… » więcej 2024-04-10, godz. 15:35 Rusza Program Wsparcia Psychologicznego Program Wsparcia Psychologicznego jest jednym ze sztandarowych miejskich projektów. Chodzi o pomoc młodzieży, ale i ich nauczycieli i rodziców. W realizacji… » więcej 2024-04-09, godz. 16:42 Kobiety Pogranicza, przyszłość z przeszłości. Pogranicze jako kontekst funkcjonowania jednostek i grup, a zwłaszcza problemy tożsamościowe mieszkańców pogranicza, wzbudzają coraz większe zainteresowanie… » więcej 2024-04-09, godz. 16:40 Dostępnością dla osób z szczególnymi potrzebami. Znajomość ustawy o dostępności to nowy temat dla NGO’sów. Ustawa określa środki służące zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami… » więcej 2024-04-09, godz. 16:38 Zabytki Szczecina chluba czy zbędny balast? W Szczecinie jest około 3,5 tysiąca obiektów ujętych w gminnej ewidencji zabytków oraz indywidualnie wpisanych do rejestru zabytków. Najwięcej jest tych… » więcej
12345